Интернет је досадан

Спрам стварног света, интернет је досадан.

Ја сам исто свашта прочитао на интернету и сазнао, али то не може да се пореди са стварношћу.

Нашао сам разне књиге, сазнао за друге ауторе, али опет стваран живот је мени занимљивији.
Ne moze da se poredi sa stvarnim zivotom, stvarnim dozivljajima i iskustvima.
Sto se mene tice potpuno bih se odrekao i foruma i samog interneta( barem 90%) samo da vratim opet pravi zivot, da imam pravi smisao ponovo.
 
Ima delimicno istine u ovome. Korporacije su odavno shvatile da je internet strasno trziste. tako da je dobar deo danasnjeg web sadrzaja tesko komercijalizovan i umesto kvaliteta i autenticnosti dobra vecina servisa i "kreatora" je fokusirana iskljucivo na sadrzaj koji ce im doneti profit i preglede, samim tim dosta toga sto procitas ili pogledas je mahom adaptirano za promociju proizvoda i brendova i zato svaki drugi sadrzaj na internetu veoma lici na onaj prethodni i deluje genericno.

Cak i kada u pretrazivatu zelis da pronadjes neku informaciju Google pretrazivac ti na vrhu nece izbaciti uvek najrelevantniji sadrzaj koji si trazio vec ce forsirati portale i tekstove koji imaju najveci komercijalni interes ili portale koji imaju najbolju SEO optimizaciju iako bas i nemaju potpuno veze sa onim sto trazis, dok ce vecinu tebi relevantnijeg sadrzaja baciti negde na dno pretrage.

To i jeste razlog zasto je npr. Reddit veoma popularan i nije ni cudo sto mu popularnost jos uvek raste a i verovatno jedan od razloga zasto forumi kao sto je i Krstarica nikako da nestanu, ocigledno da ljudi vape za originalnim sadrzajem i misljenjem do kojeg se sve teze i teze dopire i mahom se sve svodi na skrolanje kratkih generickih reel-ova na platformama poput Facebook-a, Tik-Tok-a, Instagram-a pa i YouTube-a jer je to najlaksi nacin za brzu zaradu i skupljanje klikova i pregleda.

Tako da internet u neku ruku i mozda stvarno postaje "dosadan" ali ne zbog toga sto na njemu nema interesantnog sadrzaja vec je sve teze i teze doci do njega.
Uf dobro je. Taman sam pomislio da nikad nece proci. Bice da smo konačno zasli u onaj razocaravajuci deo hype krive. To je odlicno. Sad se definise standard za dalje koriscenje.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Gartner_Hype_Cycle.svg

Rani internet je imao relativno mnogo vise zanimljivog sadrzaja.sad je internet robna kuca od 100 spratova gde se sve prodaje do 99 sprata a na 100tom spratu moze nesto novo da se nauci. I to u jednom coskicu.
Internet je deo civilizacijskog paketa koji ukljucuje krov nad glavom, vodu, struju, kanalizaciju i naravno da je dosadan - kome je interesantan vodovod? Nikom osim kad nema vode. Potpuno isto sa internetom

Dakle vreme je da iskoristimo internet za stvari koje su nam korisne

- da na njemu ispregovaramo i odlucimo kako cemo da resimo ljudske probleme drugim recima da ga iskoristimo kao stari grci starogrcki amfiteatar
- da nesto novo naucimo
- da obavimo neki posao (sto inace radimo - placamo racune, kupujemo i zadovoljavamo potrebe)
I mozda mozda mozda ponovo naucimo da razgovaramo uzivo sa bliznjima 😁
 
Скоро сам покушавао да нађем на интернету неке документе и текстове за које сам раније знао да постоје. Део сајтова који је то садржао је пао или је обрисан трајно. Тада сам искористио сајтове који архивирају садржај и део онога што сам тражио сам једва успео да пронађем.

Ако не пронађем садржај који сам тражио, људи обично не верују у то што им причам, јер ако не постоји на интернету, за њих не постоји ни у стварности. Већина садашњег садржаја, ако је бесплатна, није од претеране користи, а ово остало се или плаћа или захтева регистрацију.
Dobar deo ranog interneta je nestao i nije arhiviran nazalost
godinama je pravilo ako nesto ima korisno na internetu arhiviraj odma or for ever hold your peace. Jer sadrzaj nestaje jako brzo. Pogotovo kvalitetan.
A hiperprodukujemo velike kolicine podataka koji verovatno nisu mnogo bitni osim za odredjene namene.
Dodatno cim nesto nije profitabilno nestaje velikom brzinom niko nece da placa nesto uzalud.
 
Uf dobro je. Taman sam pomislio da nikad nece proci. Bice da smo konačno zasli u onaj razocaravajuci deo hype krive. To je odlicno. Sad se definise standard za dalje koriscenje.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/94/Gartner_Hype_Cycle.svg

Rani internet je imao relativno mnogo vise zanimljivog sadrzaja.sad je internet robna kuca od 100 spratova gde se sve prodaje do 99 sprata a na 100tom spratu moze nesto novo da se nauci. I to u jednom coskicu.
Internet je deo civilizacijskog paketa koji ukljucuje krov nad glavom, vodu, struju, kanalizaciju i naravno da je dosadan - kome je interesantan vodovod? Nikom osim kad nema vode. Potpuno isto sa internetom

Dakle vreme je da iskoristimo internet za stvari koje su nam korisne

- da na njemu ispregovaramo i odlucimo kako cemo da resimo ljudske probleme drugim recima da ga iskoristimo kao stari grci starogrcki amfiteatar
- da nesto novo naucimo
- da obavimo neki posao (sto inace radimo - placamo racune, kupujemo i zadovoljavamo potrebe)
I mozda mozda mozda ponovo naucimo da razgovaramo uzivo sa bliznjima 😁
Da, pricao mi jedan klinac da im je i na faxu neki profesor objasnjao evoluciju interneta hvalivsi Web 1.0 na sav glas :lol:

Licno mislim da je najzanimljivija internet faza bila taj prelaz izmedju Web 1.0 i Web. 2.0 gde si jos uvek mogao da istrazujes nesto novo (ne govorim samo o informacijama vec i o servisima), a takodje je Web 1.0 bio vise decentralizovan u odnosu na njegovog naslednika sto je definitivno prednost dok danas imamo ogromne platforme koje su u stvari kontrolisane od samo par ogromnih korporacija.

Npr. Instagram, Facebook, Whatsapp, Threads ... koje su u vlasnistvu jedne organizacije. Ili Google servisi, Reddit i sl. recimo ako nesto nije dozvoljeno na jednoj platformi bice cenzurisano na svim, ili ako se jedan trend primeni na jednoj bice primenjen svuda, i svi servisi teze da lice jedan na drugog.

Nekako mi se cini da ljudi polako kapiraju sve to i da je osnovna ideja Web 3.0 evolucije opet veca decentralizacija internet ekosistema ali ce opet da za*eru time sto ce vestacka inteligencija biti glavni faktor svega toga tako da me ne bi cudilo da ce 90% informacija u buducnosti biti neka prezvakana AI sinteza a ne neki "organski" izvor.
 
Da, pricao mi jedan klinac da im je i na faxu neki profesor objasnjao evoluciju interneta hvalivsi Web 1.0 na sav glas :lol:

Licno mislim da je najzanimljivija internet faza bila taj prelaz izmedju Web 1.0 i Web. 2.0 gde si jos uvek mogao da istrazujes nesto novo (ne govorim samo o informacijama vec i o servisima), a takodje je Web 1.0 bio vise decentralizovan u odnosu na njegovog naslednika sto je definitivno prednost dok danas imamo ogromne platforme koje su u stvari kontrolisane od samo par ogromnih korporacija.

Npr. Instagram, Facebook, Whatsapp, Threads ... koje su u vlasnistvu jedne organizacije. Ili Google servisi, Reddit i sl. recimo ako nesto nije dozvoljeno na jednoj platformi bice cenzurisano na svim, ili ako se jedan trend primeni na jednoj bice primenjen svuda, i svi servisi teze da lice jedan na drugog.

Nekako mi se cini da ljudi polako kapiraju sve to i da je osnovna ideja Web 3.0 evolucije opet veca decentralizacija internet ekosistema ali ce opet da za*eru time sto ce vestacka inteligencija biti glavni faktor svega toga tako da me ne bi cudilo da ce 90% informacija u buducnosti biti neka prezvakana AI sinteza a ne neki "organski" izvor.

Ne znam da li web3 ima mnogo veze sa web-om kao konceptom ja bih pre shvatio web3 kao neku vrstu contextual web-a, ali ne pitam se kako se nesto marketira.

Decentralizovani sistemi postoje odavno (sad je to mozda neko kontemporalno web 3 shvatanje) ima ih gomila godinama ali posto se ne reklamiraju ljudi ne znaju mnogo za njih. Primeri: pocevsi od pradede freenet-a (hyphanet) pa onda varijante retroshare, zeronet, mastodon, diaspora, ipfs, gnunet, onion/darknet/tor i jos puno raznih varijanti.

Problem je sto je internet i logicki zapravo centralizovan u sustini, mada moze da se razudi. Ako nastavimo sa ratovima u ozbiljnijem smislu i internet kakav poznajemo moze da se raspadne. Problem se svodi na 3 tacke komunikacije cak i u p2p konceptu.
 
Poslednja izmena:
Све више и више људи проводи огромну количину времена на интернету, радећи потпуно бескорисне ствари и претражујући сајтове без икаквог циља у нади да ће се забавити.

Ја проводим пуно времена на ИнтерНету али у суштини то су само 3, 4 дестинације.
Уопште не посећујем рендам сајтове, већ Јутјуб, овај форум и ... уствари и нема даље.

Даље само по потреби.

Поквари ми се веш машина - кажем то у телефон (више ни не куцам),
потребна ми је карта света (негде је рат),
карта неба (видео сам неку интересантну звезду - тога у Београду углавном нема)
гледајући неки видео на Јутјубу чуо сам неко име па опет изговорим у телефон и одмах ми прикаже све о тој личности ...

Ето тако.
Ја и мој пријатељ ИнтерНет.
 
Ја проводим пуно времена на ИнтерНету али у суштини то су само 3, 4 дестинације.
Уопште не посећујем рендам сајтове, већ Јутјуб, овај форум и ... уствари и нема даље.

Даље само по потреби.

Поквари ми се веш машина - кажем то у телефон (више ни не куцам),
потребна ми је карта света (негде је рат),
карта неба (видео сам неку интересантну звезду - тога у Београду углавном нема)
гледајући неки видео на Јутјубу чуо сам неко име па опет изговорим у телефон и одмах ми прикаже све о тој личности ...

Ето тако.
Ја и мој пријатељ ИнтерНет.
Тако сам и ја радио, само што нисам говорио у телефон. Више то не радим.

Иначе, то са говором у телефон је прелазна фаза ка новом степену - повезивање људи и машина.
 
Иначе, то са говором у телефон је прелазна фаза ка новом степену - повезивање људи и машина.

Ј ебеш га, стварно је једноставније.
Нарочито ми значи кад наиђем на појам у укрштеницама који не знам.
Гугл све зна.
 
Ј ебеш га, стварно је једноставније.
Нарочито ми значи кад наиђем на појам у укрштеницама који не знам.
Гугл све зна.
Није поента да компјутер реши укрштеницу, већ да то ти урадиш.

Тако и ја могу да дам да компјутер игра шах уместо мене.
 
Trudim se da vise ne gubim vreme na nebitne stvari jer zivot je kratak, ne smatram da gubim vreme vec da ga koristim produktivno u vezi zivotnih ideja i planova koje imam.
И ја добијам идеје, али немам средства да их остварим...

Форум може да буде добар, ако људи знају да га користе.
 
Поента је да те погура кад запнеш - прави пријатељ ! ;)
Тако ће да те одгура негде где не треба. На крају нећемо знати ништа да урадимо без интеренета.

Чињеница:

Људи не знају да возе без навигације. Седну у кола, укуцају где желе да иду и прате стрелицу. Тако сам ја једно укуцаом жељено место и одвело ме у блато. Други пут предложио даљу маршруту. Трећи пут више нисам покушавао.

Мислимо да све знамо ако смо прочитали на Википедији. Мислимо да смо се правилно информисали и да знамо шта се дешава ако пратимо одређени информативни сајт.

Немамо појма.
 

Back
Top