Informacije

majcheki

Iskusan
Poruka
6.520
Majo, nema ni jedne teme gde bi mogle da se kače informacije koje smo usput pokupili a u vezi su sa kućnim ljubimcima :wink:
Ili ima ali je ja ne nalazim...
Pa evo jedne a ti ako oceniš da je suvišna bwiši :wink:

Dakle...

Već danima tupe na tv-u da se pojavilo besnilo i da kuce i mace treba vakcinisati.
Ja sam mog Akicu već odvela - vakcina košta 600 dinara, a pritom sam saznala da je cena mikročipa koji se kucama stavlja u uvo radi lakšeg pronalaženja u slučaju da se izgubi ili radi identifikacije i utvrđivanja vlasništva spala na samo 1500 dinara.
 
tema je vrlo korisna i dobrodošla - s obzirom da ljudi imaju potrebu za raznoraznim informacijama.
Istina, o besnilu i besmislenim hajkama na životinje smo pisali, ali je ova mnogo šira i može biti mnogima od koristi.
Doduše i ne sećam da je neko pomenuo cenu vakcine. Ono što bi bilo interesantno da znamo je i gde se pas preuzima i koliko košta "otkup" ukoliko ga šinteri pokupe (moji su imali "čast" da budu uhvaćeni :roll: :evil: )
 
Opa! Skočila je cena vakcini! Dve godine za redom je bila 400 dinara, a sad odjednom 600 din, baš kad se pojavilo besnilo...

Mislite o tome... :twisted:

Moj pas ima tetovažu, da li mu treba čip? Mada ja njega ne puštam često sa povodca kad smo na ulici pa i ne može da se izgubi :)
 
Mikročipovi za pse
9. april 2006. | 19:05 | Izvor: B92

Beograd -- Prilikom redovne vakcinacije protiv besnila, vlasnici pasa dužni su da svog ljubimca obeleže tetovažom ili mikročipom.

U narednih nekoliko dana, u Srbiju stižu čipovi na kojima su prve tri cifre predstavljaju kod naše države. To je izazavalo nedoumicu kod vlasnika čiji su ljubimci već obeleženi. Iz Uprave za veterinu poručuju da su i stari čipovi važeći.

Obeležavanje pasa čipom, koji ustvari predstavlja njegov matični broj, ličnu kartu i zdravstvenu knjižicu, u Evropi se praktikuje već desetak godina, a kod nas je postalo obavezno od početka godine. S obzirom da je trebalo vremena da se naprave i uvezu čipovi sa kodom naše zemlje, koji će se za desetak dana pojaviti u ambulantama, do sada su korišćeni oni sa kodom proizvođača.

"Ovi čipovi koji su do sada korišćeni su standardni za Evropu i njihov status se uopšte ne menja. Znači životinje koje već imaju mikročip su obeležene doživotno i taj miktočip završava svoj posao, obeležava, indentifikuje životinju", kaže Bojana Bobić Gavrilović, iz organizacije Velvet Animal Helt.

Obeležavanje tetovažom je jeftinije od čipa, ali tetoviranje je bolno, a čipovanje traje svega par sekundi i praktično je bezbolno. "Sam čin aplikacije je bolan toliko koliko aplikacija jedne injekcije, samo aplikovanje je jedan ubod. A čip, pošto je od inertnog stakla ne izaziva nikakve reakcije, nema nikakvih neželjenih efekata na mestu aplikacije. Do sada smo veliki broj čipova ugradili i nosmo nikada imali neželjene efekte", kaže veterinar Milan Jovanović.

Kada se izvrši čipovanje, podaci o psu, vlasniku i ambulanti u kojoj je to urađeno se unose na takozvani "bekhom" sajt, koji je dostupan svuda u svetu. Uprava za veterinu napraviće centralnu bazu podataka za našu zemlju, a unosiće se i čipovi sa kodom zemlje i sa kodom proizvođača. Čipovanje će moći da vrše sve ambulante i veterinarske stanice koje su registrovane kao pravna lica.
 
Ljudi ja ne znam gde ovo da pitam, znam da je smesno ali evo - da li postoji mogucnost da mi psa odnese reka jer on nikada nije bio u vodi dubljoj od njega? Evo smejem se dok pisem, ali stvarno razmisljam o tome...
 
Ljudi ja ne znam gde ovo da pitam, znam da je smesno ali evo - da li postoji mogucnost da mi psa odnese reka jer on nikada nije bio u vodi dubljoj od njega? Evo smejem se dok pisem, ali stvarno razmisljam o tome...

Smej se i dalje

Moze da ga odnese recimo vodopad,ali reka poput dunava ili save tesko
 
Јао, Мачкииииић ..... осмех ми титра на уснама .... па ваљда знаш да је то ретривер који је таленат за пливање, и плус што му је урођено да се одржава у води? Нема шансе да га однесе вода, умеју они да иду, што би се рекло, против струје.
 
Ma znam da oni obozavaju vodu, ali on nikad nije bio u dubljoj vodi,a ne znam koliko su mu jake zadnje noge da moze da ide protiv struje. Ali dobro shvatila sam da ga voda nece odneti :lol:
 
E super sto ova tema postoji.
Ukratko, ja i moje kuce se vracamo ovog leta u Beograd da ostanemo za stalno.
Mi smo trenutno u USA jos dva, dva i po meseca i molim moje drage prijatelje sa kucnih ljubimaca da mi pomognu, sta mi je sve potrebno od vakcina koje traze srpske vlasti ili je to za sve drzave na svetu istovetno.
Moja Milica nema cip, tako da to moramo ovde da odradimo, to sam skoro cula da treba.
Ima vakcinu protiv besnila i ostale potvrde o vakcinaciji protiv kucecih bolesti.
Nosimo sa sobom njen dosije o primljenim vakcinama, naravno.
Raspitala sam se kod avio kompanije da je potrebno da obezbedim kenel za nju, sa vodom i hranom dok traje putovanje, ona ce inace biti smestena u kargu aviona :-( To ne znam kako cu izdrzati, a tek ona. Mnogo se plasim.
Kakva su vasa iskustva sa putovanjem preko okeana sa vasim psima?
Molim za svaku vrstu pomoci. Verujte, mnogo mi znaci vasa pomoc jer ovde sam izolovana, nemam nikog svog da mi pomogne po tom pitanju.
Ili da se informisem kod njenog veterinara, ali oni ovde deru za svaki pregled, a mozda ni ne znaju pravu informaciju.
Konkretno, sta mi je sve potrebno od potvrda da bih usla u
Srbiju sa mojim kucetom, osim tog cipa?
Molim da mi odgovori Srdjan, ako cita ovo, i ovim putem molim moju Mili, da ga pita ako se bude cula sa njim. Mozda on zna, jer je veterinar.

Ovo me jako muci. Da mogu krenula bih sutra sa njom. Ali imam kartu tek za juli.
Molim vas pomozite mi, kao sto ste mi uvek pomagali.
Pozdrav od kise za sve vas.
 
Znaci ipak dolazite... To sto si navela bi trebalo da bude dovoljno ali ipak se raspitaj preko sajta Ministarstva poljoprivrede, sumarstva i vodoprivrede ili preko srpske ambasade ili najblizeg konzulata-ako toga i dalje ima s obzirom na politicku situaciju. Znaci, vakcina protiv besnila, potvrda o zdravstvenom stanju zivotinje ne starija od 15 dana i neki vid obelezavanja (tetovaza ili mikorcip) bi trebalo da su dovoljni, nasi carinici samo to traze. PA DOBRO VI NAMA DOSLE NAZAD!
 
Jos ne mogu da poverujem da je mucenju kraj. Dolazimo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Jedva cekam da krocim nogom na nas aerodrom, pa odatle, nadam se u svetliju i bolju buducnost.
Da ne offtopikujem, moram da se raspitam, nisam jos okrenula ambasadu u Cikagu koja je nadlezna za ovu drzavu u kojoj sam, vec danas cu to uraditi.
Valjda ce mi trebati taj mikrocip za kuce i nista vise. Ona je sve ostalo isprimala sto se imalo isprimati.
Trazicu od ovih veterinara i da joj izdaju potvrdu da je zdrava i ja ne znam sta bi jos moglo da nam fali.
Kuce se razboljevaju od istih bolesti (daleko bilo!) i tamo i ovamo.
Ovde je situacija mirna sto se epidemija medu kucicima tice - nema ih, sve je pod kontrolom.
I hvala na dobrodoslici, bolje Vas nasle!!!! Joj, jedva cekam cure moje!
Puno hvala na podrsci!
Javljam sta sam uradila za mikrocip i ostalo. Da znaju i drugi.
 
Kisho, probaj prvo preko neta, Google mnogo mocna stvar. Ali u principu, potvrda o vakcinaciji, obelezavanje i potvrda o zdravstvenom stanju bi trebalo da su dovoljne. Ne znam samo da li negde presedate, u zemljama EU traze i serologiju na besnilo tj. potvrdu iz laboratorije da je pas razvio imunitet, mada mislim da se aerodromi tretiraju kao bescarinska zona sve dok ne krenes da izadjes. Raspitaj se detaljno i o tim stvarima. Fingers crossed!
 

Back
Top