Imam samo jedno kratko pitanje

Наш закон је нешто прецизирао а да није на штету грађана? :) Исправиће то убрзо.

bitch-please.png


Шалу на страну, изложеним описима бих додао још да треба бити сигуран и да плодови стабла неће упадати у комшијско двороште. Нисам сигуран шта би закон рекао за упадање лишћа. :)

Углавном, заговарам модел куће која својим ивицама обухвата посед, а у централном делу има отворени врт (базен додати по потреби).
 
Bitno je samo da ti grane ne prelaze na susedovu teritoriju. I naravno pod uslovom da mu korenje ne napravi neki haos, ne verujem da ima konkretno zakonsko rešenje koliko u metrima mora da bude udaljeno. Mi imamo dosta zimzelenog u dvorištu i redovno smo sekli grane kako ne bi upadale na komšijino zemljište. Pošto se i njemu svidelo zimzeleno u dogovoru s njim više ne sečemo, kaže čovek da mu ne smeta...
 
Proširila bih pitanje ....

mene zanima koliko visoko sme da se pušta da raste živa ograda od tuja....moj je komšija zasadio tuje na metar od ograde, a kuća mi je od ograde na 2 metra...pušta ih u vis, već su 4,5 metara visoke, zaklanjaju mi svetlost, sunce....kad god spomenem orezivanje, nikad nemaju vremena...
 
Čitam ovo gore oko drveća, i ne mogu čudom da se načudim... Kako nekom može da smeta drvo. Nekom je visoko, nekom nisko, te ulazi mu u dvorište (ili grane ili plodovi), pa zaboga ljudi imate li drugih briga u životu. Magdalena smišlja način kako da uništi drveće, a vidim da ima psa. Pa možda i tvoj pas nekom smeta, šta misliš da li on smišlja kako da ga smakne (daleko bilo). Dajte bre ljudi malo više tolerancije.
 
Lepog retrivera imaš u avataru.

Misli i na njega pre nego što uradiš nešto ishitreno.

Mogao bi neko ko se oseti povređenim, tako isto da počne da prska .

Hvala, nažalost nije više živa...
naravno , neću ništa ishitreno preduzeti , nisam takav tip...nego su oni nemarni, dozvolili su da im se i travnjak zakorovi, pa je korov visok najmanje metar.... sve je to zapušteno...
 
Ваљда је закон прецизирао а не да човеку отприлике одговарате.

Ne postoji zakonska regulativa vezano za sadnju biljaka u odnosu na među, osim ako su biljke međa pa nisu na mestu ....

Tužba zbog smetanja poseda je moguća ukoliko grane i plovovi padnu ili rastu u vazdušnom delu granične parcele,

ista je stvar i sa gornjim pitanjem oko visine ...., ako zaklanja svetlost, tužba zbog smetanja poseda .... (rok 30 dana od dana učinjenog smetanja, odnosno dana saznanja ....)
 
Ne postoji zakonska regulativa vezano za sadnju biljaka u odnosu na među, osim ako su biljke međa pa nisu na mestu ....

Tužba zbog smetanja poseda je moguća ukoliko grane i plovovi padnu ili rastu u vazdušnom delu granične parcele,

ista je stvar i sa gornjim pitanjem oko visine ...., ako zaklanja svetlost, tužba zbog smetanja poseda .... (rok 30 dana od dana učinjenog smetanja, odnosno dana saznanja ....)

Zbog visine koja zaklanja svetlost može i tužba za naknadu štete zbog umanjene vrednosti objekta i uvećanu potrošnju el. energije ...
 
За све постоји закон па и за ово, зове се Српски грађански законик из прве половине 19 века , који се примењује као правно правило.
Уколико гране прелазе на туђу парцелу, власник суседне парцеле има право да их посече у оном делу у којем прелазе у његов ваздушни простор.Ако дрво прави сенку на делове суседовог усева сусед може тражити накнаду штете и уклањање дела дрвета које прави сенку.Исто је и у случају корена, ако исти угрожава суседове биљке или објекте.
 
Proširila bih pitanje ....

mene zanima koliko visoko sme da se pušta da raste živa ograda od tuja....moj je komšija zasadio tuje na metar od ograde, a kuća mi je od ograde na 2 metra...pušta ih u vis, već su 4,5 metara visoke, zaklanjaju mi svetlost, sunce....kad god spomenem orezivanje, nikad nemaju vremena...

Pa Thuja ne spada u tip "ograde" koja se orezuje... Mogu da se orezuju bočne grane ali ne i stablo (vrh), U visini i savitljivosti njenog stabla je poenta. Koristi se za odbrambene pojase od udara vetra. Šteta što ljudi kad sade ne obraćaju pažnju gde sade.
 
За све постоји закон па и за ово, зове се Српски грађански законик из прве половине 19 века , који се примењује као правно правило.
Уколико гране прелазе на туђу парцелу, власник суседне парцеле има право да их посече у оном делу у којем прелазе у његов ваздушни простор.Ако дрво прави сенку на делове суседовог усева сусед може тражити накнаду штете и уклањање дела дрвета које прави сенку.Исто је и у случају корена, ако исти угрожава суседове биљке или објекте.


Bravo Savo, za korenje sam zaboravila ...
 

Back
Top