NUSKMP
Zainteresovan član
- Poruka
- 474
STARE EVROPSKE IGRE
Kao što je već rečeno u uvodnom delu,karte su nastale u Kini,a u Srednjem Veku se preko Bliskog Istoka i severne Afrike,prenose i u Evropu.Naravno,prva stanica im je bio Mediteran (Italija,Španija i Francuska),koji je u to vreme centar evropske kulture i civilizacije. Tokom Preporoda i Renesanse,igrama sa kartama je poklanjana velika pažnja,pa su se često pojavljivale skoro u svim oblastima umetnosti i društvenog života.Upravo iz tog vremena, datiraju jako vredni,bogato ilustrovani špilovi karata,u čemu je prednjačila Italija.Ipak,pošto se predpostavlja da su karte u Evropu doneli Arapi,igre i kompleti karata poreklom iz Španije su nešto satrijeg datuma.Francuska tu takođe ne zaostaje,a popularnost kartanja na dvoru Lujeva nije prevaziđeno sve do današnjih dana.Ipak,brojne razlike u proceduri,kao i sasvim drugačije ideje igara uslovljavaju,da se Srednjovekovne Igre svrstaju u zasebno poglavlje.
Pored autentično Italijanskih igara koje su opisane u predhodnom poglavlju,postoje i one sa Italijanskim poreklom,koje su se već poodavno odomaćile i u ostalim delovima Sveta. Shodno tome,one su se transformisale i prilagodile tamošnjoj publici,pa se izvode sa standardnim kompletima.U svetkoj literaturi,ove igre su opisane kao međunarodne,a ne lokalnog Italijanskog karaktera,što se za prethodno poglavlje može uztvrditi.
Ovaj deo knjige sadrži i neke „Španske Igre“,koje su preteča mnogih savremenih i danas jako popularnih igara sa kartama.Po pravilu su veoma stare i ne treba ih mešati sa današnjim „Španskim Igrama“,koje su uglavnom nastajale u drugim krajevima Sveta,najčešće Španskim kolonijama.Izvode se sa starim „Španskim Špilom“,koji je istovetnog sadržaja sa „Talijankama“.Ipak,postoje mnogobrojne varijante starih Španskih karata,gde je zastupljen Francuski sastav boja,što znatno olakšava njihovu primenu.Sa širenjem po Svetu,igre se prilagođavaju standardnim kompletima,pa za razliku od „Talijanki“,ovi špilovi gotovo izumiru.
I najzad,najveći biseri Srednjovekovnog kartanja nam stižu iz Francuske.Upravo te igre dostižu znatno viši nivo,pa se postepeno počinju smatrati naučno-sportskim disciplinama.
K V I N T O
Kvinto je Italijansko-Španska igara sa kartama,koja je davno prešla granice svojih postojbina i postala jako popularna širom Sveta.Prilagođavajući se novoj populaciji,počinje se izvoditi sa standardnim špilom od 52 karte,dok prvobitne njene varijante sa „Talijankama“ u potpunosti padaju u zaborav.
U igri učestvuju 4 igrača,od kojih su po dvojica partneri i sede,jedan naspram drugog.
KARTE : Standardnom špilu se pridodaje i jedan „Džoker“,tako da se igra sa 53 karte.
DELJENJE : Delitelj najpre izbacuje na sto 5 karata „zatovoreno“.One se ne smeju otkrivati do kraja igre u tom deljenju,kada se pridodaju igraču koji je nosio poslednji.Ostale karte se dele po 2,sve do poslednje.Na taj način,svako dobija po 12 karata.
TOK IGRE : Prvi na potezu je igrač desno od delitelja.Svi ostali moraju igrati karte iste boje sa prvom odigranom.Najjača od njih nosi štih,osim ako neko nije odigrao aduta. U ovoj igri,jedno nošenje se računa kao jedan štih.Osvajač zatim odigrava prvu kartu za sledeći..
Igrač,koji nema ni jednu kartu iste boje sa prvom odigranom,može „seći“ adutom.U ovoj igri,stalnog i klasičnog aduta nema.Boje su međusobno rangirane,a uvek se „seče“ sa prvom jačom od odigrane.Tačnije,ona je u tom slučaju adut,a važi samo za taj krug igre.
Rang boja je Pik , Tref , Karo i kao najjača, Herc.
Ako krug krene iz Herca, „sečenja“ nema.Ako je prva odigrana karta Pik,svi moraju igrati Pikove.U slučaju njihovog nedostatka,može se „seći“ Trefom.Ako se krene iz Trefa, „seče“ se Karonom itd.Tako se u svakom krugu adut menja,u zavisnosti od boje prve odigrane karte.
Ako više igrača „seče“,štih nosi najjači odigrani adut.
Rang karata je: K,Q,J,10,9 itd,do Keca,kao najslabije karte.
„Džoker“ nema,ni jačinu,ni boju,ali donosi nagradne bodove.Igrač koji nema ni jednu kartu u boji prve odigrane,po želji odbacuje Džokera.Pri tome,sa njim ne može odneti štih,a cilj mu je,da ga osvoji njegov partner.
BODOVANJE : U ovoj igri,bodovi se dobijaju na sledeći način:
-Svaki Štih(nošenje),donosi po 5 bodova.
-Poslednji Štih,donosi 10 bodova,ali i kao dodatnu nagradu,5 zatvorenih karata sa Talona.
-„Kvint-Royal“ je naziv za Džokera,koji donosi 25 bodova.
-„Kvinte“ su Kombinacije,koje se u ovoj igri takođe boduju.Kao Kvinta,važi bilo koja kombinacija karata sa zbirom 5.Tako nju mogu činiti:
-svaka odneta „Petica“ sama za sebe,
-ako se u istom štihu odnesu dve karte iste boje sa zbirom 5,a to mogu biti A i 4,ili 2 i 3.
Kvinte se boduju,u zavisnosti od boje i to:
Kvinta u Piku......................5 bodova
Kvinta u Trefu...................10 bodova
Kvinta u Karonu................15 bodova
Kvinta u Hercu..................20 bodova
Kvinte se tokom igre pamte,a na kraju deljenja,svaka strana upisuje svoje.U slučaju,da se među 5 karata na Talonu nađe i neka Kvinta,boduje se osvajaču poslednjeg štiha.
DUPLO : U prvom krugu igre,bilo ko od igrača pri odigravanju svoje karte,može izjaviti „Duplo“.Sa tim se obavezuje,da sa svojim partnerom osvoji više štihova,tačinije, minimum 7 nošenja (ukupno ih je 12).U slučaju „prolaza“,svako nošenje donosi po 10 bodova, poslednje 20,dok nagrade za „Kvinte“ ostaju nepromenjene.U slučaju „pada“,opet se obema stranama upisuju duplirani bodovi,ali se sada protivnicima dodaje još po 10 bodova,za svaki štih,koji Izvođačima nedostaje do 7-og.
„Duplo“ izjavljuje jedan od igrača strane,pri čemu se o tome ne sme dogovarati sa partnerom.Ako je bilo koji protivnik ubeđan,da će oni biti ti,koji će odneti veći broj nošenja, može reći „Četiri Puta“.Sada svaki štih vredi po 20,a poslednji 40 bodova.
Ipak,najčešće se događa,da igra protekne bez ovih objava.