Savremeni Vist
U savremenom Svetu,van Engleske,vrlo je teško objasniti postojanje „Honora“,koji su ipak čista sreća.Međutim,iz Vista ih je jako teško istisnuti,pošto oni predstavljaju deo engleske tradicije.I ne samo to,već engleski teoretičari objašnjavaju potrebu za njihovim postojanjem. Naime,svako se upravlja time,da svoj rezultat ne dovodi na 4 boda,što pretstavlja svojevrsno ograničenje.Sa druge strane,protivnici imaju suprotan cilj i to je ono što dodatno ulepšava i usložava igru.Kod iskusnijih igrača,cela igra se i svodi na uspešnu manipulaciju Honorima i osećaj,kada će oni doći i rešiti partiju.Bez njih,igra bi bila suviše prosta i daleko od misaone i intelektualne.Poput Kribidža,uticaj igrača na konačan ishod partije je skriven,a sve postaje jasno tek posle više odigranih partija sa ravnopravnim konkurentima.
Van Engleske je u primeni jedno dodatno pravilo,koje igračima omogućava,da na direktan i očigledan način utiču na ishod partije.Ako jedna strana ima rezultat u tekućem „Gemu“ manji od 4 boda,a tokom deljenja,dobije većinu „Honora“,njeni članovi se izjašnjavaju, da li žele da za njih upišu bodove.Ako se izjasne pozitivno,imaju obavezu,da u tom deljenju ostvare „Mali“(12 nošenja),ili „Veliki Slem“(13 nošenja).Za njih dobijaju 1,ili 3 boda i to,direktno u Tabelu 3,dok se u prve dve u tom deljenju ne piše ništa.Naravno,osim onih,koji su već upisani za posedovanje „Honora“.U slučaju da ne ostvare bar „Mali Slem“,1 bod u Tabelu 3 se upisuje protivnicima.Ako igrači odbiju bodove za „Honore“,igra se nastavlja uobičajenim tokom.
E r a l a š
Eralaš je varijanta bezadutskog uprošćenog Vista.Sve je identično standardnoj igri,osim što ne postoje aduti.
„Honori“ su uvek Kečevi,a bodove donose jedino,ako se njih 3,ili 4 nađu kod jednog igrača.Njegova strana u tom slučaju dobija 2,odnosno 4 boda.
Treba napomenuti,da se tokom vremena razvija istoimena igra,koja je čak nešto složenija i od samog Vista,a ovde je takođe opisana.Ipak,ovo je izvorni Eralaš,koji se zbog jako prostih pravila,danas može sresti jedino u tradicionalnoj Engleskoj.
Pravila o upisivanju bodova za Honore se zadržavaju.
Ipak,postoji i „dečija“ varijanta,gde se Honori boduju uvek,a tu pada prethodno opisana teorija o uticaju igrača na ishod partije.Zbog toga se ovo pravilo primenjuje zaista,samo kod dece manjeg uzrasta,koji još uvek prave početne korake u kartanju i daleko su od neke ozbiljnije igre.
V i s t – O r i g i n a l
Vist-Original je varijanta ove igre,iz njenog „zlatnog“ perioda.Već je u uvodu rečeno, da je Vist sredinom XIX-og Veka preplavio ceo Svet,a ovo je njegov oblik iz tog vremena,koji je i danas još uvek aktuelan.Istini za volju,više u Americi,nego u Engleskoj.Razlike od standardnog Vista su u vođenju rezultata i bodovanju nekih dodatnih „Kombinacija“.
Kod Vista-Original,svako nošenje preko 6-og,donosi po 2 boda.To su „Bodovi-Igre“ i samo se oni i računaju za „Gem“.„Gem“ traje do 10 bodova,a 2 dobijena „Gema“ čine „Reber“.
Tabela za upisivanje rezultata je razdeljena sa horizontalnom crtom,na deo „Ispod Crte“ i deo „Iznad Crte“.Bodovi-Igre se uvek pišu „Ispod Crte“.Posle svakog „Gema“,podvlači se rezultat i igra se novi.To sve se događa u donjem delu Tabele.
„Iznad Crte“ se pišu:
-bodovi za „Honore“,
-nagrade za osvojene „Gemove“ i „Rebere“,
-nagrade za „Mali Slem“ i „Veliki Slem“,
-bodovi za „Terc-Mažor“, „Kvart-Mažor“, „Kvint-Mažor“ itd.
Ovi bodovi se sabiraju tek na kraju partije,nemaju nikakav uticaj na osvajanje Gemova i Rebera,ali mogu biti odlučujući u konačnom ishodu partije.
Bodovi za „Honore“: U ovoj varijanti Vista,„Honori“ su: A,K,Q,J i 10 u adutu.Svih 5 „Honora“ kod igrača jedne strane,donose 10 bodova; za 4 „Honora“ kod jedne strane,dobijaju se 4 boda,a 3,donose 2 boda.Možete i sami zaključiti,da se „Honori“ boduju u svakom deljenju.
„Gem“ i „Reber“: Osvojeni Gem donosi dodatnu nagradu od 5 bodova,a Reber,10 bodova.
„Mali“ i „Veliki Slem“: Osvojenih 12 štihova u jednom deljenju,nazivaju se „Mali Slem“ i donose dodatnu nagradu,od 10 bodova,dok svih 13 nošenja,predstavljaju „Veliki Slem“, koji se boduje sa 20 bodova.
„Terc-Mažor“, „Kvart-Mažor“ itd: „Mažor“ predstavlja neprekidan adutski niz,počev od Keca.Tako je „Terc-Mažor“,niz A-K-Q u adutu,a donosi 5 bodova.„Kvart-Mažor“ je adutski niz A-K-Q-J,a vredi 10 bodova.Niz od 5 karata u adutu,počev od Keca,donosi 15 bodova,od 6 karata,20 bodova itd.
„Mažor“ i „Honori“ se ne objavljuju pre početka igre,već se kasnije vrši rekonstrukcija.
Primer upisivanja bodova :
Suparničke strane u ovoj varijanti Vista,nose oznake strana Sveta,prema mestima sedenja za stolom.Tako jednu ekipu čine „Istok-Zapad“ (E-W), a drugu „Sever-Jug“ (N-S).
I i III „Gem“ su dobili E-W,a II-i,ekipa N-S.
E-W su ostvarili dva puta po 5 bodova za „Gemove“ i 10 bodova za ostvaren „Reber“. Ostali bodovi Iznad Crte su ostvareni za „Honore“
N-S su dobili 5 bodova za jedan „Terc-Mažor“,10 bodova za „Mali Slem“,5 bodova za osvojen „Gem“,kao i u dva navrata bodove za „Honore“.
Sada se prave zbirovi obeju strana (svih njihovih bodova),a zatim razlike u rezultatima.
Konačan ishod je,6 bodova razlike u korist strane E-W.Partija se sa ovim može i završiti.
Zatim se crta nova Tabela,za novi „Reber“.
Pobednička strana je ona,koja ostvari ukupno više bodova,bez obzira na to,ko je osvojio veći broj „Rebera“.
V i s t u T r o j e
U igri za 3 igrača,koristi se „Balvan“.To je zamišljeni četvrti igrač,koji je partner trećem.Znači,treći igrač uvek igra sam,protiv dvojice protivnika.Delitelj deli karte četvorici igrača,a „Balvana“ zamišlja,kao prvog levog igrača do sebe.Odmah zatim,njegove se karte otvaraju,pa Solo-igrač igra za njega,ali i za sebe,kada dođe na red.Igra se izvodi,po uobičajenim pravilima Vista.
Teorijski nije razjašnjeno,da li su u prednosti dvojica igrača,koji vide karte jednog svog protivnika,ili Solo-igrač,koji praktično raspolaže sa 26 karata.
Bodovi se upisuju,svakome igraču zasebno,ali partnerima bodovi njihove strane i to,i jednom,i drugom,a bodovi Solo-igrača,samo njemu.Već u sledećem deljenju,to će biti sledeći levi igrač,onaj,koji je trenutno delitelj.Rezultati se pišu u sve tri kolone.
Vist sa posebnom bojom
Pred početak svakog „Rebera“,otkriva se jedna karta i njena boja se tretira kao „Posebna“.U svakom deljenju,gde se ona pojavi kao adut,bodovi se udvostručavaju. Ovo se odnosi samo za dodatne nagrade iz Vista-Original,dok Bodovi-Igre ostaju nepromenjeni.
Partije su maratonski duge i igraju se,najmanje 15 „Rebera“
Igra se izvodi,po pravilim Vista-Original.
A m f i l d a
Amfilda je varianta „Vista sa posebnom bojom“.U slučaju otkrivanja „Posebne Boje“ za aduta,udvajaju se i Štih-bodovi.
Međutim,postoji i još jedno dodatno pravilo,koje karakteriše ovu igru. „Gem“ traje do 10 bodova.Jedna strana upisuje samo bodove do 10,a eventualni ostali se prenose u sledeći „Gem“,ili čak „Reber“.Tako se može dogoditi,da sa jednim uspešnim deljenjem,strana završi, čak 3 „Gema“ istovremeno.
Npr,jedna strana ima u tekućem „Gemu“ rezultat od 8 bodova,a igra se sa „Posebnim“ adutom.Ona pri tome osvaja 12 nošenja,za koje dobija 24 boda.Od njih,2 boda završavaju započeti „Gem“,zatim,u dva navrata po 10 bodova,završavaju sledeća 2 „Gema“, a čak se i još 2 boda prenose u četvrti,koji započinje sa sledećim deljenjem.
Amfilda se obično igra 20,ili 25 „Rebera“,kako se već igrači dogovore pre početka partije.
K r a t k i V i s t
Kratki Vist je varijanta,prilagođena evropskim standardima i shvatanjima kartaških igara.Partija traje do 10 bodova,a ne postoje,ni „Gemovi“,ni „Reberi“.Svi bodovi se upisuju u dve kolone,a čak ne postoji ni horizontalna crta.
Svaki štih preko 6-og,donosi po 1 bod.
„Honori“ su:A,K,Q i J u adutu.Za posedovanje 3 „Honora“,strana dobija 1 bod,a ako se sva 4 nađu kod igrača iste ekipe,2 boda.Oni se upisuju,pre početka same igre,pa se tako partija može i završiti,a da sama igra u poslednjem deljenju još nije ni započela.
Za „Mali Slem“(12 nošenja),dodatna nagrada je 2 boda,a za „Veliki Slem“(svih 13 štihova),4 boda,sa čime se cela partija završava,jer se u njoj dobijaju i 7 bodova,za ostvarenih 7 nošenja,preko 6 „osnovnih“.
Evropski Kratki Vist
Ovo je Kratki Vist,u kome se ne dobijaju posebne nagrade za „Honore“ i „Slemove“,a cela partija se svodi samo na štihove i traje do 7 bodova.