Ideje jesu nematerijalne, ali dal' postoje bez materije ?

Evo još jednog citata iz knjige Džejn Roberts pod naslovom “Setov materijal”. Ova knjiga spada u oblast ezoterije. Set je osoba iz “viših” sfera postojanja koja komunicira sa Džejn. Set o tom Početku buđenja tog svemirskog svesnog kvantnog polja objašnjava kako je postojala kompletna informacija (ideja) o svemiru kao i svesna volja, tj. želja svemiskog svesnog polja da tu informacju realizuje, tj. materijalizuje.
Tako nekako...

1.”Međutim, zvučaće kontradiktorno: Postoji nepostojanje. To je stanje koje nije sastavljeno od ništavnosti, nego je stanje u kojem su mogućnosti poznate i unapred predviđene, ali nisu izražene. Nejasno kroz ono što bi ti nazvao istorijom, jako davno, postojalo je takvo stanje. To je bilo stanje agonije u kojem su sposobnosti kreativnosti i egzistencije bile poznate, međutim, nisu bili poznati načini na koje bi se one izrazile.”
Nepostojanje jesu mogucnosti koje se nisu ostvarile,da to je pravo nepostojanje...
Medjutim,nije to nesto tamo davno,takvo je stanje i dalje van prelivanja i kreacije...
Cak i u samoj kreaciji je takvo stanje ,ali samo dok se mogucnost ne ostvari i iz
proslosti i buducnosti postane sadasnjost u singularitetu kao i sve...
Nacin i sama kreacija je nastala prelivanjem mogucnosti na stranu Um-a-prostora.

Dakle postoji cist prostor-Um koji je izjednacen sa agonijom kao nemogucnosti
izrazavanja i postoji svet ideja kao mogucnosti koje imaju sposobnosti zelje i volje
da se ostvare.
Crne rupe su veze izmedju ova dva sveta i one omogucavaju samu kreaciju...

2.”Sve što postoji ima memoriju tog stanja i ona je u funkciji konstantne pokretne sile u odnosu na oživljenu kreativnost. Svaka ličnost, kao deo svega što postoji, ima zbog toga takođe memoriju o tom stanju.”
Ne samo da ima tu memoriju,vec je to nasa jedina vodilja...


3."Ipak, sama agonija se koristila kao sredstvo i sama agonija služila je kao pokretna sila, dovoljno jaka da je sve što postoji pokrenulo unutar samoga sebe sredstva postojanja.”
Agonija jeste nemogucnost izrazavanja(nama nesto slicno kao zabezeknutost)ali
kao takva uz zelju i volju od strane ideja ona je osnov pokretanja kreacije i bez nje
kreacija ne bi bila moguca...
Agonija je cist UM-prostor oslobodjen od onoga sto zovemo materijom,odnosno on
nikada nije ni posedovao materiju i to je ono sto sada poznajemo kao tamna energija
/materija,ona isto tako omogucava i sirenje UniverzUMa jer je materija polako okupira
i stvara prostor--Um u kome oni izmesani cine samu kreaciju mogucom...

4.”Zamisli, da si posedovao unutar samoga sebe znanje svih svetskih majstorskih dela iz skulpture i umetnosti i da su ona pulsirala kao realnost unutar tebe, ali da nisi imao fizičku aparaturu niti znanje na osnovu kojeg bi ih izrazio i da si zbog toga trpeo bol u želji da ih izraziš.”
Takvo stanje je i dalje sa one strane crne rupe,ali isto tako i ovde dok se ideja ne
materijalizuje u Umu-prostoru...

5.”Žudnja, želja i isčekivanje upravljaju svim akcijama i baza su za sve realnosti. Zbog toga su unutar svega što postoji žudnja, želja i isčekivanje egzistirali pre svih drugih realnosti. Zatim su snaga i vitalnost ovih želja i isčekivanja postali tako jaki da su naterali sve što postoji da nađe sredstva da ih izrazi.”

Zudnja,zelja i iscekivanje sa one strane i agonija sa ove strane na kojoj smo mi su
osnov nase realnosti Bica-Apsoluta-Uma i same kreacije koje ono jeste,jer tako je
ono nastalo.ali tako je pre svega jer alternativa ne postoji Bicu kao takvom,odnosno
postoji ali kao ranije navedeno stanje koje niko ne zeli a to je da nema kreacije i ono
to ne zeli-da samo oseca bol zbog neostvarivanja...
Koliko god nam delovalo ovo sto dozivlajvamo lose,alternativa je jos gora i nalazi se
u nepostojanju.Zato je lepo iskusiti sve i lepo i ruzno i dobro i lose i zivot i smrt...
Dobra je ta nasa iluzija bez obzira na desavanja,jer sve sto nas vodi upravo vodi
kroz nas zivot sama zelja i iscekivanje,to nam daje neki smisao da zivimo ,jer inace
sve je besmisleno dok mu mi sami ne damo smisao preko same zelje i iscekivanja.
 
Sviđa mi se tvoj potpis.
On je naravno demagoški, ali je interesantan.

Što se tiče tvoje improvizacije na temu ideje - singularitet - sinhronitet,
ono što sam razumeo, ima smisla.

Ostaje mi da razmišljam o onome što ne shvatih na prvo čitanje ...

Zasto mislis da je to moja improvizacija,to ja tako "vidim"a odakle mi dolazi pojma nemam,
to jest imam ali to je druga prica...
 
Zasto mislis da je to moja improvizacija,
...

Ja sam bivši muzikant
i kod nas improvizacija znači vrhunac muzikalnosti.

Tako da sam te pohvalio ...

Ali moram ti reći da sam inače vrlo skeptičan prema onome što odmah ne razumem !
Odmah mislim da je neko muljanje u pitanju !!!
Pogotovu što te sad sve razumem,
a kada si odgovarao na temu bilo mi je dosta toga nejasno.

No ima vremena,
kada objasniš sebi kako treba,
ne sumnjam da ćeš i nama dobaciti poneko parče saznanja. z;)
 
...da bi uopšte istraživao POSTOJANJE bilo čega moraš prvo da definišeš to , makar okvirno - a sve zarad toga kad recimo nabasaš na to što istražuješ da možeš da kažeš ono čuveno : EUREKA ....inače bez toga to je sve gubljenje vremena i mlaćenje prazne slame....
...preporučujem di prijateljski , ako nemaš saznanja o tome , da izguglaš definiciju...odi kod roditelja ideja , pa nabaci njegovu definiciju - videćeš , veći deo dvog pitanja je u njegovoj definiciji....ne boli , probaj !
 
Slažem se, definiši !
Makar okvirno.

...šata ti onda dođeš ovde - kao neki kapo rukovodilac...pa nije ovo megatrend stecište obučenih poslovođa za samoposluge....Bar se nadam !

...pokrenuo si temu - izvolte...postavi je na određenoj razini koju zaslužuje forum filosofija....nije ovo sastanak narodnjaka , a predsedavajući...

...lepo zavrni rukave pa izguglaj šta o tome misli tvorac ideja - ili , sveta ideja....možda možeš nešto da ubodeš od njegovog saznanja ...pa to skockaj i da se krene od toga...avako , ubi će te Ljuba sa sedam zakona od postanka !
 
Ništa od tebe nisam naučio,
ti si svađalica Dinarskog tipa.
Interesuje te samo dominacija nad čovekom.

Mene interesuje dominacija nad haosom,
prema tome - doviđenja !
z:poz:

...zašto od mene da učiš , kad imaš net biblioteku na raspolaganju....zar to nije dovoljno za pametna učenika.....
...a koja vajda u dominaciji nad učenikom....gde je tu motivacija...
...da si ti učitelj , pa da nastojim da dominiram nad tobom , ajde de !

...i kad pomenu dinarsku dominaciju , ti si izgleda gačanske fele....samo ti stvar ne ide od ruke.....

...dobro , ajde da tema ne umre :

--- ako ti neko kaže , da su ideje misaoni objekti , subjektivne materije-energije , šta ćeš ti njemu reći ?
 
...važan sam onoliko !......postoje trenuci , kad čovek nije važan ni sebi samom !...polako bratac , strefiće te ta spoznaja !
...nema veze !

...a što se definicije tiče , dobro došla je bilo koja ...knjiška , lična - bilo koja...

...važno je poćeti , majku mu božiju imperijalistićku - kako bi rekao Drug Stari , naš voljeni i neprežaljeni Joška !
Daj čoveče , spašavaj temu !
....pozovi preko p.p. Ozimana , da pomogne....on će da povuče mnogu publiku za sobom !
 
...šata se fališ , šta se nadimaš ...pa zar ti nisam rekao ovo : ideje su misaoni objekt , subjektivne materije-energije....
...teško ćeš ovo da sažvaćeš...ne prima se kod tebe ovaj kalem....više stremiš ka bosancu , nego ka gačanstvu !...( ovo može biti ideja , data kao misaoni objektivni sud , o tvojim unutrašnjim stanjima - ona jeste subjektivana , jer sam je izrekao) ....kontaš !?
 
SEKENERE TAO

Ljuba se sapleo na ovoj temi,
kao i ti pokušao je da se sakrije iza nabusitosti ...
Hahahah ...

Ljuba se nije sapleo u ovoj temi. U mom postu br.19 dobio si argumentovane, proverljive i razumljive odgovore na pitanja koja si postavio – da li ideje mogu da postoje bez materije i šta je singularitet i. I zaključno sa ovim odgovorima na ovoj temi nema više o čemu da se raspravlja i možeš slobodno da je zatvoriš. Druga je stvar što ti nisi bio u stanju moje odgovore da shvatiš, a svoje nemaš da se mojim odgovorima suprostaviš.
 
Ovo mi ne zvuči kao tvoje reči,
to mi malko smeta.

Mislim,
ne zvuči mi ni kao da si to usvojio,
integrisao,
ti si mi daleko od toga.

...puzdano je da sam daleko od tebe...

...a to što sam napisao - moje je....no stvar stoji malkice složenije , čak da to čuveno "moje je" kaže i sam tvorac idealizma....hoću da kažem , svak od nas je učineki ....to je belodana istina.....to je neprekidan proces - učenje ( ima u tom procesu i "zatupljivanja"....dominantnog , koje preraste u rasčovečenje.....malobrojni se izvuku iz zaglupljivanja i očoveče se , ili bolje rečeno više su čovečniji nego razčovečniji )....sad već niko ne može da kaže da je išta njegovo totalno....čista njegova spoznaja , bez ta je o tome išta učio , čuo ili načuo......
...čovek uči i promišlja.....pogotovo o pitanjima koja su milenijumima stara....
...hoću da kažem da sam nešto natucao po tom pitanju i malkice maltretirao sivu masu i izcedio to - pa ga napisao !
...i to nije bitno , naročito ako se prima kao nekakav odgovor !
....no ima se povodom tvog pitanja jošte štošta reći....ono neće nikad biti zatvoreno !
 
@Ljubo , pojmovnik ti u kolapsu , urušiće se u sebe - pada sistem....sredi malo pojmove -razvrstaj ...nek ti aristotelsko znanje posluži za sređivanje pojmovnika i uspostaviti razuman vokabular....imaš ti šta da kažeš....filosofija je zahvalna svakom promišljanju koje se arzmno iznese...zahvalna je i čistom jasnom neznanju koje se iznese...naprosto znanje ne mora da ide i tim putem koji je očigledno neznanje....da se dođe do saznanja koja su usmerena ka razotkrivanju objektivne istine , potrebno je more istraživačkih radova koji su klasično ( ali jasno obrazloženo u razumljivo ) neznanje....
...pojmovnik mora biti opšte prihvaćen - kako u takozvanim naučnim krugovima , tako i kod sveta koji uči , pa i kod onih koji imaju ljudskih interesovanja za tu oblast....nemože se šarlatanskim rečnikom govoriti i misliti da je on sam po sebi argument....

...primera radi : "prirodna sila" ....da se zaključiti da postoje i "neprirodne sile" - kao tamo nekakve "onostrane sile" ; đavoljske , anđeoske , božanske , muslimanske , hrišćanske , brahmanske , i ko zna kakve sve ne !

...sila po definiciji je : "Сила је мера узајамног дејства два тела или честице"

Torque_animation.gif


F = ma [N],
gde je:
m [kg] – masa,
a [m∕s[SUP]2[/SUP]] – ubrzanje
...shodno podeli u fizici imaš i takve sile....

...ali to je uvek mera....a sve mere čovek je definisao mernim sistemima.....pa shodno radu koji vrši , imaš i silu , njene momente i t.d.

...a sve mere su merljive mernim instrumentima ......

( problem srpštine je što bi htela i istinu da meri - poligrafiše....no to je ćorak ludističkog pokreta - njenog ! )

...i još nešto - životati , ne mešaj nauku , njene modele i religiju višebožačkih i jednobožačkih doktrinara ...praviš zbrku - imaš imploziju ideja...usisavaš se kroz ništavilo u tamu !
 
Poslednja izmena:
123LONČAR

sredi malo pojmove - razvrstaj ...nek ti aristotelsko znanje posluži za sređivanje pojmovnika i uspostaviti razuman vokabular

Ceo moj filozofski sistem temelji na pokušaju otkrivanju vršioca sedam fizičkih i psihičkih radnji – naprezanja, kretanja, opažanja osećanja, pamćenja mišljenja i razumevanja – i logike po kojoj vršilac tih radnji postoji i te radnje vrši, imajući na umu da sem tih sedam različitih vrsta fizičkih i psihičkih radnji u prirodi i stvarnosti ničeg drugog nema. I ne shvatam kojim drugim rečima bi ovi pojmovi mogli da se imenuju, sem rečima kojima sam ih ja imenovao, imajući na umu da i mala deca mogu da razmeju koji pojmovi iza ovih reči stoje. Sa druge strane, kad bi aristotelovsko znanje i pojmovnik bili presudni za iskazivanje onoga što Istina o postojećoj stvarnosti jeste, to bi značilo da mi tu Istinu znamo još od vremena Aristotela. A činjenica je da je čak ni 2300 godina pose Aristotela, uz pomoć Aristotelovog pojmovnika, nismo saznali, pa bi možda bolje bilo da mi taj Aristotelov pojmovik malo zanemarimo i počenemo da se služimo nekim drgim, prostijim, kojeg i mala deca razumeju. Recimo, ovim Ljubinim sedmorečnim pojmovnikom: «naprezanje», «kretanje», «opažanje», «osećanje», «pamćenje», «mišljenje» i «razumevanje», pomoću kojega mogu sve istine ovoga sveta da se izraze.

...primera radi : "prirodna sila" ....da se zaključiti da postoje i "neprirodne sile" - kao tamo nekakve "onostrane sile" ; đavoljske , anđeoske , božanske , muslimanske , hrišćanske , brahmanske , i ko zna kakve sve ne !

Moj rečnik i pojmovnik ne sadrži reč i pojam «neprirodna sila», iz razloga što po logici na kojoj bazira moj filozofski sistem, nikakvih drugih sila ni procesa u prirodi, sem onih sedam nabrojanih, ne može da bude, pa ni «neprirodnih».

...sila po definiciji je : "Сила је мера узајамног дејства два тела или честице"

Tačno, samo problem je što ta definicija ne sadrži logičko objašnjenje kako je moguće da tela i čestice postoje i uzajamno deluju. Tog logičkog objašnjenja nema ni u nauci, ni filozofiji, ni teologiji, a kod mene, ima. Uz pomoć svesti i logike po kojoj ona vrši sedam različitih fizičkih i psihičkih radnji, pomoću kojih postoji sama po sebi kao svoj uzrok i posledica i objektivno, fizički se manifestuje i kao čestice i telo i sila i masa, sve postaje kristalno jasno.

F = m ∙ a [N],
gde je:
– m [kg] – masa,
– a [m∕s2] – ubrzanje
...shodno podeli u fizici imaš i takve sile....

Ovo je samo matematička formula pomoću koje se pokušava matematiči opisati stanje stvarnosti koje JESTE. Ali tu nema i odgovra na pitanje KAKO je moguće da jeste to što JESTE i ZAŠTO jeste to što JESTE? Odgovori na ova pitanja nisu u domeni matematike i njenih formula, već isključivo u domeni logike po kojoj postoji svet i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti.

..a sve mere su merljive mernim instrumentima

Svih sedam vrsta fizičkih i psihičkh radnji svesti, koje imaju značenje posledice, su merljive instrumentima, a svest i njenih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti da vrši sve te radnje, sa značenjem uzroka vršenja radnji, instrumentima nije merljivo. Pomoću merenja fizičkih i psihičkih radnji sa značenjem posledice se te radnje ne mogu objasniti. Mogu se objasniti samo pomoću vršioca radnji i uzroka, tj. pomoću sveti koja ima sposobnost fizičke i psihičke radnje da vrši, koja nije merljiva. Jer kad svest prestane da vrši fizičke i psihičke radnje ne ostaje ništa što bi instrumentima moglo da se meri. Ostaje samo kvantni vakuum – prostor bez merljive materije.

( problem srpštine je što bi htela i istinu da meri - poligrafiše....no to je ćorak ludističkog pokreta - njenog!)

Nema to veze ni sa srpštinom, ni hrvatštinom, ni islamom, već samo sa naukom, jer u nauku spada sve što može da se meri i što je takav stav nauke da značenje istine ima samo ono što može da se meri.

...i još nešto - životati , ne mešaj nauku , njene modele i religiju višebožačkih i jednobožačkih doktrinara ...praviš zbrku - imaš imploziju ideja...usisavaš se kroz ništavilo u tamu !

E, vidiš, tu grešiš. Zato što je aristotelovska definicija nauke pogrešna, jer priznaje za istinu samo ono što je u domeni čula, tj. ono što može da se meri. Definicija naujke treba da glasi da je istina sve što, na bilo koji način, može da postane predmetom čovekovog iskustva, koje svaki čovek može da ponovi i na bilo koji način proveri. Što bi onda značilo da bi u oblast nauke mogla da spada i svest sa njenih sedam posobnosti koje nisu u domenu čula i nisu merljive, ali itekako jesu u domeni ljudskog iskustva. Što bi doprinelo da bi moglo na veoma lagan i jednostavan način naučno da se reši i problem postojanja svesti, a time ujedno i problem postojanja duha i ideja, što je do sada bilo u domeni filozofije idealizma i svetskih religija. Zato se u mom filozofskom sistemu, koji bazira na ovoj drugoj definiciji nauke, koju sam napred obrazložio, po kojoj u nauku treba da spada sve što je u domeni ljudskog iskustva, ne može izbeći uporedno bavljenje i fizičkim i duhovnim pojavama i problemima, pa i religijskim. Što je i poželjno da bi moglo da se otkrije međusobna kauzalna povezanost između duha i materije, da bi tako moglo da se razume da su duh i materija jedna i ista prirodna sila i pojava, samo percipirana na dva moguća načina, čulni i vančulni, tj. da se shvati da materija ne bi mogla da postoji kad ne bi bila svesna, niti bi svest mogla da postoji kad ne bi bila materijalna.
 
Pa dobro,
tema je mogla da glasi i :

" Da li stvari postoje i kad ih ne gledam, niti na neki drugi čulni način ne detektujem ?!"

Не постоје. Постоји оно што се као ствари у твојој представи објективише a то је нешто сусштнски другачије од истих

Прво требаш разграничити шта је представа.
arms_fp02.jpg


Ово је илустрација ситуације у којој си управо сада. Имаш дакле субјекат кога не можеш сазнати и имаш ИСПРЕД њега скуп слика уоквирен једном сфером која чини твоје видно поље.
Слике у тој сфери се мењају обликом и величином кад год се помериш.

То је свест. То је представа. То није неки апстрактан појам него твоја реалност. И то је сав свет који сазнајеш и који можеш сазнати.

Сада. Требаш разграничити шта у тој представи јесте продукт твоје сазнајуће свести, а шта постоји независно од ње.

Боје, мириси, укуси, чврстоћа, топлота. Све то је продукт твоје свести и не посотји изван исте.

Погледај ово ако ти то чудно звучи:
http://forum.krstarica.com/entry.php/6319-Primarni-i-sekundarni-kvaliteti

Затим, сам објектвни свет као такав може постојати само у твојој свести као твоја представа.

О томе овде:
http://forum.krstarica.com/entry.php/4886-KORELATIVNOST-SUBJEKTA-I-OBJEKTA

Дакле. Објективни свет не постоји када није опажен. Постоји оно што се објетивише а то објективни свет није.

Realizam, koji se namece sirovom razumu time što se ukazuje kao da je cinjenican, u stvari polazi od jedne proizvoljne hipoteze, pa je zato samo vetropirasta kula u vazduhu buduci da previdja ili porice najprvu cinjenicu, onu da sve ono što mi poznajemo leži unutar svesti. Jer to da je objektivno postojanje stvari uslovljeno jednim predstavljajucim subjektom, i da, prema tome, objektivni svet postoji samo kao predstava, nije nikakva hipoteza, a još manje odluka bez opoziva, ili cak nekakav paradokson uzet radi diskusije, vec je to najsigurnija i najednostavnija istina, cije je saznanje otezano samo time što je ona cak i suvise jednostavna, a svi ljudi nisu dovoljno razboriti da bi posli od prvih elemenata svoje svesti o stvarima. Nikada ne može .postojati nekakva apsolutna i po sebi samoj objektivna egzitencija; zapravo, to je ono sto je upravo nezamislivo, jer objektivno kao takvo ima uvek i suštinski svoju egzistenciju u svesti jednog subjekta, pa je, dakle, njegova predstava, i shodno tome, njime uslovljena, a uz to i njegovim oblicima predstavljanja, koji kao takvi pripadaju subjektu a ne objektu.
Sopenhauer

Na prvi pogled izgleda da je izvesno da bi objektivni svet postojao i onda kada ne bi postojalo nijedno spoznajuce bice , jer se o tome in abstracto da razmisljati a da ne izbije na videlo protivurecnost koja se nalazi u osnovi toga. Ali kada covek pokusa da realizuje tu apstraktnu misao , sto ce reci da je svede na opazajne predstave u kojima ona jedino moze naci svoju istinitost, pa shodno tome pokusa zamislliti nekakav objektivni svet bez saznajuceg subjekta, onda on shvata da je ono sto tako zamislja u stvari nesto suprotno od onoga sto je smerao, naime , da to sto je zamislio nije nista drugo do postupak u intelektu jednog saznajuceg subjekta koji opaza jedan objektivan svet , dakle, da je to upravo ono sto je on hteo iskljuciti. Jer taj opazajni i stvarni svet ocevidno je fenomen mozga pa otud i protivurecnot u hipotezi da bi taj svet mogao i postojati kao takav nezavisno od svih mozgova.

Sopenhauer
 

Back
Top