Idealan politicki sistem ?

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.950
Kako zamisljate idealan politicki sistem i uredjenje.
Koji bi po Vama trebalo primeniti izborni sistem , vecinski, proporcionalni ?
Jednodomi ili dvodomi parlament ?
Da li bi trebalo (poput Grcke ) da stranka koja osvoji najvise glasova dobije bonus mandata , da je ne bi ucenjivala nekolicina poslanika ?
Da li bi predsedika opstine trebalo da biraju direktno gradjani a ne partije.
Zasto komplikovati da predsednik opstine ne bude i poslanik u drugom domu ?
Zasto je potreban predsednik mesne zajednice i odbornik, dve funkcije bez potrebe kad moze jedna osoba za tako nesto ?
Ako su potrebne i pokrajinske vlade zasto je potrebna i paralelna skupstina ?
Zasto Kralj nikad nije dozvolio plemstvo, ni vitezove, " ni dom lordova" ,i zasto svaki novi Kralj ili Knez zeli da anulira prethodnog ne dajuci mu titulu ni cast cak kad nije prethodnik vise na vlasti. (Mada ne priznaju ni najblizu rodbinu) . Sta ih to promeni da nisu sto su bili.
 
Idealno je da politicki sistem ne postoji. postoje oruzane snage i sud, koji nisu dio politickog suistema. Ne treba ti nista vise.
Ali ako vec mora da postoji neki politicki sistem jer bande zahtjevaju neku vlast nad narodom, onda naravno prije svega ne smije biti kriminalan i teroristicki, dakle ne smije imati bilo kakve nadleznosti nad oruzanim snagama i sudom. A onda da bi bio sto idealniji treba biti sto manji i blizi pojedincu. Recimo moze postojati samo na zupanijskom nivou. To je idealno.
 
Prije svega zato sto je to drzava. Drugo, nisu mesoglavci nego najcasniji posveceni odanosti pravdi, i trenirani u pravdi a ne u politickom majmunluku. To su najelitnije institucije u bilo kojoj drzavi, vojska i sud.
Da ali ako imaš recimo 3 osobe ukupno: Scott, Henlay i Velke. Oni čine državu.

Znači nema potrebe da se uvodi 4. osoba po imenu "Država" koja će imati više prava od ovo troje.
 
Da ali ako imaš recimo 3 osobe ukupno: Scott, Henlay i Velke. Oni čine državu.

Znači nema potrebe da se uvodi 4. osoba po imenu "Država" koja će imati više prava od ovo troje.
Ljudi koji rade za drzavu (sud i vojsku) moraju biti trenirani! Ne mozemo Ti, Velke, i ja tek tako sa ulice. Mi mozemo da se bavimo demokratijom, nekim politickim stvarima u nasoj zajednici, ali prevashodno bez ikakvog oruzja.
 
Ljudi koji rade za drzavu (sud i vojsku) moraju biti trenirani! Ne mozemo Ti, Velke, i ja tek tako sa ulice. Mi mozemo da se bavimo demokratijom, nekim politickim stvarima u nasoj zajednici, ali prevashodno bez ikakvog oruzja.
Pazi, mi kao građani nešto izvolimo, a onda to sprovode naoružana lica, koji su samo službenici, kao poštari.

Naravno i oni imaju 1 glas, kao i svi ostali prolaznici.
 
Pazi, mi kao građani nešto izvolimo, a onda to sprovode naoružana lica, koji su samo službenici, kao poštari.

Naravno i oni imaju 1 glas, kao i svi ostali prolaznici.

Ne. Naoruzana lica mogu samo da se bave samo ne politickim stvarima, osnovnom etikom.
Ne mozemo ja i ti da izvolimo da zabranimo recimo Islam u nasoj zupi. I da to oruzana lica sprovode. Ne moze se sve izvoliti pod oruzjem nego samo osnovne stvari.
 
Predsednički sistem kao u SAD ili Francuskoj.

Taman da bude u skladu sa mentalitetom naroda ali da ne bude autokratski kao u Rusiji, Belorusiji i Turskoj.
...znači da se u ataru biraju elektori koji nakon što budu izabrani kao predstavnici jedne osobe ne moraju da glasaju za ime onog koji ih je doveo u taj položaj moći...i da se primaju neograničene dotacije...
 
Ako zelimo da istaknemo neki politicki sistem,kao idealan politicki sistem,onda mislim da je nas sisitem,najblizi tom idealnom.Moramo biti svesni toga,
da idealno ne postoji nista,pa ni politicki sistem.Ali,opet moram da istaknem,nas politicki sisitem je najblizi tom zamisljenom idealnom.
Ono sto je veoma vazno,u nasem politickom sistemu ,zene su potpuno ostvarene,zauzimaju sve vazne polozaje u drustvu.U nasoj politickoj javnosti,
ostvarene su sve demokratske tekovine. Sloboda stampe,sloboda svih elektronskiih medija.Slobodno sudstvo,sloboda govora i politickog udruzivanja.
Verbalni delikt,ne postoji kao kaznena zabrana.Svi vidovi ljudskih sloboda su dostupni svima.
 
03cc17d4fc42f3d4611ff10adccf76ac.jpg


Skandal u Argentini: Zastupnik tokom online sjednice ljubio grudi svoje ljubavnice


https://faktor.ba/vijest/skandal-u-...-sjednice-ljubio-grudi-svoje-ljubavnice/98725
 
Redukcija izvršnih moći predsednika smradikalne stranke bez bedža za 100%
Polako , idemo od odbornika i mesne zajednice , zasto je to odvojeno, cesto iz iste zajednice odbornik i pred. mes. zaj. (kolki naziv) ne govore medjusobno.
Hoces da budes politicki odbornik a nesposposoban si da napravis put , kolektore za kanalizaciju , niko ne da vodu , itd itd . I opravdavas se kako predsednik opstine odlucuje .
 

Back
Top