Hrvatska priznala da je vojno slabija od Srbije, traži pomoć od SAD

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
1592422031913.jpeg
 
GUBIMO SVOJE NEBO: Krstičević zabio zadnji čavao u lijes Hrvatskog ratnog zrakoplovstva

Naime, MiG-ovi 21, remontirani u već legendarnom postupku u Ukrajini, na izmaku su snaga i resursa. Sve da je drugi pozivni natječaj i odrađen u najkraćem mogućem roku, bilo bi upitno hoće li MiG-ovi sa svojim resursima dočekati novi zrakoplov na hrvatskome nebu. Sada kada je nabava blokirana na neodređeno vrijeme, potpuno je sigurno – Hrvatska će ubrzo ostati bez lovačkog zrakoplovstva. :(

Nekako u isto vrijeme kada i Hrvatska, u obnovu lovačkog zrakoplovstva i općenito vojnih kapaciteta krenula je i Srbija. Dosad smo na srpske vojne nabave i zastarjelost njihova vojnog hardvera gledali svisoka i s podsmijehom. No, nakon posljednjih nabava koje je Srbija realizirala sa svih strana svijeta i u svim vojnim sektorima malo komu će biti do smijeha. Srbi su u relativno kratkom vremenu obnovili lovačko zrakoplovstvo nabavama moderniziranih MiG-ova 29 iz Rusije i Bjelorusije. Nabavili su bespilotne letjelice velikog radijusa djelovanja iz Kine, a neke od njih imaju mogućnost djelovanja navođenim raketama i bombama. Srbi su, unatoč prijetnjama SAD-a, uspjeli realizirati i obnovu PZO sustava nabavom moćnog ruskog raketno-artiljerijskog sustava Pancir S1. Srž današnje srpske politike je balansiranje između istoka i zapada. Tako su i prilikom vojnih nabava vodili računa da malo kupuju s istoka, a malo sa zapada. Prilikom nabave devet helikoptera odlučili su se za Eurocopterovu Pumu, ali su od Rusa nabavili i Mi–35 i Mi–17. Kao što su balansirali pri kupnji helikoptera, tako su se u nabavi PZO sustava vodili logikom malo istok, a malo zapad. Od Rusa su nabavili već spomenuti Pancir S1, a od Francuza Mistral 3.


A što smo u međuvremenu mi nabavili? Naša cjelokupna vojna nabava svodi se na zbrkane, često neadekvatne donacije kojima se poslije prilagođava cjelokupna vojna infrastruktura. Naš vojni menadžment provodi dane kako bi infantilnim dopisima i strategijama opravdao donacije koje ni po jednom kriteriju ne odgovaraju hrvatskim uvjetima.

https://www.dnevno.hr/7dnevno/gubim...lijes-hrvatskog-ratnog-zrakoplovstva-1457946/

1593729213212.png
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top