HRVATSKA MITOMANIJA

Najzanimljivije Rvatske teorije:

1. Pre Vikinga i Kolumba, Američki kontinent su otkrili Hrvatski pomorci.
2. Nakon toga su pomogli Kolumbu prilikom njegovih ekspedicija.
3. Hrvati su imali Kraljeve...
4. Hrvatski narod je dao značajan doprinos u antifašističkoj borbi. :hahaha:
5. U Jasenovcu pobijeno 700 ljudi, od toga dobar deo Hrvata, te i samih Ustaša.
6. Srbija nastala pre 200godina, nakon što je Austrija oslobodilla Balkanske krajeve od Osmanlija.
7. Englezi stvorili Srpsku naciju da bi naštetili Hrvatima.
8. Samo 10% Srba je kršteno, te Srbi, zapravo, ni nisu Pravoslavci, nego Svetosavci (što, prema nekima iz hrvatske, nema veze jedno sa drugim).
9. Hrvatska je izgubila državnost ulaskom u Jugoslaviju.
10. Ćirilica je Hrvatsko pismo (verovatno zato razbijaju table po Vukovaru :hahaha: )
11. Ban Jelačić osvojo Ugarsku...
12. Tesla bio Hrvat (za 100 godina će reći da je i Đoković bio Hrvat :hahaha: ).

zašto za 100 godina? pa hrvat je
 
Grgur Ninski kao borac za hrvatstvo

Grgur Ninski jedan je od omiljenih mitskih likova hrvatske historiografije od sredine XIX stoljeća, kao svećenik koji se navodno borio za uvođenje hrvatskog jezika u crkveno bogoslužje, a od sredine XX stoljeća tome je dodan i otpor mrskom okupatoru i petokolonašima kojih je, eto, izgleda bilo i u 10. stoljeću, kad je on živio. No, nema stvarnih dokaza da je to bio cilj Grgurove borbe,. On je je prije svega nastojao osigurati status među dalmatinskim biskupijama, što mu na koncu nije uspjelo. Iako je navodno imao snažnu podršku svojeg suvremenika kralja Tomislava, ni on ga nije podržao na crkvenom saboru u Splitu, kad je i on prednost dao povijesnom pravu salonitanske crkve, a ninska biskupija je ukinuta.

Iako nacionalistički obojana historiografija taj događaj tumači kao povijesni poraz, istina je posve suprotna - to je jedan je od kamenova temeljaca za kasnije povezivanje hrvatskih zemalja. Naime, biskupi su proširili svoju nadležnost izvan dalmatinskih gradova na širu okolicu naseljenu uglavnom slavenskim življem, a Tomislav i njegovi nasljednici polako, ali sigurno, jačali su svoju vlast i na nekadašnje rimske gradove na obali. Državotovornu ulogu je, dakle, ponovno osigurao Tomislav, a ne Grgur.

Grgura se često stavlja u istu ravninu s neretvanskim i omiškim gusarima, koji su bili kao nekakvi prototipovi partizanskih diverzanata, iako je jasno da je to njima bio samo značajan element nacionalnog gospodarstva. Veneciju se pak opravdano proziva zbog osvajačkih težnji, pa i nevjerojatno podlih poteza, kao kad su križarima prijevoz do Carigrada i Svete zemje naplatili osvajanjem i pljačkom kršćanskog Zadra. No, gledano s povijesne distance, serenissima Venecija je presudno zaslužna za očuvanje hrvatstva, jer bi Dalmacija bez njenog angažmana sasvim sigurno ostala dijelom turskog vilajeta, da ne govorimo što bi bilo od renesanse u Dalmaciji.


Bosna šaptom pade i mit o posljednjoj bosanskoj kraljici

Bošnjački historiografi danas imaju istu potrebu kakvu su do ne tako davno imali i hrvatski - da pisanjem popularne kvazipovijesti daju podršku jačanju nacionalnih osjećaja. Razdoblje takozvanih 'narodnih vladara' dakako, u tome ima posebnu ulogu. Već smo rekli da hrvatski nacionalno obojani povjesničari svoje nadahnuće crpe iz 177 godina nezavisnog hrvatskog kraljevstva (925-1102.), srpski iz 129 godina kraljevstva (1217-1346.) plus još 25 godina carstva, dok je bosanskim dovoljno i 86 godina (1371-1463) kraljevstva.

Jedan od stupova tog pristupa bošnjačkih povjesničara je dokazivanje da ti vladari nisu bili ni Srbi ni Hrvati, ni katolici ni pravoslavci, već da su uglavnom pripadali neovisnoj bosanskoj crkvi, izgrađenoj na bogumilskoj herezi, a da većina bosanskih muslimana potječe od tih bogumila, koji su navodno predstavljali većinu tadašnjeg stanovništva.

Pop Bogumil živio je u X stoljeću u Makedoniji, a do početkom 13. stoljeća razni kršćanski heretički pokreti pod raznim imenima raširili su se po cijeloj Europi i većinom su ugušeni u krvi. U srednjevjekovnoj Bosni ostaci tog pokreta preživjeli su znatno dulje nego u recimo Francuskoj, ali i tu su se morali skrivati. Mađarskom kralju gušenje hereze bio je idealan povod za pokušaje učvršćivanja bosanskog vazalskog odnosa, a bosanski vladari morali su javno izricati podložnost papi čak i kad su u potaji zadržavali odnose s hereticima.

No, ti heretici, odnosno krstjani, kako su sebe sami nazivali, često su bili fanatičniji kršćani od onih koji su izricali odanost katoličkoj ili pak pravoslavnoj crkvi (u istočnoj Hercegovini i dijelovima istočne Bosne). Reći da su baš oni bili ti koji su najspremnije prihvatili islam, čini se kao historiografsko poduzetništvo za koje barem za sada nema nikakvog dokaza.



Bosna šaptom pade, uzdah je koji se čuje već stoljećima i kojim se izražava nevjerica pred činjenicom da Europa 1463. prstom nije mrdnula da joj stvarno pomogne. No, vremenska crta pokazuje drugačije: Turci su u posjede bosanskog kralja prvi put upali gotovo osam desetljeća prije toga, a teritorij koji danas podrazumijevamo pod BiH padao je još više od stoljeća - i to sve samo ne šaptom. Banja Luka je pod kontrolom Hrvata i Mađara ostala još 65 godina, Bihać 129 godina. Bosna je dakle padala dulje no što je prije toga postojalo bosansko kraljevstvo!


Zadnji bosanski kralj Stjepan Tomašević prvi je koji je primio krunu od pape, od kojeg se najviše nadao da će primiti pomoć. 1459. oženio je 12-godišnju Jelenu, kćerku srpskog despota Lazara Brankovića, koja mu je u naslijeđe donijela srpsku despotovinom (koju ne treba izjednačavati sa Srbijom), za što je zatražio i dobio dozvolu od ugarskog kralja Matije Korvina, kojemu je bio vazalski podređen. Srpska dinastija je pred Turcima bili očajna, pa su ovim brakom pokušali naći i osigurati barem nekakvu pomoć.


Stjepan Tomašević se pak u to ime polakomio i zbog toga razvrgnuo zaruke s kćerkom moćnog talijanskog velikaša, no uskoro više nije mogao pomoći ni sam sebi. Ni dva mjeseca poslije vjenčanja, Turci su do kraja pregazili Srbiju. Stjepan Tomašević je tako u 4 godine izgubio dva kraljevstva, 1463. Turci su zakotrljali glavu bosanskog kralja podno Ključa.

Malodobna Jelena, koja je u povijest ušla kao kraljica Mara ili Marija, zapravo je prava zadnja bosanska kraljica, a ne Stjepanova pomajka, blažena kraljica Katarina, koju Hrvati posebno štuju, a potjecala je od hrvatskih i srpskih velikaša. Sudbine su im dijametralno suprotne. Katarina je umrla u Rimu, pod papinom skrbi, a Mara je na koncu otišla živjeti kod svoje tetke Mare Branković - koja je bila omiljena žena turskog sultana Mehmeda II - te tamo i umrla.

Guske u magli i jugoslavenske zablude

Nakon katastrofalnih poraza ugarsko-hrvatske vojske protiv Turaka, Hrvatska se našla pred vratima nove asocijacije. Neki će možda reći da su to prve one poslovične hrvatske guske u magli, ali sa suprotne strane te magle prijetnja je bila posve jasno i nedvojbeno strašna - Turci su privilegije ostavljali samo onim velikašima koji bi s njima od početka surađivali i prešli na islam, ostalima bi se zakotrljale glave. To je vjerojatno i okolnost u kojoj je hrvatskom plemstvu bio potreban dokument kao što je Pacta conventa.

Činjenicom da je ugarski kralj poginuo bez nasljednika objašnjavali su svoje pravo da održe kontinuitet, te da ponovno sebi biraju drugog kralja, a taj drugi bio je austrijski nadvojvoda Ferdinand Habsburški, koji im je bio spreman na papiru zagarantirati njihova prava. No, nada da će dobiti pomoć kojom će se ostvariti rekonkvista protiv muslimanskih osvajača, nalik onoj koja je 30-ak godina prije toga dovršena u Španjolskoj, znamo, nikad nije u potpunosti realizirana.


1526., kao i 1102. Hrvati su ostali bez vladajuće dinastije, a suočeni s pogibelji kojoj nisu bili dorasli, nijedan velikaš nije bio sposoban istaknuti vlastite pretenzije. Bilo je to pitanje preživljavanja, ne pitanje nacionalnog izbora. Dakako, Habsburzi su imali svoje vlastite interese, a hrvatski i mađarski velikaši nisu uspijevali ostvariti ono što im je bilo obećavano. No, tek stoljeće i pol kasnije, nevješto vođen pokret kojem su se na čelo stavili Zrinski i Frankopan zapravo je definitivno označio kraj 'narodne vlasti'.

Njih dvojica nisu u Beč otišli kao guske u magli već kao ovce na klanje, znajući da zapravo nemaju izbora, da se nemaju gdje sakriti nakon što je postalo jasno da im ni osmanlije neće pružiti zaštitu. Nakon njihovog pogubljenja 1671., njihova imanja razdijeljena su plemićima koji uglavnom nisu bili hrvatskog porijekla, čime je opasno ugrožen hrvatski kontinuitet o kojem toliko govorimo. Sintagma o guskama u magli skovana je 1918., jer je dio Hrvata doista vjerovao da je jugoslavenska ideja okvir za rješavanje nacionalnog pitanja. No, ponovno, stvarnog izbora i mogućnosti suprotstavljanja ujedinjenju - nije bilo.


Povijesno gledano, nema te hrvatske zablude koja se može usporediti s onom da će Europa pod Hitlerovom vlašću biti onaj okvir u kojem će Hrvatska dobiti zasluženu afirmaciju
XIX stoljeće razdoblje je buđenja nacionalne svijesti u cijeloj Europi, pa tako i u Hrvatskoj. Uz nemogućnost korištenja hrvatskog imena, hrvatski prvaci izlaz prvo nalaze u romantičarskim ilirskim, a kasnije i u jugoslavenskim idejama, pri čemu je već obnovljena srpska država za sebe tražila ulogu južnoslavenskog Pijemonta. Padom austrougarske monarhije ipak se ponovno osjećala potreba za stvaranjem legalnog okvira za južnoslavensko ujedinjenje, pa je na zgarištu austrougarske imperije stvorena Država Srba, Hrvata i Slovenaca. Potrajala je samo mjesec dana i naravno, priznala ju je samo Kraljevina Srbija.

Upozorenja onih realnijih da Hrvati ponovno izdaju vlastite interese, dakako, nisu mogla ništa promijeniti, jer izbor zapravo nije ni postojao. A odluke hrvatskog sabora bile su samo pokušaj stvaranja pravno-političkog okvira kojim se ponovno utvrđuje - kontinuitet hrvatskog političkog bića. Unatoč javno proklamiranim stavovima američkog predsjednika Wilsona o nacionalnom samopredjeljenju, samostalna hrvatska država u tom trenutku nije imala nikakve šanse.

Zabluda da će Kraljevina SHS i srpska dinastija na njenom čelu za Hrvate biti drugačija od mađarske ili austrijske dinastije nije bila dugog vijeka, jer se Hrvatska sve do stvaranja kratkotrajne Banovine Hrvatske, politički, kulturno i demografski nije nalazila u ništa boljem položaju nego krajem XIX stoljeća.
 
Mitovi o Jasenovcu i Bleiburgu


Povijesno gledano, nema te hrvatske zablude koja se može usporediti s onom da će Europa pod Hitlerovom vlašću biti onaj civilizacijski i pravni okvir u kojem će Hrvatska dobiti zasluženu reafirmaciju i potvrdu kontinuiteta. Najžalosniji primjer bio je preuzimanje nacističkih rasnih zakona, pri čemu se još bilo inovativno, pa se s jednakim bestijalnim žarom i industrijskom efikasnošću istrebljivalo ne samo Židove, već i Srbe. NDH je vjerojatno doista bila jednim dijelom 'izraz vjekovnih težnji hrvatskog naroda za neovisnošću', pa je dobar dio hrvatske inteligencije uletio u ovu katastrofalnu avanturu nošen upravo tom idejom. No, priroda zločinačkog režima, koji je dokazao da 'domaća' vlast može biti još okrutnija od tuđinske, natjerala je mnoštvo građana u šumu, pogotovu u onim dijelovima Hrvatske koje je Ante Pavelić prepustio fašističkoj Italiji, te u područjima gdje su počinjeni najveći zločini prema srpskom življu.




Iako Hrvatska ponovno nije imala nikakve šanse iz ovog rata izići kao samostalna država, oni koji su otišli u šumu pobrinuli su se za stvaranje političko-pravnog okvira koji će četrdesetak godina kasnije, opravdano ili ne, poslužiti kao potvrda kontinuiteta nužnog za konačno obnavljanje hrvatske države.

Otpor nacističkoj i ustaškoj vlasti organizirali su komunisti, no u partizane se išlo u vrlo širokom narodnom frontu, a većina onih koji su u pokretu sudjelovali zasigurno za vrijeme rata nisu znali prepoznati staljinističku prirodu Komunističke partije s Titom na čelu, koja neposredno nakon završetka Drugog svjetskog rata čini niz teških zločina – masovna pogubljenja zarobljenih pripadnika kvislinških vojski i članova njihovih obitelji, protjerivanje stotina tisuća stanovnika talijanske i njemačke nacionalnosti, bezobzirnu nacionalizaciju koja se svodila na masovnu pljačku imućnijeg dijela stanovništva, teške zatvorske kazne za slobodno izražavanje mišljenja, a kamoli izricanje suprotstavljenih političkih stajališta. Sve to garnirano kultom ličnosti, organiziranim medijskim i školskim pranjem mozgova te gušenjem slobode javne riječi i izražavanja koje je u biti bilo sustavnije nego za vrijeme Kraljevine Jugoslavije.

NDH je nedvojbeno odgovorna za najgore zločine protiv čovječnosti na ovim prostorima, pa možda nije nikakvo čudo da je Jasenovac bio meta stalnih manipulacija. S jedne strane očiti dugotrajni organizirani masovni zločin protiv Židova i Srba, s druge stalna potreba srpske nacionalističke ideologije da vlastite žrtve dosegnu mitske proporcije. Iako je sasvim jasno da se brojka od 1,7 milijuna ubijenih ne može odnositi samo na Jasenovac, već da je to ukupni demografski gubitak na području Jugoslavije tijekom II Svjetskog rata, ta brojka se u srpskim krugovima uporno stalno ponavlja, dok drugi navode raspon procjena od 25.000 do 700.000 ubijenih. Relevantniji povjesničari i demografi pak iznose brojku od 60-90.000 ubijenih, koja svakom normalnom čovjeku ne bi smjela biti ništa manje strašna od one preuveličane brojke. Brojka od 'samo' 70.000 umjesto recimo 700.000 i dalje ostavlja Jasenovac kao mjesto povijesnog zločina protiv čovječnosti, a NDH time nije ništa manje zločinačka država.

Pobijeđenoj strani kao protuteža Jasenovcu često je služilo obilježavanje pokolja na Bleiburgu, koje nedvojbeno jest začeto (i) kao komemoracija pobijeđenim fašističkim i kolaboracionističkim vojskama, no odavna je mnogo više od toga. Bleiburg je danas ipak prije svega simbol križnog puta i masovnih pogubljenja koji su zapravo tek uslijedili nakon predaje, sjećanje na žrtve pogubljene na brutalni način bez ikakvog suđenja, pa je tragično da mnogi i danas nalaze opravdanje za taj zločin.

Iako je bivši predsjednik Stipe Mesić po svoj prilici u pravu kad kaže da je tamo bilo mnogo onih koji su odgovorni za Jasenovac i druga stratišta, takvi odgovori nipošto ne smiju izlaziti iz usta onih koji su zaduženi za čuvanje pravne države. Krivcima se, naravno, trebalo suditi, a ovi nisu dobili priliku čak ni da im sude ondašnji prijeki sudovi. Dakako, kad se vidi kako se novouspostavljena vlast odnosila prema ostalim političkim protivnicima u to vrijeme, prilično je jasno da bi poražene vojske završile po katynskoj recepturi čak i da nisu bile odgovorne za strašne zločine. Isti staljinistički mentalni sklop.


Haški sud


Hrvatska se predstavlja kao jedan od osnivača međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu, iako je malo vjerojatno da je ona mogla spriječiti osnivanje takvog suda, u slučaju da je to bilo protiv njene volje. No, očekivanje da će taj sud pomoći da Hrvatska dobije ili učvrsti status pobjednika koji će odlučivati o pravilima njegovog djelovanja, nešto kao status jedne od savezničkih strana u Nürnberškom procesu, te da će sud zadržati stav da se u obrambenom ratu ne mogu počiniti ratni zločini ili da jednostavno neće suditi onima koji u obrambenom ratu počine takve zločine, pokazalo se kao teška iluzija. Razotkrilo se: da su ostali na životu, na klupi za optužene mogli su se ravnopravno jedan pored drugoga naći Slobodan Milošević i Franjo Tuđman, što bi doista značilo posvemašnje izjednačavanje krivnje za rat i ratne zločine u ratovima koji su se vodili na tlu Hrvatske i BiH, bez obzira na ukupnu prevagu broja optuženih Srba!

Preuranjeno hrvatsko proljeće


Krajem šezdesetih i početkom sedamdesetih godina, Hrvati su na prvi znak popuštanja uzice pomislili da je došlo vrijeme da se uzme malo više slobode. No, vrijeme jednostavno nije bilo sazrelo, za to je ipak trebalo čekati krah Sovjetskog saveza i uspostavu novog svjetskog poretka. Hrvatsko proljeće ipak je obavilo svoju povijesnu funkciju, jer je nakon brutalnog gušenja prvih cvjetova demokracije, vodstvo Jugoslavije ipak shvatilo da je došlo vrijeme za promjene i ustav iz 1974. Zajedno sa svim pobrojanim pravnim temeljima iz prošlosti, poslužio je u procesu potvrđivanja kontinuiteta hrvatske državnosti, kao osnova za razgradnju federalne države i jedan od temelja prve demokratske izbore u povijesti.


Antituđmanovske zablude: I dalje se u Hrvatskoj eliti devedesetih godina ne da naslutiti baš nijedan lik za kojega bi se dalo pretpostaviti da bi bio u stanju obaviti ono što je Tuđman obavio.
Mnoštvo je onih koji smatraju da su uzroci za raspad Jugoslavije prvenstveno ekonomske prirode, što ne valja tek tako odbaciti, no malo je vjerojatno da bi eventualni uspjeh reformiAnte Markovića spriječio sukob, koji je u nacrtima srpske elite postojao desetljećima prije toga. Nema sumnje da su zapaljive izjave hrvatskih nacionalnih prvaka pridonijele povećanju antagonizama s pripadnicima srpskog naroda u Hrvatskoj, no, sve da su bili apsolutno pomirljivi, ništa ne bi spriječilo srpsku agresiju. Neki će reći da to nikad nećemo saznati, ali dovoljno je vidjeti na koji način je Srbija pokušala progutati BiH, pa da bude jasno da je rat bio nezaustavljiv i isprogramiran u Beogradu.

Kod nas se taj rat iz razumljivih razloga naziva Domovinski rat i to svakako ne treba mijenjati, no možda bi zapravo objektivnije ime trebalo bitiSrpsko-hrvatski rat, kao protuteža uobičajenim frazama u zapadnim izvorima o građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji.


Antituđmanovske zablude



Kao povjesničar, Franjo Tuđman je oštro bio svjestan svih hrvatskih zabluda i naivnosti 'od stoljeća sedmog' i točno je znao u kojoj mjeri se može osloniti na međunarodnu zajednicu, a da bi prihvatio zahtjeve onih koji su u ime mira tražili da međunarodni promatrači održe status quo. Isto tako, kao general bivše vojske, znao je da Hrvatska u toj fazi ne smije riskirati otvaranje općeg sukoba s na papiru jednom od najmoćnijih armija u Europi, kao što su to tražili neki hrvatski jastrebovi.


Posljedice Tuđmanove zablude da se hrvatsko nacionalno bogatsvo treba razdijeliti među 200-tinjak obitelji plaćamo i dan-danas.
Gledajući s odmakom od jednog desetljeća nakon završetka reintegracije Hrvatske, i dalje se u Hrvatskoj eliti devedesetih godina ne da naslutiti baš nijedan lik za kojega bi se dalo pretpostaviti da bi bio u stanju obaviti ono što je Tuđman obavio. Franjo Tuđman vjerojatno je jedina osoba s kojom je Hrvatska u tom trenutku raspolagala, a da je bila dorasla toj povijesnoj zadaći, stvaranju samostalne hrvatske države u AVNOJ-evskim granicama. Nažalost jedina, jer teret ostale njegove ostavštine i dalje je nepodnošljiv.

Tuđmanovske zablude


Franjo Tuđman po svojoj prirodi bio je anakronizam pri kraju XX stoljeća i možda je baš zato uspio u onome u čemu bi čelnik bilo koje oporbene stranke u Hrvatskoj vjerojatno neslavno propao. No, posljedice zablude da se najvrednije hrvatske tvrtke treba razdijeliti među 200-tinjak zaslužnih obitelji, bez obzira je li autor te ideje stvarno sam Tuđman ili netko drugi, plaćamo i dan-danas. Prvobitna akumulacija kapitala nije bio nježan proces ni u jednom društvu i liječio se mnogim desetljećima, ponekad i stoljećima, a mi smo ga doživjeli u onom najbrutalnijem obliku, u svega nekoliko godina, paralelno s krvavim ratom. Za to je najviše odgovoran upravo Franjo Tuđman - mišlju, riječju, djelom, propustom. Hrvatska je teško stradala u ratu, ali je gospodarskom smislu još više izgubila od vlastite hrvatske ruke – opljačkana, osramoćena i ponižena.
 
(I opet) guske u magli


Odlaskom autoritativnog Franje Tuđmana, Hrvati su konačno mogli odlučnije krenuti putem europskih integracija, bez obzira na upozorenja nekih da su ponovno guske u magli, koje tek što su izišli iz jedne katastrofalne zajednice srljaju u drugu te da pri tom olako žrtvujemo hrvatske nacionalne interese. Istina je, Hrvatska teško da zna na koji način će ovaj eksperiment završiti, no ništa više ne znaju ni druge europske nacije.

U ovu avanturu ne ulazimo sami, i ako smo u zabludi, barem će i razočaranje biti kolektivno. Globalna godspodarska kriza dokazuje da je iluzija da Hrvatska može preživjeti sama kao otok usred Europe. Kontinent mora izgraditi svoje samozaštitne mehanizme, a u Hrvatska u tome mora sudjelovati - koliko god može.


Hrvatski übermensch


Ako je išta duboko uvriježeno u hrvatskoj kolektivnoj svijesti kad se radi o predodžbi o sebi samima, to je uvjerenje o posebnim sposobnostima u sportu. Ta predodžba ima mnoštvo stvarnih dokaza u sportskim uspjesima na natjecanjima u kojima se redovno probijamo iznad takozvanih velikih nacija, no, pažljivija analiza vjerojatno bi dala nešto realniju sliku.


Uz niz proplamsaja sjajnih pojedinaca, Hrvati su posebno uspješni u momčadskim sportovima i to uglavnom u nacionalnim selekcijama, gdje velike nacije ne mogu kapitalizirati na činjenici da u nekom sportu imaju više registriranih igrača nego što Hrvatska ukupno ima stanovnika. No, čini se da motivacija hrvatskih sportaša više nije tako jaka kao u prvim reprezentativnim nastupima nakon osamostaljenja. Na razini klubova, Hrvatska odavna više nema kritičnu masu, koja bi omogućila kontinuirano stvaranje kvalitetnih igrača koji bi jamčili kvalitetnu obnovu reprezentacija, pogotovu u sportovima koji danas presudno ovise o financijskim infuzijama velikih kompanija, kao što je današnja košarka, u kojoj smo nekad bili dominantni, a danas smo samo sporedni show.


http://www.politikaplus.com/novost/54776/svi-hrvatski-mitovi-i-zablude-od-stoljeca-sedmog

- - - - - - - - - -

6. Mit o Borisu Dežuloviću kao dobrom hrvatskom nounaru... :hahaha:

Boris je samo jedno nepoćudno orjunaško děte naše domovine. :kafa:
 
Najzanimljivije Rvatske teorije:

1. Pre Vikinga i Kolumba, Američki kontinent su otkrili Hrvatski pomorci.
2. Nakon toga su pomogli Kolumbu prilikom njegovih ekspedicija.
3. Hrvati su imali Kraljeve...
4. Hrvatski narod je dao značajan doprinos u antifašističkoj borbi. :hahaha:
5. U Jasenovcu pobijeno 700 ljudi, od toga dobar deo Hrvata, te i samih Ustaša.
6. Srbija nastala pre 200godina, nakon što je Austrija oslobodilla Balkanske krajeve od Osmanlija.
7. Englezi stvorili Srpsku naciju da bi naštetili Hrvatima.
8. Samo 10% Srba je kršteno, te Srbi, zapravo, ni nisu Pravoslavci, nego Svetosavci (što, prema nekima iz hrvatske, nema veze jedno sa drugim).
9. Hrvatska je izgubila državnost ulaskom u Jugoslaviju.
10. Ćirilica je Hrvatsko pismo (verovatno zato razbijaju table po Vukovaru :hahaha: )
11. Ban Jelačić osvojo Ugarsku...
12. Tesla bio Hrvat (za 100 godina će reći da je i Đoković bio Hrvat :hahaha: ).

13. Prosjecna rvacka placa 800 ojra
14. Marko Polo je bio Rvat
15. Rvacka vojno porazila Srbiju
16. Oluja nije bila zlocin
17. Rvati pricaju rvackim jezikom
18. "Dajte mi 100 000 Rvata i osvojit cu cijeli svijet!" - Napoleon Bonaparte :cepanje:
 
18. "Dajte mi 100 000 Rvata i osvojit cu cijeli svijet!" - Napoleon Bonaparte :cepanje:

Aa, pa ovo je tačno, zapravo, nije Mit... Postoji pismo u kojem je Napoleon ovo napisao, pismo upućeno Ruskom Caru pred francuski napad na Moskvu... Samo što je tatarin koji je poslat da preda pismo zarobljen negde oko Požarevca, pa Srbi i dan danas skrivaju to pismo od očiju sveta u katakombama Niške tvrđave, da vasceli svet ne bi video ko su i šta su Hrvati! :hahaha:


((U principu, Hrvatska objašnjenja o tome zašto nemaju neke opipljive dokaze bilo koje svoje tvrdnje se svode na ovakve teze))
 
Симпатични су Хрвати са својом тисућљетном историјом и културом.

Не зна човјек шта им је љепше јал историја, јал култура ( "јал" сам позајмио од Драгана Торбице). :mrgreen:

- - - - - - - - - -

Niel Amstrong je takodje podrijetlom Rvat.

Мали кораак за Рвата, велики за човјечанство?:sad2:
 
Najzanimljivije Rvatske teorije:
............
..............
4. Hrvatski narod je dao značajan doprinos u antifašističkoj borbi. :hahaha:
5. U Jasenovcu pobijeno 700 ljudi, od toga dobar deo Hrvata, te i samih Ustaša.
.

"Злочин у Јасеновцу је најбруталнији у историји": Гидеон Грајф представио монографију о усташким злочинима

23-10-2018


Монографија "Јасеновац – Аушвиц Балкана – Усташка империја окрутности" Гидеона Грајфа, главног истраживача израелског Института за Холокауст "Шем олам" и једног од наjважнијих истраживача Холокауста на свету представљена је на Београдском сајму књига. "Неоспорно је да су злочини почињени у Јасеновцу међу најбруталнијим у историји света" - каже аутор монографије.


Гидеон Грајф (Фото: Јутјуб)



Монографија коју су објавили Институт за Холокауст "Шем олам", америчка Фондација за пројекте едукације о Холокаусту и Академски колеџ Оно у Израелу, штампана је у Израелу на хебрејском, српском и енглеском, а примерци на српском су у Београд стигли непосредно пред почетак сајамске приредбе.

Реч је о монографији коју њен аутор Грајф, светски познати борац против ревизије историје, описује као упоредну анализу злочина у два, како каже, најстрашнија концентрациона логора, Аушвицу и Јасеновцу.

- Нацисти и усташе су брутално истребљивали људе на тим местима заборављајући на било какав морални кодекс. У њима није било ни трунке обичне људске саосећајности. У Јасеновцу су погажена сва ограничења нељудскости и зато се и данас морамо борити против идеологија које су довеле до тако страшних злочина - рекао је Грајф.

Напоменуо је да је књигу посветио Мену Хамшелаху, великом стручњаку о догађањима за време Другог светског рата у Југославији.

- Хамшелах је написао књигу о Холокаусту у Југославији и то је најбоље и најпрецизније штиво те врсте све до данас. У његовој књизи се наводи да је Јасеновац био логор уништења сличан онима које су нацисти изградили у Пољској. Неоспорно је да су злочини почињени у Јасеновцу међу најбруталнијим у историји света. Упркос свим полемикама око броја страдалих у Јасеновцу, одговорно тврдим да је око 700.000 људи на бруталан начин изгубило живот у том логору. Ако узмемо у обзир и све несрећне људе који су изгубили живот на путу до Јасеновца, тај број би могао да буде и већи - рекао је Грајф.

Он је, пред препуном сајамском салом “Иво Андрић” упоредио страдање Јевреја и Срба.

- И једни и други убијани су у нацистичким и усташким фабрикама смрти. Јасеновац није био радни логор, већ логор смрти - казао је Грајф, који је више од четири деценије истраживао феномен смртоносних фабрика у Другом светском рату.

- Сада смо суочени са снажним настојањима да се број њихових жртава смањи и релативизује њихово ужасно страдање, које је годинама игнорисано и скривано од света, посебно Јасеновац, најмрачније место Другог светског рата - нагласио је Грајф. - Зато је веома важно да се овај део историје поново осветли. Жртвама дугујемо право и правду на незаборав…

У публици и међу говорницима су били преживели и потомци јасеновачких логораша, представници дипломатског кора, српски и јеврејски историчари и представници српског Министарства иностраних послова, под чијим је покровитељством и одржан овај важан скуп.

Извор: РТС
 

Back
Top