Hrvatica na čelu borbe protiv izgradnje pravoslavne crkve u Novom Sadu

Nisam vidio skup stanovnika Limana koji traze izgradnju Crkve.Protivnika izgradnji je bilo.Bitno je da SPC sluzi sluzbu za duse postradalih u raciji.To je bitnije od Crkve.
Ukoliko bi bili pozvani na ulice i oni koji su za izgradnju crkve započeli bi fizički obračuni sa ovima. To je upravo ono što agresivna manjina želi.
 
Naslovna strana na Index-u, malo kasnije su izmenili naslov kad je postalo jasno koliko je iritantno i glupo:

29A392AD-F181-4BB0-B5B3-22DC6A848BB0.png
 
Ukoliko bi bili pozvani na ulice i oni koji su za izgradnju crkve započeli bi fizički obračuni sa ovima. To je upravo ono što agresivna manjina želi.
Ako je to ono sto zele treba im i dati.
Pozvati ljude sa Limana koji zele izgradnju Crkve da se okupe.Na miran skup.Ako ih bilo ko napadne onda bi na sljedeci skup dosli i mi koji ne zivimo u NS a nije nam daleko.
 
Ako postoji otpor crkvi, jel to zaista jedna Hrvatica zaustavlja ili Srbi ne žele dat pare za crkvu, pa okrivili Hrvaticu koja se našla na krivom mjestu u krivo vrijeme?
Krang opet jaši...

.
Срби желе цркву, али Хрватица и шака аутошовиниста се буни.
 
Podsetimo se ŠTA su radikali radili po vojvodini 90tih:

https://www.slobodnaevropa.org/amp/hrtkovci_godisnjica/2033964.html

U četvrtak se navršava 18 godina od događaja u Hrtkovcima, kada je na mitingu u ovom sremskom selu, a u prisustvu Vojislava Šešelja, ozvaničeno proterivanje građana nesrpske nacionalnosti iz Vojvodine.

Tada je, naime, pročitan spisak „nepodobnih“ meštana Hrvata, koji su zatim pod pretnjama i prisilom ubrzo morali da se isele. Toga dana je dvadeset porodica hrvatske nacionalnosti izbačeno iz svojih domova, a njihovo zastrašivanje i proterivanje nastavljeno je i u drugim mestima.

Tokom ratova devedesetih nekoliko desetina hiljada građana je napustilo Vojvodinu zbog nacionalne pripadnosti.

Ni nakon 18 godina naše pravosuđe još nije stavilo na dnevni red „slučaj Hrtkovci”. Đorđe Subotić iz Civilne organizacije Vojvođanski klub napominje da je punoletsvo ove tragedije prilika da se upitamo jesmo li nakon 18 godina zreliji i odgovorniji kao društvo i zašto se država Srbija nikada nije izvinila svojim bivšim državljanima za pretrpljene patnje.

“Nažalost svi oni vinovnici su i dalje na svojim mestima, neki u Hrtkovcima, neki na drugim mestima. Vodi se proces samo protiv Vojislava Šešelja u Hagu. Mi se moramo suočiti s prošlošću, pred domaćim sudovima se moraju voditi ti procesi i svako treba da odgovara za ono šta je činio”, kaže Subotić.

Vojvođanski klub insistira da Skupština posebnom deklaracijom osudi etničke progone u Vojvodini. Marko Kljajić, hrtkovački župnik tokom 90-tih te tragične događaje opisuje u svojoj knjizi “Kako je umirao moj narod”.

“Ljudi su pod prijetnjama, pritiscima, zastrašivanjem, bombašenjem i tako dalje, napuštali svoje kuće, svoje selo i od Hrtkovaca bivšeg ostalo je do danas samo ime”, kaže Kljajić.

Za Hrtkovce se interesuju samo novinari

Hrtkovci su, međutim, samo simbol proterivanja vojvođanskih Hrvata, kaže Kljajić i dodaje:

“Najtragičnije su prošli Kukujevci, Gibarac, Vašica, Morović i još poneka manja mjesta.”

Danas je u Hrtkovcima mirno. Preostale hrvatske porodice žive zajedno s mnogim srpskim izbegličkim porodicama koje su se doselile u ovo mesto, kaže sadašnji župnik Ivica Živković.

“Borba za preživljavanjem je, kako u većini u Srbiji, tako i u Hrtkovcima.”

RSE: Da li se i dalje osećaju neke tenzije?

“Ne, ne, možda po pitanju, tako, zaposlenja još malo ima diskriminacija, tako…Inače drugo - ne.”

A na pitanje da li se neko od državnih zvaničnika priseti godišnjice Hrtkovaca, Živković odgovara:

“Jedino novinari i jednom mi je došla Međunarodna konferencija za pravdu i mir u svetu i iz generalnog konzulata iz Subotice su bili pre jedno tri četiri godine. Inače niko drugi dakle nije došao.”
 
Radikali omedjavaju avliju. To rade svi na ovim prostorima,dzamija sto visa,u Hercegovini zvonici katolickih crkvi idu nebu. U N.Sadu na par stotina metara crkva,sad hoce da grade na plazi Strandu,kad se kupas Bogu da se molis? Gola dupeta i okolo krst. Ne moze da se gradi gde nije predvidjeno. Ili da kazu moze ali da iste velicine napravite i dzamiju i katolicku i protestantsku crkvu?
 
Ne lupaj. Jasno je koliko sam pomen žrtava racije smeta izvesnim domoljubim Hrvatima.
Zasto se ne gradi skola u pomen zrtava racije? Sportski centar? Bas mora crkva, nije svestenicima dovoljno novca I voznog parka, pa da izvuku jos od siromasnog naroda? Dovedite se pameti I ne podmecite vatru tamo gde vekovima zive razne nacije u miru I razumevanju.
 
Radikali omedjavaju avliju. To rade svi na ovim prostorima,dzamija sto visa,u Hercegovini zvonici katolickih crkvi idu nebu. U N.Sadu na par stotina metara crkva,sad hoce da grade na plazi Strandu,kad se kupas Bogu da se molis? Gola dupeta i okolo krst. Ne moze da se gradi gde nije predvidjeno. Ili da kazu moze ali da iste velicine napravite i dzamiju i katolicku i protestantsku crkvu?
Dobro shvatam ja da ne misli svako kao ja i da ne zeli Crkvu gdje zivi.I izadje i izrazi svoj stav.Podrzavam.
Nije mi jasno kako se niko ne buni protiv kladionica i kockarnica.
Sta bi ti vise volio u komsiliku Crkvu ili kockarnicu?
 
Radikali omedjavaju avliju. To rade svi na ovim prostorima,dzamija sto visa,u Hercegovini zvonici katolickih crkvi idu nebu. U N.Sadu na par stotina metara crkva,sad hoce da grade na plazi Strandu,kad se kupas Bogu da se molis? Gola dupeta i okolo krst. Ne moze da se gradi gde nije predvidjeno. Ili da kazu moze ali da iste velicine napravite i dzamiju i katolicku i protestantsku crkvu?
Spoj tradicionalnog i modernog. Kao Breskvica. :deda2:
 
Zasto se ne gradi skola u pomen zrtava racije? Sportski centar? Bas mora crkva, nije svestenicima dovoljno novca I voznog parka, pa da izvuku jos od siromasnog naroda? Dovedite se pameti I ne podmecite vatru tamo gde vekovima zive razne nacije u miru I razumevanju.
U “miru i razumevanju” žive samo od kad je stvorena Jugoslavija: pre toga nije bilo baš nikakve potrebe da oni tolerišu Srbe, baš uopšte, i naravno, ni na pamet im nije padalo.

Basne o “vekovnoj toleranciji” vratite vi onima koji su vam ih prodali.
 
Dobro shvatam ja da ne misli svako kao ja i da ne zeli Crkvu gdje zivi.I izadje i izrazi svoj stav.Podrzavam.
Nije mi jasno kako se niko ne buni protiv kladionica i kockarnica.
Sta bi ti vise volio u komsiliku Crkvu ili kockarnicu?
Nemam razumevanja za one koji za moje imaju samo buldožere.
 
Zasto se ne gradi skola u pomen zrtava racije? Sportski centar? Bas mora crkva, nije svestenicima dovoljno novca I voznog parka, pa da izvuku jos od siromasnog naroda? Dovedite se pameti I ne podmecite vatru tamo gde vekovima zive razne nacije u miru I razumevanju.
Gdje zive razne nacije u miru vjekovima?
Sta je onda novosadska racija?
Pa onda osveta Srba koji su se svetili za raciju nad Madjarima.I tu su vecinom stradali nevini ljudi.
Crkva i svestenici ne otimaju pare narodu.
Ne primas svestenika,ne zenis se sa Crkvenim obredom,sahrana bez opela i ne dajes Crkvi i svesteniku ni dinar.Pripadnost ni jednoj vjeri nije obavezno.
 
Gdje zive razne nacije u miru vjekovima?
Sta je onda novosadska racija?
Pa onda osveta Srba koji su se svetili za raciju nad Madjarima.I tu su vecinom stradali nevini ljudi.
Crkva i svestenici ne otimaju pare narodu.
Ne primas svestenika,ne zenis se sa Crkvenim obredom,sahrana bez opela i ne dajes Crkvi i svesteniku ni dinar.Pripadnost ni jednoj vjeri nije obavezno.
Lupa dotična, a baš bih je video kako je tolerišu Osmalije ili Habzburzi. Čisto da utvrdi lekciju o tim “vekovnim slogama”.
 
Морбидно сијело и фестивал србофобије у Дубровнику уз неизбјежно учешће доказаних србомрзаца Ане Лалић Хагедиш, Аиде Ћоровић и Зорана Кесића
Ови као да раде за Вучића.
 

Back
Top