homofobija

Ljuba82:
Колико ја знам...ХОМОФОБИЈА би буквално требало да значи страх од истог (или од истих ствари).

Мислим...ја сам 100% сигуран у своју (хетеро)сексуалност...тако да су ми ова осећања везана за хомофобију потпуно страна...да не кажем да их први пут чујем. Са друге стране...исто сам прилично сигуран да навијачи кад пеглају хомиће не осећају страх да би евентуално могли да постану хомићи...а готово сам сигуран да их не сматрају насилним, наркоманима, хипицима...мислим да су врло свесни да су они ти који су насилни (знам пар навијача...и момци су веома интелигентни заиста...један има и дете...тај је нпр спасао живот брату мог одличног другара.). Једноставно им прија моћ (наравно да то не оправдавам). Или оно...навијачи смо...немамо кога да пегламо...хајде да пегламо хомиће...то је друштвено прихватљиво...а и неће бити последица.
:roll:


prihvatanje različitosti drugoga uslov je da i sam imaš pravo da tražiš da tvoja različitost bude prihvaćena...
niko nije savršen,jel?
 
Zasto jednostavno vec jednom ne pustite te ljude da zive svoj zivot?
I ko je uopste vama dao pravo da odredjujete ko ce s kim da spava? I posebno, ko ce u koga da se zaljubljuje...
Ukoliko ste sigurni u svoju heteroseksualnost, homoseksualci vas ni na koji nacin ne mogu ugroziti...
 
Gazdarica:
Zasto jednostavno vec jednom ne pustite te ljude da zive svoj zivot?
I ko je uopste vama dao pravo da odredjujete ko ce s kim da spava? I posebno, ko ce u koga da se zaljubljuje...
Ukoliko ste sigurni u svoju heteroseksualnost, homoseksualci vas ni na koji nacin ne mogu ugroziti...

Mogu me ugroziti propagiranjem svojih prava.

Ako si sigurna da neces postati narkoman, da li to znaci da narkomani mogu da propagiraju svoj prava ako nikoga time ne ugrozavaju.

Sto se mene tice mogu da se trpaju na sred ulice, ali necu da moja deca zive u takvom okruzenju.
 
anakin:
a u nedostatku argumenata slede izjave tipa ogorcena, lezbaca, frustrirana...
jadno...

mislim da ljudi prosto ne kapiraju termin homofobija...mozda bi trebalo da procitaju svoje postove...

a najvece licemerje je mrzeti pedere a loziti se na dve ribe....i to ne lezbejke (jer tu muskarac ocigledno nema sta da trazi) nego na biseksualke....to je dakle zdravo i normalno....za razliku od iste te stvari samo malo dlakavije...
ok, ovo nema veze sa homofobijom....samo zapazam i muka mi je od toga...
neka mi to neko objasni ali bez pateticnih izjava kako je zensko telo lepse nego musko....zasto su zene biseksualke normalne i do yaya a lezbejke uzasne i bolesne?
dakle, cisto medicinski.....normalno i nenormalno....
90% muske populacije priznaje da se pali na homoseksualni odnos....zenski....homoseksualnost je cool kad sluzi kao materijal za drkanje...

i ti sto biju ljude na gay paradama....jel bi polomili dve zgodne ribe koje se ljube bas u tvojoj spavacoj sobi? q bi....licemeri....

ja stvarno nemam sta vise da dodam....toliko o duplim standardima....

Vidi, druze, jedna je stvar kad su ribe lezbejke, a skroz druga da muskarac masta o sexu sa dve ribe istovremeno... Sta tu moze biti nejasno?
 
Ма прихватам ја различитост и пуштам их да живе...и бацио бих у ЦЗ све које их нападају само због тога.

Али они исто тако морају прихватити да је то за мене БОЛЕСТ као и наркоманија нпр. Не дирам ја њих...не дирају они мене...одлично (мада признајем да ме мало нервира њихово курчење својом болешћу и парадирање...рецимо по садашњем закону то чак не морам да трпим...пошто се то сада сматра као против-природни блуд...могу рецимо да пријавим 2 хомића кад их видим на улици и да они одговарају за то...док се и ако се закон не промени. Наравно...довољно сам толерантан да не радим то иако признајем да ме то мало нервира).

Него која сам ја група...латентни пеша или нешто друго? :lol: :lol: :lol:
 
Aleksej_BASO:
Vidi, druze, jedna je stvar kad su ribe lezbejke, a skroz druga da muskarac masta o sexu sa dve ribe istovremeno... Sta tu moze biti nejasno?


sto se sad pravis naivan? pa nisam jednom cula da je jedna od nasexipilnijih stvari kad se dve devojke maze i ljube....na to sam mislila....
i kao opravdanje :arrow: u svakoj zeni lezi biseskualka, a zasto, jer su zene lepse....mislim da jadnija teza ne postoji....
tu se biseksualizam opravdava i smatra za nesto sasvim normalno....
znaci, nista psihologija i zdravlje...poenta je valjda u estetici? :roll:
a muskarci su dlakavi i fuj pa je to ruzno..i zato ih treba tuci....

sto se tice ugrozenosti....kako homoseksualac moze da ugrozi heteroseksualca? gde, kako? da ga siluje? preobrati? nije mi jasno....
 
anakin:
Aleksej_BASO:
Vidi, druze, jedna je stvar kad su ribe lezbejke, a skroz druga da muskarac masta o sexu sa dve ribe istovremeno... Sta tu moze biti nejasno?


sto se sad pravis naivan? pa nisam jednom cula da je jedna od nasexipilnijih stvari kad se dve devojke maze i ljube....na to sam mislila....
i kao opravdanje :arrow: u svakoj zeni lezi biseskualka, a zasto, jer su zene lepse....mislim da jadnija teza ne postoji....
tu se biseksualizam opravdava i smatra za nesto sasvim normalno....
znaci, nista psihologija i zdravlje...poenta je valjda u estetici? :roll:
a muskarci su dlakavi i fuj pa je to ruzno..i zato ih treba tuci....

sto se tice ugrozenosti....kako homoseksualac moze da ugrozi heteroseksualca? gde, kako? da ga siluje? preobrati? nije mi jasno....

Izvini ali ni ja prvi put kada sam gledao rat zvezda, narocito zadnje 3 epizode - nisam ni mogao da predpostavim da je Dart Vader ustvari Anakin Skywaker, tata princeze Leje i Luka...

tako da nemoj mi ti pricati o tome kako je nemoguce preobratiti nekoga u nesto drugo

:lol: :lol: :lol:
 
pa pogresna je ta agresivna taktika kojom se gayovi namecu. ne znam sta hoce da postigne taj lobi. samo da se qrche. ako hoce da budu prihvaceni trebalo bi to nekako pitomije da rade. ali njima nije stalo nego da kukaju i da dobijaju pare iz evropskog gay lobija
 
Tommy_V:
Izvini ali ni ja prvi put kada sam gledao rat zvezda, narocito zadnje 3 epizode - nisam ni mogao da predpostavim da je Dart Vader ustvari Anakin Skywaker, tata princeze Leje i Luka...

tako da nemoj mi ti pricati o tome kako je nemoguce preobratiti nekoga u nesto drugo

:lol: :lol: :lol:


hahaha......ali prvo je bio Anakin pa Dart pa Anakin....
to je ko da imas prvo pedera koji postane pravi, muzevan balkanac i pravi kermes po univerzumu (bije okolo pedere)...i onda mu dodje sin ***** (Luk), malo se tabaju, onako muski, dok Luk, kao i svaki miroljubivi *****, ne odluci da se ne upusta u celo to sranye sa macevima i slicnim iskazivanjem muskosti...
eh...kako se zavrsilo, znamo....Dart skida svoju muzevnu i yebozovnu masku ( uvek mi je bio sumnjiv taj kostim....) i sa suzama se rastaje od svog sina....

dakle, nije ga preobratio, samo mu je skinuo masku.... :lol:

sad ce raindog da me ubije....
 
anakin:
Tommy_V:
Izvini ali ni ja prvi put kada sam gledao rat zvezda, narocito zadnje 3 epizode - nisam ni mogao da predpostavim da je Dart Vader ustvari Anakin Skywaker, tata princeze Leje i Luka...

tako da nemoj mi ti pricati o tome kako je nemoguce preobratiti nekoga u nesto drugo

:lol: :lol: :lol:


hahaha......ali prvo je bio Anakin pa Dart pa Anakin....
to je ko da imas prvo pedera koji postane pravi, muzevan balkanac i pravi kermes po univerzumu (bije okolo pedere)...i onda mu dodje sin ***** (Luk), malo se tabaju, onako muski, dok Luk, kao i svaki miroljubivi *****, ne odluci da se ne upusta u celo to sranye sa macevima i slicnim iskazivanjem muskosti...
eh...kako se zavrsilo, znamo....Dart skida svoju muzevnu i yebozovnu masku ( uvek mi je bio sumnjiv taj kostim....) i sa suzama se rastaje od svog sina....

dakle, nije ga preobratio, samo mu je skinuo masku.... :lol:

sad ce raindog da me ubije....

cuj, ima da ti zarije svetlosni mac tamo gde sunce ne sija hahahahahaha

izvinjavam se svima koji su se na bilo koji nacin osetili povredjeni ili uvredjeni mojom izjavom.
 
Protivprirodni blud je prakticno sve osim penetracije penisa u vaginu, tako da i ti sasvim sigurno vrsis protivprirodni blud... Ili sam precijenila tvoje granice u sexu...? :lol:
Inace, homoseksualni odnos dvojice odraslih muskaraca vec vise od 10 godina je dekriminalizovan...
 
Ljuba82:
...мада признајем да ме мало нервира њихово курчење својом болешћу и парадирање...рецимо по садашњем закону то чак не морам да трпим...пошто се то сада сматра као против-природни блуд...могу рецимо да пријавим 2 хомића кад их видим на улици и да они одговарају за то...док се и ако се закон не промени. Наравно...довољно сам толерантан да не радим то иако признајем да ме то мало нервира).

da odgovaraju tachno za shta ? :shock:
mislim da ne bi bilo na odmet pre nego shto napishesh neshto da proverish koliko je to tachno
a kad vec koristish termine poput "protivprirodni blud", mozhda ne bi bilo zgoreg da nam dash i sopstvenu definiciju istog
pa da nas sve prosvetlish

evo ja prilazhem analizu krivichnog zakonika do '94. godine
obrati pazhnju na crvene boldovane redove

Dve decenije krivičnopravne regulative homoseksualnih odnosa u Jugoslaviji
Dr. Zorica Mršević, Ženske Studije Beograd, Beograd


UVOD

Opšta karatkeristika krivične inkriminacije homoseksualnih odnosa u Jugoslaviji od kraja sedamdesetih godina do danas je postojanje inkriminisanje dobrovoljnih homoseksualnih odnosa izmedju lica muškog pola u najvećem periodu tog vremena (do 1994), uz potpuno odsustvo inkriminacije ma kog oblika seksualnih odnosa izmedju lica ženskog pola.

Situacija se promenila posle 1994. kada je diskretno nestala inkriminacija dobrovoljnih seksualnih odnosa izmedju odraslih muškaraca, čiji relikt postoji i do danas u vidu različitog uzrasta koji se smatra pravno relevantnim za stupanje u hetero, od onog za stupanje u homoseksualne odnose.

Poslednja novina je Nacrt krivičnog zakonika Savezne Republike Jugoslavije po kome je po prvi put od Drugog svetskog rata do danas inkriminisan neki vid seksualnog ponašanja i izmedju lica ženskog pola. Radi se o potpuno novom članu 205. "Protivprirodni blud sa maloletnim licem" koji inkriminiše ponašanje punoletnog lica koje izvrši protivprirodni blud sa maloletnim licem istog pola, a koja radnja će se kazniti zatvorom do tri godine. Kako se na strani izvršioca pominje samo generalni pojam "punoletno lice" a na strani zaštićenog lica "maloletno lice istog pola" može se zaključiti da zakonodavac nije hteo da ograniči ovu inkriminaciju samo na lica muškog pola, već na sve homoseksualne veze izmedju punoletnih i maloletnih lica.

Ovim članom nije samo održan diskriminativan "age of consent" izmedju homoseksualnih i heteroseksualnih odnosa, već je neopravdano proširena inkriminacija po prvi put za poslednih pedesetak godina i na neki vid lezbejskih odnosa. Kažemo neopravdano, jer je za širenje inkriminacija i ma koji vid pooštravanja krivičnopravne represije, neophodan valjan razlog, društveno-političkog značaja, povećane društvene opasnosti i sl, a do koga se dolazi istraživanjem, pregledom sudske prakse, komparativnom analizom, analizom javnog mnjenja, reagovanem gradjana kao pojedinaca i/ili kao grupa gradjana. Uvereni smo da takvi podaci u pogledu navodne povećane društvene opasnosti od lezbejstva nikakvim navedenim dokumentima nisu dokazani. Pri tom ne treba ispustiti iz vida i aktuelni komparativnopravni trenutak, jer naime, u svetu postoje u komarativnom smislu samo suprotni primeri, potpune dekriminalizacije ma kog vida homoseksualnih odnosa uz sve izraženiji trend zakonskog regulisanja i priznanja homoseksualnih zajednica kao registrovanog partnerstva. U tom kontektsu inkriminacija lezbejskih odnosa deluje anahrono, bez obzira što se nalazi u konrektstu zaštite maloletnih lica.

PERIOD POSTOJANJA INKRIMINISANJA DOBROVOLJNIH SEKSUALNIH ODNOSA IZMEDJU LICA MUŠKOG POLA 1977-1994.

Suprotno široko rasprostranjem uverenju da je u celoj SFR Jugoslaviji bilo krivično kažnjivo delo dobrovoljnog seksualnog opštenja izmedju lica muškog pola, to nije sasvim tačno. Krivični zakoni republika i pokrajina z 1977 godine, nisu svi naime, sadržali tu inkriminaciju.

Krivični zakon Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine donet juna 1997 sadržao je u svom članu 93. delo nazvano "Protivprirodni blud" koji u svom st. 2 predvidja kao radnju protivprirodni blud izmedju lica muškog pola a kaznu do jedne godine zatvora.

Makedonski Krivični zakon donet takodje juna 1977, u svom članu 101. sadrži krivično delo "Protivpriroden blud" koji svojim stavom 2 inkriminiše "protivipriroden blud medju lica od maški pol". Kazna je zatvor u trajanju do jedne godine.

Krivični zakon Socijalističke Republike Srbije sadržao je gotovo identičnu odredbu u svom članu 110. protivprirodni blud, gde se u stavu 3 predvidja za protivpridodni blud izmedju lica muškog pola za izvršioce kazna zatvora do jedne godine trajanja.

Krivični zakon Socijalističke Autonomne Pokrajine Kosovo sadrži krivično delo Protivprirodni blud u čl. 81. gde se stavom 2 predvidja kažnjavanje zatvorskom kaznom do jedne godine za dobrovoljni seksualni odnos izmedju punoletnih lica muškog pola.

Kaznenski Zakon Socijalistične Republike Slovenije ne inkriminie dobrovoljne seksualne odnose izmedju muškaraca (niti lica istog pola) ma u kom obliku, niti predvidja različit uzrast za postojanje pravno relevatntne volje za stupanje u heteroseksualne odnose od homoseksualnih odnosa. Štaviše, ovaj, očito najsavremeniji Zakon svoga vremena, ne sadrži ni svuda prisutno delo protivprirodnog bluda, inkriminišući jednostavno seksualno nasilje prema licima različitog pola isto kao i prema licu istog pola.

Krivični zakon Scijalističke Republike Hrvatske sadrži delo Protivprirodni blud u svom članu 88, ali medju inkriinisanim radnjama nema dobrovoljnog seksualnog odnosa izmedju odraslih osoba istog pola ni u kakvom obliku. Naime, ovaj član inkriminiše u svom prvom stavu akt seksualnog nasilja prema licu muškog pola, dakle uz upotrebu sile, pretnje, prinude, zlouportebom položaja ili iskorišćavanjem nemoći žrtve, što se kažnjava od 6 meseci do 5 godina zatvorom. Dalje se inkriminiše akt seksualnog nasilja izvršen prema muškom detetu (kazna od 1 do 10 godina zatvora), kao i dobrovoljni seksualni odnos izmedju punoletnog muškarca prema maloletnom muškom licu starijem od 14 godina (kazna od tri meseca do 5 godina). Poslednji stav ovog člana inkriminiše kvalifikovani (otežavajući) oblik do koga dolazi ako je delo izvršeno na naročito svirep i ponižavajući način, od strane više lica, ako je usled dela nastupila smrt žrtve ili njena teška telesna povreda, kao i ako je izvršeno više dela.

Krivični zakon Crne Gore donet jula 1977 ne samo da ne sadrži inkriminisanje dobrovoljnog seksualnog onosa izmedju muškaraca, već nema ni pomena o različitom "age of consent", tj. krivičnopravno relevantnom uzrastu za stupanje u heteroseksualne odnose od homoseksualnih odnosa. Krivično delo protivprirodnog bluda iz čl. 98. inkriiniše samo akte seksualnog nasilja, dakle uz upotrebu sile ili pretnje (kazna ista kao i za silovanje, dakle od jedne do deset godina), ili iskorišćavanje bolesti ili nemoći žrtve (zaprećena kazna od tri meseca do 5 godina).

Krivični zakon Socijalističke Autonomne Pokrajine Vojvodine, sadrži potpuno isto rešenje kao i crnogorski zakon, dakle nema inkriminacije ma kog vida dobrovoljnih seksualnoh odnosa izmedju lica istog pola, niti razlike u age of consent, tj krivičnopravno relevatnog uzrasta za stupanje u dobrovoljne seksualne odnose. Postoji delo Protivprirodni blud predvidjeno članom 75 koje inkriminiše radnje seksualnog nasilja, uz upotrebu sile ili pretnje (kazna od jedne do deset godina zatvora), i kvalifikova (otežavajući) oblik istog dela koje je zaprećeno zatvorskom kaznom od minimalno 3 godine zatvora, a do kog dolazi ako je nastupila smrt ili teška telesna povreda prinudjene osobe, ako je delo učinjeno na naročito svirep i ponižavajući način ili ako je nastupila neka druga teška posledica.

Dakle, mogu se rezimirati tri situacije u tadašnjoj SFR Jugoslaviji:

1.

Inkriminsanje dobrovoljnih homoseksualnih odnosa izmedju odraslih muških osoba u srpskom, bosanskom i kosovskom KZ-u, svuda zaprećeno zatvorskom kaznom do jedne godine;
2.

Odustvo takve inkrkminacije uz postojanje različitog "age of consent" izmedju homoseksualnih odnosa (18 godina) i heteroseksualnih odnosa (14 godina), i uz inkriminisanje seksuanog nasilja ("silovanje u anus") pod arhaičnim nazivom "protiprirodni blud" (Hrvatska).
3.

Treća i najsavremenija situacija, najbliža shvatanjima našeg doba je potpuno odsustvo inkriminacije dobrovoljnih seksualnih odnosa izmedju odraslih lica muškog pola, kao i nepostojanje razlike izmedju "age of consent", koje rešenje je postojalo u krivičnim zakonima Slovenije, Crne Gore i Vojvodine. Interesantno je i potpuno napuštanje arhaičnog izraza "protivprirodni blud" koje već i samo po sebi nosi teret društvene stigme u slovenačkom KZ-u, koje se ipak zadržalo u KZ-ovima Crne Gore i Vojvodine, doduše kao inkriminacija seksualnog nasilja.



PERIOD POSLE 1994.

Krivični zakon Republike Srbije nekoliko puta je dopunjavan i menjan u smislu promena novčanih iznosa kazni i drugih sitnih, tzv "kozmetičkih" izmena. Na taj diskretan, i neprimetljiv od strane šire (pa i uže, stručne) javnosti način, 1994 iz spiska krivičnih dela nestala je inkriminacija dobrovoljnih seksualnih odnosa izmedju odraslih lica muškog pola. Ovo nije bilo rezultat nikakve kampanje pobornika ljudskih prava ili zastupnika prava lezbeki i homoseksualaca, već kako se može shvatiti, nastojanje ka uklapanju u civilizacijske tokove i trendove.

Relikt krivičnopravne osude homoseksualnih odnosa izmedju lica muškog pola je ostao, medjutim, u vidu različitog "age of consent", tj. krivičnopravno relevantnog uzrasta za stupanje u heteroseksualne odnose od homoseksualnih odnosa. Takodje je ostao arhaični termin "protivprirodni blud" kao tobože stručni, krivičnopravni termin za označavanje analnog snošaja, a u stvari termin koji sam po sebi sadrži direktnu osudu, otvorenu pravnu, moralnu pa i medicinsku diskvalifikaciju svakog drugog seksualnog čina, različitog od penetracije penisa u vaginu (dakle, analnog i oralnog) kao "nenormalnog".
Dakle, za seksualni odnos koji se naziva "protivprirodnim bludom" sa maloletnim licem muškog pola koje je navršilo 15 godina, predvidjena je zatvorska kazna do jedne godine.

Krivični zakon ne koristi razumljive i jasno upućujuće termine homoseksualni ili heteroseksualni odnos. Nasuprot tome, koristi za označavanje heteroseksualnog odnosa takodje savremenicima stran i ne uvek razumljiv izraz "obljuba". Dakle, kada je u pitanju obljuba, tj. heteroseksualni odnos, zakonski minimum za postojanje dobrovoljnosti za stupanje u takve odnose je 14 godina. Svaka obljuba i protivprirodni blud zabranjeni su sa licem mladjim od 14 godina, dakle svaki heteroseksualni ili homoseksualni odnos sa takvim licem predstavljaju ulazak u zonu kažnjivosti zaprećene krivičnom kaznom zatvora od 6 meseci do 5 godina (čl. 106). Isti član sadrži kao otežavajuće oblike, radnje seksualnog nasilja prema licima mladjim od 14 godina i nastupanja teških posledica po takvu žrtvu. Hetreroseksualni odnosi (obljube) se, ako su dobrovoljni, dalje više ne inkrinminišu posle postignutog uzrasta od 14 godina, već samo akti seksualnog nasilja.

Homoseksualni odnosi izmedju mukaraca (protivprirodni blud), se medjutim inkriminiše i sa muškim licem mladjim od 14 godina (zaprećena zatvorska kazna od minimum tri godine) i starijim od 14 godina (zaprećena zatvorska kazna do jedne godine). Nikada nije dato nikakvo zvanično objašnjenje za postojanje razlike izmedju 14 godina za heteroseksualne odnose od 18 za homoseksualne odnose, niti su prezentirani naučno zasnovani podaci koji bi ukazivali na eventualno povećaniji rizik za muškarce od stupanja u homoseksualne oodnose od stupanja u heteroseksualne odnose kada su u uzrastu od 14 do 18 godina.

Nedostatak ovog zakonskog teksta je takodje i zakonska nepreciznost, tako da se kao učinilac protivprirodnog bluda sa osobama kako mladjim tako i starijim od 14 godina nigde ne pominje punoletno lice (što je verovatno bila intencija zakonodavca). Ta nedorečnost ostavlja široke mogućnosti tumačenja koja bi obuhvatila i vršnjake kao učinioce, čime bi se potpuno izgubio ratio legis ovog propisa koji se sastoji u, ipak, zaštiti dece od preranog stupanja u seksualne odnose sa starijim osobama, tj. zaštita maloletnih lica od seksualne eksploatacije i zloupotrebe od strane iskusnijih i društveno moćnijih punoletnih lica. Ovakva inkriminacija ostavljala je mogućnost shvatanja da su ma kakvi homoseksualni odnosi izmedju npr. dvojice mladića od 17,5 godina kažnjivi, što bi bilo u društvenom smislu priličan nonsens. Takodje bi, apsurdno, obojica bili učinioci i obojica žrtve, što je krivičnopravno gledajući, potpuno nemoguća situacija.



NACRT KRIVIČNOG ZAKONIKA SAVEZNE REPUBILKE JUGOSLAVIJE - PRVO POSLERATNO INKRIMINISANJE LEZBEJSTVA

Apsurdnost kažnjavanja i žrtve i učinioca, verovatno je ono što je navelo zakonodavca da celu situaciju pojasni i preformuliše kao radnju punoletnog lica prema maloletnom licu.

Dalje, kako je u kriivčnom delu silovanja, dakle osnovnom delu glave krivičnih dela protiv polne slobode došlo do izjednačavanja polova i na strani potencijalne žrtve i na strani potencijalnog učinioca, čime je napuštena postojeća koncepcija o učiniocu silovanja kao obavezno licu mukog pola, to izjednačavanje se proteglo i na druga krivična dela. Tako je zakonodavčeva namera da nastavi inkriminaciju homoseksualnih odnosa izmedju punoletnih muškaraca prema maloletnim muškarcima starijim od 14 godina, i da time održi različit "age of consent" i dalje kada su u pitanju homoseksualni odnosi izmedju muškaraca, neočekivano pretvorila u inkriminaciju lezbejskog odnosa. Doduše, ne svakog, već samo onog izvršenog od strane punoletne žene prema maloletnoj devojci izmedju 14 i 18 godina, ali u svakom slučaju termin "sa maloletnim licem istog pola" ne ostavlja nikakvog osnova za uverenje da se radi samo o muškom maloletnom licu, već naprotiv, daje sve osnove za uverenje da "lice" mora označavati lica oba pola, dakle i muško i žensko.

Time se po prvi put na domaćoj krivičnopravnoj sceni srećemo sa uspostavljanjem krivičnopravne represije prema nekom vidu lezbejskog odnosa, što predstavlja, kako smatramo, nedozvoljeno i nezasnovano širenje krivičnopravne represije, bez pravog razloga, i bez bilo kakve intervencije ili intencije javnosti u tom pravcu.

Cela situacija deluje anahrono, čemu doprinos i dalje istrajavanje na potpuno arhaičnom izrazu "protivprirodni blud", u vreme kada se Evropska zajednica okreće potpuno suprotnim pravnim tendencijama u kojima sigurno nema mesta uvodjenjem novih inkriminaicja za homoseksualne odnose ma kog tipa, već samo sve kompleksnije i kompletnije pravne regulative i priznatostipravnih statusa lica homoseksualne orijentacije.

Rezimirajući krivičnopravnu situaciju po novom Nacrtu Krivičnog Zakonika Savezne Republike Jugoslavije, može se konstatovati,

1.

da se dobrovoljni homoseksualni odnosi izmedju odraslih lica ne inkriminišu;
2.

da postoji razlika u krivičnopravno relevantnom uzrastu za stupanje u dobrovoljne heteroseksualne odnose koji uzrast je 14 godina, od krivičnopravno relevantnog uzrasta za stupanje u homoseksualne odnose koji je 18 godna; da se ta razlika u uzrastu odnosi i na muške homoseksualce i lezbejke;
3.

da se i dalje koriste arhaični i nerazumljivi termini, tipa "obljuba" sa seksualni odnos heteroseksualnog tipa, i "protiprirodni blud" koji je sam po sebi pežorativan, diskriminativan i opterećen predrasudom da su neki odnosi "normalni" a drugi "nenormalni", do sukobljavanja sa prirodnošću;
4.

da je po prvi put od Drugog svetskog rata u domaće krivično zakonodavstvo ušla inkriminacija jednog oblika homoseksualnog odnosa izmedju lica ženskog pola.
 
U 12. glavi KZ RS sva krivična dela protiv dostojanstva ličnosti i morala, kao što su silovanje, prinuda na obljubu, protivprirodni blud, obljuba nad nemoćnim licem, obljuba ili protivprirodni blud sa licem koje nije navršilo 14 godina, ili dela nastala zloupotrebom položaja, javljaju se i kao napadi na slobodu polnog opštenja.
U anglosaksonskom pravu se generalno ne kažnjava doborovoljni homoseksualni čin, a krivično delo predstavljaju devijantni seksualni odnosi ili seksualne perverzije do kojih je došlo primenom nasilja, pri čemu su takve aktivnosti u tačno nabrojanim oblicima kao što su sodomija: felacio (kontakt penisa i usta), bestijalitet (seksualno zadovoljenje čoveka sa životinjom) i kunilingus (sastoji se u kontaktu usta i vagine). Kod nas krug takvih radnji u krivično-pravnom smislu nije određen i ima teškoća i kod razgraničenja sa krivičnim delom bludnih radnji. Stoga ima stručnjaka koji se zalažu da se sva dela iz grupe “protiv dostojanstva ličnosti i morala”, kod kojih se protivprirodni blud javlja kao radnja izvršenja, ograniče na dve vrste seksualnog akta - analni i oralni koitus (felacio).
Prema sudskoj praksi, u pojedinim slučajevima se pravi detaljna razlika između krivičnog dela bludne radnje i protivprirodnog bluda. Iz opšteg pojma bludnih radnji koji obuhvata sve radnje upravljene na zadovoljenje polnog prohteva, Krivični zakon Srbije, kako se to navodi u publikaciji Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu, izdvaja obljubu i protivprirodni blud. Razlika se ogleda u tome što protivprirodni blud predstavlja vršenje polnog akta koji je zbog načina vršenja društveno opasniji, pa su za takav akt, ako se on obavi pod određenim okolnostima (prinudom, zloupotrebom, prema licu koje nije navršilo 14 godina i slično) propisane strože kazne nego za ostale bludne radnje. Naglašava se da su kazne za izvršioce ovih krivičnih dela suviše blage, a teško ih je dokazati.

Homoseksualnost bez prinude

Zakonom o izmenama i dopunama KZ RS iz 1994. izvršena je dekriminalizacija dobrovoljnih homoseksualnih odnosa između punoletnih lica muškog pola.
Time je doduše s velikim zakašnjenjem, indirektno prihvaćena Rezolucija 6 sa 9. međunarodnog kongresa za krivično pravo održanog u Hagu 1974. godine, u kojoj se, između ostalog, kaže: “Homoseksualno ponašanje, bilo muško - bilo žensko, između odraslih osoba uz obostrani pristanak, koje ne krši nijedan od napred pomenutih elemenata ne bi trebalo biti zabranjeno krivičnim pravom. “Homoseksualno ponašanje bi bilo krivično delo u slučaju nasilne prinude na homoseksualno ili devijantno ponašanje od strane odrasle osobe.
 
jurodivi:
LePiaf:
jurodivi:
devojko,da li je tebi poznat zvanican stav svete stolice?spc?ruske pravoslavne crkve?svetog vaseljenskog sabora??kad su ove stvari u pitanju.ako ces sve ove institucije,i njihove celnike proglasiti za nenormalne,konzervativne...sta ja tu ima vise da pricam...uzivaj
i srecno ti bilo!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sve same respektabilne institucije.

vrapcicu, te institucije kakve su da su,ni moje, ni tvoje ,nije da sudimo!!!ali one jos kako tako odrzavaju ovaj svet od konacne i ubrzane propasti!!!ma, zito se zeleni pre nego uzuti, jeli tako vrapcicu?
postoji li nesto za tebe, sto neces popljuvati???
ma dobra si ti....
hahahaaa
Istorija religije prepuna je brljotina i krvi pa onda nemoj da mi pricash o "propasti sveta".

Da, postoje stvari koje necu popljuvati, ali one, na srecu, nemaju veze sa tobom.

Pozdravlja te episkop Pahomije.
 
da rezimiramo shta je bilo do sad:
1.Psihoanalitičari bi netoleranciju objasnili osećanjem nelagodnosti pri susretu s nekim osobinama koje nas podsećaju na naše slabe tačke. muška homoseksualnost nikada nije ni proganjana zbog verovanja u njenu patologiju, već zbog njenog povezivanja s tradicionalnim "femininim" osobinama, kao što su empatija, nenasilje, pacifizam, altruizam i slično, a

2.Psihoanalitički orijentirani znanstvenici zaključili su da je homofobija rezultat zaostatka homoseksualnosti u heteroseksualnom razrješenju edipovskog sukoba. Homofobija je tako posljedica potisnutih homoseksualnih poriva, odnosno latentne homoseksualnosti (homoerotskih osjećaja kojih osoba nije svjesna ili ih poriče) zbog koje se osoba osjeća krivom.

3.Homofob je osoba koju natprosječno seksualno uzbuđuje pripadnik vlastitog spola, ali to ne može ili neće priznati. S homoerotskim osjećajima koji ih i protiv volje obuzimaju, homofobne osobe se ne uspijevaju pomiriti, što im budi osjećaj krivnje i tjeskobe te potiče paniku pred neželjenim predmetom požude.

4.U zemljama zapadne Evrope, koje su najtolerantnije prema homoseksualcima i gde oni nemaju toliko razloga da se kriju, njihov broj se kreće oko deset odsto populacije i ne povećava se, kako neki strahuju

5.1982. Otkriveno je da je HIV sindrom povezan sa krvlju, i to ne samo kod homoseksualaca nego i kod žena, heteroseksualaca koji koriste drogu, hemofiličara, osoba koje su se podvrgle trnsfuziji krvi, kao i kod beba.

6.Svetska zdravstvena organizacija 17. maja 1990. godine zvanično je uklonila homoseksualnost sa liste mentalnih bolesti

7. otkad postoji homoseksualnost ?
Kako znanstvenici tvrde, otkada postoji i ljudski rod. Spominje se čak i u starom zavjetu, u trećoj Mojsijevoj knjizi (Levitski zakonik, op. ur).

8.Koliki postotak svjetskog stanovnishtva čine homoseksualci i je li homoseksualnost prisutna i kod životinja?
1957 g. u Americi, Dinsey je proveo prvo istraživanje kada je utvrđeno da homoseksualci tvore 10% ukupnog stanovništva. Najnovija anketa bila je provedena na primjerku od 15000 ispitanika i pokazala je istl rezultat. Vjerujem da su podaci vjerodostojni jer je anketa bila anonimna. Što se tiče životinja, homoseksualno ponašanje zabilježeno je najviše kod sisavaca, npr. majmuna (babuna), kitova, ježeva, dupina.

9.1994 iz spiska krivičnih dela nestala je inkriminacija dobrovoljnih seksualnih odnosa izmedju odraslih lica muškog pola.

10.arhaični termin "protivprirodni blud" stoji kao tobože stručni, krivičnopravni termin za označavanje analnog snošaja, a u stvari termin koji sam po sebi sadrži direktnu osudu, otvorenu pravnu, moralnu pa i medicinsku diskvalifikaciju svakog drugog seksualnog čina, različitog od penetracije penisa u vaginu (dakle, analnog i oralnog) kao "nenormalnog"

dakle medicina kazhe nije bolest,
zakon kazhe nije krivichno delo,
crkva to shto pricha bash i ne podrzhava sopstvenim primerom, s obzirom da se u vecini sluchajeva sama bavi zatashkavanjem , odnosno tihim podrzhavanjem razno raznih kriminalnih radnji (zakonski regulisanih i medicinski svrstanih u patoloshke oblike ponashanja )

shta je josh ostalo od argumenata ?
 
hehe dizhe ti se ipak na njih :?: hihihihih :lol:

Nakon gledanja heteroseksualnog i ženskog homoseksualnog filma, u obje je skupine izmjeren podjednak stupanj erekcije. No, na muški homoseksualni film “izrazito je nabreklo” 54% pripadnika homofobne skupina, ne-homofoba tek 24%. Subjektivna ocjena nabreknuća penisa pri projekciji heteroseksualnog i ženskog homoseksualnog filma uglavnom je odgovarala mjerenjima. No, kod muškog homoseksualnog filma, samo je homofobna skupina značajno podcijenila stvarni stupanj erekcije.
 
Gazdarica:
Protivprirodni blud je prakticno sve osim penetracije penisa u vaginu, tako da i ti sasvim sigurno vrsis protivprirodni blud... Ili sam precijenila tvoje granice u sexu...? :lol:
Inace, homoseksualni odnos dvojice odraslih muskaraca vec vise od 10 godina je dekriminalizovan...

...па грешан сам :lol: :lol: :lol:
...али сложићеш се да то ипак није исто.

raindog стварно не могу да читам све. Ако желиш нешто да кажеш...реци то кратко, јасно и прецизно. То је одлика свих добрих говорника. Него зашто се ти трудиш толико зарад хомића и њихових наводних права? Из алтруизма? :roll: :lol:
 
King 7:
Prave se stvari nikad ne namecu same. Reklame, parade, ogranizacije... Bori li se ko ovde za prava hetero ljudi?
nisam primetio da im je nesto ukraceno neko pravo.... osim trpanja na javnom mestu, sto mislim da je neprimereno pa bilo i trpanje medju kucicima, medjutim oni jadni nemaju di da odu....


X puta se pokrece prica o homoseksualizmu i homofobiji ovde i uvek je otprilike ista reakcija.... BU vestica... spaljivanje... kamenovanje.... IRAN... lepo drustvo 8)

pravo cudo na sta sve pojedinci u hordi nisu spremni da bi zastitili svoj status... vecinom jadne duse koje traze podrsku od drugih za lepse misljenje o samome sebi... ljudi koji na pitanje "izvini, jesi li i ti gej" odgovaraju sa bezumnim napadima u ocajnickom pokusaju odbrane sopstvenu sliku u drustvu i pred samim sobom.... "bolje da ga raspalim po njusci nego da neko slucajno pomisli da jesam al da nisam hteo da priznam... za svaki slucaj... da nedvosmisleno stavim do znanja da nisam... i sebi i drugima... nDa"

cak i ako je homoseksualizam bolest, ona se nikako ne leci batinama.... mozda neko smisli slican revolucionarni lek i u borbi protiv prehlade... a posto homofobija definitivno jeste bolest, mozda se primeni slican tretman...

oostavite se ljudi agresije... sta ce vam to... nismo vise kameni ljudi, razvili smo govor :wink:
 
U Nemackoj ****** napokon imaju veca prava od hetero ljudi. Ako uvredis pesu, ode na robiju. Ako tebe pesa uvredi, nikom nista. ja nemam fobiju od pedera ali ih se klonim koliko mogu. Vec sam rekao zasto. Fobiju ima covek od visine ili lifta i sve fobije se lece. Ako neko ima strah od pedera on treba da se leci. Ali izbegavanje takve vrste ljudi nije fobija. Na kraju, ako volite analize evo jedne: Svi manijakalni tipovi, pocinioci groznih seksualnih delikata, pedofili skoro svi do jednog, moderni kanibali su homoseksualci i to je potvrdjeno.
 
King 7:
U Nemackoj ****** napokon imaju veca prava od hetero ljudi. Ako uvredis pesu, ode na robiju. Ako tebe pesa uvredi, nikom nista. ja nemam fobiju od pedera ali ih se klonim koliko mogu. Vec sam rekao zasto. Fobiju ima covek od visine ili lifta i sve fobije se lece. Ako neko ima strah od pedera on treba da se leci. Ali izbegavanje takve vrste ljudi nije fobija. Na kraju, ako volite analize evo jedne: Svi manijakalni tipovi, pocinioci groznih seksualnih delikata, pedofili skoro svi do jednog, moderni kanibali su homoseksualci i to je potvrdjeno.
ako uvredis BILO KOJU MANJINU ides na robiju.... zasto?... zato sto je njima lakse da dokazu diskriminaciju od pripadnika vecine.... e sad, sto su neki nesposobni da se odbrane od takvih zakonskih gluposti (tako sto ces i ti sam sebe pred sudom da predstavis pripadnikom neke manjine, i da te je doticni vredjao po toj osnovi)....

izbegavanje nije, al neuroticni napad jeste

a tvoja poslednja recenica je teska glupost, jer onda vazi i obrnuto, pa ako krenemo tom logikom dolazimo do sledeceg niza:
pop pedofil -> pop homosexualac -> crkva puna homosexualaca -> razni kvazikleristicki pokreti homosexualni -> vernici homosexualni....
cista generalizacija.... namerna naravno :wink:
 
Ljuba82:
raindog стварно не могу да читам све. Ако желиш нешто да кажеш...реци то кратко, јасно и прецизно. То је одлика свих добрих говорника. Него зашто се ти трудиш толико зарад хомића и њихових наводних права? Из алтруизма? :roll: :lol:

imash iznad rezime prethodnih 6 strana u 10 tachaka, a ako nisi u stanju ni toliko da prochitash onda zaista ne znam koja je svrha tvog postovanja na ovoj temi
:roll:

kenjash meni da nisam u stanju jasno i precizno da kazhem neshto, zato shto pretpostavljam nisi sam u stanju da izvedesh zakljuchak na osnovu datih chinjenica

evo ponovicu ti ono shto gore pishe
raindog:
dakle medicina kazhe nije bolest,
zakon kazhe nije krivichno delo,
crkva to shto pricha bash i ne podrzhava sopstvenim primerom, s obzirom da se u vecini sluchajeva sama bavi zatashkavanjem , odnosno tihim podrzhavanjem razno raznih kriminalnih radnji (zakonski regulisanih i medicinski svrstanih u patoloshke oblike ponashanja )

shta je josh ostalo od argumenata ?

a ti opet se ospet u sledecem postu pozivaj na "protivprorodni blud", bolest, crkvu i ostalo

a s obzirom da nisi primetio jednako se trudim oko svih maginalizovanih grupa koje su ovom fashistoidnom i zaglupljenom drushtvu jednako prezrene, i nepozheljne, bez obzira koji je njihov "greh", to shto su npr imali saobracajnu nesrecu, pa sad zhive sa nekim hendikepom, ili shto su mozda prilikom transfuzije krvi zarazheni HIVom, ili to shto su mozda imali tu takvu srecu da se rode sa nekim mentalnim hendikepom ...

da zaista otkud mi samo ideja da bilo ko ko nije tako ispravan kao ti, mozhe da ima neka "navodna" prava,pa da na svakom koraku pochevshi od prelaska ulice sa podignutim ivichnjacima, ne bude diskiminovan nemogucnoscu savladavanja chak i takve tebi (koji se po gradu ne krecesh npr u invalidskim kolicima) potpuno besmilsene sitnice.

ako si gay razbice ti glavu
ako si hiv pozitivan svi ce te izbegavati
ako imash poteshkoce u mentalnom razvoju, svi ce pochevshi od roditelja zheleti da te zatvore u ormar
ako imash neki fizichki hendikep, opet ce hteti da te ne gledaju jer narushavash njihovu svakodnevnu harmoniju

da zaista otkud takvim ljudima pravo da zhele da zhive i funkcionishu bar koliko-toliko normalno, kad se nalaze u drushtvu koje se zgrazhava, osudjuje i odmah poziva na linch, nad svim shto nije po "zvanichnom protokolu"
:?
 

Back
Top