HIV i predrasude

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Не знам да ли је овај податак тачан или не...
77% од укупног броја заражених у Србији живи у Београду
и
77% заражених београђана није исто...:-?


u pravu si.....:???:

nisam lepo prochitala....


Ovom prilikom se izvinjavam topmodelsici. ;)



Istina je da ih je u Bg,u vishe nego na dr.mestima,ali nije istina da ih u drugim mestima nema.



http://www.svevesti.com/?l=sr&a=1475
 
U Beogradu ima 2000 zarazenih. U svih ostalih 60 gradova u Srbji ima po deset zarazenih, koji su otisli u Beograd i u inostranstvo na lecenje. To su tacni podaci.

topmodlice
to nisu "tacni podaci" jer "tacne" podatke nemamo!!!
vrlo mali broj ljudi se uopce testira, i u Bg i u "ostatku" Srbije
HIV pozitivni nisu samo "narkomani i bludnici" (rofl)
zapravo - trenutno je najugrozenija "obicna" hetero populacija, narocito mladi ljudi - srednjoskolci, studenti, mladi parovi i samci...jednostavno, stil zivota namece rizik...

npr. da li si 100posto sigurna da znas kompletnu seksualnu istoriju svog trenutnog partnera?
ili jos bolje - da li on/ona zna kompletne s. istorije svih svojih partnera?
sorry ...danas (a ruku na srce i ranije), kad se "kresnes" s nekim najcesce "razmijenis podatke" sa mnoogo vecim krugom ljudi nego sto bi zelio

Matora63
kapiram sta zelis reci kad pravis paralelu sa emocijama prema vlastitom djetetu
imati vlastito dijete vjerojatno (to kazem jer jos nemam djecu) cini da pocnemo drukcije posmatrati svijet oko sebe?
puno je vise roditelja kod kojih prevlada "zastitnicki instinkt" (strah) pa rade i govore stvari koje (mozda) inace ne bi rekli ili ucinili
u principu vrlo mali broj ljudi, koji imaju djecu, reagira/pise/misli to sto si ti rekla,
to je sjajno i rijetko (u ovoj nasoj stvarnosti), na zalost i (valjda) za sada
stoji i ona kojicina tvrdnja da misli da bi sve bilo ok, ali nije do sada stavljena u takvu situaciju...
u principu jedini nacin da se izborimo sa strahom/predrasudom je da budemo informirani
to vazi za sve, a za "bauke" poput HIVa narocito

upravo zbog toga je npr. modlicina prica o zanemarljivom broju zarazenih van Beograda "opasna"
nismo u poziciji da se ponasamo lezerno i ignorantno - time dovodimo u opasnost i sebe i druge

da ne pominjem da "lovovi na vjestice" cvjetaju upravo u ovakvim - lezernim, "to nama ne moze da se desi..." sredinama !!!

u ovom slucaju, ako znas dovoljno da se ne bojis bezrazlozno onda (vjerojatno) znas dovoljno i da se adekvatno zastitis u potencijalno rizicnoj situaciji

btw topmodlice - sta podrazumijevas pod terminom "zarazen"?
 
topmodlice
to nisu "tacni podaci" jer "tacne" podatke nemamo!!!
vrlo mali broj ljudi se uopce testira, i u Bg i u "ostatku" Srbije
HIV pozitivni nisu samo "narkomani i bludnici" (rofl)
zapravo - trenutno je najugrozenija "obicna" hetero populacija, narocito mladi ljudi - srednjoskolci, studenti, mladi parovi i samci...jednostavno, stil zivota namece rizik...

npr. da li si 100posto sigurna da znas kompletnu seksualnu istoriju svog trenutnog partnera?
ili jos bolje - da li on/ona zna kompletne s. istorije svih svojih partnera?
sorry ...danas (a ruku na srce i ranije), kad se "kresnes" s nekim najcesce "razmijenis podatke" sa mnoogo vecim krugom ljudi nego sto bi zelio

Matora63
kapiram sta zelis reci kad pravis paralelu sa emocijama prema vlastitom djetetu
imati vlastito dijete vjerojatno (to kazem jer jos nemam djecu) cini da pocnemo drukcije posmatrati svijet oko sebe?
puno je vise roditelja kod kojih prevlada "zastitnicki instinkt" (strah) pa rade i govore stvari koje (mozda) inace ne bi rekli ili ucinili
u principu vrlo mali broj ljudi, koji imaju djecu, reagira/pise/misli to sto si ti rekla,
to je sjajno i rijetko (u ovoj nasoj stvarnosti), na zalost i (valjda) za sada
stoji i ona kojicina tvrdnja da misli da bi sve bilo ok, ali nije do sada stavljena u takvu situaciju...
u principu jedini nacin da se izborimo sa strahom/predrasudom je da budemo informirani
to vazi za sve, a za "bauke" poput HIVa narocito

upravo zbog toga je npr. modlicina prica o zanemarljivom broju zarazenih van Beograda "opasna"
nismo u poziciji da se ponasamo lezerno i ignorantno - time dovodimo u opasnost i sebe i druge

da ne pominjem da "lovovi na vjestice" cvjetaju upravo u ovakvim - lezernim, "to nama ne moze da se desi..." sredinama !!!

u ovom slucaju, ako znas dovoljno da se ne bojis bezrazlozno onda (vjerojatno) znas dovoljno i da se adekvatno zastitis u potencijalno rizicnoj situaciji

btw topmodlice - sta podrazumijevas pod terminom "zarazen"?

Uopćeno, Beograd nije imao ni jednog sidaša dok se nisu stali trtiti oni kojima u nj nije mjesto.
 
Ja licno ne poznajem nijednog obolelog ali znam da bih negde duboko u stomaku osetila strah da mi neko kaze da je zarazen HIV-om...
Nije stvar u neznanju vec u strahu koji je individualan...
Prosto receno...ako dete ima grip ne ide u skolu..zar ne..?da se ne bi zarazilo neko drugo dete...
Znam da sida nije zarazna na taj nacin ali..ipak...
 
Ja licno ne poznajem nijednog obolelog ali znam da bih negde duboko u stomaku osetila strah da mi neko kaze da je zarazen HIV-om...
Nije stvar u neznanju vec u strahu koji je individualan...
Prosto receno...ako dete ima grip ne ide u skolu..zar ne..?da se ne bi zarazilo neko drugo dete...
Znam da sida nije zarazna na taj nacin ali..ipak...

grip "prodje" + je mnooogo zarazniji (zbog nacina transmisije)
ta "prosto receno..." varijanta sugerira IZOLACIJU (?!?) iako "znas da sida nije zarazna na taj nacin"...
ok hvala na iskrenosti
nadam se da to nije neki pretjerano "cvrst stav" i da ces ga u buducnosti mijenjati/odbaciti...

HIV je "stanje" s kojim pozitivni/bolesni zive
biti HIV pozitivan nije isto sto i biti BOLESTAN!!!
HIV pozitivna osoba moze i treba voditi normalan zivot
zar ne mislis da bi drustvo u tome trebalo (bar mrvu) pomoci?
 
Naravno da mislim da drustvo treba pomoci...zar sumnjas..?
Nije cvrst STAV u pitanju...naravno da je moje misljenje promenjeno odavno sto se tice HIV-a...
Ne smatram da treba da budu u izolaciji...pomenula sam individualni strah koji tera ljude na instiktivno reagovanje kad je zivot u pitanju...
Eto, inace cenim svakog pojedinca koji bar pokusa da pomogne..pa makar i na ovaj nacin:D:D:D
 
Naravno da mislim da drustvo treba pomoci...zar sumnjas..?
Nije cvrst STAV u pitanju...naravno da je moje misljenje promenjeno odavno sto se tice HIV-a...
Ne smatram da treba da budu u izolaciji...pomenula sam individualni strah koji tera ljude na instiktivno reagovanje kad je zivot u pitanju...
Eto, inace cenim svakog pojedinca koji bar pokusa da pomogne..pa makar i na ovaj nacin:D:D:D

ti naravno kapiras da smo MI to drustvo koje treba "pomoci"...
ta se "pomoc" u biti svodi na "ne okretanje glave"

sto se straha tice:
"dobar strah" - npr. necu da se kreshem naokolo bez kondoma
"los strah" - npr. necu da se rukujem, razgovaram sa HIV pozitivnom ili bolesnim covjekom
 
postoji uopšte, ne samo kod nas, primitivan strah od bolesti bilo koje vrste, a naročito od onih neizlečivih....isto važi i za obolele od raka....svi su, kao, nešto fini sa njima, ali samo preko telefona....ne znam zašto je tako, ali - ljudi imaju vodu u ušima, a ponekad surutku u glavi. kako onda mogu uopšte da razmišljaju?
 
ti naravno kapiras da smo MI to drustvo koje treba "pomoci"...
ta se "pomoc" u biti svodi na "ne okretanje glave"

sto se straha tice:
"dobar strah" - npr. necu da se kreshem naokolo bez kondoma
"los strah" - npr. necu da se rukujem, razgovaram sa HIV pozitivnom ili bolesnim covjekom

Apsolutno se slazem i steta sto ova tema nije napredovala...u medjuvremenu upoznala sam HIV pozitivnog divnog coveka koji se bori sa raznim likovima iz svoje okoline za parce razumevanja...strasno,doslo je vreme otudjenja i straha kao primarnog vida ponasanja u drustvu:cry:
 
Јбг. што је куга за средњи век, то је AIDS за "ново доба"... ако неко мисли да се људска свест имало изменила за све ове векове, опасно се зајебао... чак напротив, назадовала је, јер HIV чак није преносан додиром... :)
 
SIDA SE NE DOBIJA ONA SE UZIMA


Jedan mladić je sedeo za volanom svojih kola čekajući devojku ispred fakulteta gde je ona otišla da prijavi ispit. Nedugo zatim pojavljuje se zgodna devojka njegovih godina, prilazi kolima, nabacuje mu se, pita ga hoće li da odu negde da mu pokaže neke stvari... On pristaje, zaboravlja na svoju dragu, odlazi sa njom na Košutnjak, obara sedišta i pretvara ih u stolicu za ljuljanje. Primetio je da kod sebe nema kondom, ali ona mu sa osmehom na prelepom licu reče da mu i ne treba. Kad je završio posao i vratio je u grad, pitao ju je da li će se videti ponovo. Ona mu je na to samo odgovorila: „Nema potrebe. Ja imam sidu. Ako mi ne veruješ, proveri za šest meseci.“ On to nije uzeo za ozbiljno. Nekoliko meseci kasnije testirao se na HIV iz čiste radoznalosti. U međuvremenu je samo svojoj devojci ulazio u jadu. I ispalo je da je HIV pozitivan. I da je zarazio i svoju devojku. Ceo je slučaj prijavio policiji i saznao da je ta devojka umrla od side u Mostaru nešto pre toga, da je bila prostitutka iz Ukrajine na privremenom radu u bratskoj Srbiji, i da je pored ostalog ordinirala u nekim beogradskim političkim krugovima. Sa njom su svoje žene prevarili vodeći srpski političari čijih se imena gadim. Svi su obavešteni da su postali braća po topuzu Kraljevića Marka, da su zarazili svoje žene i uveli ih u klub AIDS-aša. I da ih u Beogradu, gradu od 1560000 stanovnika ima u istom broju koliko i u Rumuniji, zemlji od 23000000 stanovnika. Mislim da razumete poentu...
 
SIDA SE NE DOBIJA ONA SE UZIMA


Jedan mladić je sedeo za volanom svojih kola čekajući devojku ispred fakulteta gde je ona otišla da prijavi ispit. Nedugo zatim pojavljuje se zgodna devojka njegovih godina, prilazi kolima, nabacuje mu se, pita ga hoće li da odu negde da mu pokaže neke stvari... On pristaje, zaboravlja na svoju dragu, odlazi sa njom na Košutnjak, obara sedišta i pretvara ih u stolicu za ljuljanje. Primetio je da kod sebe nema kondom, ali ona mu sa osmehom na prelepom licu reče da mu i ne treba. Kad je završio posao i vratio je u grad, pitao ju je da li će se videti ponovo. Ona mu je na to samo odgovorila: „Nema potrebe. Ja imam sidu. Ako mi ne veruješ, proveri za šest meseci.“ On to nije uzeo za ozbiljno. Nekoliko meseci kasnije testirao se na HIV iz čiste radoznalosti. U međuvremenu je samo svojoj devojci ulazio u jadu. I ispalo je da je HIV pozitivan. I da je zarazio i svoju devojku. Ceo je slučaj prijavio policiji i saznao da je ta devojka umrla od side u Mostaru nešto pre toga, da je bila prostitutka iz Ukrajine na privremenom radu u bratskoj Srbiji, i da je pored ostalog ordinirala u nekim beogradskim političkim krugovima. Sa njom su svoje žene prevarili vodeći srpski političari čijih se imena gadim. Svi su obavešteni da su postali braća po topuzu Kraljevića Marka, da su zarazili svoje žene i uveli ih u klub AIDS-aša. I da ih u Beogradu, gradu od 1560000 stanovnika ima u istom broju koliko i u Rumuniji, zemlji od 23000000 stanovnika. Mislim da razumete poentu...

ne razumijem "poantu", ali odlicno razumijem s cim imam posla ovdje;
Harms To zove "odvratna osoba" ...:rolleyes:
 
Evo ja da ispričam nešto o meni i HIV-u i predrasudama, i baš me briga šta će ko misliti. Kad sam tek završio fakultet i bio na Birou rada, i negde 2002. na Birou na Novom Beogradu (tamo gde je poslednja stanica autobusa br. 16, Svabov zna gde je to ako nije u pitanju njegov kraj) bila ogromna gužva, ljudi se užasno guraju, tra la la, i naravno ja kao Crnogorac ne dam nikom pred sebe. Kad vidim jedan momak prolazi bez problema i dođe do mene i ja mu kažem da ne može ispred mene, a on meni na to: "Ja imam sidu." Ja ga pogledah, vidi mu se na licu da je narkoman, računam pokupio je HIV preko igle, dakle sam je kriv i ne treba ga žaliti, ali mi bi nekako nelagodno, i postavih se tako odbojno da je razumeo da ne želim da ga dodirnem. "Ma idi preko reda", rekoh mu, "idi prvi." I ljudi ga pustiše. I ostali su reagovali kao ja; niko nije želeo da ima bilo kakav fizički kontakt sa njim. E, sad, bilo je ranije raznih komentara, čak je neko na prethodnoj stranici rekao kako poznaje nekoga ko ima AIDS itd. ali ja moram da kažem da kad već ne poznajem lično nikoga ko ga ima ne vidim razlog zašto bih ga upoznavao; i ako se ne družim sa nekim ko je HIV pozitivan zašto bih se družio ubuduće; i zašto bih koristio kondom i upražnjavao seks sa HIV pozitivnom devojkom kad mogu sa zdravom itd. Nisu u pitanju predrasude, već činjenica da je 95% ljudi koji imaju AIDS samo krivo za to (narkomani, homići, kurwe), ne računam decu koju su rodile kurwe. Ljudi imaju mnogo veće predrasude prema ljudima koji ne veruju u ono u šta oni veruju ili ne pripadaju njihovim crkvama nego prema HIV pozitivnima, nazivaju ih sektašima itd, što se može videti i na ovom forumu.
 
de si "sone" kuco stara - samo navali, be my guest... :D

"son" nije kuca stara... ak' se zelite uvazena uverit u stamenitost istega, dajte si ponesit kalkulus pa bute videli kak mi je pokretno opterećenje, ne?

shto se tiče migratornog kolege i stava kog zastupa da je pošast došla somewhere from nowhere, mogel bi se pre reć da je sistematičnost u pristupu iskazanoga stavobranitelja i da mu dolazi somewhere from beind... ali to je deja vu i svi to znaju... zato tuzni wink.... :)
 
Kasno.
Do sada se posast rasirila.
Trebalo je reagovati pre vise godina, i postupiti po zakonu: Parafraziram:
Obolele od teske, neizlecive, zarazne i bolno smrtonosne bolesti treba izolovati u karantin radi zastite zdravog dela populacije.
Nazalost, korumpirani nesposobni ministar zdravlja i zlonamerne NVO nam vec 8 godina objasnjavaju kako se ne treba boriti PROTIV bolesti nego nauciti i ziveti SA hivom.
Nedostatak pameti i volje da se napravi karantin dovodi do epidemije. Uzivajte!
 
Dok je jazas-a i reklama "ne delim ljude na HIV pozitivne i HIV negativne" (ili ne delim ljude na zarazene kolerom i zdrave), svakodnevno se kvalifikujemo za kvidic na infektivnoj.
Vezbajte. Infektivna ima ogranicen broj kreveta.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top