Han: Srbija ima obavezu da uvede sankcije Rusiji - Kurir

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/512935/Rusija-i-EU--ratuju-preko-ledja--Srbije

Rusija i EU ratuju preko leđa Srbije
21. 11. 2014. - 07:20h 30
Nikola Tomić | Foto: Fonet
Iako je komesar Johanes Han juče izjavio da EU ne zahteva da Srbija uvede sankcije Rusiji, vlasti u Moskvi su uverene da Brisel ucenjuje Beograd.


„Ptičica“: Naslednik Štefana Filea fotografiše novinare u Nemanjinoj 11
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije i predstavnici stranke predsednika Vladimira Putina u ruskoj Dumi žestoko su reagovali na jučerašnju posetu evropskog komesara za proširenje Beogradu.

- EU ucenjuje Srbiju - izjavio je novinarima predsedavajući Odbora za spoljne poslove ruskog parlamenta Aleksej Puškov.
 
Protest Lavrova
- Neprihvatljive su metode koje koriste naše evropske kolege terajući druge zemlje da se priključe sankcijama. Ovaj metod je daleko od civilizovanog - saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Rusije.
Iz kabineta Sergeja Lavrova kažu da se Moskva „nada da će srpske kolege vagati sve okolnosti oko pritisaka na Rusiju“ i da će se nastaviti prijateljski odnosi.
Kako je ustvrdio, EU želi da se Srbija, koja nije njena članica, pridruži sankcijama.

- Srbiju zapravo ucenjuju, ona će se pridružiti sankcijama protiv Rusije ili je neće razmatrati kao državu koja ima šanse za pristupanje EU - rekao je Puškov u Moskvi, u trenucima dok je Johanes Han završavao sastanak kod Aleksandra Vučića.

Srpski premijer je, s druge strane, na konferenciji za novinare izjavio da komesar „nije insistirao” na temi Rusije, a da mu je on sam ponovio da je EU strateški cilj Srbije, koja neće uvoditi sankcije Rusiji. Han je dodao da nije ni bilo potrebe za insistiranjima, jer mu je stav Vučića o ukrajinskoj krizi „kristalno jasan, a to jeste - da je put Srbije put ka EU“.

Diplomatski izvori iz Evropske komisije kažu za „Blic” da Johanes Han juče nije tražio uvođenje sankcija.

- Priče o tome da EU ucenjuje Srbiju zbog Rusije puštaju sami Rusi. Sankcije, u ovom trenutku, nisu zahtev EU. Premijer Vučić je rekao istinu da komesar nije ni potencirao temu Rusije na sastanku u Beogradu - tvrde izvori iz EK.

Han se, kažu, prilikom posete založio za “postepeno” usklađivanje spoljne politike Srbije sa EU, uključujući odnos prema Rusiji, ali da sankcije “još nisu na dnevnom redu”.

EU, čiju politiku Johanes Han predstavlja, nema jedinstven stav o pritiscima na Beograd.

Italijanski Senat juče je usvojio rezoluciju kojom se podržava hitno otvaranje prvih poglavlja u pregovorima EU i Srbije, a isti stav zastupa vlada u Rimu. Većina zemalja EU takođe smatra da pregovore sa Srbijom, bar sada, ne treba uslovljavati Rusijom.
Iz Nemačke su, međutim, ovih dana upozoravali da treba zaustaviti „preveliki uticaj“ Moskve na Beograd.

Posebno zanimljiva je izjava Tomislava Nikolića posle sastanka sa Johanesom Hanom da Srbija „u ovom trenutku“ neće uvoditi sankcije Rusiji.
 
Saseći subvencije

Srbija mora da drastično smanji izdvajanja iz državne kase za javna preduzeća, rekao je juče komesar EU Johanes Han srpskom premijeru Aleksandru Vučiću, saznaje „Blic“.
Kako je istakao, da bi se oporavila od aktuelne recesije, Srbija mora najpre da stabilizuje svoju budžetsku situaciju, a subvencionisanje državnih preduzeća veoma je veliki budžetski trošak i izvor nepravedne konkurencije.
Takođe, proces privatizacije treba da bude sproveden u roku koji je propisan zakonom, dakle do kraja 2015. godine.
Srpski zvaničnici rekli su da je znatno smanjenje subvencija velikim javnim preduzećima, poput „Železnica Srbije“, u planu.
 
Han: Želim da Srbija ojača

U ekskluzivnom intervjuu za RTS evropski komesar Johanes Han kaže da je Srbija na dobrom putu. Ja želim da podržim Srbiju da ojača, da promoviše svoju privredu, ekonomski razvoj, rekao je Han. Dodaje da je Srbija suverena zemlja koja će sama da odlučuje o tempu usklađivanja spoljne politike sa EU.

Evropski komesar za susedstvo i pregovore o proširenju Johanes Han završio je posetu Srbiji, koja je njegova prva stanica posle izbora na tu funkciju. Posle sastanka sa državnim vrhom, u eksluzivnom intervjuu za RTS sumira posetu – šta je Beograd do sada uradio na evropskom putu, šta predstoji i da li usklađivanje sa spoljnom politikom EU znači i sankcije toj zemlji.

Rekli ste da Srbija može da otvori pregovore o poglavljima u narednim nedeljama. Ima li nekih prepreka?

Na dobrom smo putu, o tome smo pričali sa kolegama i prijateljima iz srpske vlade i verujem da ćemo napredovati, ali sve zavisi od mapa puta koje moraju da se predstave i u zavisnosti od toga uslediće naredni koraci.

Da li ste zadovoljni onim što ste videli?

Ono što sam čuo zvučalo je zaista obećavajuće, ali naši eksperti moraju da provere sve izbliza, mada nemam dilemu da idemo napred.

Neke članice insistiraju da se prvo otvori poglavlje 35, koje je u vezi sa napretkom u dijalogu sa Prištinom. Zahteva se napredak u dijalogu. Ima li razumevanja za to što Beograd nema s kim da pregovara, jer u Prištini vlasti nema?

Situacija je jasna, trenutno na Kosovu nema nove vlade, nadamo se da će je biti uskoro. Ali, postoji sporazum o onome što treba da se uradi i ima mnogo tačaka koje možete da uradite sami.

Koje na primer?

Ima nekoliko stvari, ne bih ulazio u detalje, vaša vlada dobro zna šta treba i šta može da se uradi i mogu samo da apelujem da se to uradi, i u zavisnosti od nivoa primene, mi ćemo nastaviti proces.

Srbija treba progresivno da harmonizuje svoju spoljnu politiku sa EU. U intervjuu Večernjim novostima rekli ste da se Srbija obavezala da uskladi svoju poziciju sa Unijom u teškim pitanjima kao što su sankcije protiv Rusije. Posle toga, niste bili tako određeni?

Zato što nisam baš tako rekao, ja uvek kažem, reč je o usklađivanju, Srbija mora progresivno da usklađuje spoljnu politiku sa onom u EU i na Srbiji je kako će da napreduje, koja je brzina, to odlučuje sama zemlja kandidat.

Ima li Brisel razumevanja za poziciju Beograda, koji je opredeljen za evropski put, ali ima ekonomske veze sa Rusijom?

Mi sve razumemo, ali i ekonomske veze sa EU su takođe veoma jake, mislim da su dve trećine svih stranih investicija u Srbiji iz zemalja EU. Dve trećine uvoza i izvoza ide u zemlje Unije, to su takođe jake veze. Ali, još jednom, Srbija je suverena zemlja, odlučuje sama, i o brzini. Mi pregovaramo, i uvek ima nekih uslova, ako se ispune, mi smo srećni.

Nedavno ste rekli da će ekonomska pitanja biti stavljena u prvi plan kada je reč o kandidatima za članstvo, a da Unija umesto donacija treba da se orijentiše na investicije. Šta to konkretno znači za Srbiju?

Ja bih voleo da promenim filozofiju odakle dolazi novac - od toga "mi trošimo novac", do toga "mi ulažemo novac". Ulažemo u ljude, regione, zemlje i cilj je da dobijemo nešto nazad. Ne mislim u finansijskom smislu, nego da se poveća blagostanje, poboljšaju uslovi života, da ljudi imaju perspektivu, da poboljšamo život srpskih građana tako što ćemo investirati.

Da li to znači da Srbija mora da ojača svoju ekonomiju i onda postane član EU?

Ja želim da podržim Srbiju da ojača, da promoviše svoju privredu, ekonomski razvoj. Ako zajedno uspemo da privučemo strane investitore da dođu u Srbiju, da kupe postojeće fabrike, ili otvore nove, da otvore radna mesta, to je najodrživiji pristup, zato se za to zalažem.

Zemlje Zapadnog Balkana treba da se i infrastrukturno povežu, međusobno i s EU. Kakva je budućnost regionalnih projekata, koji su predstavljeni pre nekoliko meseci u Berlinu, poput auto-puta Niš-Priština?

Ovo je, verujem, važan pristup, zahvalan sam na toj inicijativi Berlinu i Beču, gde će biti sledeća konferencija. Mora da se ojača povezanost, ako povezujemo zemlje, povezujemo ljude i stvaramo bolje uslove života, što dovodi do održivog mira u regionu.

Rekli ste da ćete sa zadovoljstvom otići na fudbalsku utakmicu Srbija-Albanija sledeće jeseni. Da li je to dovoljno vremena da se spuste tenzije na relaciji Beograd-Tirana?

I više nego dovoljno.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Politika/1757251/Han:+Želim+da+Srbija+ojača.html

Licemer :lol:
 
Hebo je Toma juce Hanu nanu ..... :mrgreen:

Bravo Tomo - kajlo Bajcetniska !

A sad kao nisu ni trazili da Srbija uvede sankcije Rusiji !! :rotf:.... Kiselo grozdje ....


U liku Tomislava Nikolica Srbija je juce rekla istorijsko ,,NE,, *****ima iz EU !

Mozda bi trebao da otvorim temu sa ovim naslovom ..... :think:
Daj bre , u to ni Dragica ne veruje . :hahaha:
Mada moguće da se Toma nešto koprcao dok mu nije Vucic udario na sina preko onog iz Zaječara , pa je brže bolje rekao da neće uvoditi sankcije "za sada " .
 
Poslednja izmena od moderatora:
Daj bre , u to ni Dragica ne veruje . :hahaha:
Mada moguće da se Toma nešto koprcao dok mu nije Vucic udario na sina preko onog iz Zaječara , pa je brže bolje rekao da neće uvoditi sankcije "za sada " .

Nemoj tako Bandi - Toma je mnogo lukaviji nego sto ti ocito mislis .... a i pametniji ..... Znam JA Tomu ko staru paru ( tj. znao sam , a nije valjda promenio svest za 180 stepeni - to je i medicinski nemoguce ) .....

Toma je decentnim diplomatskim jezikom porucio Hanu da mozemo uvesti sankcije otprilike kad udjemo u EU ...... Bas mu ga je suknu - onako iz efea.....
 
Poslednja izmena:
Mislim da ne postoji dilema "EU ili Rusija" !

Ja bih to ovako slikovito rekao :

Gladan sam
i neko mi nudi posao.
Ja pristajem ( jedva sam dočekao ).

Poslodavac mi onda kaže da ću imati malu platu.
Pristajem.

Dalje mi kaže da ću biti neprijavljen.
Pristajem.

Onda kaže, plata manja od prosečne.
Pristajem.

Kaže radićeš deset sati dnevno bez slobodnog dana.
Pristajem.

Kaže, jednom mesečno ćeš da mi popušiš.
Nevoljno, ali pristajem. Šta ću ? Kod kuće umiru od gladi.

Dalje kaže jednom dvomesečno će tvoja žena da mi ******.
Skroz nevoljno, ali pristajem

A onda kaže :
I tvoja deca će da mi ga lapnu jednom tromesečno.
E tu ne pristajem.

I objasnim mu da ne mogu biti njegov čovek 100%.
Jok !
99% da, ali 100% ne.

Doviđenja, dogovor oko posla nam nije uspeo.

Sve ovo pričam zato što mi jedan prijatelj danas kaže
da ne možemo na dve stolice.
Slažem se, rekoh mu, ali ne radi se o dve stolice,
naš put na Zapad je istinska narodna odluka,
ali ne možete tražiti nenormalne stvari od nas !

Koje su to nenormalne stvari ?
Pa recimo da vojno napadnemo Rusiju.

A to je izvesno ako krenemo sa sankcijama,
pa posle dozvola preleta Nato aviona,
pa logistika,
pa ...
 
Hebo je Toma juce Hanu nanu ..... :mrgreen:

Bravo Tomo - kajlo Bajcetniska !

A sad kao nisu ni trazili da Srbija uvede sankcije Rusiji !! :rotf:.... Kiselo grozdje ....


U liku Tomislava Nikolica Srbija je juce rekla istorijsko ,,NE,, *****ima iz EU !

Mozda bi trebao da otvorim temu sa ovim naslovom ..... :think:

Шта је рек'о - нисам вид'о ???
 
To je diplomatska poruka (diplospeak) da će vas saplitati u integracijama na svakom koraku, dok ne uvedete drastične sankcije Moskvi.

Jeste, a do sada su nam turali raketu u boolju kako bi dosegli članstvo. :lol:

Boris Tadić je s tom raketom i svojom žutom pošasti ojadio Srbiju, doveo do prosjačkog štapa, oterao u Hag sve što valja i .... ? Još nismo u EU. Tako da, radio ne radio - svira ti radio. Baš njih, i Ruse i EU zabole patak za Serbalje oko Morave.
 
Red je da nam Rusi posle ovog izgrade jedan super metro .... ko u Moskvi ....

images


[
 
Poslednja izmena:
Hebo je Toma juce Hanu nanu ..... :mrgreen:

Bravo Tomo - kajlo Bajcetniska !

A sad kao nisu ni trazili da Srbija uvede sankcije Rusiji !! :rotf:.... Kiselo grozdje ....


U liku Tomislava Nikolica Srbija je juce rekla istorijsko ,,NE,, *****ima iz EU !

Mozda bi trebao da otvorim temu sa ovim naslovom ..... :think:
Boro bajcetinac je rekao da ce Srbija postepeno da se prilagodjava spoljnoj politici EU. Dakle postepeno ce uvesti sankcije sto Srbija vec radi.
 
Boro bajcetinac je rekao da ce Srbija postepeno da se prilagodjava spoljnoj politici EU. Dakle postepeno ce uvesti sankcije sto Srbija vec radi.

Нема Србија шта да се прилагођава политици европске уније јер Србија није члан европске уније. Друго, европска унија је рекла да неће у догледно време примати нове чланове, према томе - свом снагом у посао са Русијом, да искористим оно њихово: свом снагом.
 

Back
Top