GSP Beograd, ITS

Enter-2-2

Zainteresovan član
Poruka
166
Moze li neko da mi sto detaljnije objasni sistem "kartanja" u gradskom i prigradskom prevozu u Beogradu, sa akcentom na sledece stvari:

-Sta predstavljaju pojedinacne karte za I i II zonu, a sta karta za obe zone? U prevodu, u koje linije se moze uci sa jednom, a u koje sa drugom vrstom?

-Da li karta (bilo za jednu zonu ili obe) vazi jednokratno, tj samo za jednu voznju u jednom vozilu ili moze da se iskoristi za jos neku voznju unutar te zone?

-Cemu sluze onih 9 numerisanih polja, od 1-9 na autobuskim kartama?

Iz okoline Novog Sada sam, tako da se vozim novosadskim GSP-om, koji ima prilicno jednostavan sistem naplate, pa mi ovaj deluje prilicno zaje*an i tesko svarljiv...:dontunderstand:
 
Bio sam na sajtu, ali opet ne kapiram pojedinosti. Poslao sam im i mail, ali jos nije stigao odgovor

jedna karta jedna voznja, za nocni prevoz kupujes u autobusu, karta kupljena u vozilu vredi samo za tu voznju, karta za drugu zonu se ponistava ako putujes u Batajnicu, Resnik..

Onih devet brojeva na karti ne treba da te brine, to je bzvz
 
-Sta predstavljaju pojedinacne karte za I i II zonu, a sta karta za obe zone? U prevodu, u koje linije se moze uci sa jednom, a u koje sa drugom vrstom?

zonev.jpg


Dakle, kao što se sa mape može pročitati postoje dve zone. Drugim rečima za obe zone kupuješ samo kada iz centra, recimo sa Slavije u neko prigradsko naselje, npr. Resnik, stvar je u tome da ti tada prelaziš i jednu i drugu zonu istim vozilom. Međutim, ukoliko putuješ sa obodnih terminusa, označenim crvenim krugom u II zonu takođe kupuješ kartu samo za jednu zonu. Karte za obe zone se koriste na malom broju linija, a i za te linije ih putnici retko kupuju, pošto ih kontrolori pustaju i sa kartama za jednu zonu.

-Da li karta (bilo za jednu zonu ili obe) vazi jednokratno, tj samo za jednu voznju u jednom vozilu ili moze da se iskoristi za jos neku voznju unutar te zone?

Tako je, karta važi samo u jednokratno. Kartu obavezno kupi na trafici, nikako u vozilu kod vozača, kao što to radiš u Novom Sadu (u vozilu je 2x skuplja). Po ulasku u vozilo moraš da je otkucaš/probušiš u automatu. Takođe ulazi se na sva vrata, gde ti je volja, a i ne moraš nikom da pokazuješ kartu, u kranjem slučaju ne moraš ni da je poseduješ :mrgreen:

PONISTIVAC.gif
prodaja200x200.jpg
9a1j6c.jpg


Inače, kao što je neko gore napisao, izuzetak je karta za noćni prevoz u periodu od 00:00-04:00 jedino kupuješ kod vozača i tu važi noćna tarifa.

-Cemu sluze onih 9 numerisanih polja, od 1-9 na autobuskim kartama?


To je zapravo metod kako kontrolor utvrđuje da li je karta probušena u automatu u tom vozilu, tj. svako vozilo, ako ima dovoljnog broja kombinacija, ima jedinstven način na koji buši te rupe, tako da te to ne brine.

Iz okoline Novog Sada sam, tako da se vozim novosadskim GSP-om, koji ima prilicno jednostavan sistem naplate, pa mi ovaj deluje prilicno zaje*an i tesko svarljiv...:dontunderstand:

Pa vaš sistem i nije baš dobar, em što mučite vozača, em se morate gurati na prednja vrata i što je najgore uvek morate da platite kartu ili pokažete legitimaciju, pa se ne možete ponekad poslužiti prevozom a da ne platite...

EDIT: Nešto zaboravih, jer to zbunjuje često i one koji žive ovde. Iste karte važe kod svih prevoznika, tako da te ne brine ako na toj liniji dođe Lastin autobus ili nekog drugog privatnog prevoznika, svi oni spadaju u ITS. Takođe, iste karte važe i u tramvajima, trolejbusima i BG:vozu (gradska železnica).
 
Poslednja izmena:
@Aleksandar: Konkretno govoreci, plan mi je ovaj:
Medjugradskim stignem do BAS-a, peske do Slavije (pa onda pravac trafika po karte), na Slaviji hvatam 31-nicu do okretnice u Ustanickoj, a onda idem jos malo peske do okretnice 302-ke i tu se penjem na nju i idem u Grocku. Ako sam dobro razumeo, treba mi jedna pojedinacna za I zonu (za 31) i jedna pojedinacna za II zonu (za 302), ali duplo zbog rikverca, znaci dve za prvu i dve za drugu zonu. Pretpostavljam da mogu celokupnom kolekcijom da se snabdem na jednoj trafici, in order to be miran kasnije.

Sto se tice naseg sistema naplate, stoji da je glupo ulaziti samo na prednja vrata, ali to je novina, odnosno pocelo je da se primenjuje relativno skoro. Ranije je bio moguc ulaz na sva vrata, a karte su od uvek bile pokaznog karaktera, bez busenja i takvih caka...a za sve prigradske relacije moras napomenuti vozacu dokle ides, jer nisu iste cene ako ides 10 ili 30km van grada, sto je izgleda u BG-u drugacije.

Pozdrav i hvala svima za info.
 
@Aleksandar: Konkretno govoreci, plan mi je ovaj:
Medjugradskim stignem do BAS-a, peske do Slavije (pa onda pravac trafika po karte), na Slaviji hvatam 31-nicu do okretnice u Ustanickoj, a onda idem jos malo peske do okretnice 302-ke i tu se penjem na nju i idem u Grocku. Ako sam dobro razumeo, treba mi jedna pojedinacna za I zonu (za 31) i jedna pojedinacna za II zonu (za 302), ali duplo zbog rikverca, znaci dve za prvu i dve za drugu zonu. Pretpostavljam da mogu celokupnom kolekcijom da se snabdem na jednoj trafici, in order to be miran kasnije.

Sto se tice naseg sistema naplate, stoji da je glupo ulaziti samo na prednja vrata, ali to je novina, odnosno pocelo je da se primenjuje relativno skoro. Ranije je bio moguc ulaz na sva vrata, a karte su od uvek bile pokaznog karaktera, bez busenja i takvih caka...a za sve prigradske relacije moras napomenuti vozacu dokle ides, jer nisu iste cene ako ides 10 ili 30km van grada, sto je izgleda u BG-u drugacije.

Pozdrav i hvala svima za info.


Do Slavije mozes i 83kom, devetkom, dvojkom....ili sedmicom sa stanice do okretnice..bez pesacenja ;)
 
treba mi jedna pojedinacna za I zonu (za 31) i jedna pojedinacna za II zonu (za 302)

Ja retko putujem u drugu zonu, ali mislim da su ti potrebne 2 karte za jednu, tačnije, na tim kartama piše "1 ili 2 zona", a pošto linija 302 saobraća samo u drugoj onda ti je neophodna takva karta. U slučaju da je postojao autobus Slavija - Grocka onda bi kupovao tu za drugu zonu. Dakle, 2 od 50 dinara za jedan pravac, tako su mi objasnili u GSP-u.

Da bi bilo jasnije, karte za I i za II zonu ne postoje kao tavke, jer se za unutarzonsko putovanje koriste karte za "1 ili 2" zonu (302 je samo u 2. zoni, 31 samo u 1. zoni), pored njih postoje i karte koje su za "1 i 2" zonu, ali one ti nisu potrebne.

Dakle, 2 ovakve za jedan pravac:
5zh06f.jpg


P.S. nešto razmišljam, zašto ne bi išao tramvajem 7 od stanice do terminusa Ustanička i odmah tu hvatao 302? Tada ne bi morao ni do Slavije da pešačiš, a ni od terminusa Konjarnik do Ustaničke?
http://gsp.rs/linija.asp?id=7
 
Poslednja izmena:
Ja retko putujem u drugu zonu, ali mislim da su ti potrebne 2 karte za jednu, tačnije, na tim kartama piše "1 ili 2 zona", a pošto linija 302 saobraća samo u drugoj onda ti je neophodna takva karta. U slučaju da je postojao autobus Slavija - Grocka onda bi kupovao tu za drugu zonu. Dakle, 2 od 50 dinara za jedan pravac, tako su mi objasnili u GSP-u.

Da bi bilo jasnije, karte za I i za II zonu ne postoje kao tavke, jer se za unutarzonsko putovanje koriste karte za "1 ili 2" zonu (302 je samo u 2. zoni, 31 samo u 1. zoni), pored njih postoje i karte koje su za "1 i 2" zonu, ali one ti nisu potrebne.

Dakle, 2 ovakve za jedan pravac:
5zh06f.jpg


P.S. nešto razmišljam, zašto ne bi išao tramvajem 7 od stanice do terminusa Ustanička i odmah tu hvatao 302? Tada ne bi morao ni do Slavije da pešačiš, a ni od terminusa Konjarnik do Ustaničke?
http://gsp.rs/linija.asp?id=7

Evo jutros mi je stigao odgovor od GSP-a, za 31 ide prva zona, za 302 druga, ako je tacno da postoji samo ta forma sa slike, za I ili II, onda je stvar jasna, trebaju mi 2 takve za jedan smer, mada bolje odma uzeti 4 komada, da se ima i za rikverc. Znaci ukupno 200 dindzi. Samo mi cudno sto za celu drugu zonu, nezavisno od toga da li putujem 10 ili 30km, vazi ista cena...
 
Koliko priprema za putovanje u Grocku...ne bih da me krivo s`vatite, ali meni je to malo preterano. Sta bi da putuje u Pariz preko Budimpeste, Beca...:eek:

Ma i meni je preterano, ali moram...nikad nisam putovao beogradskim GSP-om, osim jednom pre nekih mesec dana, a i tada sam se svercovao od Slavije do Autokomande tramvajem...inace bio sam sa drugaricom, ali ona zivi tamo i ima mesecnu, znaci da je upala kontrola, ja bi' produzio peske...Al' Grocka je malo daleko za peske :mrgreen:
 

Back
Top