I zašto su ih izbacili?
Znaš li mozda koliko ih je ostalo?
MUZEJ NA TOČKOVIMA
GSP „Beograd" jedini na svetu ima autobus „lejland" iz 1961. godine! Na ovom raritetnom autobusu nikada nije urađena generalna, prešao je 1,2 miliona kilometara, motori su paljeni 1. novembra, a gašeni tek u martu naredne godine
OLDTAJMER... Autobus „lejland" jedno od „blaga" prestonice
Gradsko saobraćajno preduzeće „Beograd" u svojim „autobuskim redovima" ima i jedan od najstarijih autobusa u Evropi - „lejland" iz 1961. godine! Ovaj raritetni autobus je zajedno sa svojih 175 „kolega" iz Engleske u prestonicu stigao pre tačno 47 godina.
SPASEN IZ POŽARA
Požar koji je izbio 2002. godine i zahvatio pogon „Dorćol" zapalio je celu zgradu, u kojoj je bio parkiran i „lejland".
- Bez straha sam utrčao u buktinju sa još jednim kolegom i izvukli smo „lejland" iz požara. Srećom, nije bio oštećen, inače „poubijalo" bi se za njim pola pogona. Tada je izgorelo šest autobusa i dva tramvaja, a „lejlandu" smo izvukli „živu glavu" - priseća se Boško Nestorović.
„Lejlandi" je trebalo da budu isporučeni na afričko tržište, ali je igrom slučaja ceo kontingent završio u Beogradu. Ovi autobusi, nekadašnji ponos Beograđana, voženi su do 1976. godine, a do danas je ostao samo jedan u voznom stanju, dok ostalih nema ni na otpadima širom sveta!
Radili neprekidno
Boško Nestorović (61) sa GSP-ovim „lejlandom" družio se punih 40 godina, a iako je otišao u penziju, kako kaže za Press, njegov ljubimac na četiri točka i danas mu nedostaje.
- Za tadašnje vreme „lejlandi" su bili vanserijski autobusi. Koliko su oni bili dobri dokazuje motor u njemu na kojem još uvek nije urađena generalna! Prešao je 1,2 miliona kilometara u vožnji, a koliko je radio „u mestu" niko ne zna. Kad ovim vozilom ulazite u krivinu morate volan da okrenete čak devet puta. Vožnja zimi je bila posebna priča... Motori su paljeni 1. novembra, a gasili su se tek u martu sledeće godine! Radili su neprekidno punih pet meseci, a trošili su oko 30 litara po času - priča Nestorović.
Što se tiče putnika, „lejland" je odslužio svoje, a danas služi za snimanje filmova, prevoz dece...
Prvi „lejland" koji je izašao na beogradske ulice bio je na liniji 33, od Zelenog venca do naselja Pionirski park. Njegov garažni broj „477" i danas stoji na njemu, kao i stolice, volan, konduktersko mesto, relacija, broj, tabla koja pokazuje da li su mesta popunjena u autobusu, svetla, i mnogi drugi detalji.
fakti>
n „Lejlandi" su imali motore od 6.000 kubika, poluautomatski menjač bez kvačila i bili su teški po devet tona
n Svi su bili obojeni u svetlozeleno i tamnozeleno, a imali su 25 mesta za sedenje
n Autobusi su godinama u zimskom periodu radili bez grejanja i za tadašnje vreme su bili vanserijski
n U prvoj turi Beogradu je isporučeno 75, dok je u drugoj pristiglo još 100 „lejlanda"
- Kada su došli u Beograd, nisu imali grejanje. Svaki vozač je pored sebe imao kilo soli i mazao je šoferšajbnu kako se ne bi zaledila i maglila. Zanimljivo je da se šoferšajbne otvaraju ka napred, kako bi se rashlađivali putnici i vozač. Kasnije smo u njih sami ugrađivali grejanje. Ne zna se tačan broj putnika koje je prevezao, ali jedno je sigurno, on je spasao Beograd - objašnjava Nestorović.
Nema cenu
Prema njegovim rečima, na „lejlandu" je sve isto kao prvog dana i on nema cenu jer ima muzejsku vrednost.
- Danas on ima veću tržišnu vrednost nego kada je prvi put stigao u Beograd. Ima poluautomatski menjač koji nema kvačilo! Menjač ima žlebove i po njima ide. Nikada nismo otvarali menjač i ne znamo kako on funkcioniše - objasnio je Nestorović.