Главни проблем преласка на Линукс

Dr.Jackson

Iskusan
Moderator
Poruka
5.448
1650222636836.png
Главни проблем прелазак на Линукс јесте ИНФОРМАЦИЈА и то било да је у питању мањак или вишак информација. Први проблем који као корисник имаћете јесте што ће вам људи да вам препоручују на хиљаде диструбуција и то ће бити један огроман број информација због чега ћете се вратити на Виндовс јер ово је исувише "компликовано" а други проблем је што све и да знате која диструбиција је баш за вас остаје и даље ствари који морате сами да научите. О чему се заправо ради? Почећемо само од основа. Пробајте да вас ово не обесхрабри.

Свака Луникс диструбиција се састоји од ових ствари

  1. Линукс кернел
  2. Бутлоадер (углавном GRUB...)
  3. Инит систем (углавмо systemd који може да има функцију број 2 )
  4. Демони (програми који раде у позадини рецимо pulseaudio - програм за звук, cups - програм за штампач, notification-daemon - програм за нотификације итд)
  5. Userland (углавмом GNU, мада постоје диструбуције које користе друго на пример Android, Alpine Linux..)
  6. Shell (углавном прво контакт имаће са GNU bash. Остали вам нису битни и доћи ће сами.)
  7. Display Server (X.org или Wayland, овај програм омогућава вам приказ графике, без њега имате само црн екран и текст)
  8. Display Menager (он ван служи да се улогујете)
  9. Кориснички графички интефејс (неки су више , други су мање захтенији, њих бирате по личном укусу, по знању и по конфигурацији вашег рачунара: GNOME, KDE Plasma, XFCE, LXQT...)
  10. Апликације
Онда долазимо до мањак информација о самом оперативном систему а то је да већина људи и не зна да постоји Линукс и да је сасвим довољан за употребу како просечног корисника тако и за напредногм корисника. Једини проблем за прелазак је тај што људи не могу да пронађу информације у свом окружењу онолико колико могу за Windows.

Шта мислите који је по вашем мишљењу главни проблем преласка људи на Линукс?
 
Poslednja izmena:
Ne znam pravo da ti kazem.Imam Ubuntu pored 2 Windowsa.Oko pola godine sam koristio Ubuntu ca DVD-a,ne instalirajuci ga ve samo pokrenem i neke odrdjene radnje mogu da se odrade i bez instalacije.Sto je najbolje,moze se na net bez problema.Poceo sam o serije 14.04.Posle sam resio da ga instaliram bas zato sto je drugaciji od Win.-a.nekada sam ga apgrejtovao,a nekada nalazio i instalirao novije verzije.Sada sam na Ubuntu 21.10 i veoma sam zadovoljen njime.Ne mislim ni da odustajem od njega,jer kako su poceli ovi sa novim Win.-ovsima,treba traziti alternativu,a Linux pruza mnogo vrsta OS-a,koji uopste nisu losi,niti su zahtevni.Ljdi se plase tog Boot menija,a postoji vise nasina da se napravi Dual Boot sa Win-om.Ima toga dosta na Y.T. Tutorijalima.Samo treba pogledati.
 
Primarno koristim prozore zbog office-a, jednom prilikom windows nije hteo da otvori dokument pisan u libre-u, a bila je važna situacija.

Uskoro završavam sa nekim obavezama i prelazim full time na Ubuntu.

Planiram i kupovinu nekog polovnog i jeftinijeg MacBook-a, ako mi se svidi neću žaliti novce za neku ozbiljniju mašinu.

Primetio sam da ljudi iz mog okruženja ili znaju dosta/sve o Linux-u ili nikad nisu čuli za njega.
 
Људи су углавном усмерени на то да користе два или три програма, ретко ко иде нешто даље у дубину ствари.
Микрософт даје крајњи кориснички интерфејс који не захтева ништа осим знања језика а и то је упитно.
Постоји мноштво програма који су под Виндовсом лакши за коришћење и на које су људи навикли.
Искрено, не верујем да ћу икада моћи да се навикнем на нови виндовс јер се сваком новом верзијом одузима кориснику контрола над системом.
Линукс углавном има проблеме са драјверима за поједине хардвере и то звучне картице, неке модеме и сл. периферије.
За гомилу игрица мора да се иде преко емулатора за виндовс, па се гејмерска популација, која је и највећи потрошач и конзумент усмерава на виндовс.
 
За гомилу игрица мора да се иде преко емулатора за виндовс, па се гејмерска популација, која је и највећи потрошач и конзумент усмерава на виндовс.
To nije problem, imam skoro 400 igara na Linux-u, od toga jedno 200 eksluzivno Windows i ne vidim potrebu za Windows-om.
Wine je samo api layer nije virtualna masina. Bonus je sto i stare igre koriste vulkan (DXVK)
 
To nije problem, imam skoro 400 igara na Linux-u, od toga jedno 200 eksluzivno Windows i ne vidim potrebu za Windows-om.
Wine je samo api layer nije virtualna masina. Bonus je sto i stare igre koriste vulkan (DXVK)
Е, сад питај Перу са трећег спрата, који не устаје са ЦоД-а, шта је то "Wine", да видиш шта ће ти рећи.
 
Integrisan je u Steam, samo klikneš...
Не знам да ли не разумеш или се правиш да не разумеш :)
Перу не занима никакв стеам, вине, кад му кажеш дистро, он ти одговори гистро.
Перу занима да укључи и да се игра.
Пера је око 80% корисника рачунара. Не мора да буде игра у питању.
Нешто као Фатина лозинка за приступ.
Просто, Линукс је намењен онима који су заинтересовани да науче, да сазнају, да пробају.
 
Не знам да ли не разумеш или се правиш да не разумеш :)
Перу не занима никакв стеам, вине, кад му кажеш дистро, он ти одговори гистро.
Перу занима да укључи и да се игра.
Пера је око 80% корисника рачунара. Не мора да буде игра у питању.
Нешто као Фатина лозинка за приступ.
Просто, Линукс је намењен онима који су заинтересовани да науче, да сазнају, да пробају.
Ne govorim o Peri nego o nekom ko koristi Linux, ne treba mu više Windows da bi se igrao, zahvaljujići Valveu..
 
Pogledajte prilog 1138496Главни проблем прелазак на Линукс јесте ИНФОРМАЦИЈА и то било да је у питању мањак или вишак информација. Први проблем који као корисник имаћете јесте што ће вам људи да вам препоручују на хиљаде диструбуција и то ће бити један огроман број информација због чега ћете се вратити на Виндовс јер ово је исувише "компликовано" а други проблем је што све и да знате која диструбиција је баш за вас остаје и даље ствари који морате сами да научите. О чему се заправо ради? Почећемо само од основа. Пробајте да вас ово не обесхрабри.

Свака Луникс диструбиција се састоји од ових ствари

  1. Линукс кернел
  2. Бутлоадер (углавном GRUB...)
  3. Инит систем (углавмо systemd који може да има функцију број 2 )
  4. Демони (програми који раде у позадини рецимо pulseaudio - програм за звук, cups - програм за штампач, notification-daemon - програм за нотификације итд)
  5. Userland (углавмом GNU, мада постоје диструбуције које користе друго на пример Android, Alpine Linux..)
  6. Shell (углавном прво контакт имаће са GNU bash. Остали вам нису битни и доћи ће сами.)
  7. Display Server (X.org или Wayland, овај програм омогућава вам приказ графике, без њега имате само црн екран и текст)
  8. Display Menager (он ван служи да се улогујете)
  9. Кориснички графички интефејс (неки су више , други су мање захтенији, њих бирате по личном укусу, по знању и по конфигурацији вашег рачунара: GNOME, KDE Plasma, XFCE, LXQT...)
  10. Апликације
Онда долазимо до мањак информација о самом оперативном систему а то је да већина људи и не зна да постоји Линукс и да је сасвим довољан за употребу како просечног корисника тако и за напредногм корисника. Једини проблем за прелазак је тај што људи не могу да пронађу информације у свом окружењу онолико колико могу за Windows.

Шта мислите који је по вашем мишљењу главни проблем преласка људи на Линукс?
По мени је основни проблем навика. Лично, пробао сам једно 5-6 пута да се користим Линуксом и није ми легао.
Немам ту неке битне замерке. Једноставно се осећам као странац у неком непознатом граду.
Кренем ја да се упознајем али навике раде своје. Навикнут на виндоуз, где жмурећи знам где шта треба и како, видим да то није исто и на линуксу и то почне да ми смета.
Како каже стара изрека, дрво се савија док је младо. После четврт века на виндоузу, мени је Линукс мучење.
 
По мени је основни проблем навика. Лично, пробао сам једно 5-6 пута да се користим Линуксом и није ми легао.
Немам ту неке битне замерке. Једноставно се осећам као странац у неком непознатом граду.
Кренем ја да се упознајем али навике раде своје. Навикнут на виндоуз, где жмурећи знам где шта треба и како, видим да то није исто и на линуксу и то почне да ми смета.
Како каже стара изрека, дрво се савија док је младо. После четврт века на виндоузу, мени је Линукс мучење.
A tek da prelsziš na macOS, tek se tu ne bi snašao...
 
A tek da prelsziš na macOS, tek se tu ne bi snašao...
Пробао, ћерка га користи, бави се фотографијом.
Исто, не сналазим се и онда губим време без везе а за оно што је мени потребно, Виндоуз ми све завршава.
Далеко от тога да је идеалан! Једноставно, навике су чудо.
 
Пробао, ћерка га користи, бави се фотографијом.
Исто, не сналазим се и онда губим време без везе а за оно што је мени потребно, Виндоуз ми све завршава.
Далеко от тога да је идеалан! Једноставно, навике су чудо.
Ne znam kolko imas godina, ja sam G|UI na poslu poceo da koristim 2000. Pre toga konzole, terminali :P
Nema toga na cemu ne mogu da se snadjem. Na desktopu Linux ekskluzivno koristim od januara 2008.
 
Ne znam kolko imas godina, ja sam G|UI na poslu poceo da koristim 2000. Pre toga konzole, terminali :P
Nema toga na cemu ne mogu da se snadjem. Na desktopu Linux ekskluzivno koristim od januara 2008.
У једној другој теми сам ти рекао, старији сам од тебе, али то није важно.
Сналазим се ја у свему када ми то треба.
Линукс ми никада није нешто требао? Да, имам и неки лајв, понекад га користим као алатку.
Што се тиче свакодневног коришћења, није ме привукао.
Рекох, ствар навике?
Приметио сам, људи који користе Линукс и мек, имају потребу да то наглашавају. Посебно су агилни корисници ајоса.
Такав фанатизам ми никада неће бити јасан чак и да су 100% у праву.
 
У једној другој теми сам ти рекао, старији сам од тебе, али то није важно.
Сналазим се ја у свему када ми то треба.
Линукс ми никада није нешто требао? Да, имам и неки лајв, понекад га користим као алатку.
Што се тиче свакодневног коришћења, није ме привукао.
Рекох, ствар навике?
Приметио сам, људи који користе Линукс и мек, имају потребу да то наглашавају. Посебно су агилни корисници ајоса.
Такав фанатизам ми никада неће бити јасан чак и да су 100% у праву.
Linux ti ima desktope veoma bliske Windows-u, slihtaju se Windows korisnicima, recimo lepo bi ti legao
KDE ili cinnamon, osim tu nekih finesa ne vidim neke razlike. Jedino sad ispod imas drugi FS, pravu
komandnu liniju i to. Ukoliko nisi vezan za ofis, moze da posluzi. macOS su fanatici jer je takav Apple,
pravi fanove od toga. Ja sam nesto radio na Apple jedno 10 godina, ali kod kuce sam ga uzeo samo
zbog M1 procesora :P
 
Primarno koristim prozore zbog office-a, jednom prilikom windows nije hteo da otvori dokument pisan u libre-u, a bila je važna situacija.

Uskoro završavam sa nekim obavezama i prelazim full time na Ubuntu.

Planiram i kupovinu nekog polovnog i jeftinijeg MacBook-a, ako mi se svidi neću žaliti novce za neku ozbiljniju mašinu.

Primetio sam da ljudi iz mog okruženja ili znaju dosta/sve o Linux-u ili nikad nisu čuli za njega.
Postoje i ljudi koji znaju samo za XP i Win.7 i nista vise.Iako sam starija osoba,volim da probam neke nove stvari.
 
Linux ti ima desktope veoma bliske Windows-u, slihtaju se Windows korisnicima, recimo lepo bi ti legao
KDE ili cinnamon, osim tu nekih finesa ne vidim neke razlike. Jedino sad ispod imas drugi FS, pravu
komandnu liniju i to. Ukoliko nisi vezan za ofis, moze da posluzi. macOS su fanatici jer je takav Apple,
pravi fanove od toga. Ja sam nesto radio na Apple jedno 10 godina, ali kod kuce sam ga uzeo samo
zbog M1 procesora :P
Пробао, као што рекох. Скидао неке руске верзије, које визуелно личе на виндоуз али није ту изглед битан.
Знаш оно, доме слатки доме? Када сам на виндоузу, то ми је као да сам код куће, опуштен, знам сваки детаљ.
Последњи пут, када сам инсталирао Линукс, и питао за савет који да узмем, фанови линукса су ме угушили. На крају сам сам потражио информације и одабрао пар верзија. На жалост, није ми сео.
 
Пробао, као што рекох. Скидао неке руске верзије, које визуелно личе на виндоуз али није ту изглед битан.
Знаш оно, доме слатки доме? Када сам на виндоузу, то ми је као да сам код куће, опуштен, знам сваки детаљ.
Последњи пут, када сам инсталирао Линукс, и питао за савет који да узмем, фанови линукса су ме угушили. На крају сам сам потражио информације и одабрао пар верзија. На жалост, није ми сео.
Ma desktop na bilo kojoj Linux distribucji (pristojnoj), mozes lako da promenis. No kapiram nemas C:,D:, drugacije se stvari rade ispod haube
i to...
 
По мени је основни проблем навика. Лично, пробао сам једно 5-6 пута да се користим Линуксом и није ми легао.
Немам ту неке битне замерке. Једноставно се осећам као странац у неком непознатом граду.
Кренем ја да се упознајем али навике раде своје. Навикнут на виндоуз, где жмурећи знам где шта треба и како, видим да то није исто и на линуксу и то почне да ми смета.
Како каже стара изрека, дрво се савија док је младо. После четврт века на виндоузу, мени је Линукс мучење.

Шта тачно није исто?
 
Шта тачно није исто?
Много тога. Једноставно, ствар укуса. Нема потребе да се убеђујемо, изнео сам мој доживљај линукса. Није ми сео, није то то што сам навикао а не даје ми ништа спектакуларно да би се сад прилагођавао њему.
О укусима не треба расправљати, плус, на једном другом форуму, фанови линукса су ме тако сморили да имам алергију на њих.
 
Niko ne priča o jednoj jako bitnoj stvari, a to je da je Linux besplatan.

Mislim da prosečan korisnik ni ne zna da se Windows kupuje, da ne pričam o programima.

Klinac iz komšiluka instalirao Windows i aktivirao ga preko loadera, čisto sumnjam da je Pera sa 3. sprata svestan toga da je pirat.

Није само бесплатан него је и отвореног кода и много боље хендлује графику него Windows. Нема застоја, нема кочења, када угасиш нешто знаш да је то угашено...

Рачунар кад ми је прешао са Windows 7 на Debian као да сам му додао још 12GB RAM-A а он остао на 4GB и лети све на GNOME-у. Додуше Debian користи Wayland као дисплеј сервер па су онда анимације још боље. Мислим физички исто заузима као 7-ица али је са истом конфитурацијом барем 10 пута бржи! Све се инстант отвара, нема застоја, нема ничега...
 

Back
Top