Где је настала Шајкача (капа)?

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Шајкача је врста капе од материјала шајак. Шајкача је српска национална, изворно војничка капа, коју носе сељани из централне Србије и данас у свакодневном животу. Материјал „шајак“ се прави од вуне те је згодна за ношење и лети и зими јер држи константну температуру главе. Зими, бочне стране шајкаче могу и да се спусте на уши. Згодно се и савија, те се може носити и испод нарамењаче или за опасачем.

Најчешће је сивомаслинасте боје, што асоцира на војску, али може бити и других боја, плава, или тегет. Као покривало главе уведена је шајкашка капа по узору на свакодневну капу шајкашког, граничарског батаљона аустријске војске – која је добила назив „шајкача“.

Да ли неко зна још нешто детаљније. Ја сам од једног старца из Мошорина (Шајкашка област), јер живим у тој области, чуо да је капа донешена из Мошорина.
Негде сам прочитао да је капа служила само србима у аустријској војсци -граничарима, а да су остали родови војске имали таборске и друге капе..
 
Шајкача је врста капе од материјала шајак

шајкача има облик шајке - малог борбеног чамца, које су користили Срби у аустроугарској војсци, и на дњепру

Шајкача је српска национална капа

тачније, традиционална капа у западној и централној Србији (нарочито шумадији) - шумадијска капа

то је проширено до нивоа модерне националне капе, која и данас јесте део свакодневне ношње у тим деловима земље
била је и општа српска војничка капа у 1. и 2. светском рату

Sa mamine strane svi imaju šajkače. Ali to i nije neko čudo jer žive u četničkom kraju.

и партизани су носили сличну шајкачу
 
Poslednja izmena:
Шајкача је врста капе од материјала шајак. Шајкача је српска национална, изворно војничка капа, коју носе сељани из централне Србије и данас у свакодневном животу. Материјал „шајак“ се прави од вуне те је згодна за ношење и лети и зими јер држи константну температуру главе. Зими, бочне стране шајкаче могу и да се спусте на уши. Згодно се и савија, те се може носити и испод нарамењаче или за опасачем.

Најчешће је сивомаслинасте боје, што асоцира на војску, али може бити и других боја, плава, или тегет. Као покривало главе уведена је шајкашка капа по узору на свакодневну капу шајкашког, граничарског батаљона аустријске војске – која је добила назив „шајкача“.

Да ли неко зна још нешто детаљније. Ја сам од једног старца из Мошорина (Шајкашка област), јер живим у тој области, чуо да је капа донешена из Мошорина.
Негде сам прочитао да је капа служила само србима у аустријској војсци -граничарима, а да су остали родови војске имали таборске и друге капе..
Austrougarska vojska je odustala od dizajna vojne kape koju su Srbi onda otkupili za bagatelu i rešili da preprodaju jer je zgodna pa su je krstili prema selu iz koje su je valjali.
Eto, austrougarska vojna kapa postade nacionalni simbol baš kao tri prsta Vuka Draškovića koji se pozivao na sliku Paje Jovanovića da mu on dao ideju pa sad svuda mlataraju svi, svi, svi...
Sa druge strane opanak je više etno garderoba.
Reče mi jedan Rus da i njihovi južni delovi nose sličnu obuću.
 
Meni je šajkača skroz u redu kao deo civilne graderobe na selu. Vojska ipak mora da se oblači u skladu sa civlizovanim standardima.

Evo ovako.

vojska%20srbije_620x0.jpg
 
Ја имам црну јер припадам ЦРНОЈ ТРОЈЦИ :mrgreen: Мада, у рату бих носио искључиво шлем од кевлара. То је оно што главу чува ! Може понекад да скрене и метак кад те погоди у вуглу. Или камен који лети од експлозије. Зна се шта чува главу у рату. Утврђен ров, шлем, сува и топла одећа и обућа. Тад скоро да ти ни стратешко бомбардовање не може ништа осим ако баш није директан погодак или скоро директан. Видело се на Паштрику да смо трпели "Тепих бомбардовања" са малим бројем погинулих.
 
Шајкача је врста капе од материјала шајак. Шајкача је српска национална, изворно војничка капа, коју носе сељани из централне Србије и данас у свакодневном животу. Материјал „шајак“ се прави од вуне те је згодна за ношење и лети и зими јер држи константну температуру главе. Зими, бочне стране шајкаче могу и да се спусте на уши. Згодно се и савија, те се може носити и испод нарамењаче или за опасачем.

Најчешће је сивомаслинасте боје, што асоцира на војску, али може бити и других боја, плава, или тегет. Као покривало главе уведена је шајкашка капа по узору на свакодневну капу шајкашког, граничарског батаљона аустријске војске – која је добила назив „шајкача“.

Да ли неко зна још нешто детаљније. Ја сам од једног старца из Мошорина (Шајкашка област), јер живим у тој области, чуо да је капа донешена из Мошорина.
Негде сам прочитао да је капа служила само србима у аустријској војсци -граничарима, а да су остали родови војске имали таборске и друге капе..

Da sačekamo mi našeg Bošnjaka da nam otkrije koji je turski sultan osmislio šajkaču.
 
Evo ovako ja da kažem..Što se tiče šajkače, nosi je i jedna etnička grupa u Iranu,a što se tiče opanaka video sam da ih ljudi nose u Nepalu, na crtežima starim ih nose i etrurci..A ovaj što je provalio da nam dolazi iz turskog je čista glupost, turski jezik je star koliko moja kućna taraba u selu (standardizovan 1920 ih godina), a do tada sami turci su pojaviše imali tuđih reči u upotrebi (jermenskih, arapskih, persijskih..) čak i kao narod su upisan faktor jer se zna da su to sve bila divlja nomadska plemena sakupljena pod jednim poglavarom, veliki broj grka je se asimilovao u Anadoliji, Kurda, Jermena pa čak i Slovena..To je tvorevina Bože me sačuvaj.
 

Back
Top