"Фијатови" радници изгубили стрпљење: Oрганизују блокаду Београда

1655929108927.png


1655929362640.png


1655929205954.png
 
Ljudi su ostavljeni na cedilu i zato su došli na Gazelu. I naravno se ispostavilo po ko zna koji put da je Gazela jedina institucija koja funckioniše u ovoj zemlji, kazao je Aleksandar Jovanović Ćuta iz organizacije Zajedno povodom današnje višesatne blokade mosta Gazela koju su organizovali radnici Fijata iz Kragujevca.

– Ko je došao je došao. Nije moj posao da se bavim time ko je došao a ko nije. Moja je obaveza da budem sa ljudima koji su ostavljeni na cedilu na ulici – rekao je on odgovarajući na pitanje da li ga je iznenadilo što Beograd nije previše bio solidaran sa radnicima iz Kragujevca.

Prema njegovim rečima, ako ima para za subvescije za strane investitore mora da ima para za socijalni program za radnike koji su ostali bez posla i tačka.

– O tome se ne raspravlja. Zašto Ana Branbić uživa u vili a radnici ostaju bez posla. Za horor, bezakonje i uzas odgovoran je Aleksandar Vučić. Ljudi iz inostranstva uzimaju milione, a oni koji leme kablove rade za 300 evra. Ovoga što se dešava u Kragujevcu biće sve više. Očekuje nas vrelo leto. To je loše. To kako Vučić vlada više ne ide. On više ne može da uspostavi vlast – smatra Jovanović.


1655972441800.png


Njemu su se, kako kaže, političke stranke koje su 30 godina na vlasti, pre svega SNS, ogadile.

– Ogadile su se i njihovim biračima. To su ucenjeni ljudi koji rade za 30.000 dinara mesečno i zato glasaju za Aleksnadra Vučića. Sve to može da se preokrene preko noći. Okrenće mu leđa preko noći, samo što je to potrebno da sazri – ukazuje Jovanović.

On je ponovio poziv svima koji se smatraju opozicijom da se okupe na Gazeli ukoliko sednica Skupštine ne bude zakazana do 1. jula.
 

Dozvola da se blokira autoput je greška, ja bih poslao policiju​

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić ocenio je da blokada auto-puta zbog nezadovoljstva radnika kragujevačkog Fijata, potencijalno znači da se ulazi u “anarhično stanje”. On je dodao da takva greška ne sme da se ponovi.
1655739956-Sapic-1200x800.jpg
Šapić je objasnio da je napravljena greška kada je dozvoljeno građanima nezadovoljnim najavom izgradnje rudnika litijuma da blokiraju auto-put u Beogradu i naveo da bi on zbog toga poslao policiju.

„Mislim da je to bila odluka predsednika države iz najbolje namere kada je dozvolio da se – bez obzira na broj, a nije izašlo 500.000 ili milion ljudi – zatvori auto-put“, rekao je Šapić u emisiji „Intervju“ na televiziji Insajder.

On je ocenio da zatvaranje auto-puta, do kojeg je došlo zbog nezadovoljstva radnika kragujevačkog Fijata, potencijalno znači da se ulazi u „anarhistično stanje“.

On je rekao da će gradski urbanista Marko Stojčić ostati na toj funkciji i da će se “videti” ko će biti gradski menadžer.

“Nemam ništa protiv Stojčića, kada mu istekne mandat, a mislim da mu uskoro ističe, ja ću predložiti da on ostane. Mislim da je dosta dobrih stvari uradio i da je izuzetno stručan čovek. Ne pripada nijednoj političkoj opciji i mislim da može da bude koristan za Beograd”, rekao je on.

Novi gradonačenik Beograda je dodao da će biti izrađen pravilnik ko može da ima splav u Beogradu, što se, kako je naglasio, posebno odnosi na Savsko šetalište.

“Da vidimo kako su ti splavovi tamo završili i zašto se ne vidi reka. Da vidimo da postavimo jasne jedinice mere i koji su uslovi koje morate da ispunite da biste tu mogli da imate splav”, rekao je Šapić.

dnevni žurnal
 

1656028704760.png

„Nisam u zemlji“ i „Da su me zvali, došao bih“: Zašto se predstavnici dela opozicije nisu pojavili na protestu radnika „Fijata“, iako tvrde da ih podržavaju


Nisam u zemlji i Da su me zvali, došao bih: Zašto se predstavnici dela opozicije nisu pojavili na protestu radnika Fijata, iako tvrde da ih podržavaju 1


Snežana Čongradin danas 19:00

Predstavnici desno orijentisane opozicije nisu juče fizički podržali radnike Fijata, koji su blokirali autoput u Beogradu, u pokušaju da se izbore za svoja prava, odnosno izraze bunt zbog pretnji otkazima ili slanja na rad u inostranstvo. Iako u izjavama za Danas deklerativno podržavaju radnička prava i protive se ostavljanju na cedilu njihovih porodica i bližnjih, pronalaze razloge za izostanak sa tih protesta.

Takođe, osim, takozvane „desnice“, ni predstavnici Stranke slobode i pravde, koje je Danas kontaktirao nisu odgovorili na pitanja Danasa da li su imali svoje predstavnike tokom blokade Gazele, odnosno šta misle o pobuni radnika iz Kragujevca.

Recimo, Borko Stefanović, potpredsednik SSP, samo je kratko odgovorio na pitanje zbog čega nije sa radnicima Fijata: „Nisam u zemlji“.

Na ostala pitanja, poput – da li ta partija podržava štrajk radnika Fijata, ostali smo bez odgovora.

– Zato što ne želim da kupim jeftine političke poene. To nikada nisam radio, niti ću. Iako ih podržavam, kao i sve one koji su ugroženi u pljačkaškim privatizacijama, u poslednje dve decenije – rekao je za Danas Žika Gojković, lider Pokreta obnove Kraljevine Srbije.

Boško Obradović, lider Srpskog pokreta Dveri, kaže za Danas da su Dveri je u poslednjih 10 godina, koliko se bave politikom kao opoziciona politička organizacija, uvek i svuda bili sa socijalno ugroženim kategorijama građana i porodica u Srbiji.

Na potpitanje da li je neko iz Dveri bio sa radnicima prekjuče na Gazeli, ostali smo bez odgovora.

– Branili smo i branićemo interese trudnica i majki, penzionera, ratnih veterana, prezaduženih porodica, domaćih privrednika i poljoprivrednika i svih koji trpe nepravdu pod ovom vlašću. Tako smo se javno oglasili podrškom i za radnike Fijata u Kragujevcu, tražeći odgovornost sadašnje vlasti jer je država suvlasnik ovog preduzeća kome su date ogromne subvencije od narodnih para iz budžeta. Ova i brojne druge teme moraju hitno da dođu na dnevni red novog saziva Narodne skupštine koji nikako da se formira tri meseca posle izbora – napisao je Boško Obradović u pisanoj poruci.

Zoran Zečević, funkcioner Srpske stranke Zavetnici, rekao je za Danas da je bio u stalnom kontaktu sa radnicima Fijata.

– Međutim, nisu me potom zvali da dođem na blokadu Gazele. Da su me zvali, ja bih došao. Evo, ponudite im moj broj telefona da me pozovu – rekao je Zečević za Danas.

Na pitanje zašto sam nije otišao, s obzirom na medijske najave da će do blokade doći, sagovornik Danasa iz Zavetnika je odgovorio da ne ide tamo gde nije pozvao i time i dobrodošao gost.

On je dodao da podržava prava radnika i da se ta stranka zalaže da njihov položaj bude što bolji.

Srđan Milivojević, predsednik Izvršnog odbora Demokratske stranke, rekao je za Danas da je na blokadi Gazele bilo „sigurno dvadesetak ljudi iz te partije“.

– Ali ne želimo da nas neko optuži da politički zloupotrebljavamo skup iako smo tu sa radnicima na Gazeli. Trenutno imamo dva stranacka sastanka. Po završetku sednice Izvršnog odbora ponovo ću se vratiti da se solidarišem sa radnicima – rekao je prekjuče Milivojević za naš list.

Podsetimo, kako je za medije izjavila Biljana Stojković, kandidatkinja za predsednicu Srbije na aprilskim izborima ispred koalicijie Moramo, radnici su njene kolege iz novonastalog pokreta „Zajedno“, pre par dana, pozvali da dođu u Kragujevac da ih podrže, što su, napomenula je ona, oni i učinili.

– Tada smo napravili dogovor da oni dođu i u Beograd jer očigledno samo blokada Beograda može da izazove neke efekte. To misle i radnici, a to znamo i svi mi. Blokada mora da se desi ovde u Beogradu, to ih jedino boli, rekla je Biljana Stojković, tokom blokade autoputa E-75 kod beogradskog Sava Centra.
 
1656031052675.png


NEPRISTOJNE PONUDE, LJUTITI KOMENTARI I BLOKADA GAZELE


fiat.jpg


Danima već slušamo da radnike FIAT-a „ne zanimaju ni korupcija ni bolesnici i kriminalci na vlasti nego samo lova koja će doći od poreskih obveznika.“ Liberalni klasisti likuju „eto vam sad, pa idući put glasajte za SNS“. „Što bi ih iko podržavao, to je unutarpartijski naprednjački sukob“ itd. Činjenica je da od dana protesta dužnika u švajcarcima do nedavnih protesta pijačnih prodavaca Vučićev režim želi da obradi svakog ko je za dogovor i to tako da se stvar završi na obostranu korist. Sindikalni predvodnici radnika FIAT-a ne kriju da bi za bolje otpremnine i drugačiji ugovor oko prelaska u Stelantis obustavili proteste, poput trenutne blokade Gazele kod Sava Centra.

POBRATIMKA i KONTRAREVOLUCIJA

Sa krajnje levice nam kažu „pa to su neskriveni sitni sopstvenici, oni samo svoj interes gledaju i smiriće se čim ga ostvare. To nisu revolucionarni proleteri – a mi podržavamo revolucionarne proletere i revoluciju, ne šićardžije i status kvo“. Mi, kao istorijski materijalisti im kažemo da moramo da prepoznamo društvene protivrečnosti i koristimo njihova spontana kretanja na štetu kapitalizma a u korist radničke klase i njene dolazeće revolucije.

Da, lideri radnika FIAT-a pokazuju uskogrudo malograđansko stajalište i to ne treba poricati. Otkud ono tu, to smo ranije pokazali. To je plod velikog talasa kontrarevolucije, kada su činovnici, stručnjaci i sitni biznismeni nametnuli „gledanje u svoj džep“ kao istinsku i jedinu veru radnicima i seljacima. Ta vera ne trpi druge vere poput sindikalne borbe i političke pobune.

Prvi imaju šta da izgube i zato tako veruju i rade. Drugi nemaju šta da izgube ali ipak tako rade jer veruju u „gledanje u svoj džep“. To može da funkcioniše dok radnici i seljaci imaju prilike da privrede tako da im skoči kupovna moć ili makar da steknu takav utisak. Prošlogodišnje blokade i dolazeća ekonomska kriza pokazuju da se proces polako usporava i da će oni koji nemaju šta da izgube, uz našu pomoć, prestati da veruju u „gledanje u svoj džep“ kao u jedinu veru.

ZATO KAŽEMO

Niti su radnici Fijata niti smo mi krivi što u radnom narodu vlada sitnosopstveništvo – neke stotine hiljada raznih sistemskih ekonomista, ideologa i političara idu na posao i primaju plate da pokreću kapital i ubede svakoga da gleda samo svoj interes. Da li zato čovek treba da postane crveni cinik i da, kao npr. u slučaju frilensera 2021, kaže „ma neki radnici na crno“, „nije to to“? Tako ležerno bavljenje politikom možda prolazi na Dedinju. Međutim, ovde dole, u sred radnog naroda koji nema svoju partiju, čoveka košta i kad podrži i kad ne podrži neku borbu.

U tom kontekstu, nismo li svi izašli na veliku blokadu 4.12.2021. i to upravo zbog najužeg interesa sigurnosti zemljišnog poseda (Zakon o eksprorprijaciji) i narušene fizičke bezbednosti građana (preduslova svakog posedovanja)? Pritom, kako smo mogli da ne podržimo taj protest kada je on bio toliko uvezan sa pitanjem Rio Tinta i kvaliteta vode i vazduha u čitavoj zemlji? Nije li to bila prilika da se režim, koji prodaje i truje zemlju zarad kapitala, u jednoj nameri zaustavi i zakoči? Rezultati nisu bili beznačajni. Široki narodni front je prvi put na nacionalnom nivou naterao režim na povlačenje. To je naprednjacima sigurno napravilo nemale probleme pred stranim kapitalom u vidu novih političkih obećanja rudarskim korporacijama, novih zaduženja koja će ih sustići u dolazećoj ekonomskoj krizi i dr.


Ukratko – uradili smo politički pravu stvar iz klasno pogrešnih razloga.

Današnji protest je mnogo manji i ma kako se sindikalni lideri, nezadovoljni radnici i Vučić budu dogovorili ovaj i brojni drugi potresi će se kretati u okvirima iste protivrečnosti: Skoro svi klasni razlozi su pogrešni kada u glavama radnika vladaju ideje malih trgovaca/činovnika ALI i skoro svi politički razlozi su ispravni kada imamo ovako visok stepen diktature svetskog kapitala. To je takva protivrečnost i mi je moramo hvatati u letu ukoliko želimo da budemo novi komunisti.
 
Izem ti zemlju u kojoj bi odlučivali Ćuta i propali vaterpolista Šapić.

Ne znam ko im je šta obećao sam znam da svuda u svetu kda propadne fabrika iz iz bilo kojih razloga ranici gube posao.

E sad drugo je pitanje makroekonomije , da li je pametno da država ulaže u strane investicije , da li je razvojni model ispravan , očigledno nije.
 
Poslednja izmena:
Cek' da vidimo: znaci ja treba da podrzim neke tamo radnike koji su posao dobili OD MOJIH PARA (placeni debelo iz budzeta za svako radno mesto, ako se ne varam 50.000 EUR subvencije po radnom mestu od nasih para iz budzeta), GLASALI MAHOM ZA VUCICA i njegovu bandu na upravo proslim izborima, i sad treba OPET IZ BUDZETA da im drzava placa za otpremnine ili da zadrze radna mesta?

JESU ONI NORMALNI? Ja sam protestvovao na toj istoj Gazeli protiv Rio Tinta, ali da sam znao sta je bilo u sredu bukvalno bih im lupao glave motkom, morao sam da se vracam pomocnom trakom da bih promenio rutu a vozio sam oca u bolnicu.

Inace i da nisam vozio oca, lupao bih im glave upravo zbog gorenapisanog.

KAD TREBA DA GLASATE PROTIV VUCICA NIGDE VAS NEMA, SAMO KAD TREBA DA VAM SE DAJU PLATE IZ BUDZETA?! Sto neko rece, nema vise komunizma.

Narode, i mi smo budale, treba da organizujemo PROTEST PROTIV FINANSIRANJA STRANIH PRIVATNIH FIRMI IZ BUDZETA, tj protiv subvencija istim. Dali smo milione evra za poslove sake radnika koji su bedno placeni i koji, zbog tog svog jadnog posla, glasaju za ovu bandu koja nas i pljacka.

Plus, mada sam izricito protiv subvenicija stranim firmama, i drzava je idiot na kvadrat - ako vec dajes subvencije (protiv cega sam), onda ih bar isplatis ZA 10 GODINA AKO firma ispuni dogovoreno - odredjene plate radnicima, ulaganja, sta vec. A ne das unapred pare i onda oni zbrisu dok su jos u plusu od samih subvenicija.
 

1656114661247.png

Ekonomisti o sastanku radnika Fijata sa Vučićem: Država će morati da ispuni većinu zahteva


Ekonomisti o sastanku radnika Fijata sa Vučićem: Država će morati da ispuni većinu zahteva 1


danas 21:24

Sutra ujutru radnici Fijata pokušaće da se na sastanku sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem izbore za ono što nisu uspeli prethodnih mesec dana u nekoliko navrata sa premijerkom Anom Brnabić – za ispunjenje svih zahteva, među njima i onog za 1.000 evra otpremnine po godini staža.

Stelantis, koji je najavio da gasi fabriku u kojoj je zaposleno 2.200 ljudi da bi za dve godine počeo da proizvodi električne automobile, ponudio je radnicima 2.200 evra otpremnine za nekih devet godina staža.
Radnici traže 1.000 evra otpremnine po godini za one koji ostaju bez posla, što je nekih 500 ljudi, i po 500 evra otpremnine po godini za one koji su pre toga radili i u Zastavi.

Predlog Stelantisa bio je da se radnicima ponudi posao u fabrikama u Slovačkoj i Poljskoj, ali i sa tim su radnici Fijata nezadovoljni – tražili su da im se nađe posao na udaljenosti ne većoj od 50 kilometara od Kragujevca.

Njihov argument zbog čega ne žele da idu u inostranstvo su porodice koje ne žele da ostave, ali svakako i loša iskustva koji su imali neki radnici u raznim fabrikama zemljama centralne i istočne Evrope.

Na početku pregovora sa radnicima Fijata Ana Brnabić rekla je da će Stelantisu za dve godine biti potrebno 1.550 radnika, da će 500 ostati da radi u Kragujevcu u tranzicionom periodu koji će trajati od 18 do 24 meseci i da će ti ljudi primati punu platu i da će tu sigurno ostati ranjive grupe, poput trudnica, žena sa malom decom i invalida.

Iako je obećala pomoć radnicima, oni je nisu dočekali, a svoje zahteve su sa Vlade tokom blokade auto-puta u sredu preusmerili na predsednika države, jedinog relevantnog, kako su rekli, jer je trenutno vlada i dalje u tehničkom mandatu.

Šta će biti sa zahtevima radnika moglo bi da se zna posle tog sastanka sa Vučićem.
Profesor Ekonomskog fakultata Ljubodrag Savić kaže za Danas da država mora da traži rešenje i da u odnosu sa Fijatom postoji dugogodišnji problem i da je država sa Fijatom u jednoj vrlo lošoj poziciji, “totalni autsajder”.
Fijat, kako kaže, nema ozbiljno rešenje jer su u velikom problemu kao kompanija, a Savić kaže da nema ni poverenje u njihovo rukovodstvo jer je video kako oni sa radnicima pregovaraju i oko minimalca.

“Oni imaju svoj cilj i oni taj svoj cilj slede, to je jedna politika sile, pa ko se prilagodi prilagodi”, kaže Savić i dodaje da se država sada našla u situaciji između čekića i nakovnja, gde je s jedne strane Fijat koji je nekada bio značajno preduzeće za Srbiju jer je 135.000 automobila izvozio.

“Oni su najavili proizvodnju električnih automobila za dve godine, ali do tada ko živ ko mrtav. Moram da priznam da ne verujem mnogo u tu priču, čak je i država izdvojila 48 miliona evra za pripremu proizvodnje, a ne znamo ni koji će to automobil biti i da li će biti, šta ako ne bude. Džabe smo bacili pare”, naglašava Savić.

U svemu tome, ističe, radnici se nalazi u najgoroj mogućoj situaciji.

“Fijatu je Srbija jedna od podružnica, ima prostora da funkcioniše, ali radnici nemaju nikog, oni su na belom hlebu. Na prvi pogled to što nude iz Fijata ne izgleda loše, ali radnici već imaju jako loša iskustva na radu u stranim kompanijama u inostranstvu, to je najžešći kapitalizam koji postoji”, kaže Savić.
On napominje da je sindikat u Fijatu jak i da već sada imaju podršku i nekih opozicionih partija i da bi ovo pitanje uskoro moglo da postane ne samo ekonomsko i socijalno, već i političko.

“I to veže državi Srbiji ruke i zato očekujem da će naći rešenje za radnike Fijata. Uvažiće neke zahteve, ne može sve, ali možda čak i većinu. Mislim da su otpremnine od 1.000 evra koje traže deo “trgovine” jer traže više da bi dobili nešto sa čim bi bili zadovoljni. Traženje posla u okruženju od 50 kilometara je nerealno, jer smo usred ekonomske krize, teško da to neko može da obeća radniku, ipak je najlakše dati otpremnine, pa kako se ko snađe”, naglašava Ljubodrag Savić.

On kaže da bi radnicima moglo da se obeća, bez obzira na to da li su dobili otpreminine ili ne, da će možda imati prioritet u zapošljavanju ako ga uopšte bude.
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže za Danas da je u ovoj situaciji veliki problem to što mi ne znamo uopšte kako je čudno napravljeno to preduzeće države sa stranim vlasnikom.

“Nikada tako nešto nismo videli. Očito je da je država dala subvenciju, očito su bili i neki specifični uslovi, što mi ne znamo. U redovnom poslovanju normalno bi bilo da se investitor koji pravi pauzu jer želi da pravi drugačiji automobil, potrudi da finansira i sačuva radnike, jer će mu biti potrebni. Ovde se dešava obratno, oni to prevaljuju na našu državu, da ona snosi teret toga”, napominje Kovačević i dodaje da je teško komentarisati jer mnoge stvari ne znamo.

Na pitanje šta radnici u pregovorima sa predsednikom Vučićem mogu da očekuju, Kovačević napominje da naša država uvek napravi “nešto što nije dobro”.
“Kad se ovako upetlja u neki posao koji nije dobro urađen, onda je država ta koja stalno nešto subvencioniše, nikako ne može da bude nešto dobro urađeno”, ističe Kovačević.
 
1656119084109.png




„Radnici Fijata se ne bore samo za svoja prava već i za prava drugih radnika“, saopštavaju Oružari

Pred sutrašnje pregovore sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, podršku radnicima Fijata je uputila i Sindikalna organizacija Zastava oružje čiji odbor zaključuje da su njihovi zahtevi „u potpunosti legitimni i u funkciji su odbrane elementarnih civilizacijskih, građanskih i radničkih prava“.


c2VydmljZT1pbWFnZXMmc3JjPWh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3Lm1hc2luYS5ycyUyRndwLWNvbnRlbnQlMkZ1cGxvYWRzJTJGMjAxOCUyRjA0JTJGa2ctb3J1emFyaS0xLTEyMDB4OTAwLmpwZyZjYWNoZU1hcmtlcj0xNjE0MzM2OTAyLTIxNjI3MyZ0b2tlbj1mMGNmYWQ4NDgzZTFiNmNk.q.jpg


24.06.2022.

„Pokazujući veliku hrabrost i odlučnost da odbrane svoje zahteve radnici Fijata su dali svetao primer kako se treba boriti protiv političke osionosti i nipodaštavanja radničkih prava“, saopštavaju Oružari.

Oni podsećaju da su političari i pre 12 godina obećavali svetlu budućnost, najavljujući dolazak Fijata: „uz otpuštanje hiljade radnika i subvencijama koje su se merile stotinama miliona evra, a i sada se najavljuju elektromobili i gde opet hiljade radnika treba da ostane bez posla uz subvencije od desetine miliona evra“.

Oružari smatraju da su radnici Fijata svojim otporom pokazali zrelost ne samo političarima na vlasti već i delovima sindikalne centrale.
„Oni su pokazali kako se brane prava industrijskih radnika u gradu koji je platio preveliku cenu tranzicije kada se desetine hiljade radnika našlo na ulici, da bi danas radnici opet bili u istom položaju“, navodi se u saopštenju.

Radnici Fiajta ispred Sava centra
Radnici Fiajta ispred Sava centra

U Sindikatu Zastava oružje veruju da se radnici Fijata ne bore samo za svoja prava već i za prava drugih radnika i izražavaju uverenje da će vlasti shvatiti da se radnici ne svojom krivicom gubitkom posla dovode u građane drugog reda jer je, kako navode, jasno da ostajanjem bez posla ostaju i bez lične i porodične perspektive i ljudskog dostojanstva.
 

Ostaju pri svojim zahtevima: Počeo sastanak Fijatovih radnika s Vučićem


Sastanak predstavnika radnika Fijata i predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Predsedništvu upravo je počeo. Nakon više sastanaka sa premijerkom Anom Brnabić, radnici po prvi put pregovaraju i sa šefom države.

Nakon što su s radnom grupom Vlade Srbije i predstavnicima firme „Stelantis“ održali više sastanaka, radnici Fijata u sredu su blokirali autoput u Beogradu. Vučić je, nakon višesatne blokade Gazele, zakazao sastanak za radnike, za danas u devet časova.

1655914871-NMN_1834_1.JPG


„Ne odustajemo, borićemo se dok god možemo. Želimo da nam okažu ugovor, da vidimo detalje. Pokušavamo da dođemo do kompromisa, ali je to jako teško, sve dok oni u Stelantis gledaju, kao u bogove“, rekao je Igor Anđić, potredsednik sindikata Nezavisnost.
1656139866-NMN_2095.JPG


Dodaje da njhov zahtev o visini otpremnina i dalje ostaje.
"Platite vi nama dobro naše otpremnine, sve ono što je uloženo, naša snaga, krv i znoj", poručuje Anđić.


Šta zahtevaju radnici Fijata?


Radnici traže da odlazak na rad u inostranstvo u fabrike Stelantisa bude isključivo dobrovoljan i u skladu sa zakonom Srbije, kao i da im se garantuje posao po povratku.


Zahtev je i da se radnicima koji se izjasne za napuštanje fabrike definišu otpremnine najmanje u iznosu koji je isplaćivan prilikom gašenja treće smene u kompaniji Fijat Krajsler automobili (FCA) Srbija.


Radnicima koji odluče da ostanu u radnom odnosu u FCA treba to da se omogući uz garantovanje isplate naknade zarade najmanje u visini minimalne zarade.
 
Pogledajte prilog 1176411



„Radnici Fijata se ne bore samo za svoja prava već i za prava drugih radnika“, saopštavaju Oružari

Pred sutrašnje pregovore sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, podršku radnicima Fijata je uputila i Sindikalna organizacija Zastava oružje čiji odbor zaključuje da su njihovi zahtevi „u potpunosti legitimni i u funkciji su odbrane elementarnih civilizacijskih, građanskih i radničkih prava“.


c2VydmljZT1pbWFnZXMmc3JjPWh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3Lm1hc2luYS5ycyUyRndwLWNvbnRlbnQlMkZ1cGxvYWRzJTJGMjAxOCUyRjA0JTJGa2ctb3J1emFyaS0xLTEyMDB4OTAwLmpwZyZjYWNoZU1hcmtlcj0xNjE0MzM2OTAyLTIxNjI3MyZ0b2tlbj1mMGNmYWQ4NDgzZTFiNmNk.q.jpg


24.06.2022.

„Pokazujući veliku hrabrost i odlučnost da odbrane svoje zahteve radnici Fijata su dali svetao primer kako se treba boriti protiv političke osionosti i nipodaštavanja radničkih prava“, saopštavaju Oružari.

Oni podsećaju da su političari i pre 12 godina obećavali svetlu budućnost, najavljujući dolazak Fijata: „uz otpuštanje hiljade radnika i subvencijama koje su se merile stotinama miliona evra, a i sada se najavljuju elektromobili i gde opet hiljade radnika treba da ostane bez posla uz subvencije od desetine miliona evra“.

Oružari smatraju da su radnici Fijata svojim otporom pokazali zrelost ne samo političarima na vlasti već i delovima sindikalne centrale.
„Oni su pokazali kako se brane prava industrijskih radnika u gradu koji je platio preveliku cenu tranzicije kada se desetine hiljade radnika našlo na ulici, da bi danas radnici opet bili u istom položaju“, navodi se u saopštenju.

Radnici Fiajta ispred Sava centra
Radnici Fiajta ispred Sava centra

U Sindikatu Zastava oružje veruju da se radnici Fijata ne bore samo za svoja prava već i za prava drugih radnika i izražavaju uverenje da će vlasti shvatiti da se radnici ne svojom krivicom gubitkom posla dovode u građane drugog reda jer je, kako navode, jasno da ostajanjem bez posla ostaju i bez lične i porodične perspektive i ljudskog dostojanstva.
USTANAK..p*ederi moraju pasti.
 

Radnici Fijata nakon sastanka sa Vučićem: Dogovorili smo i veće otpremnine


Radnici Fijata nakon sastanka sa Vučićem: Dogovorili smo i veće otpremnine 1


Iako nisu želeli da pričaju o detaljima jutrošnjeg sastanka sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem i ministrima u Vladi radnici Fijata kažu za Danas da su uspeli da se dogovore za veće otpremnine.

“Odavde idemo za Kragujevac da prenesemo radnicima detalje razgovora i posle toga tek mogu da kažem da li sam zadovoljan. Ako me pitate kao člana sindikata, a ne predsednika, onda mogu da kažem da sam zadovoljan, ali moramo da sa ostalim radnicima prvo razgovaramo”, kaže za Danas predsednik Samostalnog sindikata u Fijat plastiku Saša Đorđević.

Na pitanje da li su uspeli da dogovore veće otpremnine Đorđević kaže da jesu.

“Uspeli smo, ali i to moramo najpre da podelimo sa radnicima”, napominje.

Konačno su, kako kaže, uspeli da definišu zaštićene grupe, jer im je to bilo na prvom mestu. Osim trudnica, porodilja, da se u posebne zaštićene kategorije računaju i samohrani roditelji, slučajevi gde oboje rade u firmi.
Uspeli su, ističe, da spasu ne samo “svakog radnika”, već cele porodice.

“Dogovor je da se sve implementira narednih nekoliko dana i oko kategorija i onih koji žele da ostanu da rade, o obezbeđivanju posla, ima tu puno posla da se uradi, a vremena nema mnogo”, ističe Saša Đorđević.
 

Back
Top