F O B I J A

[/QUOTE]Gledala sam "The cube"...i prvi i drugi deo...s tim shto mi se svideo samo prvi...
Ljudi u situacijama straha kao shto svi znamo izvlace svoj maximum, bilo na fizichkom ili intelektualnom nivou. Zato bih odbacila sagledavanje te situacije kao realne, i svakodnevne...u ovoj prici...
Uh, ja sam drugacije film shvatila...ucinilo mi se da je poenta na surovosti sveta i cinjenici da samo oni koji ne prezaju ni od cega prezivljavaju. A ako uzmemo u obzir tu cinjenicu, onda matematicara-mucenika sagledavamo iz druge perspektive...mislim da nije bio autizam, autisticni imaju svoj svet u kome nema mesta ni za koga, njih niko ni na sta ne moze naterati! :(....inace, ni meni se nije svideo drugi deo ! ;)
Shto se tice izreke: " dao mu je Bog mnogo na jednoj strani, pa je morao da mu oduzme na drugoj! ", smatram da ima istine u njoj. Naravno pri tom ne stavljajuci akcenat na Boga i religioznost, vec na sushtinu izreke. Pocevshi od toga da je i ljudsko telo samo po sebi nesavrsheno, i da svako ima neke fizichke karakteristike izrazenije, a neke manje izrazene, tako i na psihichkom nivou, i naravno karakterno.
Pa da, naravno, jasno je na sta se izreka odnosi...razlike postoje, to je aksiom, samo su manje ili vise izrazene...al' znas kako mene malko zeza to sto sve relativiziram...mozda to i nije lose, ali ja opet nekako mislim da je svaka izreka u neku ruku generalizacija!
Shto se tichemog iskustva. ...Vrlo je zanimljivo posmatrati nachin ucenja coveka sa vrlo viskim iq-om. Celo rezonovanje je potpuno drugacije, on pokushava da napravi svoje teorije, vrlo cesto trazi greshke u npr. jednachinama...itd...Vrlo su temeljni, i ucenje im vrlo sporo ide zbog toga (iako vrlo brzo pamte). Shto se tiche socijalnog uklapanja, na prvi pogled moze da deluje vrloooo komunikativan (cak vrlo brzo ostvaruje komunikaciju), ali se vremenom otkrivaju ogromne razlike i odskakanje u drushtvu. Drushtvo takav nachin razmishljanja teshko prihvata. Tako da ne retko poskle duzeg boravka u velikim grupama bivaju odbacheni.
E sad...da li je njihova socijalna neprilagodjenost posledica dejstva drustva na pojedinca, ili je individualno emotivno dozivljavanje presudno...to je vec oblast koju zasita nisam ni dotakla i mogu samo da nagadjam...Mada se nadam da cesh me dopuniti...jer ovo zaista pricham bez ikakve "naucne" podloge...
Apsolutno se slazem, kad je u pitanju ucenje i sticanje znanja!
Naglaseno inteligentan covek u svemu trazi logiku, ne moze da memorise nerazumljivo, a za analizu i procesuiranje je pre svega potrebno vreme!
Socijalna neuklopljenost, ako mene pitas, se moze objasniti razumevanjem onoga sto je drugima nerazumljivo...takvi ljudi brzo idu napred , brzo formiraju sisteme, odskacu i samim tim ih se drugi , upotrebicu taj izraz, plase! Svoj strah opravdavaju na taj nacin sto doticnu personu nazivaju ludom, cudnom, nejasnom...a posledica je odbacivanje....ja bih pre rekla da drugi ne mogu, nemaju potencijal njih da prate, nego sto ''genijalni'' ne mogu da se uklope s vecinom...slozices se da je pametnom coveku uvek lakse da skapira glupog, nego obrnuto! ;) Al' dobro, ovo je vec filozofiranje na zadatu temu, da ne dubimo dalje...:)

Iskreno i moje znanje je sturo , kad su ove stvari u pitanju...povodim se za nekom svojom prostom logikom..ni ja nisam ni psiholog, ni pedagog, a ni sociolog....al' jesam medicinar!
Ono sto sam gledala i cula na psihijatriji, vrlo je sarenoliko...nema!, prosto nema sablona!
 
Pazi, ne verujem sta se desilo! :)
Malo objasnjenje, ali shvatices vec i sama: dakle, ja sam citirala tebe, a server je na neku foru stavio moje izjave pod ''citat'' ! :) :) :)
Nisam htela , najiskrenije...
 
E sad shto se tiche genija - ludaka....Uf...shto se tiche poznatih nauchnika, bilo je tu bilo raznoraznih shizofrenija, neuroza, histerija...Mada sam citala davno komentar , gde se navodi da je dobro shto psihologija nije bila tada razvijena, jer bi najveci geniji bili zatvoreni u ludnici...

I opet cu ja, bilo je ludih, ali i normalnih! ;)


Jao mogu da zamislim koliko konfuzno ovo zvuchi...

Nisi zvucala konfuzno...kapiram tvoj stav!
 
Ove dve k'o hello_world samo što pišu mnogo duže i nezanimljivo. A i delujete luđe od nje.

Ajd sad lepo na kolena i odrecitujte po 357 "Ave, Jagodica" i "Wikipedia vjeruju", kako bi okajale svoje grehe.
 
Nema veze za post. Sasvim sam ga lepo ispratila i ovako. Priznajem zaista me odushevljava tvoj nacin razmishljanja, i cela tema me inspirisala na razmishljanje..
Zao mi je samo shto josh neko ne ucestvuje...verujem da bi mogli proshiriti oblast o kojoj raspravljamo.....Pozdrav...
 
@butterflies
...citala si knjigu Emocionalna inteligencija, tu se navodi da je problem 'genija' u tome sto ima nizak nivo emocionale inteligencije, jer visok iq ne podrazumeva i visok koeficijent emocionalne inteligencije...i zbog toga srecemo u zivotu veoma pametne ljude koji nisu postigli puno,a srecemo i ljude osrednje inteligencije koji su napredovali...mislim da je koeficijent emocionalne inteligencije odgovor na pitanje uklopljenosti i neuklopljnosti...uspeha i neuspeha...
@tema
...muskarce uzbudjuje uspeh i snaga, tako da iz toga zakljucujem da muskarce uzbudjuju jake zene...ne mislim ovde na zenu koja je uspela u biznisu ili je visokoobrazovana, vec mislim na zenu koja je zadovoljna sobom i svojim zivotom, ponosna na svoje vrline, tezi da ispravi svoje mane... i kao takva odaje utisak uravnotezenosti, uspesnosti i snage...
...takodje mislim da zena koja nastoji da oponasa muskarce u osobinama, nije privlacna muskom svetu, jer je potisnula zenstvenost i emotivnost...suprotnosti nasih polova nas uzbudjuju, a zenstvenost je ono sto prvenstveno uzbudjuje muskarce, kao sto je muzevnost("muskost") ono sto uzbudjuje nas...
 
gossca:
@butterflies
...citala si knjigu Emocionalna inteligencija, tu se navodi da je problem 'genija' u tome sto ima nizak nivo emocionale inteligencije, jer visok iq ne podrazumeva i visok koeficijent emocionalne inteligencije...i zbog toga srecemo u zivotu veoma pametne ljude koji nisu postigli puno,a srecemo i ljude osrednje inteligencije koji su napredovali...mislim da je koeficijent emocionalne inteligencije odgovor na pitanje uklopljenosti i neuklopljnosti...uspeha i neuspeha...
.


To bi bila jedna od mogucih kombinacija...moze biti nedostatak socijalne inteligencije, da prosto zna i moze, ali ne ume da podeli i prezentuje drugima!....ja emotivnu inteligenciju pre dozivljavam kao dijapazon emocija koje covek moze da oseca...svi smo mi emotivni, ali upravo se taj opseg razlikuje od coveka do coveka, znaci, kod nekog je minorn, a kod nekog toliki da ga remeti u radu drugih stvari....nedostatak emotivne inteligencje i dalje ne znaci asocijalnost i nesposobnost komunikacije s drugima, a slozices se, tu lezi kljuc uspeha! ;)
 
oh my god a sta su jake zene?ja ne mogu sebe da smatram sebe jakom jer samo ja znam kako je u mom srcu.medjutim kapiram da me ljudi koji me znaju vide takvom...i eto moj muskarac se nije uplasio a on nije dzems bond...znaci mislim da je prica izvakana,svaka ptica svome jatu,ni ja ne trazim da se udam za predsednika francuske(nek mi oprosti gospodja sarkozi) jer mi jednostavno to ne treba u zivotu,a sad moze da se tumaci kao da ga se plasim.voili voila
 
@sevilja
...Nizak koeficijent emocionalne inteligencije znaci asocijalnost i nesposobnost komunikacije s drugima, sto je danas i naucno dokazano postojanjem amigdale(zlezde bademastog oblika), koja naleze na mozdano stablo...
...ako bi se, recimo, amigdala cela odstranila, takva osoba bi izgubila zainteresovanost za medjuljudske odnose....
...da bi tvoje misljenje bilo u skladu sa naucnim...trebalo bi da glasi ovako:
nizak koeficijent emocionalne inteligencije znaci i nizak nivo soc. inteligencije...
 
Odstranjenjem amigdale se dešava sledeća stvar.

Čovek postaje nemoćan da kontroliše svoje strahove, i postaje u trajanju od nekoliko sekundi paničan i paranoičan. Razlika izmedju stalne paranoje i amigdalne paranoje je što bez uzroka , ova druga odmah nestane....nema kruženja fobija u mozgu....

Iako se amigdala tumači kao centar za strah, ispalo je u praksi da je to centar za kontrolu straha , a ne za izazivanje straha, dok je celo telo i ostali delovi mozga izazivač straha.
 
Što više zna o socijalnim odnosima , čoveka može dovesti to promene introvertan / ekstrovertan.
Reakcija osobe zavisi od okruženja. A okruženje nije isto , pa da se može reći da će osoba sa visokim stepenom društvene inteligencije da poželi da razvija i emotivnu inteligenciju.

Jednostavan primer je da osoba koja je socijalno inteligentna, ako je okruženje emotivno i izgradjeno , ne destruktivno , onda će razvijati i emotivnu inteligenciju.
Kod obične inteligencije, percepcione i logičke , to proradi ona stara, a to je što su ti veći kvaliteti to imaš manje motiva da se družiš sa drugima (ako je pakosno , sujetno i hijararhijsko u pitanju) i imaš manje vremena da se družiš sa drugima (da bi logično izgradio više svoj talenat , dar i stoga većina genija se na neki način približe religiji i težnji da je njihov cilj ispunjenje darova od boga)

Ostale priče su utehe onih koji smatraju da nisu logički inteligentni , ali su zato na emotivnom planu tatamate.....
 
Ove priče oko inteligencija su samo posledice drugih ozbiljnijih teorija oblikovanja ličnosti.
Inteligencija ostaje kao sposobnost, ali usmerenje je izuzetno bitno .
A ono se javlja kao posledica i predistorije i ostalog što je deo teorija oblikovanja ličnosti....

I kao što reče leptirica , kreativnost je posledica inteligencije , kombinatorike i potrebe za kreativnim ispoljenjem , kao i straha ili podsvesnog ograničavanja percepcije takvog pojedinca.

I kao što reče leptirica dan ima samo 24 sata i ono što se razvija ostavlja za sobom i nešto što se zanemaruje....

I kao što reče leptirica , ljudi u situacijama straha izvlače maksimum, a smatram da to nije tačno , već izvlače samo maksimum motivacije, ali ne i ostalih sposobnosti.
Radio sam analize svesnog i podsvesnog straha u mnogim stvarima i situacijama.
Recimo interesantna je analiza oročenja završetka nekog procesa koji je podeljen u etape.
Recimo proizvodnja šrafofa, gde treba završiti 1000 komada za nekih 30 dana (cifre su nebitne, odnosi prema njima i reakcije su bitne).
-1- Dnevno lako može da se odradi 30 komada (30*30=900)
-2- Dnevno može da se odradi ubrzano od 30-50 komada (50*30=1500 ili za 20 dana može da se završi posao)
-3- Bez obzira kakav tempo birali morate dolaziti svih 30 dana na posao
-4- nezavršetak posla dovodi do otkaza.
-5- Mašina se ne može pokvariti duže od par sati
-6- Mašina se može pokvariti i na do dva dana.

Ovakva kombinacija razgranjavanja ponašanja , logike , egocentrizma , samopoštovanja, samopouzdanja, etike, je toliko moćna u analizi pojedinca da posle nje skoro da ne ostaje ništa tajno.
Ali nije misaoni eksperiment jer se u ovakvim testovima ljudi obično ne slažu sa onim što misle (ne poznaju se dovoljno).

Ovih 6 tačaka se uvode jedna po jedna , znači potpuno su nezavisne , da li je uvesti ili koristiti podrazumevano stanje kod osobe.....
Čak i samo misaoni eksperiment će vam otkriti dosta stvari o vašim strahovima, ali neće o podsvesnim strahovima i ostalim osećanjima vezanim za kreativnost i rad....
 
Ne kapiram kako moze neko ko nije emocionalno inteligentan uopste pozeleti da uspostavi socijalni kontakt...mislim da prvo uslovljava drugo...tj. da od prvog zavisi drugo.
"Mladi covek kome je amigdala uklonjena hirurskim putem da bi mu se regulisali teski napadi, postao je sasvi nezainteresovan za ljude i odabrao da sedi u samoci bez ikakvog kontakta s ljudima...uopste nije reagovao na suze majke zbog njegove nezainteresovanosti..."str. 15
Amigdala sluzi i kao skladiste emocionalne memorije...zivot bez amigdale, jeste zivot u kom se gubi smisao licnosti..."str.15
 
gossca:
@butterflies
...citala si knjigu Emocionalna inteligencija, tu se navodi da je problem 'genija' u tome sto ima nizak nivo emocionale inteligencije, jer visok iq ne podrazumeva i visok koeficijent emocionalne inteligencije...i zbog toga srecemo u zivotu veoma pametne ljude koji nisu postigli puno,a srecemo i ljude osrednje inteligencije koji su napredovali...mislim da je koeficijent emocionalne inteligencije odgovor na pitanje uklopljenosti i neuklopljnosti...uspeha i neuspeha...

Ovo je neshto shto sam davno prekucavala iz pomenute knjige...pa cu prekopirati...

IQ vs EQ

"...Ovakvo iscrtavanje jeste izazov onima koji su se opredelili za usko poimanje inteligencije , dokazujuci da je IQ genetski predodredjen i da se ne moze menjati zivotnim iskustvom , te je nasha sudbina najvecim delom odredjena ovakvim darovima. Takvim se argumentom zapostavlja mnogo izazovnije pitanje: shta mi mozemo tu da promenimo shto ce nashoj deci pomoci da uspeshnije napreduju u zivotu. Na primer, koji su cinioci na delu kada dete sa visokim IQ-om podbace (u shkoli) a oni sa osrednjim iznenadjujuce napreduju. Ja bih da dokazem kako se razlika veoma cesto nalazi u sposobnostima ovde nazvanim EMOCIONALNA INTELIGENCIJA koja podrazumeva samokontrolu, borbenost i istrajnost, ali i mogucnost samomotivacije. A ove veshtine, kao shto cemo se uveriti, deca mogu da nauce, sticuci vecu mogucnost da upotrebe bilo koji intelektualni potencijal koji nisu izvukli na genetskoj lutriji....."
 
gossca:
@sevilja
...Nizak koeficijent emocionalne inteligencije znaci asocijalnost i nesposobnost komunikacije s drugima, sto je danas i naucno dokazano postojanjem amigdale(zlezde bademastog oblika), koja naleze na mozdano stablo...
...ako bi se, recimo, amigdala cela odstranila, takva osoba bi izgubila zainteresovanost za medjuljudske odnose....
...da bi tvoje misljenje bilo u skladu sa naucnim...trebalo bi da glasi ovako:
nizak koeficijent emocionalne inteligencije znaci i nizak nivo soc. inteligencije...

:D

Izvini, ali u naucna postignuca vezana za mozak ne verujem!
Ozbiljno! Nisam ovom prilikom sarkasticna!
Nauka je varljiva i kao sto rece Tesla ''postavljena na pogresnim osnovama, sto je vodi u corsokak''
Ja imam solidno medicinsko obrazovanje i secam se da kad god sam spremala ispit koji je sadrzo i poglavlje o CNS-u, vecito je obilovao sintagmama tipa:- ''naucnici veruju...''
- ''naucnici tvrde, ali nisu dokazali...''
- ''naucnici osnovano sumnjaju...''
E sad, u vezi amigdaloidnih jedara, a i u vezi bilo kog dela CNS-a, n puta se desilo da ''dokazu'' jedno, a posle ispadne drugo....a i sve je to na bazi statistike odradjeno, koja usput operise s raznim vrstama gresaka.
Smatras da je veza emocionalne i soc. inteligencije uzrocno-posledicna ( u jednom smeru), pitanje je kako i definises emotivnu inteligenciju, tacnije koja je definicija najprijemcivija tvom logickom sistemu...ja sam svoju iznela i dalje smatram da ne moraju biti povezane...mislim, moj stav...;)
 
gossca:
@sevilja
...Nizak koeficijent emocionalne inteligencije znaci asocijalnost i nesposobnost komunikacije s drugima, sto je danas i naucno dokazano postojanjem amigdale(zlezde bademastog oblika), koja naleze na mozdano stablo...
...ako bi se, recimo, amigdala cela odstranila, takva osoba bi izgubila zainteresovanost za medjuljudske odnose....
...da bi tvoje misljenje bilo u skladu sa naucnim...trebalo bi da glasi ovako:
nizak koeficijent emocionalne inteligencije znaci i nizak nivo soc. inteligencije...


Ne bih se slozila sa tobom. Amigdala je centar za strah. napisao ti je lepo Patak. Aj sad cu iskuckati delic iz knjige koji je objashnjava. Mada je u knjizi objashnjena mnoogoooo opshirnije.

..."Amigdala ima vaznu ulogu u mentalnom zivotu, nalik je psiholoshkom strazaru koji proverava svaki dogadjaj, svako zapazanje, postavljajuci samo jednu vrstu pitanja, onu najjednostavniju: "DA li postoji neshto shto ne volim? Neshto shto me povredjuje? Cega se bojim?" Ako se ispostavi da odgovor bude "da" amigdala trenutno reaguje kao neuroloshka prepreka, shaljuci uznemirujucu poruku svim delovima mozga. U mozdanoj arhitekturi, amigdala se poistovecuje sa kompanijom za alarme u kojoj su sluzbenici spremni da poshalju poziv policiji, vatrogascima, i komsijama, kadgod je ugrozen sigurnosni sistem.
Ako recimo zazvoni alarm za strah, ona shalje hitnu poruku svakom vaznom delu mozga: izaziva lucenje svih telesnih "bori se il bezi" hormona, aktivirajuci centre za pokret, kardiovaskularni sistem i abdomen. Ostali signali amigdale nagoveshtavaju neophodnost luchenja hormona norepinerfina ne bi li se povecala ponovna aktivnost ostalih mozdanih delova, ukljucujuci i one koji ubrzavaju cula, i da bi se mozak u potpunosti aktivirao. Dodatni signali iz amigdale naredjuju mozdanom stablu da omoguci da lice zadobije izraz straha, da se obustave nevazni mishicni pokreti, da se ubrza rad srca i poveca krvni pritisak i uspori disanje. Drugi usmeravaju paznju na izvor straha i pripremaju mishice da ispravno odreaguju. Istovremeno se nadrazuju kortichki sistemi pamcenja da bi sponali ono shto je hitno u odredjenom sluchaju poshto imaju preimucstvo nad drugim oblastima mishljenja"....

Znachi sve u svemu, amigdala se uzima za razmatranje npr. kod traumatichnih dogadjaja.Tj. aktivira se brze kod ljudi koji su proshli kroz emocionalne traume.I nema nikakve veze sa ovom nashom prichom...
 
Butterflies And Hurricane:
IQ vs EQ

"...Ovakvo iscrtavanje jeste izazov onima koji su se opredelili za usko poimanje inteligencije , dokazujuci da je IQ genetski predodredjen i da se ne moze menjati zivotnim iskustvom , te je nasha sudbina najvecim delom odredjena ovakvim darovima. Takvim se argumentom zapostavlja mnogo izazovnije pitanje: shta mi mozemo tu da promenimo shto ce nashoj deci pomoci da uspeshnije napreduju u zivotu. Na primer, koji su cinioci na delu kada dete sa visokim IQ-om podbace (u shkoli) a oni sa osrednjim iznenadjujuce napreduju. Ja bih da dokazem kako se razlika veoma cesto nalazi u sposobnostima ovde nazvanim EMOCIONALNA INTELIGENCIJA koja podrazumeva samokontrolu, borbenost i istrajnost, ali i mogucnost samomotivacije. A ove veshtine, kao shto cemo se uveriti, deca mogu da nauce, sticuci vecu mogucnost da upotrebe bilo koji intelektualni potencijal koji nisu izvukli na genetskoj lutriji....."

U vezi uspona i padova...genijalan uvek ima padove , ali i genijalne otklone...a, prosecan uvek pokazuje isti nivo kvaliteta...mislim da sam slicno napisala za Dostojevskog na temi ''Ja pred Dostojevskim stojim klececi! "...on mi je vecita inspiracija...;)
 
gossca:
Ne kapiram kako moze neko ko nije emocionalno inteligentan uopste pozeleti da uspostavi socijalni kontakt...mislim da prvo uslovljava drugo...tj. da od prvog zavisi drugo.
"Mladi covek kome je amigdala uklonjena hirurskim putem da bi mu se regulisali teski napadi, postao je sasvi nezainteresovan za ljude i odabrao da sedi u samoci bez ikakvog kontakta s ljudima...uopste nije reagovao na suze majke zbog njegove nezainteresovanosti..."str. 15
Amigdala sluzi i kao skladiste emocionalne memorije...zivot bez amigdale, jeste zivot u kom se gubi smisao licnosti..."str.15


Evo sad cu oma da je okrenem i da se ispravim ako sam neshto izostavila..

Ps. iskuckani tekst...strana 16 :lol:

Ps.2. Na mojoj strani 15 u knjizi ide II poglavlje: "ANATOMIJA EMOCIONALNOG NASILJA", i ne postoji citat koji si navela...
 
Butterflies And Hurricane:
Znachi sve u svemu, amigdala se uzima za razmatranje npr. kod traumatichnih dogadjaja.Tj. aktivira se brze kod ljudi koji su proshli kroz emocionalne traume.I nema nikakve veze sa ovom nashom prichom...

Lepo si napisala, ''uzima u razmatranje'', sto znaci, jos uvek nismo sigurni...ne postoji jasan dokaz ni za jednu strukturu u mozgu koja joj je tacna uloga...hocu reci znamo mi za sve po nesto, ali ni za sta ne mozemo reci ''e, to radi to i to i tako je 100% '' , nismo tehnicki toliko napredni...moramo jos da cekamo na neke odgovore!
 
@butterflies
Da, znam da je amigdala centar za strah, nisam to ni pokusala da oborim...zar je tako delovalo?
Nema potrebe da mi kucas citate knjigu znam skoro doslovce...
Tvoj citat je sa strane 16, a sad predji na stranu 20 donji pasus, pa ces procitati da ona jeste i skladiste emocionalne memorije...sto ce on vise puta naglasavati kroz knjigu...
 
sevilja:
U vezi uspona i padova...genijalan uvek ima padove , ali i genijalne otklone...a, prosecan uvek pokazuje isti nivo kvaliteta...mislim da sam slicno napisala za Dostojevskog na temi ''Ja pred Dostojevskim stojim klececi! "...on mi je vecita inspiracija...;)


Procitacu...:)
 

Back
Top