Evropska unija

Pade mi na um jedno laicko pitanje,iako je mozda ta tema prezvakana stotinu puta.
Sta se konkretno pozitivno dobija pristupom EU?
Pri tom ne mislim na zapadne zemlje,nego nas na brdovitom Balkanu.
Koliko vidim u Hrvatskoj kukaju kako je sve poskupilo,narod se masovno seli u Irsku,seljaci moraju da imaju posebne kartice za kupovinu djubriva,kontrola svega i svacega..
Ne vidim da nesto bolje zive nego prije,niti da nesto na veliko izvoze u tu Uniju.
Ni Rumuni,ni Bugari se nisu nesto proslavili ulaskom.
Sta bi Srbija dobila time,osim da narod jos lakse ode?
Baš ništa. Dobili bi smo samo nove probleme i nove dugove.
 
Pade mi na um jedno laicko pitanje,iako je mozda ta tema prezvakana stotinu puta.
Sta se konkretno pozitivno dobija pristupom EU?
Pri tom ne mislim na zapadne zemlje,nego nas na brdovitom Balkanu.
Koliko vidim u Hrvatskoj kukaju kako je sve poskupilo,narod se masovno seli u Irsku,seljaci moraju da imaju posebne kartice za kupovinu djubriva,kontrola svega i svacega..
Ne vidim da nesto bolje zive nego prije,niti da nesto na veliko izvoze u tu Uniju.
Ni Rumuni,ni Bugari se nisu nesto proslavili ulaskom.
Sta bi Srbija dobila time,osim da narod jos lakse ode?
Narod je već otišao.
Srpska dijaspora je među najbrojnijom na svetu.
Beč je drugi grad po broju ljudi ,sa prostora bivše SFRJ.
Srbija bi dobila pristupne fondove, kao što su dobile i druge zemlje koje su ušle u EU.
Bolje pitanje je,...zašto najrazvijenije zemlje Švajcarska i V.Britanija (nije više) nisu članice EU?
 
Izgleda da nisi nikad bila nigde "preko"? Jos 2012te kad sam bio u Nemackoj bili su svetlosnim godinama pre nas....Kvalitet puteva, cistoca, kultura ponasanja, cene/pristupacnost tehnike pa cak i hrane-pa i kvalitet iste. Sistem sam po sebi-drugfar u Swici jos pre 5-6 godina-kad treba da produzi dokument neki-oni njega nazovu telefonom, on plati nesto online NE MAKNE iz kuce i sve zavrsi! A kod nas? Cekanje u redovima....Zakoni koji su u stvari virtuelni...Cistoca gradova, ponasanje ljudi-nema u Nemackoj deranja po ulici, psovanja, mahanja/pretnji kroz prozor automobila, itd. itd. Mi zivimo u pecinskom dobu za njih VERUJ MI! Zatpo nas tako i tretiraju...
Izgleda ti ne citas pazljivo.🙂
Tema je sta nasim drzavama balkanskim donosi EU...a ne njima.🙂
To jeste njihov sistem i njima na korist.
Ali sta donosi nama?
 
Izgleda ti ne citas pazljivo.🙂
Tema je sta nasim drzavama balkanskim donosi EU...a ne njima.🙂
To jeste njihov sistem i njima na korist.
Ali sta donosi nama?
??!?!?!? Ebt stvarno ne razumem...Nioti imam zivaca da objasnjavam...Ako Sunce greje-jel jedne hladi a druge greje? Ako kisha pada a jedne kkvasi a druge ne...? Jel se pomalja odnekuda nekakav zakljucak> IZvini ali stvarno ne mogu veceras. idem sa Krste. Laku noc.
 
Ma da bre, u Srbiji se bolje živi, kakva Evropa...

Reče Dule ispred prodavnice, pre nego što je prosuo malo iz zidarskog za dušu
Niko nije rekao da se u Srbiji bolje zivi.
Pitanje je bilo...da li ce se bolje zivjeti ako Srbija bude u EU? U kontekstu toga je Hrvatska i njena iskustva.Da li im je bolje ili gore? Realno,a ne samo nominalno.
 
Narod je već otišao.
Srpska dijaspora je među najbrojnijom na svetu.
Beč je drugi grad po broju ljudi ,sa prostora bivše SFRJ.
Srbija bi dobila pristupne fondove, kao što su dobile i druge zemlje koje su ušle u EU.
Bolje pitanje je,...zašto najrazvijenije zemlje Švajcarska i V.Britanija (nije više) nisu članice EU?
Oni znaju nesto sto mi (jos) ne znamo? 😃
 
Izgleda ti ne citas pazljivo.🙂
Tema je sta nasim drzavama balkanskim donosi EU...a ne njima.🙂
To jeste njihov sistem i njima na korist.
Ali sta donosi nama?
Evo konkretno:

Hrvatska iz EU proračuna povukla gotovo 65 milijardi kuna više nego što je uplatila​

HRVATSKA je iz europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESIF) od 2013. do 8. rujna ove godine povukla 8.13 milijardi eura, gotovo 76 posto dodijeljenih sredstava iz EU fondova, dok je državni proračun u plusu za 64.85 milijardi kuna, priopćeno je danas iz Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU.
...
https://www.index.hr/mobile/vijesti...i-kuna-vise-nego-sto-je-uplatila/2395198.aspx

Ako ti ovo nije dovoljno onda ne znam što bih više rekao.
 
Zasto onda odlazi stanovnistvo ako im je bolje?

Jer su tako u mogućnosti. To je EU, jedinstveno tržište sa slobodom pružanja usluga, kretanja robe, kapitala i radne snage. Čovek ako ima bolju ponudu može da ode da radi u drugoj zemlji bez muke.

Ko normalan ne bi voleo takvu mogućnost...

I opet sa svim tim silnim odlascima, Hrvatska ima duplo veći gdp per capita od Srbije.
 
Jer može. Od 01.01. Hrvatska bi trebala ući u Schengen. Znači ukidanje granica. Ako želim otići u Trst, Milano, Beč, Minhen... mogu, kao da idem u Osijek,Pulu ili Dubrovnik. U Brežice, Nagykanizsai-u ili Maribor u šoping.
Zašto raditi ovdje za 800€, ako možeš negdje malo dalje za 2500€?
I to je dobro za Hrvatsku,sto odlazi stanovnistvo?
Ne razumijem.Zasto se u Hrvatskoj ne moze raditi za 2500 eura onda?
Ne govorim o sopingu i turizmu.Govorim o odlivu stanovnistva na duzi rok.
 
Jer su tako u mogućnosti. To je EU, jedinstveno tržište sa slobodom pružanja usluga, kretanja robe, kapitala i radne snage. Čovek ako ima bolju ponudu može da ode da radi u drugoj zemlji bez muke.

Ko normalan ne bi voleo takvu mogućnost...

I opet sa svim tim silnim odlascima, Hrvatska ima duplo veći gdp per capita od Srbije.
Da li iz tog jedinstvenog trzista EU neko dolazi da radi u Hrvatsku ili samo Hrvati odlaze u druge zemlje?
 
I to je dobro za Hrvatsku,sto odlazi stanovnistvo?
Ne razumijem.Zasto se u Hrvatskoj ne moze raditi za 2500 eura onda?
Ne govorim o sopingu i turizmu.Govorim o odlivu stanovnistva na duzi rok.
Pa nije dobro što odlazi. Ali ta mogućnost postoji. A neki i dolaze živjeti ovdje.
Pa kažem, ne može preko noći da skoči plaća samo zato jer smo u EU i uvodimo euro. Bilo bi dobro da može, ali ne može.
 

Back
Top