Etničko porijeklo Albanaca

Ne brini , znam ja zasto nekoliko vas forsiraju Vlase :) samo slepac ne vidi ..
Ali na zalost , traga od davnine nema pa i poreklo njihova nije do danas jasna, takoda , pokusavati pokopati albansku proslost uz pomoc Vlaha je isti kao sto su pokusavali da nas nametnutu kavkasko poreklo .

Arber Vlasi neodgovaraju Srbima vise nego sto je ti mislis .
Vecina nosi srpska imena , a u izvorima se razdvajaju od Srba , vecina govori srpskim jezikom , a opet u nekim izvorima se razdvajaju od Srba i za sada to se mora prihvatiti kao takvo .
Da su Vlasi ( mada ja smatram da u 70% i jesu ) Srbi i da ih mi ovde smatramo za takve kolektivno , mogli bi da zatvorimo sve teme jer ne bi imalo o cemu da se prica , dominacija Srba u brojnom i etnickom smislu ( ako uracunamo Vlahe u Srbe ) je fascinanta prakticno sve do Zagreba . Ali kao sto vidis mi pokusavamo da odgonetnemo sto je vise moguce o Vlasima , a ne kontra sto bi nama itekako islo u prlog .Preuvelicavas ulogu Albanaca kao i to da je nama za cilj da vas osporimo , sto nikako nije .
 
Ах, тај Митски Алванон, колевка краља Шћартура;)

Zato što je sasvim jasno da su sačuvali svoj arbanaški jezik, istina u modifikovanom obliku, koji je ostatak nekog starog balkanskog jezika. I oko toga nema potrebe uopšte raspravljati. Znači nisu romanizovani, jer da jesu Arbanasa i ne bi bilo u izvorima srednjeg vijeka, već bi oni bili Vlasi.
Сачували су свој језик од 11/12 века наовамо?
Мора да је остатак неког старог балканског језика.- влашког језика.
Нису романизовани на Балкану јер нијесу били на Балкану док је било живих Римљана, ако ћемо тако.
А то што имају у језику "романске" елементе, то им је од Влаха.

То што ти мешаш Влахе са Арбанасима, то се дешавало и Грцима,да нису правили разлику - све су их звали "сељацима" одн.Vlachipimenes
Али не иде што мешаш ендоним "Шћип" са (влашким) егзонимом "Арбанас" за њих, и још ту умешаш (српски) егзоним "Власи" за Аромуне.
На основу све те папазјаније ти закључиш да су "Шћипи " староседеоци на Балкану- зато што им се касније ендоним чуо, а егзоним исто прилично касно за балкаснке прилике, при том, још, ни 80 посто језика им није аутохтоно.....(Једини староседеоци Балкана које званична историографија признаје јесу управо Власи)..... упркос поузданим документима да су, пре њих, на тлу где данас Шћипетари и Шћипи живе, живели:

1 Власи и Влаји, под именима разним од свих варијанти на Ар (исто као и код егзонима Арбанас)-Армани, Аромуни,Армањи и сл...преко Карагуња и Карагањудеса, Фаршара и Брудзо(Брндза)Влаха, Пистикија,Бомија, Куцовлаха, итд.. и томе сл..
2. Хераклијеви Срби; Порфирогенитови Срби- од мора до планине Босне(од Томора према Охриду) и Котора тј.области Горице/Корче одн Пренемањићки Срби; Немањићки Срби па чак и "турски" Срби (који ће се арнаутизовати)..ево.. карта нацртана докле су се на северу простирали Срби, по запису Константина седмог Порфирогенита у ДАИ

erkabeogardska.jpg





2. разна македонска племена
3. разна грчка племена

У исто време, у малом размаку су им записали влашки егзоним Арбанас Срби и Бугари, а (не знам чији егзоним) Алванит записаше византијски аутори.Ендоним "Шћип" беше записан тек када?

и ти средњевековни извори смештају прву појаву тих Травничара= Арбанаса између Грчке и Србије (виз.), између Грчке и Зете с градовима (срп,) и између Грчке и Србије, тачније изеђу Солуна и Девола (булг.).

Дакле (ако се сећате мојих мапа где је Немањин "Рбан" топоним, од Клисуре на североисток, значи и према Деволу,Охриду и Преспи) ), прво станиште Шћипа, без записаног ендонима у средњевековним изворима било где, налази се у области које је приписано тзв. Власима Фаршарима Fărşiroţ , који су изгледа били толико сиромашни да су и ватру ретко палили (сарашћал синт ш.инфок) - од Горице (Корче) према Деснику , и то је вероватно прво влашко племе које су придошли Шћипи ( у том тренутку названи по влашки Арбанаси) покорили..То влашко племе виз.Грци такође зову Арванитовлахи-- и они су, истовремено, кључ за откривање албанског ИЕ језика као варијанте влашког језика ( са туђицама из српског, арапског, турског итд..), као и кључ за откривање Немањиног Пилота, који има , рекох већ пар пута, тако чудно несрпско име свакако, да је вероватно српски изговор какве старогрчке или старомакедонске руиниране тврђаве.

Те скиталице- с вашара на вашар, вашари и вршљари - "Фаршари", нису добили име по топониму данашње Албаније Фаршер,сами себе везују за Горицу код планине Мораве (Корчу).

...large Vlach tribe known as Farsharots. Like so many other aspects of Vlach history, the source of this title is uncertain; it is thought to come from the Albanian town of Frashari, but it is not clear that the tribe was ever based there.... only a rump of the Farsharot community remained in Korçë.[/B
http://www.farsarotul.org/nl14_1.htm
http://vlahofonoi.blogspot.com/
http://www.farsarotul.org/nl18_2.htm


Бугарска повеља с краја 12. века смешта травниште "арбанашевско" између Солуна и Девола, значи на овој карти могло би то бити и место Дард(з?)а (испод Мораве и Зете с градовима), северно од рјеке Бјелице.

mikl_asen.png

Микл, 7
http://books.google.mk/books?id=-K8...r_esc=y#v=onepage&q=monumenta serbica&f=false
 
Poslednja izmena:
Vidim da se ovde većina vas bolje razume u te haplogrupe od mene, pa se nadam da će neko moći malo da mi pojasni neke stvari.

Koliko se ja sećam, čitao sam da se radi DNK analiza posmrtnih ostataka iz starih grobnica.

Međutim, kad se kod nas pokrene neka rasprava o autohtonizmu, svi pričaju o DNK analizi današnjih ljudi na određenom prostoru.

Jasno mi je da je na osnovu gena može pratiti nečije poreklo, ali mi nije jasno sledeće…

Kako se na osnovu takve analize može objasniti situacija kada usled određenih velikih seoba usled ratova, prirodne katastrofe, gladi, suše, čega god… dođe do masovnog premeštanja stanovništva sa jednog prostora na drugi.

Kako, u tom slučaju, ovi genografi, arheogenetičari… na osnovu analize gena… kako znaju da je neki današnji narod ,,hiljadama godina’’ bio na istom prostoru na kome je danas, a da nije, zapravo, preseljen na taj prostor pre nekoliko vekova?

Ako bismo pokupili sve ljude sa Balkana, ovako kakvi su danas, i posadili ih sve u neko bliskoistočno ćoše, da li bi se njihova genetika i priča o migraciji predaka time promenila, ako bi neko, bez obaziranja ili znanja na njihovo preseljenje, analizirao njihov DNK na licu mesta (a da pretpostavimo da do tada takva analiza nije sprovođena)?
 
Arbanasi u Zadru
HR-Wikipedija .
Arbanasi su naselje u jugoistočnom dijelu zadarskog poluotoka, dio Zadra. Naseljeno početkom 18. stoljeća inicijativom barskog i zadarskog nadbiskupa Vicka Zmajevića doseljavanjem doseljenika (Arbanasi-Sestana) iz područja iznad Skadarskog jezera u tri doseobe (1726., 1727. i 1733.). Veliko iseljavanje u vrijeme talijanske okupacije između dvaju svjetskih ratova: do 1944. samostalno naselje (Borgo Erizzo) , nakon toga novi val iseljavanja (optanti). Sačuvan je autohtoni Arbanaski-Šestanski jezik (mješavina geg narječja, talijanskog i hrvatskog).


Poznati Arbanasi

- prof. Leonardo-Nardi Bajlo, sporski pedagog
- Romano Bajlo - selektor hrvatske veslačke selekcije, olimpijac
- Obitelj Dešpalj / Valter, Maja i Pavle – glazbena obitelj poznata širom svijeta
- Šime Dešpalj – maestro
- mons. Simeone Duca – jedno vrijeme tajnik Vatikanskog arhiva i dobrotvor Zadra i Arbanasa
- Giuseppe-Pino Gjergja – košarkaš – trener
- Josip Gjergja – hrvatski političar i diplomat, pomoćnik ministra vanjskih poslova bivše SFRJ
- Mladen Grdović – hrvatski pjevač
- Tomislav Ivčić – hrvatski pjevač
- Vedran Ivčić – hrvatski pjevač
- dr. Albino Jović – liječnik – poznati kardiolog
- Božidar Kalmeta - političar – dugogodišnji (i najuspješniji) gradonačelnik Zadra, ministar u Vladi Republike Hrvatske
- Bernard Kotlar – autor multimedijskog CD-a "Zadarski Arbanasi", dobitnik "Grba Grada Zadra" (2002.)
- Danijel Kotlar – brigadir u miru, dožupan Zadarske županije
- Marijo Kotlar – akademski slikar-konzervator
- dr. Kruno Krstić – autor Rječnika govora zadarskih Arbanasa i Razlikovnog rječnika hrvatskog i srpskog jezika u NDH
- Ivo Ljubičić – nogometaš i gospodarstvenik
- Hrvoje Macanović – otac hrvatskog sportskog novinarstva
- Đani Maršan – hrvatski pjevač, u novije doba diplomat
- Đuro Marušić – jedan od osnivača «Narodnog lista»
- Bepo Matešić – tenor «Zadarskih kantadura»
- Berto Matešić – tenor zbora HRT-a
- Ivica Matešić-Jeremija – vojni izaslanik RH u Italiji hrvatski književnik,publicist
- Dalibor Musap – osnivač i vođa grupe Riva - pobjednice Eurosonga 1989.
- dr. Ivo Perović – ban Banovine Hrvatske za vrijeme Aleksandrove «šestojanuarske diktature»
- Dino Perović – direktor «Čistoće» Zadar
- prof. Slavko Perović – liječnik – poznati pedijatar
- Pavao Luč Relja – mecena, po njemu se zove zadarska četvrt Relja
- Enco Sovitti – košarkaš
- prof. Aleksandar Šandri Stipčević – povjesničar i hrvatski književnik
- Augustin Stipčević – napisao zadarsko-arbanašku sagu u ciklusu od 4 romana
- prof. Josip Vladović Relja – predavač albanske književnosti u Prištini, te autor «Nite» romana o doseljenju Arbanasa
- dr. Milan Vladović – bivši predsjednik Udruženja hrvatskih pravnika
 
Arbanasi u Zadru
HR-Wikipedija .
Arbanasi su naselje u jugoistočnom dijelu zadarskog poluotoka, dio Zadra. Naseljeno početkom 18. stoljeća inicijativom barskog i zadarskog nadbiskupa Vicka Zmajevića doseljavanjem doseljenika (Arbanasi-Sestana) iz područja iznad Skadarskog jezera u tri doseobe (1726., 1727. i 1733.). Veliko iseljavanje u vrijeme talijanske okupacije između dvaju svjetskih ratova: do 1944. samostalno naselje (Borgo Erizzo) , nakon toga novi val iseljavanja (optanti). Sačuvan je autohtoni Arbanaski-Šestanski jezik (mješavina geg narječja, talijanskog i hrvatskog).
 
Poslednja izmena:
Vidim da se ovde većina vas bolje razume u te haplogrupe od mene, pa se nadam da će neko moći malo da mi pojasni neke stvari.

Koliko se ja sećam, čitao sam da se radi DNK analiza posmrtnih ostataka iz starih grobnica.

Međutim, kad se kod nas pokrene neka rasprava o autohtonizmu, svi pričaju o DNK analizi današnjih ljudi na određenom prostoru.

Zato sto prakticno da i nemamo uzorke iz starih grobnica, jer niko ovde nece da ih radi trenutno. Ovde trenutno ordinira 'servisna mafija' ako sam dobro cuo sinoc na vestima. A i gledaju koliko ce ko da se ugradi u 'Beograd na vodi'. Je*e se njima da izdvoje pare za neke analize na lesevima, kada nece da ih daju ni za zive ljude koji leze po bolnicama.

Jasno mi je da je na osnovu gena može pratiti nečije poreklo, ali mi nije jasno sledeće…

Kako se na osnovu takve analize može objasniti situacija kada usled određenih velikih seoba usled ratova, prirodne katastrofe, gladi, suše, čega god… dođe do masovnog premeštanja stanovništva sa jednog prostora na drugi.
Moze se pokusati objasniti. Ako je bilo masovnog premestanja, istorija trebalo bi da se zna za njega. Ako se spekulise o tome gde je neko ziveo pre 300 godina, nije veliki problem jer bi trebalo da postoje istorijski spisi o tome. Sto dalje ides u proslost, nagadjanja na osnovu dananjih distribucija postaju sve nesigurnija. Ovde kod nas je zapisana ta velika seoba u VI veku, i na osnovu toga ko je dosao, odakle je dosao, i gde je dosao, se sa nekim procentom sigurnosti mogu oznaciti nosioci bitnijih haplogrupa. Kada budu krenuli da rade analize na ostacima iz grobnica, one moraju da se poklope sa tim predvidjanjima. Ako analize to obore, onda hipoteza pada ili mora da se menja i prilagodi cinjenicnom stanju.

Kako, u tom slučaju, ovi genografi, arheogenetičari… na osnovu analize gena… kako znaju da je neki današnji narod ,,hiljadama godina’’ bio na istom prostoru na kome je danas, a da nije, zapravo, preseljen na taj prostor pre nekoliko vekova?
Ne znaju. Rezultati na danasnjim uzorcima nisu nikakav dokaz. Ipak, jaka korelacija izmedju odredjenih faktora, moze dati odredjene pravce razmisljanja. Ako npr. udjes u selo od par stotina ljudi gde niko (hipoteticki) ne razlikuju boje i gde te 3 crvenokosa klinca pitaju da im nadjes tatu, naravno da ces prvo da testiras jedina 2 crvenokosa muskarca u selu, iako to sto su ti muskarci crvenokosi nije nikakav dokaz da su oni roditelji te dece.

Ako bismo pokupili sve ljude sa Balkana, ovako kakvi su danas, i posadili ih sve u neko bliskoistočno ćoše, da li bi se njihova genetika i priča o migraciji predaka time promenila, ako bi neko, bez obaziranja ili znanja na njihovo preseljenje, analizirao njihov DNK na licu mesta (a da pretpostavimo da do tada takva analiza nije sprovođena)?
Genetika se ne bi promenila, samo bi ostao posao za istoricare da pokusaju da nadju dokaze koji objasnjavaju prisustvo haplogupa koje nisu karakteristicne za to podrucje. Npr. na osnovu jezickih il kulturoloskih elemenata mogli bi da ih povezu sa jugoistocnom Evropom, itd... Nije to neobican slucaj, kao npr. u Berberskim plemenima naletis na ovakve ljude, onda odmah krenes da sumnjas na Vandale. Ako podaci sa terena ne mogu da potvrde tu hipotezu, onda ide nova...

Recimo, za Hitite se sada spekulise da su bili R1b, i postoji realna sansa da ce se to moci dokazati ili opovrgnuti. Ako se dokaze tako nesto, onda moze da se ide dalje i da se spekulise o njihovom pravcu prodora, itd..
 
Poslednja izmena:
Турци су њих видели, на као своје, него као Арапе., да не кажем Арабљане, Арабанасе, Арбљанасе..
У 17,. веку , путописац Евлија Челебија у "“Seyahatname”-у (који је својим очима виђао и "Албанце" и Арапе и наравно Турке, па је мериторан да уочава разлику), гледајући их закључио је да потичу од предисламског северноарапског племена Курејши.
Meka je.. na vrlo povoljnom položaju, nedaleko od useka u planinski venac Serat, u blizini sastajališta puteva Vavilona i Sirije prema visoravnima Jemena i obalama Indijskog okeana i Crvenog mora. Nešto pre pojave islama Meku je osvojilo severnoarapsko pleme Kurejš i ona se brzo razvila u trgovački centa
http://sr.wikipedia.org/sr/Predislamska_Arabija
Ево га племе, уписано баш поред Меке:
Tribes_english.png


Нагласих мериторан, због Казинове реакције кад сам поменула да је руски конзул Јастребов описивао Албанце као ситне растом, налик Феничанима или Циганима.
А ево га и Турчин који њихов изглед везује за постојбину битну за семитске народе.
Он чак и зна ко је отац балканских Албанаца- арапски шеик Jabal-i Alhama јер је у 17.веку била жива легенда о њему међу Албанцима.Направили су му и маузолеј.
Дотични Јабал је требало да буде кажњен у завичајној Меки, па је побегао далеко, заједно са 3000 суплеменика у Епир.

Travelling through southern Albania in 1670, Ottoman traveller Evliya Chelebi (1611-1684) recounts the apocryphal legend of the Arab sheikh Jabal-i Alhama, who fled to the mountains of Kurvelesh in Albania and died in Elbasan. According to Evliya, he is the father of the Albanian people. ..Jabal-i Alhama subsequently died as a Muslim in the city of Elbasan. In the Tuhfa history, there is extensive information on this tribe. This clan of Quraysh actually do look like Arabs, and in addition to all their other weapons, they do use bows and arrows.
http://www.albanianliterature.net/oral_lit3/OL3-11.html

Jabal-i Alhama himself was of the Quraysh tribe and a companion of the Holy Prophet. He took part in the Muslim expeditions of Tabuk, Uhud, Tabut (?), Khaybar, and Badr-i Hunayn. He also fought in other battles and was a courageous Arab chieftain and ghazi who offered the Holy Prophet the heads and tongues of many prisoners...Jabal-i Alhama was given the mountains ... in the Albanian regions of Vlora and Delvina to live in, which were under Spanish rule. These lands were previously uninhabited and, within a short period of time, he settled them and, mingling with the Franks, they created the Albanian language from a mixture of Frankish and Arabic

http://www.albanianhistory.net/en/texts1000-1799/AH1670_1.html
http://books.google.rs/books?id=QHd...a=X&ei=0azeU-nPGNPa4QS73oCgAg&ved=0CCYQ6AEwAg

albanka je bila sa srednje Albanije, znam kraj a moguce jos uze okruzenje
Дал да се кладим да се терен поклапа са 3000 Арабана што су у Епир стигли из Арабаније?
 
Poslednja izmena od moderatora:
хехехе, баш гадна ствар тај обичај "меркоша", и вишемесечан :D
Требало је значи, да с е кладим.

Теорија о Арапском пореклу Шћипетара није моја хипотеза, потекла је од самог шћипетарског народа, то је једна од ретких легенди коју Албанци имају о свом пореклу., ако не и једина.Сами причају да су од Арапа из предисламског периода. А Турчин је записао све, није Сребрена.:zper:

Влашко порекло назива Арбанас (иарбанашћ) уопште није лоша хипотеза.Можда сам једино погрешила да је то кованица од трава+наша (иарба+ностра), пре ће то бити једноставнији присвојни облик, као Србјашћ (српско), Румуњашћ (румунско) па тако и Иарбанашћ (травничарско)..где, ти то добро знаш шћ исто звучи као шћ у Шћиптар и Шћип.
Проверићу додуше, како би Власи изговори "Арабско" , дал би то био облик Арбанашћ..да ли би на питање "јеси ли из Арабије? " ="ђин Арабанашће?" казали " ђин Арбанаш"..
У том случају, одустала бих од травничара, зато што је и напасање стоке занат недохватан онима што су навикли само да одсецају језике непријатељима.

Георг Штатмилер, на пример, пише: "Латински утицај je деловао тако дубоко и тако снажно да се арбанашки може окарактерисати готово као делимично романизован језик. ,, Ознака за кошницу je латинска а за пчелу, мед и восак су арбанашке, што значи да су Арбанаси пре знали за (дивље) пчеле него за цивилизовану кошницу. ..Из тога треба извући закључак да су Арбанаси још у време римске владавине били близу равница и живља који je говорио латински", а кад узмеш у обзир да су сви мешали Латине и Влахе, одн. латински и влашки (а и данас мешају јер има много сличности) и још узмеш у обзир колико је велики проценат албанских речи влашког порекла, фактички непромењених, моја теза добија на тежини.
Посебно оне стра речи што сам препознала као влашке (сточни кукуруз миш.ор ; дивља крушка; жир од букве који постаје хлев>бук итд)


Сад, што Арбанијаи Арабанија имају сличности, то је крив тај неки твој предак , по предању твог сопственог народа, један од 3000 Арапа што су пребегли из Арабије на Курвељешке планине..предвођени оцем албанске нације Јабалом.Или треба да кажем Џабалом,а ?:)

P.S.
Loše mi ide arabnaški jezik, tek posle malo sam shvatila da je Jabal isto što i , po nekima, Šćip >gorštak, brđanin, jer je Jabal> planina na arabnaškom jeziku.
Čelebijini Kurejši zabeleženi su u Kuranu (ali veći im se zločin pripisuje nego što je Elzi na sajtu objasnio)

Kur’anska sura Kurejš (Kurejšije) objavljena je u Mekki i ima 4 ajeta.


بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ

”U ime Allaha, Svemilosnog, Milostivog!”

لِإِيلَافِ قُرَيْشٍ

"Zbog navike Kurejšija"/1/

إِيلَافِهِمْ رِحْلَةَ الشِّتَاءِ وَالصَّيْفِ

"navike njihove da zimi i ljeti putuju",/2/

فَلْيَعْبُدُوا رَبَّ هَٰذَا الْبَيْتِ

"neka oni Gospodaru ove Kuće robuju", /3/

الَّذِي أَطْعَمَهُم مِّن جُوعٍ وَآمَنَهُم مِّنْ خَوْفٍ

"Koji ih gladne hrani i od straha brani." /4/لِ

http://www.essunne.com/TEFSIR/tefsir-106-sure-kurej-video.html
http://kuran.putvjernika.com/index.php?option=com_tefsir&Itemid=72&action=display&surano=41&ayatno=1
 
Poslednja izmena:
Мора да је тај обичај "меркоша" тако каракеристичан да открива прави етнички идентитет Шћипетара из 11/12 века , кад га префригани Теофан толико крије, чак га интересује одакле се то уопште сазнало, ко је проширио информацију која не сме да се открива ;):roll:



Имају, свакако, колико су им користи донели..али, видиш Турци су њих видели, на као своје, него као Арапе., да не кажем Арабљане, Арабанасе, Арбљанасе..
У 17,. веку , путописац Евлија Челебија у "“Seyahatname”-у (који је својим очима виђао и "Албанце" и Арапе и наравно Турке, па је мериторан да уочава разлику), гледајући их закључио је да потичу од предисламског северноарапског племена Курејши.

http://sr.wikipedia.org/sr/Predislamska_Arabija
Ево га племе, уписано баш поред Меке:
Tribes_english.png


Нагласих мериторан, због Казинове реакције кад сам поменула да је руски конзул Јастребов описивао Албанце као ситне растом, налик Феничанима или Циганима.
А ево га и Турчин који њихов изглед везује за постојбину битну за семитске народе.
Он чак и зна ко је отац балканских Албанаца- арапски шеик Jabal-i Alhama јер је у 17.веку била жива легенда о њему међу Албанцима.Направили су му и маузолеј.
Дотични Јабал је требало да буде кажњен у завичајној Меки, па је побегао далеко, заједно са 3000 суплеменика у Епир.

Travelling through southern Albania in 1670, Ottoman traveller Evliya Chelebi (1611-1684) recounts the apocryphal legend of the Arab sheikh Jabal-i Alhama, who fled to the mountains of Kurvelesh in Albania and died in Elbasan. According to Evliya, he is the father of the Albanian people. ..Jabal-i Alhama subsequently died as a Muslim in the city of Elbasan. In the Tuhfa history, there is extensive information on this tribe. This clan of Quraysh actually do look like Arabs, and in addition to all their other weapons, they do use bows and arrows.
http://www.albanianliterature.net/oral_lit3/OL3-11.html

Jabal-i Alhama himself was of the Quraysh tribe and a companion of the Holy Prophet. He took part in the Muslim expeditions of Tabuk, Uhud, Tabut (?), Khaybar, and Badr-i Hunayn. He also fought in other battles and was a courageous Arab chieftain and ghazi who offered the Holy Prophet the heads and tongues of many prisoners...Jabal-i Alhama was given the mountains ... in the Albanian regions of Vlora and Delvina to live in, which were under Spanish rule. These lands were previously uninhabited and, within a short period of time, he settled them and, mingling with the Franks, they created the Albanian language from a mixture of Frankish and Arabic

http://www.albanianhistory.net/en/texts1000-1799/AH1670_1.html
http://books.google.rs/books?id=QHd...a=X&ei=0azeU-nPGNPa4QS73oCgAg&ved=0CCYQ6AEwAg


Дал да се кладим да се терен поклапа са 3000 Арабана што су у Епир стигли из Арабаније?

Koje su godine stigli u Epir? Ima li neki izvor gde se to pominje?
 
Kod Nemanje u povelji iz 1189, dakle prvog zapisa na srpskom toponima ili etnika "Arbanas", piše Арбанас[/I..da je kojim slučajem zapisano (ono drugo A) kao
Early_cyrillic_alphabet_without_explenation.png
рбанас , čitali bi se Iarbanas ili Jarbanas i imalo bi značenje na vlaškom.


У Срба се тада није употребљавало слово ѧ јер се глас њим означаван стопио с гласом е те се тако и писало, ниједна реч није почињала тим гласом јер су све добиле протетско ј- (језик, једро) и до примања рускословенскога језика немамо примера да се ѧ имало читати као "ја". Хиландарска оснивачка повеља није једина где налазимо реч Арбанас па да се може јавити сумња у њено читање, знамо како она гласи у нашим народним говорима као и за старији облик Рабьн у којем видимо деловање словенске метатезе ар > ра . Твоја замисао је маштовита, али изискује превише гутања гласова и чудних записивања преосталих.

Hvala, Igore, na odgovoru.

Ipak, jedno čudno slovo nalazi se na početku iste reči u bugarskom jeziku, u nabrajanju arnautskog stanovništva Makedonije
(Македония. Етнография и Статистика, В. Кѫнчовъ, 1900.)

..сами се наричатъ шкипетари, което ще рече планинци. Гръцитѣ сѫ ги наричали въ старо врѣме арванаси, отдѣто ...името арбанаси.......Чисти арнаутски села сѫ само Ракицка на южния край на малкото езеро и Винени на западния му брѣгъ. По-нагорѣ въ селата Пъпли, Германъ, Рѫмби, Наколецъ, Любойно, Ѫрвати, Крани, Асамати, Гърнчари, Козякъ, Горна и Долна Бѣла Църква има арнаутско население, смѣсено съ българско.

http://www.promacedonia.org/vk/vk_1_b7.htm
http://www.promacedonia.org/vk/index.html

Kako se čita?
Бугари га данас пишу Ървати ,а Македонци , Срби и Албанци - Арвати
http://sr.wikipedia.org/wiki/Арвати

А Хрвати читају Хрвати:D
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvati_(selo_u_Makedoniji)

А у овом примеру Бугари читају то слово као а
Пѫтеле (Пателе)
http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_38.htm


Pri tom je očigledno čudno da ne prave razliku između svinje i praseta, pileta i kokoške, supe i čorbe..

Izraz za šećer (kao i srpskom) je neki persizam/turcizam, a tu bih ja podvela i izraz za "mleko", na alb.ćumešt , kao ćumez (možda iz katunskog načina dobijanja i prerade mleka),ali možda je neki ne-evropski izraz.

Kao što bi svaki starosedelac znao razliku i imenovao različito odraslu životinju koju uzgaja i mladunče, tako bi svaki stočar- starosedelac imao sopstvene nazive za mleko, koje muze dva put dnevno i prerađuje u različite proizvode različitog imena svaki dan .
Od svega očekivanog, u albanskom jeziku postoji izraz za Mleko - ćumešt, koji je izgleda zaista šćipetarski, jer potiče iz predela Van Balkana i Evrope.
Pored svih koza, ovaca i eventualno krava koje su "arbanaski stočari" milenijumima kao "starosedeoci " čuvali i vodali po više stotina kilometara planinskim stazama , što reče Kazino, u albanskom jeziku mleko se odnosi samo na proizvod od kobiljeg mleka, sa dodatim vlaškim šć:D
Čak ni izraz za mleko nemaju u tom IE albanskom jeziku ti "stočari":(


Kumis kumiss, kumiz, koumiss, kymys, kymyz, kumisz, kymyz, qymyz ,kımız; ҡымыҙ qımıź....is a fermented dairy product traditionally made from mare's milk. The drink remains important to the peoples of the Central Asian steppes, of Huno-Bulgar, Turkic and Mongol origin..The word kumis derives from the Syro-Aramaic khamets ("sour, fermented"), which is the same word as the Hebrew khametחָמ ("leavened")...
http://en.wikipedia.org/wiki/Kumis

Neću opet da pominjem neremeritornog Jastrebova, nego ću da čekam da mi teoretičari albanskog "starosedelaštva" na Balkanu objasne kojim to postupkom Albanac u trenutku kad muze ovcu ili kozu , iz nje izlazi već više dana fermentirano kobilje mleko ?:roll:
http://eurolona.com/en/wp-content/uploads/2012/09/qumesht-i-fresket-XL.jpg



a kad potkiseli to potkiseljeno kobilje mleko izmuženo iz ovce ili koze , dobije kavkaski>kefir (kefiri) i srkne ga- iznad (vlaški> buze) usana ostanu mu (englesko>francusko>bugarske>sicilijanske) mustaće (mustaqe ) ..brkovi..:zcepanje::zcepanje:
http://glosbe.com/en/sq/kefir
http://www.logosdictionary.org/childrendictionary.php?action=result&code=4533102&lang=IN
 
Poslednja izmena:
Теорија о Арапском пореклу Шћипетара није моја хипотеза, потекла је од самог шћипетарског народа, то је једна од ретких легенди коју Албанци имају о свом пореклу., ако не и једина.Сами причају да су од Арапа из предисламског периода. А Турчин је записао све, није Сребрена.:zper:
Легенде су легенде, а шта ћемо што је језик Шиптара данас било дијалекат Тоски било Гега индоевропски језик док арапски то није, да је легенда тачна били би врло слични, ценим као језик Холанђана и Бура, овако можда имају неке арапске речи очигледно пристигле преко турског али то је мало за неку већу сличност.:)
 
Легенде су легенде, а шта ћемо што је језик Шиптара данас било дијалекат Тоски било Гега индоевропски језик док арапски то није, да је легенда тачна били би врло слични, ценим као језик Холанђана и Бура, овако можда имају неке арапске речи очигледно пристигле преко турског али то је мало за неку већу сличност.:)

Zasto bi morao da bude? Ako je teza istinita, onda je logicno da je taj strani jezik, koji je donela manja grupa ljudi, preneo 5% svog vokabulara i nekih drugih odlika medju starosedeoce koje je pronasao tu, a koji su govorili IE jezik.
 
Морао би да има много већих додирних тачака са арапским језиком него што је 5% вокабулара, а не знам да ли је и толико, да не причамо о лингвистичким нормама и другим граматичким правилима.
Ако је теза истинита Албанци би причали језик врло близак арапском, а не индоевропском што није случај, а та мала група људи би се утопила у индоевропску већину, нешто као Протобугари у Словене, из чега би следило да Албанци нису Арапи сем арапском имена.

И и Ћелебија је познат по својим путописима где су му Хрвати у Србији, муслимани већина у Загребу и Сиску, а ето видимо и Албанци му потичу директно из Арабије!:)
 
Морао би да има много већих додирних тачака са арапским језиком него што је 5% вокабулара, а не знам да ли је и толико, да не причамо о лингвистичким нормама и другим граматичким правилима.
Ако је теза истинита Албанци би причали језик врло близак арапском, а не индоевропском што није случај, а та мала група људи би се утопила у индоевропску већину, нешто као Протобугари у Словене, из чега би следило да Албанци нису Арапи сем арапском имена.

И и Ћелебија је познат по својим путописима где су му Хрвати у Србији, муслимани већина у Загребу и Сиску, а ето видимо и Албанци му потичу директно из Арабије!:)

Pa dobro, da li su negde uopste izdvojene te reci nepoznatog porekla u albanskom jeziku, koje dakle nisu cisto Latinsko, Grckog ili Slovenskog porekla? Ima li neko link?
 
Poslednja izmena:
Лекизан,
поводом речи, не верујем да ћемо наћи ни 3 посто, собзиром да су преузели влашки и даодали свакојаке туђице, по систему бућкуриша.
Можда неки обичај (као тај меркош) , можда суровост и крволочност, фанатизам, сецкање лешева у трофејне сврхе , бедуинске крпе око
главе..али мслим да их је мало по броју било и пошто ншта нису знали, одмах су усвојили влашки језик, одн. поред Влаха научили д
а причају и колико, толико почели да разумеју ствари из области сточарства, пољопривреде, домаћинства и тако то,све оно што нису знали као путујући караван одрпаних убица.

Маузолеј митском праоцу Џабалу још је у Албанији. Легенда коју је записао Челебија помиње да је тај Џабал паганин, мада савременик Мухамеда, да је морао да бежи (по оном што сам у Курану нашла о Курејши -Вођи, оптужен је врачање и неко додворавање Мухамеду) и
побегао је са 3000 саплеменика. начи напустио је Саудијску Арабију. Нисам баш детаљно трагала, али по Челебији, он се није населио
у Епир са те 3000, него су они избегли и нашли уточиште код шпанског краља..па им је накнадно (ко зна ком потомку од праоца из
Сауди Арабије) поклоњена "Курвељеш планина", за ша мислим да је Челебија погрешио, упоређујући влашки изговор Курвељ српског *****
( и верујем да ту треба тражити srpski епски Курвинград) са Курејш племеном.

Треба сад упоредити , пошто је легенда - легенда, али увек је заснована на нечему што се десило (а ова јесте битна јер је једина
који су они сами о свом доласку на Балкан сачували) у које је време Јустинијан селио Арабе около- наоколо (што је Челебија помешао
Хераклијем) и какве су им путање после биле до помена у 11 веку код Грка .Челебија даје једно уопштено место, које имају сви
народи, да су се од тог оца сва 4 сина одселила у 4 правца света.
Ја сад не знам историју мозарапске шпаније, али ако је Сицилија била по патронатом неког шпанског владара- ето везе.Можда испадне и
Мароко дестинација одакле су ове дошли, прво у Грчку, па стотинак година касније у Немањин "Пилот" , видећемо..тешко је што нико не
зна иједан семитски језик овде.

И код нас је уствари залутао један од Арабових синова -Арабасин, у падежу Арба+син, од Арба (Ар''б би био етник)
(ʕarab, with the Arabic letter "alif" in the second syllable, is still used today to describe Bedouins today)
Арабима зову оне јужносемитске групе пре ислама, а Арабљанима после тог периода.То онда Челебија добро пише, а Куран потврђује
причу (успут видесте ли како је одређен карактер Курејша _скитају и тргују, место их не држи, језике секу лешевима, као што иданас
Шћипетари секу кажипрст/газипрст убијеном..оба случаја >ратни трофеј)..

У јеврејском језику постоји замена као и у грчком (Арба/Арва), па су Араби на јеврејском Арви, у значењу дивљак из пустиње,а сам
корен АРБ (Арбер, Арбан, Арбериа) постоји у семитским језицима и има више значења- од пустиње, преко трговца (што Курејши јесу) и
гаврана (црне птице) , као и номада (што су и Курејши и Арбанаси-катунаши који убирају харач од потлаченог становништав у 14 веку)

In Biblical etymology, "Arab" (in Hebrew Arvi {{he:ערבי}}) comes both from the desert origin of the Bedouins it originally described
Arava means wilderness) and/or from the concept of mixed people. (Arev-rav - a large group of mixed people.) The root a-r-b has
several additional meanings in Semitic languages—including "west/sunset," "desert," "mingle," "merchant," and "raven"
—and are
"comprehensible" with all of these having varying degrees of relevance to the emergence of the name. It is also possible that some
forms were metathetical from ʿ-B-R "moving around" (Arabic ʿ-B-R "traverse"), and hence, it is alleged, "nomadic."
The relation of ʿarab and ʾaʿrāb is complicated further by the notion of "lost Arabs" al-ʿArab al-ba'ida mentioned in the
Qur'an as punished for their disbelief.
...Of the Arabian tribes that interacted with Muhammad, the most prominent was Banu Quraish. The Qur'aish sub-clan

of Banu Hashim was the clan of Muhammad.
http://en.wikipedia.org/wiki/Arabians

Мени је после овог јасно зашто се правила разлика кад је неко арнаутизован (значи промена вере постаје Арап) од некога ко је
потурчен (постаје Турчин), а то је присутно кроз цое средњи век, ко је Арнаут ко је Турчин, гледано по вери.
Иако у ствари, тај први Курејш. отац етничких Албанаца, побеже и пре примитка ислама..опет је његово племе врло битно и у сродству
са самим Мухамедом ..онда ти Албанци дођу као неки витезови Ислама..као што су Меровинзи и сл, повезани са наводном Исусовом лозом,
.
Е сад, шта би могло да потврди албанску легенду и Челебијин запис> знамо да их виз, писци 11 века зову Арванити и помињу Арванон,
а Арабија се на грчком пише (додаћу тачно и линк сутра) Арванија. Посебно ме је јуче убедило то што је Комнина записала и Арваните
и Влахе да постје у исто време, значи правила је разлику , јер, Арапи свакако изгледају другачије и понашају се другачије од
балкаснког сточара.
То би укупно значило да су преци Срба у 12.веку, преузели грчки назив за Араба/Арапа у одређивању Ар'банаса и тако је остало,
значи не према неком Р'бану- насељу, него према osobi, etniku, претку Арабу.

P.S.
During the Hellenistic period the area was known as Arabia or Aravia (Greek: Αραβία).
http://en.wikipedia.org/wiki/Arabian_Peninsula
Αραβία ή Αραβική Χερσόνησος
http://el.wikipedia.org/wiki/Αραβία

χώρα Αλβανία / Αλβανούς / Αρβανίτες /Αλβανοί /Σκιπτάρ (skitar, nomad, lutalica?)/ (Arbensh) Άρμπενες - Αρμπινέοι (πληθ.) και Αρμπαναίοι/Αρναούτ/Αρβανίτες.
http://el.wikipedia.org/wiki/Αλβανία

a ti oblici sa V u Arvanija (Arabija) i Arvanites (Ar'banasi) rekoh, pripadaju jevrejskom jeziku

..the Byzantine historian Michael Attaliates was the first to refer to Albanoi as having taken part in a revolt against Constantinople in 1043 and to the Arbanitai as subjects of the Duke of Dyrrachium
http://en.wikipedia.org/wiki/Albania

Na arapskom jeziku ARBA znači broj ČETIRI, eto ona 4 sina (po Šćipetarima i Čelebiji), a u imenu Vlaha Faršeriota takođe se kriju "SINOVI", na vlaškom fišuor"., GARBAN na arapskom je prljav, LABAN-mleko, AL ARBA je sreda(dan u nedelji),KHUBZ je hleb (na alb. invertno Buk), AB otac. IBN sin (ovo je sa nekog našeg foruma "Naučimo arapski), a neki usputni linkovi

http://mylanguages.org/arabic_numbers.php
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Arabic_origin
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Semitic_origin
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Hebrew_origin
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_English_words_of_Yiddish_origin
 
Poslednja izmena:
,,Pojam ,Arberesh’ potiče iz Albanije i još uvek se koristi kod nekih južnih Albanaca, iako ime ,Shqipetar’’ postaje popularno. Smatra se da naziv ,Arberesh’ normanskog porekla. Kada su Normani došli u Albaniju u XIII veku, nazvali su oblast ,Arborea’, a o narodu su govorili kao o šumskim ljudima.

Još uvek ustaljena upotreba pojmova ,Ghegi’ i ,Arberesh’ izdvaja Italo-Albance kao zasebnu i različitu etničku grupu.’’

books


George Nicholas Nasse, The Italo-Albanian Villages of Southern Italy
Foreigne Field Research Program
Sponsored by
Office of Naval Research
Report No. 25

Publication 1149
National Academy of Sciences – National Research Council
Washington, D. C.
1964
 
Koje su godine stigli u Epir? Ima li neki izvor gde se to pominje?

Ne poznaje Epir druge narode sem Albance .
Izvadis Albance iz Epira to jest nema Epir-a , a od EPIR-a pocinje istorija Evrope ,odnosno nase porkelo je od Epira i ne od Ilira ili Makedonaca ili Tracana..
Epir je sve i svacega u istoriju koji nazalost ovde se ne pominje glavni stub istorije .
 
,,Pojam ,Arberesh’ potiče iz Albanije i još uvek se koristi kod nekih južnih Albanaca, iako ime ,Shqipetar’’ postaje popularno. Smatra se da naziv ,Arberesh’ normanskog porekla. Kada su Normani došli u Albaniju u XIII veku, nazvali su oblast ,Arborea’, a o narodu su govorili kao o šumskim ljudima.

Još uvek ustaljena upotreba pojmova ,Ghegi’ i ,Arberesh’ izdvaja Italo-Albance kao zasebnu i različitu etničku grupu.’’

books


George Nicholas Nasse, The Italo-Albanian Villages of Southern Italy
Foreigne Field Research Program
Sponsored by
Office of Naval Research
Report No. 25

Publication 1149
National Academy of Sciences – National Research Council
Washington, D. C.
1964

:rtfm:
 

Back
Top