Etika i integritet

Paula

black cat
Moderator
Poruka
28.284
Agencija za sprečavanje korupcije Republike Srbije izdaje Sertifikat za pohađanje obuke na daljinu "Etika i integritet" za javne službenike.
Da li je neko još pohađao ovaj kurs i da li verujete da to ima nekog smisla?
Kod mene gde ja radim je to bilo obavezno. Da li su svi koji rade u javnoj službi to morali da urade?

Video snimci koji se koriste na obuci se nalaze na strani:
https://www.youtube.com/channel/UC_2y-kk9H1Zgf71SMPOizzA/videos

Jedan video koji se prikazuje tokom obuke je:
Bruce Gordon - odgovornost - Accountability
i govori generalno o odgovornosti. Koji su vaši komentari?
Da li u suočavanju sa sukobima interesa i sa korupcijom ovakve obuke mogu nešto da urade?
 
Agencija za sprečavanje korupcije Republike Srbije izdaje Sertifikat za pohađanje obuke na daljinu "Etika i integritet" za javne službenike.
Da li je neko još pohađao ovaj kurs i da li verujete da to ima nekog smisla?
Kod mene gde ja radim je to bilo obavezno. Da li su svi koji rade u javnoj službi to morali da urade?

Video snimci koji se koriste na obuci se nalaze na strani:
https://www.youtube.com/channel/UC_2y-kk9H1Zgf71SMPOizzA/videos

Jedan video koji se prikazuje tokom obuke je:
Bruce Gordon - odgovornost - Accountability
i govori generalno o odgovornosti. Koji su vaši komentari?
Da li u suočavanju sa sukobima interesa i sa korupcijom ovakve obuke mogu nešto da urade?
Jesam
To je bilo ( i valjda je još ) obavezno
No comment inače
 
Agencija za sprečavanje korupcije Republike Srbije izdaje Sertifikat za pohađanje obuke na daljinu "Etika i integritet" za javne službenike.
Da li je neko još pohađao ovaj kurs i da li verujete da to ima nekog smisla?
Kod mene gde ja radim je to bilo obavezno. Da li su svi koji rade u javnoj službi to morali da urade?

Video snimci koji se koriste na obuci se nalaze na strani:
https://www.youtube.com/channel/UC_2y-kk9H1Zgf71SMPOizzA/videos

Jedan video koji se prikazuje tokom obuke je:
Bruce Gordon - odgovornost - Accountability
i govori generalno o odgovornosti. Koji su vaši komentari?
Da li u suočavanju sa sukobima interesa i sa korupcijom ovakve obuke mogu nešto da urade?
Ovaj video prilicno poucno zvuci, ali kakvi su zaista tekstovi na tim kursevima i sta se uci, to ne znam jer nisam javni sluzbenik.

Ipak, verujem da moze i da se zaista samo sedenjem u cutanjem ("netalasanjem") ne postize nista. A na kraju, "zrno po zrno - pogaca", tako se najcesce u ovakvim (koruptivnim) drustvima zapocinju zaista vredne stvari, u pocetku pukim slucajem dok se ne uvidi da to i nisu bas izuzeci, i dok i drugi ne skupe hrabrost ili steknu naviku da kazu "ne".
 
Концептуално звучи добро.

Међутим "етика" није нешто што је страшно важно у земљама у развоју, а лични интегритет се ретко доводи у везу са пословним.
 
Agencija za sprečavanje korupcije Republike Srbije izdaje Sertifikat za pohađanje obuke na daljinu "Etika i integritet" za javne službenike.
Da li je neko još pohađao ovaj kurs i da li verujete da to ima nekog smisla?
Kod mene gde ja radim je to bilo obavezno. Da li su svi koji rade u javnoj službi to morali da urade?

Video snimci koji se koriste na obuci se nalaze na strani:
https://www.youtube.com/channel/UC_2y-kk9H1Zgf71SMPOizzA/videos

Jedan video koji se prikazuje tokom obuke je:
Bruce Gordon - odgovornost - Accountability
i govori generalno o odgovornosti. Koji su vaši komentari?
Da li u suočavanju sa sukobima interesa i sa korupcijom ovakve obuke mogu nešto da urade?
Etiku i integritet naučiš kod kuće. Ili ne.

A ovo je neki onlajn kurs kojim te obuče da imaš obraz? Daju ti neki sertifikat da si osoba od integriteta posle gledanja par klipova na internetu?
 
Etiku i integritet naučiš kod kuće. Ili ne.

A ovo je neki onlajn kurs kojim te obuče da imaš obraz? Daju ti neki sertifikat da si osoba od integriteta posle gledanja par klipova na internetu?
Da, učiš ukratko definicije, mada moram priznati da mi je ponešto i bilo interesantno jer ne znam te stvari. Tipa razlika sukoba interesa i korupcije. I kakve vrste sukoba interesa postoje i kako se ponašati kad ti to postane realnost... To mi je bilo ok. Jednostavni primeri šta uraditi kad dobiješ poklon npr. Itd
 
Концептуално звучи добро.

Међутим "етика" није нешто што је страшно важно у земљама у развоју, а лични интегритет се ретко доводи у везу са пословним.
Lični integritet se dovodi u vezu sa javnom službom. Jer je upravo javna služba, a ne privatna. Citira se iKantov kategorički imperativ u vezi sa dužnostima..
 
Lični integritet se dovodi u vezu sa javnom službom. Jer je upravo javna služba, a ne privatna. Citira se iKantov kategorički imperativ u vezi sa dužnostima..

Интегритет можеш да имаш у служби или ван ње, или чак - шокантно - у свим сферама живота!

Али не мораш. И обично га нећеш ни имати у друштву које тако нешто не потенцира и не награђује.
 
Da, učiš ukratko definicije, mada moram priznati da mi je ponešto i bilo interesantno jer ne znam te stvari. Tipa razlika sukoba interesa i korupcije. I kakve vrste sukoba interesa postoje i kako se ponašati kad ti to postane realnost... To mi je bilo ok. Jednostavni primeri šta uraditi kad dobiješ poklon npr. Itd
Sve je to zamajavanje draga Paula. Svi će se rukovoditi svojim i interesima grupa čiji su deo kao javni službenici.
 
Sve je to zamajavanje draga Paula. Svi će se rukovoditi svojim i interesima grupa čiji su deo kao javni službenici.
Ma ok, tako je. Ali verujem da ima ljudi od stvarnog integriteta koje će možda ovo učvrstiti u odluci da rade odgovorno i pošteno. A svuda ima i takvih ljudi. Samo je pitanje da li su do sada dobili otkaz ili su ubijeni i pojam

Ima jedan primer sa poklonom, praktičan. Tipa doneU ti poklon koji je zidni sat, najbolje je zadržati ga u kancelariji, ne nositi kući. Ja i nisam znala da se mogu primati pokloni do 10% prosečne plate... Mada, treba ih izbegavati. A novčani su zabranjeni.
Kod mene gde ja radim se striktno držimo svega. Bila sam i u upravi, znam. No, koliko je takvih..
 
Интегритет можеш да имаш у служби или ван ње, или чак - шокантно - у свим сферама живота!

Али не мораш. И обично га нећеш ни имати у друштву које тако нешто не потенцира и не награђује.
I ne kažnjava, što je najvažnije.
 
Ma ok, tako je. Ali verujem da ima ljudi od stvarnog integriteta koje će možda ovo učvrstiti u odluci da rade odgovorno i pošteno. A svuda ima i takvih ljudi. Samo je pitanje da li su do sada dobili otkaz ili su ubijeni i pojam

Ima jedan primer sa poklonom, praktičan. Tipa doneU ti poklon koji je zidni sat, najbolje je zadržati ga u kancelariji, ne nositi kući. Ja i nisam znala da se mogu primati pokloni do 10% prosečne plate... Mada, treba ih izbegavati. A novčani su zabranjeni.
Kod mene gde ja radim se striktno držimo svega. Bila sam i u upravi, znam. No, koliko je takvih..

Теоретски, али увек је етички сумњиво примати поклоне од људи које срећеш кроз посао.

Мени студенти и нису понудили ништа, да будем искрен, осим кекса, чоколадица и сл. Није ми ни било тешко да будем етички исправан. Колико је тешко српским хирурзима и сл којима стално неко нуди неке паре само да им не умре мајка на операционом столу.
 
Ima i primera. Recimo imaš kolegu koji ima službeno vozilo kao i ti. Ali njegovo se pokvari i sad naizmenično koristite tvoje, naredba. I sad ti moraš nešto da uradiš, ali ti kolega nije dovezao auto jer je morao dete da vozi u dom zdravlja. Da li ćeš to reći šefu? Jer nisi stigao da obaviš šta je trebalo. I onda ponuđeni odgovori...
 
Теоретски, али увек је етички сумњиво примати поклоне од људи које срећеш кроз посао.

Мени студенти и нису понудили ништа, да будем искрен, осим кекса, чоколадица и сл. Није ми ни било тешко да будем етички исправан. Колико је тешко српским хирурзима и сл којима стално неко нуди неке паре само да им не умре мајка на операционом столу.
Upravo. Sve zavisi od iskušenja.
Ne treba primati poklone kroz posao. Hirurzi mogu da rade i privatno pa da tamo legitimno uzmu veću lovu, ako su već dobri.
Ali alo dobija platu od države gde nam se svima odbija od plate, onda je ipak dužan ni po babu ni po stričevima
 
Ima i primera. Recimo imaš kolegu koji ima službeno vozilo kao i ti. Ali njegovo se pokvari i sad naizmenično koristite tvoje, naredba. I sad ti moraš nešto da uradiš, ali ti kolega nije dovezao auto jer je morao dete da vozi u dom zdravlja. Da li ćeš to reći šefu? Jer nisi stigao da obaviš šta je trebalo. I onda ponuđeni odgovori...

Па у суштини да, рећи ћеш шефу, јер је ауто ту за одређене потребе; и ти ниси могао да обавиш задато јер је ауто коришћен мимо датих потреба. Зар не?

Мени се чини да су српски проблеми са етиком много грубљи, много присутнији у макроплану од тих 'да ли смем да возим умирућу бебу у болницу службеним аутом' тобожњих дилема. Али добро, макар покушавају нешто тим програмом, и треба им честитати.
 
Ma ok, tako je. Ali verujem da ima ljudi od stvarnog integriteta koje će možda ovo učvrstiti u odluci da rade odgovorno i pošteno. A svuda ima i takvih ljudi. Samo je pitanje da li su do sada dobili otkaz ili su ubijeni i pojam

Ima jedan primer sa poklonom, praktičan. Tipa doneU ti poklon koji je zidni sat, najbolje je zadržati ga u kancelariji, ne nositi kući. Ja i nisam znala da se mogu primati pokloni do 10% prosečne plate... Mada, treba ih izbegavati. A novčani su zabranjeni.
Kod mene gde ja radim se striktno držimo svega. Bila sam i u upravi, znam. No, koliko je takvih..
Odgovornim i časnim ljudima ne treba tutorijal, to hoću da kažem.

Sad ovo oko poklona, ne znam, to su detalji. Naravno da neki znak pažnje nije mito, to je valjda jasno od ranije.

U suštini mene brine to da oni koji se ne nalaze u prvoj rečenici ovog posta kažu: evo imamo sertifikata da smo časni, odslušali smo kurs i imamo ćagu da smo ok, a ono.... ustvari me ne brine, nego kažem samo....
 
Ma vidi, ima stvari gde vidiš da ti je neko samoincijativno učinio nešto - olakšao, uštedeo vreme etc... i odneseš parfem bombonjeru i slično. Red je. Imao sam i takve slučajeve, kao što sam imao i baksuze naravno i on koji te sabotiraju namerno.

Али тиме ствараш ситуацију где се посао за који су плаћени добро ради само уз тај квид про кво.

То је сигурно прагматично, али није најетичкији чин.
 
Али тиме ствараш ситуацију где се посао за који су плаћени добро ради само уз тај квид про кво.

То је сигурно прагматично, али није најетичкији чин.
Ja ne mogu da promenim opšte stanje, stvarno bih se loše osetio u nekim situacijama da sam striktan. Ali u pravu si. Nije etično do kraja.

Ali opet nema to veze sa onlajn kursevima koji realno nemaju uticaj ni na koga, već neki državni službenici u Agenciji za sprečavanje korupcije Republike Srbije, umesto da hapse korumpirane postavljaju filmiće na internet i valjda na taj način pravdaju novac iz budžeta koji im je dat.

Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
 
Agencija za sprečavanje korupcije Republike Srbije izdaje Sertifikat za pohađanje obuke na daljinu "Etika i integritet" za javne službenike.
laughing-hysterically-cracking-up.gif
 

Back
Top