Etika i integritet

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Odgovornim i časnim ljudima ne treba tutorijal, to hoću da kažem.

Sad ovo oko poklona, ne znam, to su detalji. Naravno da neki znak pažnje nije mito, to je valjda jasno od ranije.
Mi smo doneli kod mene pravilo u pravilniku da je zabranjeno primiti bilo kakav poklon, pa i cvet na kraju... tako da sve vracamo. Tesko je naci granicu, cvece, rakija, bombonjera, pa se ti onda kao zahvaljujes, a za šta? pa primaš platu za to što odgovorno radiš.
U suštini mene brine to da oni koji se ne nalaze u prvoj rečenici ovog posta kažu: evo imamo sertifikata da smo časni, odslušali smo kurs i imamo ćagu da smo ok, a ono.... ustvari me ne brine, nego kažem samo....
Ja to vidim drugačije. Taj sertifikat nije dokaz da si častan, već da ti je sve jasno predočeno i da ne možeš posle reći nisam znao, jer si potpisao da si upoznat sa svime. Drugim rečima, pošto znam da su sve javne službe morale to da potpišu sad više nema izgovora ne znam, nisam znao. Jasno se solidarnost stavila ispod dužnosti.. nema drug mi je, prijatelj mi je. Ovo je dobra osnova za početak ozbiljnog kažnjavanja. Samo ko će to da sprovede

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Ja ne mogu da promenim opšte stanje, stvarno bih se loše osetio u nekim situacijama da sam striktan. Ali u pravu si. Nije etično do kraja.

Ali opet nema to veze sa onlajn kursevima koji realno nemaju uticaj ni na koga, već neki državni službenici u Agenciji za sprečavanje korupcije Republike Srbije, umesto da hapse korumpirane postavljaju filmiće na internet i valjda na taj način pravdaju novac iz budžeta koji im je dat.

Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Na žalost izgleda da rade ono što je najlakše...

Lancier

Veoma poznat
Poruka
10.358
Mi smo doneli kod mene pravilo u pravilniku da je zabranjeno primiti bilo kakav poklon, pa i cvet na kraju... tako da sve vracamo. Tesko je naci granicu, cvece, rakija, bombonjera, pa se ti onda kao zahvaljujes, a za šta? pa primaš platu za to što odgovorno radiš.

Ja to vidim drugačije. Taj sertifikat nije dokaz da si častan, već da ti je sve jasno predočeno i da ne možeš posle reći nisam znao, jer si potpisao da si upoznat sa svime. Drugim rečima, pošto znam da su sve javne službe morale to da potpišu sad više nema izgovora ne znam, nisam znao. Jasno se solidarnost stavila ispod dužnosti.. nema drug mi je, prijatelj mi je. Ovo je dobra osnova za početak ozbiljnog kažnjavanja. Samo ko će to da sprovede
Prosveta pogotovu, a i zdravstvo... pitanje je da li je problem što je lekar primio sliku od pacijenta. A da li je problem što lekar propisuje lekove nakon seminara i drugih benefita koje je sasvim legalno dobio od farmaceutske kuće za prepisivanje određenog leka? Šta je tu etično? Ugovori koje dogovara RFZO ili viski u rukama lekara? Šta je etika a šta je korupcija?

I sve te agencije za istraživanje ruda i gubljenje vremena - ništa drugo do arčenje državnog novca.

Zaista je lepo što ste učinili neki korak, makar simboličan bio, ali bojim se da karavani prolaze za to vreme.

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
81.615

Нико, вероватно.

У суштини друштво мора да буде то које не трпи корупцију; неодобравање друштва у целини је јаче од законске регулативе. Ако је друштво на свим нивоима комплетно огрезло у корупцију онда је то питање културе тог друштва, не етике појединца, а културу је врло тешко изменити.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Nego, interesantno mi je bilo, nezavisno od situacije u našoj zemlji već generalno (jer mi je jasno da ovo što su uradili je zasigurno prevod), opis sukoba interesa. Na primer, razlikuju tri vrste, zaboravih imena, ali jedno stanje je potencijalni sukob interesa, a na kraju imaš realni sukob interesa. Još dok je potencijalnib treba preduzeti mere i izjasniti se ili izvaditi se iz mogućeg problema. Kada dođeš na kraju u realan sukob interesa, često si već praktično na pragu korupcije. Postoje stepenice, a u realnom sukobu si kada imaš moć odlučivanja za nešto za šta imaš lični interes. To mi je bilo zanimljivo, jer se savetuje da se do te situacije i ne dođe. Šta se radi kada se dođe u tu situaciju? Traži se izuzeće.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Prosveta pogotovu, a i zdravstvo... pitanje je da li je problem što je lekar primio sliku od pacijenta. A da li je problem što lekar propisuje lekove nakon seminara i drugih benefita koje je sasvim legalno dobio od farmaceutske kuće za prepisivanje određenog leka? Šta je tu etično? Ugovori koje dogovara RFZO ili viski u rukama lekara? Šta je etika a šta je korupcija?

I sve te agencije za istraživanje ruda i gubljenje vremena - ništa drugo do arčenje državnog novca.

Zaista je lepo što ste učinili neki korak, makar simboličan bio, ali bojim se da karavani prolaze za to vreme.
Jasno je da ima malih riba i velikih riba.
No kažu riba smrdi od glave, ali se od repa čisti
To je ono kada je Djindjić rekao dajte popravite sat na ovoj zgradi fabrike, to barem možete.. Ali kod nas se ljudi uvek hvataju za veliko, a puno sitnih promena je zapravo nužno

Nisam ja ništa učinila, niti mi, meni je sve to samo ineteresantno sa više stanovišta.. ne pecam se više na tu ni veliku ni "politikansku" politiku, već onako :)

Lancier

Veoma poznat
Poruka
10.358
Jasno je da ima malih riba i velikih riba.
No kažu riba smrdi od glave, ali se od repa čisti
To je ono kada je Djindjić rekao dajte popravite sat na ovoj zgradi fabrike, to barem možete.. Ali kod nas se ljudi uvek hvataju za veliko, a puno sitnih promena je zapravo nužno

Nisam ja ništa učinila, niti mi, meni je sve to samo ineteresantno sa više stanovišta.. ne pecam se više na tu ni veliku ni "politikansku" politiku, već onako :)
Ah taj idealizam :)

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
81.615
Šta se radi kada se dođe u tu situaciju? Traži se izuzeće.

Звучи као добра прилика да нешто урадиш у своју корист!

Питам се колико људи стварно тражи изузеће. Питам се које су процедуре и колико је тражено тако нешто. Вероватно мало.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Звучи као добра прилика да нешто урадиш у своју корист!

Питам се колико људи стварно тражи изузеће. Питам се које су процедуре и колико је тражено тако нешто. Вероватно мало.
Kažem, gotovo sam sigurna da je to sve samo prevod odnekud...
A eto ima zemalja gde to nije samo san, gde se zaista tako radi. I ako se nađeš u korupciji da debelo odgovaraš.

Mali primer je bio kada sam kod bake u Stralsundu (severna Nemačka) doživela kako me ljud opominju na semaforu kada sam počela skroz zamišljena da prelazim na crveno, a nigde auta... Par njih mi je viknulo da se vratim, i to ne kao savet da ću poginuti, već da kršim pravilo crvenog svetla. To je ono što pobedonoscev pisa o kulturi i o društvu.. Naša svest je upravo ta da javni interes ne postoji, da postoje samo lični interesi..

Pa ja ne znam ni da li mi kao zemlja imamo neki plan za naredne godine, da li imamo išta ozbiljno? Naravno da nemamo. Ne postoji strategija, ne postoji ništa sem... da dođem i d aostvarim lični interes. Tako da ovaj kao seminar dođe kao dobar i interesantnan prevod nečega što se u nekoj drugoj zemlji primenjuje :)

Lancier

Veoma poznat
Poruka
10.358
A eto ima zemalja gde to nije samo san, gde se zaista tako radi. I ako se nađeš u korupciji da debelo odgovaraš.

Mali primer je bio kada sam kod bake u Stralsundu (severna Nemačka) doživela kako me ljud opominju na semaforu kada sam počela skroz zamišljena da prelazim na crveno, a nigde auta... Par njih mi je viknulo da se vratim, i to ne kao savet da ću poginuti, već da kršim pravilo crvenog svetla. To je ono što pobedonoscev pisa o kulturi i o društvu.. Naša svest je upravo ta da javni interes ne postoji, da postoje samo lični interesi..

Pa ja ne znam ni da li mi kao zemlja imamo neki plan za naredne godine, da li imamo išta ozbiljno? Naravno da nemamo. Ne postoji strategija, ne postoji ništa sem... da dođem i d aostvarim lični interes. Tako da ovaj kao seminar dođe kao dobar i interesantnan prevod nečega što se u nekoj drugoj zemlji primenjuje :)
Ovo je ipak razlika između nemaca i nas. Ne sviđa mi se taj pristup, čak ga smatram agresivnim i represivnim.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
35.797
To je deo rekonstrukcije korumpirane drzavne administracije, sasvim odomacene, kao da nije kriminal kao politicka volja, ali jedne nevaspitane, izdajnicke tehnokratske srbije.
Odlican koncept za zbunjene drzavne sluzbenike i nacin da saznaju razliku izmedju legalnog kriminala i postenog coveka koji mirno spava, a na sudu se ne brani neznanjem i zbunjenoscu, a narocito ne politickom voljom koja je kriminalizovanje drzavne administracije....

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
35.797
Treba objasniti "skolovanoj" administraciji da politicka volja ne odgovara, ali ljudi odgovaraju.
Svakako da nije resenje pohapsiti pola administracije, ali je interes da tuzilastva i sudovi rade po zakonu sto bi dovelo do hapsenja svakog drugog odgovornog strucnjaka u administraciji. Tako da ih je bolje potsetiti na savest i nacin kako se citaju zakoni....

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
81.615

:)

Звучи непродуктивно, али шта могу друго да ураде?

Ево, сад теби или мени неко каже "хоћемо да етички уздигнемо ваш ООУР, ви сте, друже Пијевац, задужени". Мени не пада на памет шта бих имао да понудим. Не бих знао где да почнем. Не бих знао шта су реална очекивања.

У ствари ја сам песимиста па не бих ни почињао, а то није неки пут напред.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Ovo je ipak razlika između nemaca i nas. Ne sviđa mi se taj pristup, čak ga smatram agresivnim i represivnim.
Velika je razlika.. kad pomislim na kojoj svesti rastu ljudi na različitim delovima planete.. Ono što je naš V govorio i hvalio se kako je čitao Protestantsku etiku, to se na žalost ne može čitanjem steći. Lična odgovornost je nešto što se od malena usađuje, i osećaj za zajednički interes. Kao ona priča o tome da su kamenje od srušene crkve Nemci skrivali po svojim podrumima dok ne dođe vreme da se ponovo sagradi, pa ga onda samo iznosili svako iz svog podruma... Nekad pomislim da se narodi uopšte ne mogu razumeti. Tolike su razlike.

No, bez tog osećaja za javni interes nema ni uređenog društva.. samo skup pojedinaca.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
35.797
Sve se menja kako nasi intelektualci pocinju da istupaju protiv agresivne sekte zapadnih promotera zadojenih materijalizmom i pomognuti silom protiv zakona i morala....materijalizmom gaze moral, a silom zakone srbije....
Jos uvek nisu ukinuti svi zakoni koje su doneli ovi sto se bune protiv tih istih glupih zakona i jos nisu uklonjene sve gluposti u obrazovanju uvedeni dok je naglupi parivodic organizovao skolski sistem, na savetima jos glupljih engleskih mentora....

Lancier

Veoma poznat
Poruka
10.358
Velika je razlika.. kad pomislim na kojoj svesti rastu ljudi na različitim delovima planete.. Ono što je naš V govorio i hvalio se kako je čitao Protestantsku etiku, to se na žalost ne može čitanjem steći. Lična odgovornost je nešto što se od malena usađuje, i osećaj za zajednički interes. Kao ona priča o tome da su kamenje od srušene crkve Nemci skrivali po svojim podrumima dok ne dođe vreme da se ponovo sagradi, pa ga onda samo iznosili svako iz svog podruma... Nekad pomislim da se narodi uopšte ne mogu razumeti. Tolike su razlike.

No, bez tog osećaja za javni interes nema ni uređenog društva.. samo skup pojedinaca.
Ja nisam fan termina uređenog društva (čitaj nemačkog). Prosto mi ta zemlja ne leži. Niti mislim da mogu biti nešto što nisam.
Javni interes je fraza.- to će uvek definisati onaj koji je na vlasti. Društvo ne vlada, već društvena elita vlada.
Daklem, ne pretendujem da se bavim politikom niti da ispravljam krive Drine, bavim se malim stvarima, meni značajnim. :)

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Kad smo kod tih razlika i osećaja za javni interes, vrlo mi je interesantno bilo zimus u Austriji, na institutu gde sam boravila, povodom mera u vezi sa koronom. Ako je njima zdravstveni autoritet u zemlji rekao da je interes stanovništva da se ljudi vakcinišu, oni su to, govorim o intelektualcima, naučnicima, ljudima koji inače o svemu razmišljaju (slušala sam ih na večeri), svi lični interesi tu prestaju i nekako se bez otpora to prihvata. Kažu mi ljudi se svud ponašaju kao Gausova kriva, i među lekarima ima onih sa dna krive, a većina je in line. Iz nekog razloga kultura je takva da ni među mlađima ni među starijima niko se više time nije bavio, jer je to rešena stvar. To je javni interes i tako je. To je neka disciplina koja je kod nas nepojmljiva. Ili kako se englezi diče svojim NHSom. Čak se i premijer koji ima love za vreme korone lečio u bolnici u sistemu NHS, ljudi ostavljaju svoju imovinu posle smrti tom sistemu.. To je socijalizam po tom zdravstvenom pitanju. I taj osećaj za opštu stvar upravo i razdvaja tzv "velike" narode od malih.

Lancier

Veoma poznat
Poruka
10.358
Kad smo kod tih razlika i osećaja za javni interes, vrlo mi je interesantno bilo zimus u Austriji, na institutu gde sam boravila, povodom mera u vezi sa koronom. Ako je njima zdravstveni autoritet u zemlji rekao da je interes stanovništva da se ljudi vakcinišu, oni su to, govorim o intelektualcima, naučnicima, ljudima koji inače o svemu razmišljaju (slušala sam ih na večeri), svi lični interesi tu prestaju i nekako se bez otpora to prihvata. Kažu mi ljudi se svud ponašaju kao Gausova kriva, i među lekarima ima onih sa dna krive, a većina je in line. Iz nekog razloga kultura je takva da ni među mlađima ni među starijima niko se više time nije bavio, jer je to rešena stvar. To je javni interes i tako je. To je neka disciplina koja je kod nas nepojmljiva. Ili kako se englezi diče svojim NHSom. Čak se i premijer koji ima love za vreme korone lečio u bolnici u sistemu NHS, ljudi ostavljaju svoju imovinu posle smrti tom sistemu.. To je socijalizam po tom zdravstvenom pitanju. I taj osećaj za opštu stvar upravo i razdvaja tzv "velike" narode od malih.
Opisuješ Nemce kao da su Kinezi :lol: Ne, ne ja sam više za individualizam! ;) ne volim ja te kolektivističke doktrine!

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Ja nisam fan termina uređenog društva (čitaj nemačkog). Prosto mi ta zemlja ne leži. Niti mislim da mogu biti nešto što nisam.
U današnje vreme mnogi ljudi se odseljavaju u zemlje gde im se čini da im klima i kultura više odgovara
Javni interes je fraza.- to će uvek definisati onaj koji je na vlasti. Društvo ne vlada, već društvena elita vlada.
Dobro je ako prava društvena elita vlada..
Daklem, ne pretendujem da se bavim politikom niti da ispravljam krive Drine, bavim se malim stvarima, meni značajnim. :)
Tako i ja. Već dugo mnogo i ne pratim šta se dešava. Podelila sam stvari na one koje mogu promeniti i one koje ne mogu, i usmerila se samo na one što mogu :)
Ali ponekad volim samo tako malo da analiziram stvari.. onako sa strane bez ostrašćenosti.
I lepo mi je što smo malko proćaskali

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
81.615

Било би политичко самоубиство да се Џонсон лечио на приватној клиници док су милиони животарили (и умирали) у јавним болницама. Тако нешто би било сасвим незамисливо и влада би истог момента пала. НХС је прилично ОК, међутим, посебно код тих озбиљнијих ситуација.

На тему нашег поимања државе и нашег места у њој, увек ми изнова пада на памет нека реченица написана још у претпрошлом веку о Индусима и њиховом односу према Могулској царевини која их је дуго држала у шаци: from the selfishness engendered by centuries of misgovernment, they have derived a weakness of will, an absence of resolute energy, and an occasional audacity of meanness, almost unintelligible in a people so free from the fear of death.

Тако да можда решења ни нема.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
Било би политичко самоубиство да се Џонсон лечио на приватној клиници док су милиони животарили (и умирали) у јавним болницама. Тако нешто би било сасвим незамисливо и влада би истог момента пала.
:ok:. pitanje je zašto kod nas ne bi pala. uvek se setim kako je Nikolić ono pred iybore 2012. ležao u štrajku glađu u jednoj privatnoj bolnici.. i odatle davao izveštaje kako mu je, kako jedva preživljava i kako ga lagano ubijaju..Zasto se niko nije zapitao odakle mu toliko novca da dane i dane provodi u skupoj privatnoj klinici, a prima platu samo u skuštini?
Nekad mi se cini da mi dosta pricamo o uredjenom sistemu, a da se mnogi tu ne bi osecali dobro.. Jer, ne dolazi to uređenje spolja, kao neka vlast da to nameće, već iznutra, iz naroda, iz opšte svesti. Iz iste takve svesti i mi biramo predsednike...
НХС је прилично ОК, међутим, посебно код тих озбиљнијих ситуација.

На тему нашег поимања државе и нашег места у њој, увек ми изнова пада на памет нека реченица написана још у претпрошлом веку о Индусима и њиховом односу према Могулској царевини која их је дуго држала у шаци: from the selfishness engendered by centuries of misgovernment, they have derived a weakness of will, an absence of resolute energy, and an occasional audacity of meanness, almost unintelligible in a people so free from the fear of death.

Тако да можда решења ни нема.
:( :confused:

Победоносцев

Stara legenda
Poruka
81.615
:ok:. pitanje je zašto kod nas ne bi pala. uvek se setim kako je Nikolić ono pred iybore 2012. ležao u štrajku glađu u jednoj privatnoj bolnici.. i odatle davao izveštaje kako mu je, kako jedva preživljava i kako ga lagano ubijaju..Zasto se niko nije zapitao odakle mu toliko novca da dane i dane provodi u skupoj privatnoj klinici, a prima platu samo u skuštini?
Nekad mi se cini da mi dosta pricamo o uredjenom sistemu, a da se mnogi tu ne bi osecali dobro.. Jer, ne dolazi to uređenje spolja, kao neka vlast da to nameće, već iznutra, iz naroda, iz opšte svesti. Iz iste takve svesti i mi biramo predsednike...

:( :confused:

И ја мислим да не. Ми тобоже вапијемо за законима и правним друштвом, али када би се нека сила изненада појавила и решила ствар то би било доживљено као најцрњи атак на наше ја. Нама је од свих Титових крилатица увек била најдража она, мислим, да се "нећемо држати закона као пијан плота." Ту смо нашли себе!

Са друге стране, Срби се углавном врло лако уклопе у врло уређене државе и њихова друштва упркос повременом гунђању, тако да неке далеке наде има.

Paula

black cat
Moderator
Poruka
15.670
И ја мислим да не. Ми тобоже вапијемо за законима и правним друштвом, али када би се нека сила изненада појавила и решила ствар то би било доживљено као најцрњи атак на наше ја. Нама је од свих Титових крилатица увек била најдража она, мислим, да се "нећемо држати закона као пијан плота." Ту смо нашли себе!
:lol:
Са друге стране, Срби се углавном врло лако уклопе у врло уређене државе и њихова друштва упркос повременом гунђању, тако да неке далеке наде има.
Da, kada su manjina. Onda su potčinjeni. Ali mnogi to rade samo iz interesa, trbuhom za kruhom, a ne zato što im to sve odgovara, tj leži im u srcu :).
I tako imamo naše ljude.. koji , jednom mi je bilo i smešno i tužno, na aerodromu u Nemačkoj kada se čeka avion z BG stoje u redovima kod ček ina, iako im se više puta kaže da sednu, da puste invalide prvo, starije, roditelje sa decom.. ne, oni su se nacrtali kao da će im avion pobeći. To je neki urođeni strah da ti neko neće nešto oduzeti.

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.