Enigma koju lingvisti ne mogu da rese!?

Den

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
441
Pozdrav svima na forumu!


Every People Has One

Throughout history, whenever one people encountered another, each found the other speaking a language. The Language Instinct comments: “No mute tribe has ever been discovered, and there is no record that a region has served as a ‘cradle’ of language from which it spread to previously languageless groups. . . . The universality of complex language is a discovery that fills linguists with awe, and is the first reason to suspect that language is . . . the product of a special human instinct.”

Veoma je pohvalno sto vecina na forumu poznaje en-
gleski jezik.Ipak ako je nekome potreban prevod, bicu
vise nego radostan da prevedem!

Svako dobro!
 
Den:
Pozdrav svima na forumu!


Every People Has One

Throughout history, whenever one people encountered another, each found the other speaking a language. The Language Instinct comments: “No mute tribe has ever been discovered, and there is no record that a region has served as a ‘cradle’ of language from which it spread to previously languageless groups. . . . The universality of complex language is a discovery that fills linguists with awe, and is the first reason to suspect that language is . . . the product of a special human instinct.”

Veoma je pohvalno sto vecina na forumu poznaje en-
gleski jezik.Ipak ako je nekome potreban prevod, bicu
vise nego radostan da prevedem!

Svako dobro!


Svi narodi imaju po jedan

Tokom istorije kad bi se sretali,ljudi(narodi)
, svaki bi govorio drugacijim jezikom.Casopis Language Instinct komentarise: " Nikada nije prona-
djeno nemo(bez jezika) pleme, takodje ne postoji
izvestaj koji govori o predelu ili oblasti koja je
bila pocetna faza-pra-jezika iz koga su se razvile
prethodne bezjezicke grupe....Univerzalnost kompleks-
nosti jezika je otkrice koje lingviste ispunjava di-
vljenjem-strahopostovanjem, i jedan od razloga za su-
mnju da je jezik...proizvod posebnog ljudskog instikta." Ako ima gresaka, ljubazno molim sve one
koji pronadju greske, da me isprave.Hvala unapred!

Ovo je jos jedan dokaz od mnogih, koji govore-kli-
cu :" Stvaranje!Stvaranje!Stvaranje!Stvaranje!"


Svako dobro! :D
 
Den:
Tokom istorije kad bi se sretali,ljudi(narodi)
, svaki bi govorio drugacijim jezikom.Casopis Language Instinct komentarise: " Nikada nije prona-
djeno nemo(bez jezika) pleme, takodje ne postoji
izvestaj koji govori o predelu ili oblasti koja je
bila pocetna faza-pra-jezika iz koga su se razvile
prethodne bezjezicke grupe....Univerzalnost kompleks-
nosti jezika je otkrice koje lingviste ispunjava di-
vljenjem-strahopostovanjem, i jedan od razloga za su-
mnju da je jezik...proizvod posebnog ljudskog instikta." Ako ima gresaka, ljubazno molim sve one
koji pronadju greske, da me isprave.Hvala unapred!

Ovo je jos jedan dokaz od mnogih, koji govore-kli-
cu :" Stvaranje!Stvaranje!Stvaranje!Stvaranje!"


Svako dobro! :D

OK, samo mi nije jasno sta pokusavas da dokazes tim tekstom? To je jedna konstatacija koja stoji.
Ali, komunikacija postoji i izmedju zivotinja. Na primer, macke za medjusobno sporazumevanje koriste 15 razlicitih recenica, a delfini oko 30. Neki naucnici su utvrdilu da delfini iz razlicitih mora "pricaju" razlicitim "dijalektima". Oblici signala su drugaciji.
A sta cemo sada sa tom cinjenicom? Stvaranje OK, ali izgleda da je i evolucija ucinila deo svog posla.
 
Den:
Veoma je pohvalno sto vecina na forumu poznaje en-
gleski jezik.Ipak ako je nekome potreban prevod, bicu
vise nego radostan da prevedem!

Svako dobro!

:D А шта ти кажеш ако неко зна :wink: Српски језик (барем тако помало)? :D Али Српски, веруј ми, је више сложан него Енглески.

:D Све најбоље!
 
Алjона:
Den:
Veoma je pohvalno sto vecina na forumu poznaje en-
gleski jezik.Ipak ako je nekome potreban prevod, bicu
vise nego radostan da prevedem!

Svako dobro!

:D А шта ти кажеш ако неко зна :wink: Српски језик (барем тако помало)? :D Али Српски, веруј ми, је више сложан него Енглески.

:D Све најбоље!

:D

Pozdrav Aljona!Veoma je pohvalno sto govoris srpski jezik.I ja sam negde cuo da je srpski jezik jedan od tezih jezika!

Svako dobro!
 
A sta cemo sada sa tom cinjenicom? Stvaranje OK, ali izgleda da je i evolucija ucinila deo svog posla.[/quote]

To je upravo kljucni deo ovog teksta-nema evolucije u slucaju jezika!Lingvisti su otkrili slozenost jezika na samom startu.Nema postepenog razvoja nijednog jezika.Ne postoje faze razvoja u slucaju jezika.

Kada su zivotinje u pitanju, ne moze se govoriti o nekoj svesnoj radnji, narocito o upotrebi jezika koji je deo slozene funkcije mozga, sto je iskljucivo odlika razumnih bica-ljudi!Zivotinje komuniciraju podstaknute instiktom i nisu svesne da to cine, nisu svesne da uopste postoje!Jedino je covek svestan svog postojanja!

Pozdrav Deki! :D
 
Den:
A sta cemo sada sa tom cinjenicom? Stvaranje OK, ali izgleda da je i evolucija ucinila deo svog posla.

To je upravo kljucni deo ovog teksta-nema evolucije u slucaju jezika!Lingvisti su otkrili slozenost jezika na samom startu.Nema postepenog razvoja nijednog jezika.Ne postoje faze razvoja u slucaju jezika.

Kada su zivotinje u pitanju, ne moze se govoriti o nekoj svesnoj radnji, narocito o upotrebi jezika koji je deo slozene funkcije mozga, sto je iskljucivo odlika razumnih bica-ljudi!Zivotinje komuniciraju podstaknute instiktom i nisu svesne da to cine, nisu svesne da uopste postoje!Jedino je covek svestan svog postojanja!

Pozdrav Deki! :D[/quote]

Apsolutno pogresna postavka.
Prvo, jezici se itekako razvijaju i kroz istoriju menjaju da ti danas da se slucajno sretnes sa svojim pretkom koji takodje govori srpski, vas dvojica se ne biste medjusobno razumeli.
Kada su zivotinje u pitanju, to su itekako razumna bica i postavka da one to rade nesvesne svog postojanja je potpuno pogresna. Ako posmatras zivotinje to ces i sam zakljuciti. I mi deo toga radimo instiktivno, bas kao i zivotinje. Ali osim instikta zivotinje znaju da se sluze i razumom. Ne tako kao mi, ali znaju.
Sta mislis, kada vukovi krecu u lov postoji vodja koji vodi copor i izdaje naredjenja. Da li to mozes da posmatras ikljucivo instiktivno ili ces priznati da ce se copor u razlicitim situacijama drugacije ponasati, a to im nece reci instikt vec nesto drugo.
Evo bas sam jutros ponovo gledao emisiju o vevericama. Ljudi postave hranilicu za ptice, ali veverice se popnu i pojedu tu hranu. Sta god da su ljudi smislili, veverice su svaku tu prepreke uspele da savladaju i opet su dolazile do hrane. Svaka prepreka je bila bitno drugacija i da bi bila savladana osim spretnosti i instikta za hranom bilo je potrebno jos nesto - razmisljanje.
 
rdeki:
Den:
Apsolutno pogresna postavka.
Prvo, jezici se itekako razvijaju i kroz istoriju menjaju da ti danas da se slucajno sretnes sa svojim pretkom koji takodje govori srpski, vas dvojica se ne biste medjusobno razumeli.

:D

Primer koji navodis govori o jeziku koji je, takodje na visokom stupnju razvijenosti, iako je to jezik mojih predaka.Jezik koji ima svoje pismo, gramatiku i druga pravila.Razlika izmedju srpskog jezika koji ja i ti govorimo i srpskog jezika koji je unapredio Vuk Karadzic, nije velika.

Lingvisti govore o necemu drugom-Deki nisi pazljivo citao izjavu strucnjaka koji proucavaju jezike!

Zivotinje nisu svesne svog postojanja!Kada ispred bilo koje zivotinje postavis ogledalo i kada zivotinja ugleda svoj sopstveni lik u ogledalu ona zeli da komunicira-da uspostavi kontakt sa likom u ogledalu, misleci da je to neka druga zivotinja.To je, opet rezultat naucnog istrazivanja.

Sve druge radnje koje zivotinje cine, cine podstaknute instiktom-instiktom za samoodrzanjem.


Svako dobro! :D
 
STAJIC:
Primer koji navodis govori o jeziku koji je, takodje na visokom stupnju razvijenosti, iako je to jezik mojih predaka.Jezik koji ima svoje pismo, gramatiku i druga pravila.Razlika izmedju srpskog jezika koji ja i ti govorimo i srpskog jezika koji je unapredio Vuk Karadzic, nije velika.

Lingvisti govore o necemu drugom-Deki nisi pazljivo citao izjavu strucnjaka koji proucavaju jezike!

Zivotinje nisu svesne svog postojanja!Kada ispred bilo koje zivotinje postavis ogledalo i kada zivotinja ugleda svoj sopstveni lik u ogledalu ona zeli da komunicira-da uspostavi kontakt sa likom u ogledalu, misleci da je to neka druga zivotinja.To je, opet rezultat naucnog istrazivanja.

Sve druge radnje koje zivotinje cine, cine podstaknute instiktom-instiktom za samoodrzanjem.


Svako dobro! :D

Razlika izmedju srpskog jezika kojim mi govorimo i srpskog jezika koji se govorio u 14. veku je ogromna.

Mislis da je ogledalo dovoljan dokaz za to sto pokusavate da dokazete da su zivotinje nesvesne?
Ja mislim da to nije nikakav dokaz.
Zivotinje razmisljaju. Zivotinje medjusobno komuniciraju. I to ne rade iskljucivo instiktivno, i o tome postoje brojni dokazi. Pa i ne trebaju ti dokazi. Samo sedi i posmatraj ih i videces.
 
Den:
Pozdrav Aljona!Veoma je pohvalno sto govoris srpski jezik.I ja sam negde cuo da je srpski jezik jedan od tezih jezika!

Svako dobro!

Аха, говорим, ако би ти чуо ово :D. Знаш, нашла сам у уџбенику Српског једну преинтересантну реченицу типа "ми смо Руси незнамо зашто Срби тако говорају". :D Еех, ево и учи :D.

:D Срдачни поздрав!
 
[quote="Алjона
Аха, говорим, ако би ти чуо ово :D. Знаш, нашла сам у уџбенику Српског једну преинтересантну реченицу типа "ми смо Руси незнамо зашто Срби тако говорају". :D Еех, ево и учи :D.

:D Срдачни поздрав![/quote]

:D

Pozdrav Aljona!Nisam bas najbolje razumeo smisao te recenice!Budi ljubazna pa mi objasni malo bolje, ako je moguce!

Svako dobro! :D
 
U vezu naslova teme doista postoji jedan čudan paradoks.

Interesantno je što se dogadja za vrijeme običnog govora. Pokušajmo steći jedan površan uvid.
Naime, kod izgovaranja rečenica dešava se četrnaest radnji u sekundi (mrdanje usana, pomjeranja jezikom, zatezanja i opustanja pojedinih misica, itd.) koje kada se sjedine čine jednu skladnu, od mozga kontroliranu, simfoniju koja rezultira govorom. Pri tome mozak imak krajje čudan zadatak da iskrice misli (najnenvjerojatniju superprefinjenu rapsodiju tananih mrežastih el. impulsa) pretvori u razumljive zvučne vibracije sa točno odredjenim značenjem.
Najintrigantnije od svega je to da niti jednu od tih radnji koje učestvuju u formiranju govora nije moguće izdvojenu ponoviti više od nekoliko puta u sekundi, iako bi za mozak to trebalo biti neusporedivo lakše. Kako je to uopće moguče? Jeli doista takvo što nastalo iz roktanja i režanja nasih predaka? Može li biti da je mozak stvoren sa funkcijom govora. Činjenice prije upučuju na taj zaključak.

Zapazi što se još može dešavati dok govorimo.
Dok još govorimo, naše oči registruju bezbroj detalja koje mozak tumači, i hodamo pri čemu je svaki korak nova simfonija uravnoteženih pokreta. Usput u ruci, primjerice, točno odredjenim pritiskom prstiju možemo držati olovku i nešto bilježiti, možda neke nove stihove, dok će nas čula upozoravati svake milisekunde na promjene u okolini. I jos dok se sve to odvija mi razabiremo i razumijemo što nam se govori. Tu su još tisuće operacija koje nas nervni sustav i sustavi raznih hormaonalnih lučenja kontroliraju, a kojih nismo svjesni, dok istovremeno milijuni sitnijih očiju u obliku ćelija imunog sistema pažljivo promatraju svakog uljeza koji je usao u naše tijelo.
Medjutim, sve to odvija se u milijardama čudesno povezanih i organiziranih prostorčića veličine nekoliko desethiljaditih dijelova kubičnog milimetra, koliko zaprema jedna stanica. Plod slučaja?
Nije samo nemjerljiva kopleksnost u pitanju već uistinu nepojmljiva organiziranost.
 
STAJIC:
[quote="Алjона
Аха, говорим, ако би ти чуо ово :D. Знаш, нашла сам у уџбенику Српског једну преинтересантну реченицу типа "ми смо Руси незнамо зашто Срби тако говорају". :D Еех, ево и учи :D.

:D Срдачни поздрав!

:D

Pozdrav Aljona!Nisam bas najbolje razumeo smisao te recenice!Budi ljubazna pa mi objasni malo bolje, ako je moguce!

Svako dobro! :D[/quote]

:D Нема везе. :D Ово је Руски сленг. Уопштем, Српски је тежак.
 
Interesantno je da nema evolucionista,darvinista i onih koji bi radije da su slucajno nastali, da daju vidjenje kako je jezik nastao i evoluirao!Procitao sam da neki, cak negiraju i jezicke eksperte koji su izneli fantasticnost jezika i njegov vec razvijeni oblik-bez prethodnih faza razvoja!

Da, jezik, jos jedna od mnogih pukotina evolucije!

Vidimo se!
 
Den:
Interesantno je da nema evolucionista,darvinista i onih koji bi radije da su slucajno nastali, da daju vidjenje kako je jezik nastao i evoluirao!Procitao sam da neki, cak negiraju i jezicke eksperte koji su izneli fantasticnost jezika i njegov vec razvijeni oblik-bez prethodnih faza razvoja!

Da, jezik, jos jedna od mnogih pukotina evolucije!

Vidimo se!

Hmmmm... POstavio covek temu, ljudi pisali sta su pisali, a on ne citajuci nista od toga zakljucuje da je jezik pukotina evolucije.
Ne znam samo sta ce ti forum...
 
Не треба бити научник да би се виделе све те пукотине. Оне су толике да и онај ко је завршио основну школу може да их види, само ако хоће. Ево.. да ли си ти лично икада озбиљно размислио о томе како је могуће да овако сложени и уређени свет настане - пуким случајем ? :roll:
 
MaranAta:
Не треба бити научник да би се виделе све те пукотине. Оне су толике да и онај ко је завршио основну школу може да их види, само ако хоће. Ево.. да ли си ти лично икада озбиљно размислио о томе како је могуће да овако сложени и уређени свет настане - пуким случајем ? :roll:

Pa ne treba biti naucnik da bi shvatio da zivotinje medjusobno komuniciraju. Slozenije vrste imaju i slozeniji sistem komunikacije, tacnije jezik. I ne treba biti naucnik i primetiti da je jezik kod slozenijih vrsta slozeniji, te da to nikako nije u suprotnosti sa teorijom evolucije.
Ali, na zalost, ima onih koji se prave veci naucnici od onih pravih, pa tvrde kako belo nije belo, a crno nije crno, a Sunce nije izvor svetlosti.
 

Back
Top