Milena 9,
Ne verujem da bi se iko na ovom forumu usudio da, ovako ovlaš i fragmentarno, uspostavlja neki opšti kriterijum umetnosti. Međutim, ukoliko ne želimo da zapadnemo u puku proizvoljnost, i ostanemo pri sasvim profanim, i u tom smislu neraspravnim konstatacijama o tome šta se kome dopada, smatram da je važno napraviti, ipak, izvesnu diferenciju između umetničkih dela i popularne literature.
Uzmimo za primer onu vrstu popularne literatuire sa kojom je, verujem, veliki broj posletilaca ove teme imao neposredno iskustvo - romane Agate Kristi. Radi se o pitkim pričama, zanimljivoj radnji, štivu koje se čita u dahu. Ipak, iskreno govoreći, retko ko bi ovo nazvao književnošću. Pre svega iz razloga što, osim interesantnog "zapleta" ovde ne pronalazimo ništa drugo, pa nas se ove knige, kada ih pročitamo jednostavno ne tiču. Ukoliko artikulišemo pređašnji stav, otkrićemo da je izvor naše nezainteresovanosti izostanak gradje za jednu hermeneutičku interpretaciju. Teško da ovde možemo napredovati dalje od onoga što nam kazuje tekst, da u ovom slučaju možemo ići u nekazano, a naslućeno u autorovom tekstu. A to znači da ovakva "literarura" ne potrebuje refleksiju, onaj napor čitaoca, odgovor, koji, takođe, zahteva svojevrsnu "umetničku kreativnost".
U tom smislu treba oštro odvojiti kategoriju "dopadanja", od kategorije "refleksije".Sano u izuzetnimn slučajevima prijaće Vam čitanje Sartove "Mučnine". Težak, jezgrovit stil, koji ne ostavlja prostor ni za kakvo "uživanje". Pa ipak, ova knjiga pobudjuje razlišite interpretativne zahvate, koji često zahtevaju ponovno čitanje.
Dakle, od umetnosti ne treba očekivati da blago draška naša čula. Ni u antici umetnost nije naprosto prijatna. Poznato je da su prizori u tragedijama izazivali grozu, užasavanje, tugu, gadjenje. Ali, antičke tragedije su ostvarivale taj odgvor publike, proširenje orhestre, odnosno pomenuto izlaženje u susret. Tako nešto teško može da izazove, na primer, neki laki roman Mome Kapora, ili "Kasandra", koju pominjete.
Uloliko bismo naprosto usvojili kategoriju prijemčivosti, celokupan projekat paideie, još od antike, morao bio da ustupi mesto pukom sladokustvu. To se, doduše, možda već i događa, ali tome ne treba davati za pravo.
Naravno, postoji taj pučki argument - kako možemo znati da je nešto kič, ukolko nismo bili u neposrednom kontaktu sa delom koje na ovakav način diskvalifikujemo. Ovaj argumet prenebregava činjenicu da mi, ipak, živimo u komunikacionoj zajednici, koju sačinjavaju čitaoci, kritičari, autori. Drugim rečima, vrednosni sudovi o nekom delu podrazumevaju međusobne upute, odnosno kritičke ocene, isto kao što se služimo bibliografijama, kada otpočinjemo rad na nakom naučnom tekstu. Uostalom, i konzumeti polularne literature takođe imaju svoju komunikacionu zajednicu, pa čak i specifičan žargon sporazumevanja, koji ih upućuje na novine.