EKV

Zaboravih vam reći da , iako mi ne pada na pamet da pratim farmu , jedan od momenata između prebacivanja , naletih na temu o ekv-u , kada je firči pričao kako mu ne smeta da spava u malim lošim
prostorima jer je kada su snimali u Ljubljani , između snimanja sa Ekv-om po noći i ''gostovanja'' za Plavi Orkestar u dnevnim terminima ; spavao ispod stola u studiju .....

zasto ljudi uvek moraju da se pravdaju u ovakvim situacijama?
:mrgreen:
 
Kad sam rekla da podseća, mislila sam na referisanje na EKV stihove (prisutno i u prošlom romanu), i EKV kao "osnov" romana (što je slučaj i sa prošlim), ništa drugo.

A zbog čega? Prosto me zanima. Zbog čega je Margita Stefanović lik krimi priče? Jedan je od likova, ali lik iz naslova romana, pa je pretpostavljam i - najvažniji.

Рекох: то у бити није крими прича, иако има елемената.
У овом роману заправо нема онаквог реферисања на стихове ЕКВ. Сем тога, у њему није ЕКВ "основ", мада ЕКВ јесте присутна у извесној мери.
Кажем, Маргита је само један од ликова, па чак није ни главни, у смислу основне радње, али, на неки начин, дискретан и ненаметљив, "прожима" читав роман. Но, опет, по важности, можда, на неки други начин јесте међу најважнијим ликовима, за главног јунака, вероватно један од најважнијих. ;)

А, - зашто баш Маргита? :think: То, зашто баш овај или онај, и зашто баш ова или она тема, можеш сваком писцу да поставиш, за сваки лик.

(Баналан) одговор био би да је то једна од особа која ми је врло занимљива, и која ме је је, ето, инспирисала, и "повукла" да је уведем у роман.

Али, онај сложенији одговор захтевао би да овде испишем читаву историју тог рукописа, и како се, после многих верзија, кроз више година, најзад уобличила таква у коју је Маргита, просто - сама ушла...
Но, не бих даље да смарам с тим уистину комплексним процесом писања, с којим се сусреће сваки писац, јер, уосталом, сваки писац има и неки свој посебни начин како све то решава.

A gde sam rekla da mi smeta? :confused:
Zašto ti svaki (moj) komentar/kritiku svojih odlomaka shvataš kao "smetanje", čim nisu direktno oduševljenje, ili šta već? :confused:
Iznosiš svoje odlomke, i sasvim je u redu da se na njih reaguje. Forum služi komentarisanju iznetog. E, sad, ne možeš očekivati samo reakcije i kritike jednog smera. :neutral: Nisam te ni vređala, ni ništa slično.
Није мени уопште ту засметала књижевна критика, нормално је да се некоме свиђа или не свиђа неки текст, већ опаске о "превише ЕКВ" уопште, значи заправо нешто што нема много везе са самом књижевношћу, и то је заправо део оне наше старе дискусије о односу према члановима ЕКВ, о уношењу или не Миланове поезије у читанке, о томе што ja, матора и озбиљна породична жена, од скоро 5 банки, имам по орманима разне постере, од ЕКВ, преко фотки Београда, до Чеа, и друго у вези с тим аспектима ове теме.

Значи, на то се односи и опаска о "прозивању".

Надам се да је сад јасније. :)
 
А, - зашто баш Маргита? :think: То, зашто баш овај или онај, и зашто баш ова или она тема, можеш сваком писцу да поставиш, за сваки лик.

Da lik nije poznata preminula ličnost, pride neko ko te prilično interesuje na različite načine, ne bih to pitala. Kad porazmislim, ne znam ni da li je to "u redu". Takva "upotreba" javnih ljudi kojih više nema. Drugo je bavljenje njihovim životima i radom na temelju ličnog dodira i iskustva sa njima. Ovako... Ulazak "preminule stvarnosti" u fikciju...

Није мени уопште ту засметала књижевна критика, нормално је да се некоме свиђа или не свиђа неки текст, већ опаске о "превише ЕКВ" уопште, значи заправо нешто што нема много везе са самом књижевношћу, и то је заправо део оне наше старе дискусије о односу према члановима ЕКВ, о уношењу или не Миланове поезије у читанке, о томе што ja, матора и озбиљна породична жена, од скоро 5 банки, имам по орманима разне постере, од ЕКВ, преко фотки Београда, до Чеа, и друго у вези с тим аспектима ове теме.

U redu je da primetimo i konstatujemo šta god da osetimo ili pomislimo u vezi sa onim što ovde pročitamo. :neutral: Dakle, i ono što nije književna kritika. :neutral: Dokle god ne prelazimo neku granicu vaspitanja i kulture u obraćanju, a ja mislim da je nijednom nisam prešla. Ali ne mogu ništa ako i sada bilo koga od vas neka moja ranija rečenica pecka i smeta vam. :neutral: Stojim iza svega što sam do sada rekla i tebi i drugima. Vezano za te postere i bilo šta drugo. Nijednom nikoga nisam uvredila. Ali, naravno, imate pravo da vam se ne dopada ono što kažem.
 
Da lik nije poznata preminula ličnost, pride neko ko te prilično interesuje na različite načine, ne bih to pitala. Kad porazmislim, ne znam ni da li je to "u redu". Takva "upotreba" javnih ljudi kojih više nema. Drugo je bavljenje njihovim životima i radom na temelju ličnog dodira i iskustva sa njima. Ovako... Ulazak "preminule stvarnosti" u fikciju...
Каква “употреба”? А толики романи, песме, приповетке, о животу, или инспирисане “ликом и делом” познатих људи?
Како да имаш “лично искуство додира” с, не знам, на пример, Јеленом Анжујском, краљем Александром Обреновићем и Драгом Машин…?

И, уосталом, важно је - како та “преминула стварност” улази у фикцију, а не да ли улази или не улази.

U redu je da primetimo i konstatujemo šta god da osetimo ili pomislimo u vezi sa onim što ovde pročitamo. :neutral: Dakle, i ono što nije književna kritika. :neutral: Dokle god ne prelazimo neku granicu vaspitanja i kulture u obraćanju, a ja mislim da je nijednom nisam prešla. Ali ne mogu ništa ako i sada bilo koga od vas neka moja ranija rečenica pecka i smeta vam. :neutral: Stojim iza svega što sam do sada rekla i tebi i drugima. Vezano za te postere i bilo šta drugo. Nijednom nikoga nisam uvredila. Ali, naravno, imate pravo da vam se ne dopada ono što kažem.
Не допада ми се, признајем, па тако и одговарам. Али, не спорим ти право на мишљење, само му супротстављам своје, дакле, не вређам ни ја тебе.
 
Каква “употреба”? А толики романи, песме, приповетке, о животу, или инспирисане “ликом и делом” познатих људи?
Како да имаш “лично искуство додира” с, не знам, на пример, Јеленом Анжујском, краљем Александром Обреновићем и Драгом Машин…?

Pobogu. :neutral:
Oko knjige Aleksandra Ilića "Vrati unatrag", digla se onolika prašina jer je možda nešto pridodao istini. A knjigu o njenom životu napisao je on koji ju je poznavao. Ti u usta umrle javne ličnosti stavljaš izmišljene reči i radnju, i u tome ne vidiš ništa diskutabilno?! :eek: :eek: :eek:
Tvoj roman je krimi ili kakva već priča, fikcija, u kojoj je lik Margita Stefanović. Žena koja je realno postojala, koju nisi poznavala, i koje više nema. Lično mislim, i mislim da je vrlo blizak razumu, moj stav da na to nisi imala pravo. Isto bih rekla i da si na taj način upotrebila i bilo koju od ostalih ličnosti koje si navela. Ali, da si napisala njihovu biografiju, ili objedinila činjenice o njihovom životu i delanju, ne bih. (Mada se i tu može postaviti pitanje kompetentnosti.) To su dve potpuno različite stvari. Tvoja knjiga nije štivo inspirisano Margitinim likom i delom. Tvoje štivo je fiktivna krimi (ili kakva već) priča, u kojoj je lik Margita Stefanović. Očito zbog tvoje jake involviranosti u EKV uopšte.

Čini mi se da će na knjigu pozitivno odreagovati jedino (naj)mlađi fanovi sa ove teme, koje je obradovala sama činjenica da se ime njihovog idola opet provlači kroz neku knjigu i tako "živi" i "traje". Ili pak oni koji možda imaju i više od slatkih 16, ali članove EKV i danas nazivaju Večnima, Svevišnjima, i srodnim neprimerenim imenima. Toliko.
 
Konačno pogledao "Šarlo te gleda" i zaista mi je žao što ova "Prva posjeta Jadranskom moru nakon gubitka prijatelja" Sonje Savić nije urađena nešto bolje. Ovako je to samo skup raznih slika, videa i poruke, na trenutke složenih i više nego amaterski, ali ajde, šta se može...

Je l' mogu ja ovo da potpišem? ;) Kad budem imala više vremena, možda dodam ponešto, ali tvoj post je suština mog mišljenja (ma koliko čudno to zvučalo ;)) o filmu. :) Možda su mi očekivanja bila prevelika usled dugog čekanja da ga pogledam...
 
Ja ne mogu da shvatim a i ne trudim se kako ljudi mogu sebi da daju za pravo da pisu o drugim ljudima bez obzira na to da li ih poznavali ili ne...pogotovo sto se radi o ljudima koji nisu vise medju nama.Verujem da im se to ne bi nimalo dopalo.
 
Pobogu. :neutral:
Oko knjige Aleksandra Ilića "Vrati unatrag", digla se onolika prašina jer je možda nešto pridodao istini. A knjigu o njenom životu napisao je on koji ju je poznavao. Ti u usta umrle javne ličnosti stavljaš izmišljene reči i radnju, i u tome ne vidiš ništa diskutabilno?! :eek: :eek: :eek:
Tvoj roman je krimi ili kakva već priča, fikcija, u kojoj je lik Margita Stefanović. Žena koja je realno postojala, koju nisi poznavala, i koje više nema. Lično mislim, i mislim da je vrlo blizak razumu, moj stav da na to nisi imala pravo. Isto bih rekla i da si na taj način upotrebila i bilo koju od ostalih ličnosti koje si navela. Ali, da si napisala njihovu biografiju, ili objedinila činjenice o njihovom životu i delanju, ne bih. (Mada se i tu može postaviti pitanje kompetentnosti.) To su dve potpuno različite stvari. Tvoja knjiga nije štivo inspirisano Margitinim likom i delom. Tvoje štivo je fiktivna krimi (ili kakva već) priča, u kojoj je lik Margita Stefanović. Očito zbog tvoje jake involviranosti u EKV uopšte.

Čini mi se da će na knjigu pozitivno odreagovati jedino (naj)mlađi fanovi sa ove teme, koje je obradovala sama činjenica da se ime njihovog idola opet provlači kroz neku knjigu i tako "živi" i "traje". Ili pak oni koji možda imaju i više od slatkih 16, ali članove EKV i danas nazivaju Večnima, Svevišnjima, i srodnim neprimerenim imenima. Toliko.
Дакле, ово је тако накарадно схватање, да ја немам речи.

И не знам вреди ли да понављам врло јасне аргументе ономе ко је на њих глув и слеп.

Постоје бројни примери да су у књижевним, и другим уметничким делима на разне начине кориштене историјске личности као јунаци, штавише, многа дела су управо и потпуно - о тим личностима.

Не као документ, већ управо као уметничка фикција.

Ти за то ниси чула? :roll:

Дакле, на основу свега што си написала, коначно закључујем да ти имаш неки дубљи проблем у вези са мном овде (и не само са мном, већ са сваким ко и помисли да гледа на ствари нешто другачије него ти).

Шта тебе брига за моју "инволвираност у ЕКВ", и колика је она?

Ко си ти, да одређујеш шта ћу ја, колико, како, и о коме писати?
 
Дакле, ово је тако накарадно схватање, да ја немам речи.

И не знам вреди ли да понављам врло јасне аргументе ономе ко је на њих глув и слеп.

Постоје бројни примери да су у књижевним, и другим уметничким делима на разне начине кориштене историјске личности као јунаци, штавише, многа дела су управо и потпуно - о тим личностима.

Не као документ, већ управо као уметничка фикција.

Ти за то ниси чула? :roll:

Дакле, на основу свега што си написала, коначно закључујем да ти имаш неки дубљи проблем у вези са мном овде (и не само са мном, већ са сваким ко и помисли да гледа на ствари нешто другачије него ти).

Шта тебе брига за моју "инволвираност у ЕКВ", и колика је она?

Ко си ти, да одређујеш шта ћу ја, колико, како, и о коме писати?

Važi.
 
''Čini mi se da će na knjigu pozitivno odreagovati jedino (naj)mlađi fanovi sa ove teme, koje je obradovala sama činjenica da se ime njihovog idola opet provlači kroz neku knjigu i tako "živi" i "traje". Ili pak oni koji možda imaju i više od slatkih 16, ali članove EKV i danas nazivaju Večnima, Svevišnjima, i srodnim neprimerenim imenima. Toliko. ''

Ha Ha Ha ....Moje srce kao vatra plamti , ali moje su očio kao ugašeni plamen...

...Kada vidiš , upoznaš i osjetiš da znaš šta je sloboda i ljubav ,
ne okreći glavu na drugu stranu , iskaži poštovanje starim i Vječnima...

NE PROGLAŠAVAM EKV BOGOVIMA , SAMO NADLJUDIMA ;
JER TREBAŠ BITI NADČOVJEK I POSVETITI SVOJ ŽIVOT CIJELI ,
ZA STRAST I SLOBODU ZVANU ROKENROL ....I OTIĆI U VJEČNOST ....
ZAR SAM SMJEO DA IM NE ISKAŽEM NAJDUBLJE POŠTOVANJE !

Svašta se nešta danas ne bi svidjelo Milanu , Magi i Bojanu ; ljubav naša prema njima
sigurno bi ...

Evo jedna taoistička misao za FORMA IDEALE :

RIBE SE VESELE :
Čuang Ce i njegov bliski prijatelj Hua Ce su uživali u uzajamnom društvu na obalama Haoa .
Čuang Ce reće :''Svetlucave ribe uživaju u našem Društvu,graciozno pliavajući tamo-amo.
Kolika je samo njihova radost!''
''Ti nisi riba,'' reče Hua Ce ''kako možeš da kažeš da one uživaju'?''
''Ti nisi Čuang Ce'' reče Čuang Ce ,''kako ti možeš da kažeš da ja to ne mogu da kažem!''
''To što ja nisam Čuang Ce dokazuje da ja to ne mogu da kažem'' reče Hua Ce, '' to što ti nisi riba
dokazuje da ti to ne možeš da kažeš . To je savršeno logično ''.
''Možemo li da počnemo iz početka'' ,nastavi Čuang Ce . '' Pitajući kako mogu da kažem da ribe uživaju ti si već potvrdio da ja to mogu da kažem ! Štaviše , ja to mogu da kažem čak odavde !'' .

Peace and prosperity .....
 
@Milunka

Pretpostavljam da imaš dobre namere,ali ja smatram potpuno neprimerenim koristiti stvarni lik nedavno preminule osobe u izmišljenoj priči.....
Drugo su istorijske ličnosti,tu vremenski razmak čini svoje.A i tu pretpostavljam da je sve pisano u kontekstu biografije,samo sa izmisljenim dijalozima.
Ovako....bezveze je.
 
@Milunka

Pretpostavljam da imaš dobre namere,ali ja smatram potpuno neprimerenim koristiti stvarni lik nedavno preminule osobe u izmišljenoj priči.....
Drugo su istorijske ličnosti,tu vremenski razmak čini svoje.A i tu pretpostavljam da je sve pisano u kontekstu biografije,samo sa izmisljenim dijalozima.
Ovako....bezveze je.
Да ли је то примерено или непримерено ствар је - субјективног осећања.

Неко мисли да јесте, неко да није.

Немој ништа претпостављати.

Него, или узми књигу па прочитај, или немој узети.

Али, "претпоставка је мајка свих захеба", и не ваља остајати само на њој. ;)

Мислим да је најбитније да ли је књига добра или није, укупно гледано, као књижевно дело, и тај суд, и одјек међу читаоцима, као писца ме много више интересује, него расправа је ли или није примерено уводити у роман историјску личност, недавно или давно преминулу.
 
Zanimljivo je da ima dosta onih koji krajnje licne emocije
prema Margiti Magi Stefanovic imaju potrebe da podele sa sto vise ljudi.
Po mom skromnom misljenju nekoga ko se bavi psihologijom licnosti,to
je samo dokaz koliko u tome ima neiskrenosti,i nekih skrivenih razloga,a i
sakrivenih podsvesno.
Kada je rec o takvim situacijama covek obicno nema iskrenu potrebu da prica o tome.
Zanimljivo je to. Toliko.
 
meni se skroz svidja ideja da se u roman ubaci bilo ko od Ekv-a, i svako treba da zna da to nije biografija Margite, a ne da lupeta kojekakve stvari. subjektivno je da li se svidja ili ne, prica i sve ostalo. ne vidim razlog da se nekome ne dozvoljava ili sugerise ili nedajboze zabranjuje da stvara ili pise delo. tako da ja imam u vidu kupovinu knjiga :D
 
milan-mladenovic.jpg
 

Back
Top