EKV

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.584

..Pismo koje je DusanGerzic- Gera poslao Magi… (Pariz, 1991.)

Margito !!!
Ti mislis da se ja salim,
al ja stvarno mislim na tebe,
ne znam ni sam zasto …
Mozda zato sto
je Pecar u Londonu,
mozda zato sto
imam nove cizme
2 broja vece,
a mozda zato sto
mi je volja toliko jaka,
mozda zato sto
sam otisao pre
cetiri godine,
mozda zato sto
smo te Gile, Ljuba,
Cavke i ja sreli na Uscu,
mozda zato sto
si bila Anina
najbolja drugarica,
mozda zato sto
imas grafiku Hirsla
mozda zato sto
Milan lici na astronauta,
mozda sto je
Magi decak,
mozda zato sto
lice vara,
mozda zato sto
nema vise mesta
na papiru,
mozda zato sto…

GERA

tumblr_n6agbque2w1sggdfxo1_1280.jpg

Magina molitva

tumblr_n55mezxx3j1sggdfxo1_500.jpg

"Jednog dana, vraćajući se kući avionom, gledala sam oblake ispod sebe
i mislila da ću, u životu, ili tako lepo živeti i lagati se ili se neću lagati. ..."

(Magi Stefanović)

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.584
EKV

JOŠ SAMO PAR GODINA ZA NAS: Citati iz pesama.....​

Njihove pesme žive i među novim generacijama.
Grupa "EKV" je ostavila neizbrisiv trag, a zašto je to tako svedoče stihovi njihovih pesama:

• Ljudi odlaze, odlaze i odlaze... Ovde je dosadno, svi su pobegli. Na neko zabavnije mesto, daleko je, daleko je, Amerika
  • Rastemo, pazimo, slučajno gazimo, tvoje najblaže usne kažu odlazim.....
  • Vatra je ostala u nama, šume će nas primiti u mrak. Bežimo sa ovog svetla, bežimo u mrak .....
  • Treba mi svet, otvoren za poglede, otvoren za trčanje.....
  • I treba mi soba da primi pet hiljada ljudi, sa dignutim čašama, sa dignutim čašama.....
  • I kada mislim da je svega mi dosta, kad krenem da se hvatam za zemlju opet osećam glad. Glad mi otima dodir, glad mi uzima dušu
  • Hej mama, da li znaš šta radi tvoj sin? Hej mama, da li znaš ko je sada sa njim? Hej mama, možda strepiš da li je živ? Hej mama, on je kriv, on je kriv, on je kriv....
  • Putujemo iznad grada, grad se smeje, gleda na nas. Bežimo u novo jutro, iznad grada, ispod nas. Spojili smo dlan i dlan, promenili noć za nas. Ne gubimo dah, ne gubimo dah, mala deca ne poznaju strah
  • Mi menjamo dan za noć, mi menjamo noć za dan... Prolaze brodovi, trube u čast, zvone na uzbunu. Deca uče da plaču, deca uče da poznaju svoj glas
  • Ovaj krug sam smislio, ovaj krug sam stvorio. Ovaj krug sam razbio, u vetar rasuo. Vetar misli, vetar zna, sve što znamo ti i ja. On me voli, on me nosi, on me razbija.....
  • Ja sam oduvek spavao, s' tvojim imenom na usnama. Ti si oduvek spavala, s' mojim imenom na usnama. I kud' god krenem, tvoja je ruka u mojoj ruci. I kada želim nešto da kažem, ja kažem mi! .....
  • Voda pada u tvoje oči boje meda. Ja sam dečak iz vode, imam trag pod levom miškom. Na tvoje usne boje mesa, spustiću kap svoje vode, pustiću glas iz grla.....
  • Imali smo igračke i živeli smo sve, sve one igre na sreću, one igre za ljude, što je smislio neko, pre samo par godina za nas. Da li znaš kako želim da te nađem? Da li znam sve šta trebam da znam? Voli me kako nikad nisi volela....
  • Nije dotakla ništa što bi moglo da boli, njene ruke su bele kao led. Njene misli su čiste, ona misli da voli, ona veruje, veruje!
  • Razmičeš zavese, gledaš obećani grad, svetla se pale i tinja želja u tebi. Još uvek ti đavoli vire iz rukava, i svaki nokat krije otrov ljubavi. Ti si sav moj bol....
  • Ovo je zemlja za nas, ovo je zemlja za sve naše ljude. Ovo je kuća za nas, ovo je kuća za svu našu decu. Pogledaj me, o, pogledaj me očima deteta...

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.584

Ako si video sve
sve sto sam video ja
moraces sklopiti oci
pozeleti da budu mrtve

Da li je kraj, da li je kraj
meni je dosta, meni je dosta
ja kazem ne, ne, ne, ne
ne je sve sto kazem ja

Ako si rekao sve
sve sto sam rekao ja
moraces sklopiti usne
pozeleti da budu neme
-------------------------------
------------------------------

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.584

Jedan dan za jednu voznju
jedna kola, jedan grad
jedan list u jednoj lokvi
jedan pogled preko senke
jednog skoka lakog tela
--------------------------------
I zaboravi ovaj grad
zaboravi ovaj grad
zaboravi ovaj grad, poleti i leti
Uvek isti, uvek ja
covek stalnih navika
ne zelim, ne zelim
ne zelim da, da
I zaboravi ovaj grad
zaboravi ovaj grad
------------------------------------

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.584

Добро знаш сваку реч, сваки знак
како најлакше, најбрже,
најслађе рећи одлазим.
Растемо,
пазимо,
случајно газимо
твоје најблаже усне кажу одлазим.
Анестезија...

Смеје се зрцало мојим очима,
сребрне бубе зричу одлазим.
Замисли ти си ја,
замисли ја сам ти,
отварам очи и кажем одлазим.
Анестезија...

1631022355199.png

You know well every word, every sign
of what’s the easiest, the fastest,
the sweetest way to say I’m going away.
We grow, we take care, we tread by accident
and your kindest lips are saying I’m going away.

Anesthesia...

The mirror’s laughing at my eyes,
the silver bugs are chirping I’m going away.
Imagine you were me, imagine I was you,
I open my eyes and say I’m going away.

Anesthesia...

red and black

Početnik
Poruka
27
Ja recimo znam,da covek koji nece da sjase s mene,deli podatke o mom zivotu.
Zove se Sergej Trifunovic,i tvrdi da me licno poznaje.
Ali neka zna da ja nisam deo njegove primitivne estrade.
Morace da odgovara za svoje postupke.
zabavljao se sa Natasom bekvalac,i svakoraznim olosem

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.554
Modro i zeleno. Pesma koja me podsetila da sam još uvek mlad. Da živim najlepši period i na neki način trgla iz sivila i dosade u koju sam upao. Naravno nije to dovoljno da se PROBUDIM i POKRENEM, ali navelo me je da mislim pozitivnije, tako da hvala im. Na svim pesmama. Neću više Biti sam na ulici, već ću Zajedno sa nekime. Želim da odem sa nekime Iznad grada :), da bacamo svetla daleko.

Richard III

Domaćin
Poruka
3.388
Najbolji naš bend, i najkompletniji, nažalost nisam siguran koliko klinci slušaju danas. Posebnu težinu im daje nihilistički završetak života, retko se i u stranim bendovima nadje situacija da je toliko glavnih aktera tako brzo otišlo u smrt. Ali u tome je i snaga, ono "Samo par godina za nas" baš zato vrlo moćno zvuči... inače Block Out ne može da im pridje ni po čemu recimo. Ne samo da su pedantno stvarali vrhunski rokenrol za naše uslove, nego su i živeli taj život. Isto kao što je reper Moskri mnogo veći panker nego Cane Partibrejkers, tako i ovo.

Ovo im je, po meni, najbolja pesma, uz Tonemo i Kao da je bilo nekad:

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.554
Najbolji naš bend, i najkompletniji, nažalost nisam siguran koliko klinci slušaju danas. Posebnu težinu im daje nihilistički završetak života, retko se i u stranim bendovima nadje situacija da je toliko glavnih aktera tako brzo otišlo u smrt. Ali u tome je i snaga, ono "Samo par godina za nas" baš zato vrlo moćno zvuči... inače Block Out ne može da im pridje ni po čemu recimo. Ne samo da su pedantno stvarali vrhunski rokenrol za naše uslove, nego su i živeli taj život. Isto kao što je reper Moskri mnogo veći panker nego Cane Partibrejkers, tako i ovo.

Ovo im je, po meni, najbolja pesma, uz Tonemo i Kao da je bilo nekad:

Slušamo i mi klinci :). Nema puno, ali bitno je da nas ima koliko toliko. Ali mislim da ne valja porediti ljude, svako ima svoj put, to se odnosi na ovo u vezi Caneta i Moskrija. :).

Neprilagođena

Leptirica
Banovan
Poruka
95.584
Delovi teksta preuzeti sa:
https://noizz.rs/kultura/milan-mladenovic-je-ceo-zivot-voleo-jednu-maju/0qfkvt5
Autor: Ana Rundo Mitić
1642187853844.png

Frontmen i gitarista kultnog benda Ekatarina Velika do poslednjeg daha voleo je jednu ženu
, kojoj je posvetio pesmu simboličnog imena "Srce".
Disao je za rokenrol, borio se protiv ratne propagande i ispisivao note od kojih i danas krv brže struji venama.

Rana jesen 1989. godine. Devojke padaju u trans kad on „pusti glas iz grla“,
a samo nas nekoliko u publici zna da Milan Mladenović peva za nju.
Maja Maričić prethodnog proleća sasvim slučajno je ušetala u njegov život,
a onda je otputovala preko okeana. Bila je studentkinja istorije umetnosti.

Dok je čekao njen povratak, Milan joj je napisao pesmu “Srce”,
a ona se vratila nakon godinu dana i ostala sa njim do samog kraja.
"Nije dotakla ništa što bi moglo da boli,
Njene ruke su bele kao led
Njene misli su čiste, ona misli da voli
Ona veruje, veruje
Neće doći na jesen kada opada lišće
Neće doći u zimu kad je sneg
Nije imala hrabrost, nije imala kada
Da ostane, da ostane kraj mene
Da li da verujem u to..."

- Moje pesme – to sam ja. One su odraz mojih životnih shvatanja i stremljenja. Motive za njih nalazim u realnim životnim surovostima, a tek ponekad dozvolim imaginarnim snovima da prošetaju kroz neki stih. I to činim samo da se imaginacija nazire, kao kroz maglu. Svako od nas ima svoju priču, koju prezentuje na način koji mu odgovara. To radim i ja. Pri tome koristim jedinu mogućnost koja mi je dostupna, a to je muzika! Tako uspevam da zadovoljim svoj ego. Jer, ja ne mogu da pevam o vanzemaljskoj ljubavi, ako me bukvalno guše i razdiru ovozemaljski jadi! –
Milan Mladenović

1642188030305.png

Devedesete su donele mnogobrojne promene.
Po završetku albuma “Samo par godina za nas”, Todorović je napustio bend da bi se posvetio glumačkoj karijeri,
a Pečar je otišao u London, gde je trebalo da se zadrži svega dve nedelje.
Tek nakon godinu i po dana javio se Milanu da mu saopšti da ne planira povratak.
Mada niko više nije ni računao na njega, Mladenovića je njegov odlazak mnogo pogodio.
Taj događaj je označio početak kraja Ekatarine kakvu smo do tada znali.
Na poslednja dva albuma kao autor muzike potpisan je samo Milan, dok je na prethodnim to uvek bio ceo EKV.

Mnogi misle da je njihov najmračniji album “Dum Dum”, koji je izdat 1991.

1642188151637.png

Jugoslavija je bila pred raspadom i prbližavala se građanskom ratu.
Njegovi bliski prijatelji napuštali su zemlju jedan za drugim, kako bi izbegli prisilnu mobilizaciju,
o čemu govori pesma “Zajedno”, u kojoj su svi imenovani.
Milanu je sve to veoma teško palo.
Kad je i njegova devojka Maja otputovala u Pariz na završetak studija,
on je njihov rastanak pretočio u stihove:

"Smeje se zrcalo mojim očima...
Srebrne bube zriču: Odlazim!
Zamisli: Ti si-ja
Zamisli: Ja sam-ti...
Otvaram oči i kažem: Odlazim!" (Anestezija)

Osećao se kao da je u anesteziji kad je shvatio da će i ona otići.
Ali, njih dvoje nisu mogli jedno bez drugog, pa ni kilometri udaljenosti
nisu uspeli da izbrišu ono što je zaista bilo sudbinski određeno.

1642188319741.png

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.