mislim da ovo treba da stoji na ovoj temi
Komentar standarda Jack Russell terijera.
Kako je jack rasel terijer relativno nova rasa (samo u smislu priznavanja od strane FCI) a danas jako popularna ,postoji puno pripadnika ove rase koji se u mnogome razlikuju i ne odaju utisak homogenosti rase.
Pokušaću da ovim tekstom razrešim bar neke dileme a služeći se svojim skromnim iskustvom u odgoju i procenjivanju ove rase na izložbama u inostranstvu.
Rasa je svoj „život“ počela u engleskoj početkom devetnaestog veka pre svega zahvaljujući lokalnom svešteniku inače velikom zaljubljeniku u lov Džonu Russelu, poznatijem među meštanima kao Džek.
jr1
Džon Rasel
Uzgoj je zasnovao na jednoj, pretpostavlja se ženki kratkodlakoj foks terijera, koja je bila gotovo cela bele boje.U selekciji nije mario puno za ekterijer već mu je pre svega bilo bitno kakve radne karakteristike psi imaju.
Tokom godina razvila su se dve linije koje su se generalno razlikovale u tipu.Jedna linija pasa bila je nešto lakšeg kostura i višlja na nogama- elegantnije gradje iz koje je nastao Parson Russell terrier i druga linija koja se odlikovala zdepastom gradjom, jačim kosturom i kratkim nogama iz koje je nastao Jack Russell terrier.
Obe rase ovih terijera su se razvile u kratkodlakom i oštrodlakom varijetetu.
Prvi Parson Dzek Rasel
U standardu rase Jack Rasel terijer kao zemlja porekla pominje se Engleska, dok je Australija zemlja koja ima protektorat nad rasom.
Naime, prilikom naseljavanja australijskog kontinetna doseljenici su sa sobom poveli i svoje ljubimce.U Australiji su se u selekciji vodili pre svega eksterijernim kvalitetetom.
Psi koji potiču od australijskih krvnih linija su gotovo svi oštrodlaki i prepoznatljivog su tipa-gradje.
Početkom devedesetih godina prošlog veka nekoliko pasa ove rase uvezeno je na evropski kontinent i počelo se sa odgojem, rekao bih, „pravih“ lepotana.Danas su psi australijskih krvnih linijija izuzetno cenjeni među odgajivačima širom sveta a dovoljan je podatak da su svi evropski i svetski šampioni proteklih deset godina upravo čiste australijske krvi.
Dakle, možemo da zaključimo da su oštrodlaki psi selekcionirani po ekterijernim osobinama u Australiji dok su kratkodlaki psi selekcionirani u engleskoj pre svega po njihovim radnim karakteristikama za lov.
Australijski tip Jack Rasela
Engleski tip Jack Rasela
Komentar standarda.
Visina psa treba da je oko 28 cm.Telo je nešto duže od visine(15% )
Generalno gledano ima dosta odstupanja u odnosu na ovu visinu pa često srećemo sitnije pse.No, svakako nije velika greška ukoliko je pas nešto manji a, istovremeno pravilnih proporcija tela.Naime,češće su greške u formatu tela i to najviše zbog prekratkih nogu i jako dugih leđa u slabinskom delu.
Nešto duža ledja su po pravilu i blago konveksna odnosno ispupčena što je pak povezano i sa kratkim i oborenim sapima koja su česta mana kod pripadnika ove rase.
Glava bi trebalo da je srednje duga a odnos ličnog i čeonog dela je 1:1(idealno je da je lični deo nešto kraći od lobanjskog).Lični deo je širokih i punih vilica koje na usnama imaju nešto dužu dlaku obrazujući bradu i brkove.Vrlo česte greške su slabe, nedovoljno široke vilice koje ne odaju snagu i obično je tada lični deo nešto duži od lobanjskog.
Stop je srednje izražen a lobanjsko čeoni deo glave širok i umereno mišićav.
Oči srednje velike.
Uši visoko usadjene, preklopljene sa strane, uz obraze nošene dodirujući ivicom obraze.Nepravilno nošene uši su drugi problem koji se jednako često javlja kao i slabe i uske vilice.
Najčešći problem jesu uspravno nošene ili polupodignute uši koje nikako ne smemo tolerisati u odgoju i pri ocenjivanju se treba strogo kazniti.
Male uši i nešto niže usadjene uši koje su pritom pravilno nošene su lakša mana.
Korektna glava
Vrat je srednje dug i suv, grudi duboke i prostrane.
Prednje noge su paralelne.Paralelne prednje noge je gotovo prava retkost videti kod jack rasela.Vrlo često su prednje noge u došaplju i šapama okrenute u polje.
Ugao kolena treba da je oko 130 stepeni i tu i i nema nekih bitnih odstupanja.Veći problem jesu kratke i po pravilu oborene sapi.Psi sa ovakvim sapima imaju slabiji potisak zadnjih nogu pa je ova greška više funkcionalna no eksterijerna.
Rep je visoko usadjen i visoko nošen.Kupiran ili nekupiran.U koliko je ne- kupiran dozvoljen je svaki način nošenja sem da se rep uvija i da je iz korena na ledjima naslonjen (praseći rep).
Pravilan nekupiran rep
Boja:Jack rasel mora da ima 2/3 tela belu boju a ostatak tela može biti braon u svim nijansama,crna i trikolor.
Trikolor
Beli sa crvenim oznakama- najčešća boja
Beli sa crnim oznakama
Dlaka može biti oštrodlaka ili kratkodlaka.Oštrodlaki moraju da imaju negovanu dlaku što se postiže redovnim trimovanjem.
Parenje oštrodlakih i kratkodlakih pasa je dozvoljeno odnosno bolje rečeno ni najmanje se ne obraća pažnja na taj detalj zato što jack rasel terijer po standardu može biti oštrodlaki ili kratkodlaki bez favorizovanja bilo kog od varijeteta.
Kratkodlaki varijetet
Oštrodlaki varijetet
Parson Rasel terijer
Priredio
Nemanja Jovanović, kinološki sudija, apsolvent veterine, takodje i ogdajivač jackrussell terijera