DUŠA PUTOVANJE

Isus nije Hriscanin, Buda nije Budista, Paul Twitchell i Harold Klemp nisu EKisti, ali istovremeno i jesu.
Dosta je tesko sagledati obe strane i pogotovo videti jasno i trecu. Obicno je "da" ili "ne", "svidja mi se" ili "nesvidja mi se", "ovo je lose" ili "ovo je dobro".

Mnogo cesce nego redje hriscanstvo, budizam, islam i sve ostale religije izgledaju kao organizovani napor opiranja originalnom impulsu koji je pokrenuo "osnivaca". Ljudska situacija je uvek ironicna, smesna, grotesktna.

Imao sam priliku da popricam sa jednim covekom koji je pre nekih trideset i kusur godina sreo Harolda Klempa koji tada nije bio duhovni vodja Ekankara, nego jednostavno ucenik u Ekankaru. Ovaj covek je bio zainteresovan i pitao ga je raznorazna pitanja, ali je stekao utisak da Klempu nije mnogo bitno da mu da neke sjajne, fantasticne odgovore koji ce da ga ubede da se uclani u Ekankar. U sustini, ono sto mu je Klemp rekao je: "Pa eto, uzmi neku od Ekankar knjiga, procitaj polako, probaj neku od vezbi koja te privuce i vidi da li je Ekankar nesto sto je za tebe. Nemoj da zuris." Covek je bio razocaran takvom neuzbudljivom prezentacijom, maltene je stekao utisak da je Klemp neki bezveznjak koji nije u stanju nista znacajno i zanimljivo da kaze o Ekankaru.

Kroz par godina Klemp je postao duhovni vodja Ekankara, a ovaj covek kaze da je tek nakon dugog niza godina poceo da shvata pravi znacaj koji je taj susret imao za njega..

Ovo je, kao i uvek, samo deo price i jedan od pogleda.

Pozdrav!

Osmeh,
Hvala ti za ove reči. To je upravo najbolji način da se nekome nešto ponudi a da se ne vrši pritisak, tj da se poštuje volja i prostor pojedinca. To je najbolji način da se poštuje stanje svesti osobe koje je najsvetija stvar.
Sama osoba treba da ocenjuje šta je za nju najbolje i šta je njoj potrebno. Jer, po pravilu čovek očekuje mudrosti koje će mentalizovati ne shvatajući da je mudrost u načinu življenja života i u načinu uzdizanju sopstvene svesti i dubljem razumevanju života.
Sve one mudrosti koje mnogi besede po knjigama, predavanjima i medijima vrede i traju dok ne puhne prvi povetarac.
Hvala ti što si ovom pričom pomogao mom nastojanju da kažem da sam pojedinac ocenjuje šta je za njega ali da istovremeno naše vlastito stanje svesti nas sprečava da uvidimo najvišu istinu, mudrost i razumevanje..
:klap:
 
Poslednja izmena:
Pitanje za LouisaKrstica: Sta mislis o prekognitivnim snovima i to onima koji najavljuju smrt? Od koga dolaze i koja im je svrha?

Acibub,
Retko se dogadjaju takvi snovi, koji će najavljivati smrt, pa ipak kada se dogode oni nas jednostavno obaveste ili nam najave da se pripremimo (ako je dotična osoba nama bliska i ima ili je imala važnu ulogu unašem životu).
Od koga dolaze takvi snovi?
Sigurno od onoga ko potpuno dobro poznaje nas ali i druge oko nas. Ko bi to mogao biti? Prvo: Mi kao Duša imamo pristup sveznanju, ako smo se duhovno dovoljno uzdigli, da zavirimo u odredjena saznanja i ako smo emocionalno dovoljno stabilni i sazreli da zdravo prihvatimo takva saznanja.
Drugo: Onaj ko nam daje takvu informaciju to učini ili da nas jednostavno samo pripremi za nbastupajuću promenu ili da nas pored toga i podstakne da se malo dublje zapitamo o značaju, smislu, svrsi i cilju života. Tj, da nas duhovno podstakne da postanemo svesnije biće nego što smo do sada bili dok smo život prihvatali zdravo za gotovo verujući da on postoji samo od rodjenja do fizičke smrti i da je ovaj fizički svet početak i kraj svega što postoji....
U svakom slučaju, snovi ma koliko ponekada bili strašni uvek budu tu za naše najviše duhovno dobro, da postanemo svesni naše prave uloge u životu i našeg životnog cilja...
Sveprisutni i sveznajući je Sveti Duh....
Navešću dole niže kako je meni najavljena nastupajuća promena kod mog oca a onda i preminuće ("smrt").
 
Postoje odrdjeni dani u toku godine kada će nam budni snovi nagovestiti važnije predstojeće dogadjaje. (Za nas koji sledimo ECKANKAR) To su dani smene godišnjih doba, lični rodjendani, dani nove godine i slični. (Da odmah dodam da će ECK (Sveti Duh) to učiniti čak i mimo ovih dana ako On odluči da je to najbolje za naše razumevanje i naš duhovni razvitak.) Lično obraćam pažnju na 22 oktobar kada je u ECKANKAR-u Duhovna Nova godina kao i na 31 decembar. Tih dana Sveti Duh mi preko budnih ali i noćnih snova nagoveštava ono što je bitnije a što predstoji u narednom periodu od tri meseca ili godinu dana, što zavisi da li je to smena godišnjih doba ili je nova godina.
U nedelju 31 decembra 2000 godine u predvečernim satima sedeo sam i gledao televiziju. Na ekranu se pojavio muškarac, ušao u groblje, došao do jednog groba i obraćajući se ''onom u grobu'' povikao iz sveg glasa: ''Milutineeeee! Oooo Milutineeeee! Šta ima novo u zemlji?'' Budući da se moj otac tako zvao, koji je ovoga puta sedeo pored peći ali iza ekrana, čuvši ove reči bez da je video sliku, nekako likujući reče: ''Vidite kako zovu pametne ljude.''
Sa majkom smo se nasmejali koja je iako iskosa ipak videla o čemu se radilo.
Univerzalnih simbola za sve ljude nema iako se neki po svojoj prirodi sami nametnu. Tako su groblje i nadgrobni spomenici u kombinaciji sa ostalim koloritom, u mojim noćnim i budnim snovima simbol teškog unutarnjeg mentalnog stanja, depresije i slično. Ovoga puta odmah posle onoga što sam video i čuo sa ekrana uhvatila me neka jeza. Dobro sam pogledao oca shvatajući da mu dolazi nimalo dobar životni period u toku dolazeće godine.
Pred kraj leta 2001 godine njegova memorija je počela naglo otkazivati. Često se ''gubio'' kada je živeo u davno minulim godinama svog detinjstva bez imalo osećaja za sadašnjost. Ubrzo je nestao svaki osećaj moralnosti dok konačno nije legao u krevet nemoćan da ustaje, hrani se i kontroliše. Nastupilo je upravo onako teško stanje kakvo je i najavljeno uoči novogodišnje večeri. Bilo je to stanje iz kojeg se nije mogao očekivati povratak.
Drugi budni san vezan za oca pružen mi je kada je već bio zahvaćen ovim teškim stanjem, 22 oktobra 2001 godine na dan Duhovne Nove Godine u ECKANKAR-u. U toj izuzetno mučnoj situaciji, koju sam uglavnom ja nosio, često sam se pitao kuda ovo vodi. Sa takvim putanjem u mojoj glavi išao sam niz ulicu. Jedini čovek kojeg sam video izašao je ispred mene i presekao mi ulicu. Ispod ruke je nosio savijenu novinu na kojoj sam zapazio samo jednu jedinu reč odštampanu krupnim, žutim slovima, ''SMRT''. Odmah mi je bilo jasno da će zakoračiti u 2002 godinu ali najdalje do oktobra meseca.
Njegovo stranje je postajalo sve teže. Zbog nepokretnosti za njega se lepila svaka bolest pa sam redovno, ako ne oko njega, bio negde na putu izmedju ambulante i apoteke.
Krajem januara 2002 godine krenuh u ambulantu da tražim nove lekove kada u sebi upitah Mahantu (sveprisutnog duhovnog učitelja): ''Dokle će trajati ovo sa mojim ocem?'' Idući ulicom ispred mene izlete jedno omanje klupko od manile (debeli kanap) koje se izuzetno brzo odmotavalo zbog debljine kanapa. Shvatih da mi ovaj simbolički jezik kaže da se klupko moga oca odmotava brzo.
Trinaestog aprila je šlogirao posle čega nije mogao ni jesti niti govoriti. Dvadeset i trećeg aprila uveče desnom rukom, kojom je jedino mogao mrdati, privukao je majku i poljubio da bi sutradan ujutru u mom naručju preminuo.
U noći izmedju 24 i 25 aprila dok je njegovo telo ležalo u kovčegu otišao sam u moju sobu da malo odmorim. Gotovo odmah u svom duhovnom telu našao sam se pored kovčega. Nekoliko prisutnih ljudi su sedeli i razgovarali dok je pored samog kovčega u duhovnom telu stajao otac nevidljiv za prisutne.
Radosno sam povikao, ''Oh, evo ga i Milutin.'' Jedan drugog zagrlismo i posle nekoliko minulih života u kojima smo ''ratovali'' rekoh mu: ''Volim te.'' On veselo uzvrati, ''I ja tebe volim.''
Ovde je utemeljeno moje razumevanje da dok god postoji negativna , neizbalansirana karma izmedju dve osobe nemogu imati prirodnu komunikaciju niti ispoljiti čistu uzajamnu ljubav.
Od tog trenutka nadalje medju nama nije bilo više negativne karme ali zahvaljujući baš negativnoj karmi bili smo vezani jedan za drugog da bi smo najzad naučili pravu lepotu ljubavi i njenu uzvišenu vrednost.
Možda ti nije poznato postojanje Budnih snova ali oni imaju istu valjanost kao i noćni snovi budući da nam Sveti Duh jednako govori i preko jednih i preko drugih.
Ovaj tekst sam upravo izvukao iz poglavlja "Budni snovi."
 
Poslednja izmena:
Ovo je stvarno fascinantno.....svi ti znakovi koji su ispred nas a ne znamo ih tumaciti...ne obracamo paznju...ali to ni ne moze svako....

Pozdrav i hvala, ja licno mislim da je Ekankar odlicna stvar, ali eto, svako bira za sebe i ima pravo na svoje misljenje. U ovakvim stvarima tesko je recima uopste iskazati nesto, a ono sto zaista treba da kazem, reci cu na kraju ovog posta, cisto kao prijatelj prijateljima.

Najpre, zanimljivo mi je sto Vakatika kaze - "ali to ni ne moze svako". Stvar je u tome da je potrebna je odredjena, u stvari, precizna kolicina i kvalitet duhovne energije, koju ljudi nemaju. Zbog toga je za 99,99% ljudi, duhovni ucitelj neophodan. Ali duhovni ucitelj koji moze da poveze ljude sa tom duhovnom energijom, na najefikasniji i najblagotvorniji nacin. Onda mozemo i kad mislimo da ne mozemo.

Postoje neki ucitelji koji imaju odredjenu kolicinu te duhovne energije, pa mogu ucenicima da pozajme nesto od toga. Ali to je ograniceno, kao eto, on je otisao do reke, uzeo malo vode u casu i onda ti dao da to popijes, pa onda opet mora da ide do reke da se sam napije vode. Istinski duhovni ucitelj je direktno povezan sa izvorom, recimo da to moze da se uporedi sa sistemom za navodnjavanje. Umesto da stalno ide do reke da uzme vodu da ti da, voda tece kroz njega.

E, ali cekaj, stani malo - kome da se veruje, ovo sve zvuci kao izmisljotina i navlacenje na nesto.

Stvar je u tome sto mi nemamo razvijene sposobnosti za percepciju tih energija. Kada bolje pogledas, mi ni na fizickom nivou ne mozemo da vidimo energije direktno, nego samo rezultate njihovog rada. Zbog toga ovakve stvari ljudima izgledaju kao izmisljotine i nerealne.

Prenos duhovne energije, Baraka, je nesto o cemu govore tradicije duhovnih skola od davnina. Bez toga, najverovatnije, duhovni napredak nije uopste moguc. Zasto se mnoge duhovne skole, pravci i religije raspadaju ili pretvaraju u nesto sto je potpuna suprotnost onome sto su inicijalno trebale da budu? Zbog toga sto je, kada je duhovnii vodja ili lider napustio fizicki plan, bez naslednika, sa njim je otisla i ta duhovna energija. Bez energije nista ne funkcionise, a bez prave kolicine i kvaliteta energije, uglavnom pocne da se vrti u krug ili daje pogresne, nekad i katastrofalne rezultate.

Zanimljiv eksperiment koji moze da uradi neko koga ovo zanima - uzmes nesto sto mislis da ne mozes da uradis i uradis to. Razmotris rezlutate. Onda uzmes tu istu stvar za koju mislis da ne mozes da je uradis i uradis je u ime i zajedno sa svojim duhovnim uciteljem ili osobom koju zaista volis u mislima. Razmotris rezultate i kakva je razika izmedju ova dva pristupa.

Ovo je u sustini cista nauka, onakva kakva bi zaista trebala da bude. Postoje razne vrste energija, od najnizih i najneorganizovanijih, do najvisih i najorganizovanijih. Samo treba da se dovoljno vremena i truda posveti posmatranju i proucavanju tih energija, pa da se vidi da je to nacin na koji kreacija funkcionise.

Najvisi stepen duhovne energije je u reci HU. Ovo cak nema veze ni sa bilo kojim pravcem ili duhovnom skolom ili religijom. Ova rec je izesena na videlo i dostupna svima, jer smo u izuzetno bitnom periodu u istoriji covecanstva. Cak i da ne rade nista drugo (a rade jos dosta toga), Ekankar daje ogromnu sluzbu covecanstu time sto cini ovu rec dostupnom.

Dva slova, jedna rec, izgovara se i peva hjuuuuuuu i desava se cudo. Cudo je promena u svesti. Ali kako to? Pojednostavljeno receno - kad energija viseg nivoa dodje u kontakt sa energijom nizeg nivoa, dolazi do kreiranja energije koja je visa od te energije nizeg nivoa i niza od energije viseg nivoa. Znaci, izmedju te dve energije. Onda na tu energiju opet moze da deluje energija jos viseg nivoa i proizvede jos visu energiju. Onda se neka jako visoka duhovna energija manifestuje u nasem zivotu, a name to izgleda kao cudo.

U sustini, ovo moze da bude komplikovano do bola ili prosto ko pasulj. Kako ko voli.

Tragedija modernog coveka je da njemu treba da se naprica na tone knjiga i rasprava, da bi on konacno doneo zakljucak da je za njega dobro da uradi nesto tako jednostavno kao sto je pevanje svete reci.

Onima koji kritikuju, pa cak i vredjaju. HU je is srca Boga. Samo najvisi duhovni ucitelji zaista znaju sta je HU, jer oni dolaze iz istog izvora kao i ta rec. Doci do tog stepena iziskuje takav rad i zrtvovanje koji su nama nepojmljivi.

Tako da, kao prijatelj prijateljima, i od jednog srca do drugog - kazem da to kritikovanje, koje se nekad pretvara u vredjanje ili ruganje necemu nije u redu, nije ispravno. Ne zbog bilo koga, nego zbog same sustine stvari. Svako ima pravo da radi ono sto misli da treba da radi, i ne radi se o tome da li je nesto primereno ili ne primereno, kulturno ili nekulturno. Niti ovim stvarima treba bilo kakva zastita, da ih neko stiti, jer su stvari tako postavljene da svako dobija prema zasluzi. Onda kad nam se nesto obije o glavu zavapimo - "pa sta smo to uradili da zasluzimo nesto ovako?"
 

Back
Top