Duhovna zabluda ili prelest

@Jasna Inače, taj "duhovni" ego je jako interesantna stvar. Ne znam da li je bila već tema o tome. To sam primetio kod većine učitelja, duhovnjaka...koje sam sreo. Brane samo svoje učenje, sve ostalo negiraju. A u suštini je čist ego trip. Nešto ti se svidi, u ovom slučaju neko učenje, ego kao ego naravno odmah počne da se identifikuje sa time i brani ga po svaku cenu. Poput npr. kad smo bili srednja škola pa se svađaju metalci, pankeri, narodnjaci koja je muzika "bolja" 😁. Do te mere da izbije tuča 😂 Kažeš mu da je sra*e ta pesma, on se uvredi kao da ju je on pravio. Kao da mu život zavisi od toga. E sad, apsurd kod duhovnjaka je što bi oni navodno trebali da su na nekom višem stanju svesti, svesni ega, ne u njegovim okovima. Ali kod njih zna da bude čak i najizraženiji. Potpuni apsurd. Ja uglavnom tako testiram "duhovnjake". Pomenem im neko drugo učenje pa čekam reakciju.
 
Poslednja izmena:
ne brini
ko visoko leti gadno nastrada kad padne.
Jako je interesantno posmatrati tu reakciju ega, narocito na sopstvenom primeru. Npr, ono sviđa ti se neka pesma (ili npr. kola neka, bilo šta) i onda ti neko kaze da je njemu bezveze. Prvo, odmah zauzmes taj odbrambeni stav kao, "kako to misliš da je pesma sra*e?!? 😡". Posmatraš na sebi kako ego brani svoju identifikaciju. Kao da ta opaska njega lično ugrožava. Mislim, možeš misliti. Nit je pravio tu pesmu nit mu život zavisi od nje. Samo mu se lično sviđa.
Ili ovde na forumu. "Kako to misliš da JA nisam u pravu?!?" 😂
 
@Jasna Inače, taj "duhovni" ego je jako interesantna stvar. Ne znam da li je bila već tema o tome. To sam primetio kod većine učitelja, duhovnjaka...koje sam sreo. Brane samo svoje učenje, sve ostalo negiraju. A u suštini je čist ego trip. Nešto ti se svidi, u ovom slučaju neko učenje, ego kao ego naravno odmah počne da se identifikuje sa time i brani ga po svaku cenu. Poput npr. kad smo bili srednja škola pa se svađaju metalci, pankeri, narodnjaci koja je muzika "bolja" 😁. Do te mere da izbije tuča 😂 Kažeš mu da je sra*e ta pesma, on se uvredi kao da ju je on pravio. Kao da mu život zavisi od toga. E sad, apsurd kod duhovnjaka je što bi oni navodno trebali da su na nekom višem stanju svesti, svesni ega, ne u njegovim okovima. Ali kod njih zna da bude čak i najizraženiji. Potpuni apsurd. Ja uglavnom tako testiram "duhovnjake". Pomenem im neko drugo učenje pa čekam reakciju.
Da, razumem te. Možeš reći da je trenutno nešto za tebe najbolje, jer
ti je razumljivo i pomaže ti, ali ne možeš reći da je najbolje za sve jer
time sebe projektuješ na sve druge(ego), koji nisu isti izraz kao i ti.
Kao učitelj, možeš ukazati na prednosti nekog učenja i na njegove
zamke, ali komentarisati druga učenja, posebno ako nisi neko iskustvo
stekao, nego samo nešto pročitao, jeste potpuno pogrešno.

E sad samo nemoj upasti u zamku da ako je neko rekao jednu
pogrešnu stvar, sve što priča je pogrešno. Tako sebe možeš uskratiti
za korisne informacije. Odgovor ti namerno može doći kroz takvu
osobu da bi te naučio da se oslobodiš predrasuda. Da bi video da je
moć prepoznavanja istine zapravo u tebi i u potpunosti od tebe zavisi.
 
Da, razumem te. Možeš reći da je trenutno nešto za tebe najbolje, jer
ti je razumljivo i pomaže ti, ali ne možeš reći da je najbolje za sve jer
time sebe projektuješ na sve druge(ego), koji nisu isti izraz kao i ti.
Kao učitelj, možeš ukazati na prednosti nekog učenja i na njegove
zamke, ali komentarisati druga učenja, posebno ako nisi neko iskustvo
stekao, nego samo nešto pročitao, jeste potpuno pogrešno.

E sad samo nemoj upasti u zamku da ako je neko rekao jednu
pogrešnu stvar, sve što priča je pogrešno. Tako sebe možeš uskratiti
za korisne informacije. Odgovor ti namerno može doći kroz takvu
osobu da bi te naučio da se oslobodiš predrasuda. Da bi video da je
moć prepoznavanja istine zapravo u tebi i u potpunosti od tebe zavisi.
Da, naravno. Uvek uzmem nešto interesantno i korisno za mene, ali ne znači da ga pratim po svaku cenu. Proceniš šta možeš dobiti od njega.
 
Moguće, u Aristotelovo vreme u masi nepismenih i zatucanih ljudi moglo je jedino da se kaže na ovaj način- obrazovan um- danas je pitanje mentalnog sklopa, ne mora da bude obrazovan, dovoljno je da je pametan, da kapira stvari i da hoće da sasluša.
Мислим да би први услов био да је имун на предрасуде.
 
Jako je interesantno posmatrati tu reakciju ega, narocito na sopstvenom primeru. Npr, ono sviđa ti se neka pesma (ili npr. kola neka, bilo šta) i onda ti neko kaze da je njemu bezveze. Prvo, odmah zauzmes taj odbrambeni stav kao, "kako to misliš da je pesma sra*e?!? 😡". Posmatraš na sebi kako ego brani svoju identifikaciju. Kao da ta opaska njega lično ugrožava. Mislim, možeš misliti. Nit je pravio tu pesmu nit mu život zavisi od nje. Samo mu se lično sviđa.
Ili ovde na forumu. "Kako to misliš da JA nisam u pravu?!?" 😂
jeste ali to vremenom splašnjava, ne što si nešto naglo postao duhovan, već shvatiš da ljudi jednostavno imaju različit pogled na svet. a kad tek shvatiš da je sve relativno tek onda razumeš sagovornika.
forum "fanatični egoisti" pretvaraju u bojište, pa te nekad uvuku u tu borbu, a to je onaj ego koji ti probude pa bude "e sad neće biti ni kako ja kažem" :D, a kad se osvestiš shvataš da si već izgubio bitku jer on traži "duhovnu hranu" da te pobedi u toj borbi, a ti ako nisi takav svakako ćeš izgubiti.
 
Da, naravno. Uvek uzmem nešto interesantno i korisno za mene, ali ne znači da ga pratim po svaku cenu. Proceniš šta možeš dobiti od njega.
Дијелом си у праву што се тиче ега приликом инсистирања на исправности сопственог правца, али и ти радиш то исто са својим егом кад одбијаш могућност да неко заиста има истину само зато што постоји толико много "истина" са којима се она не подудара, како год окренеш вртимо се укруг.
 
Дијелом си у праву што се тиче ега приликом инсистирања на исправности сопственог правца, али и ти радиш то исто са својим егом кад одбијаш могућност да неко заиста има истину само зато што постоји толико много "истина" са којима се она не подудара, како год окренеш вртимо се укруг.
Svi tvrde da imaju "istinu". Ja samo mogu iz mog ličnog ugla da procenim.
 
to je zato što si verovatno u zabludi :D
ćuti more koliko je dobro može da te zezne samo tako.
recimo sad da te pitam ko je si veroispovesti, ako bi se oslanjao na njega ispalo bi "koje si verovatnosti"
a ti bi :think: na pitanje, da li me ovaj zeza
:hahaha:
Мени се исто пар пута дешавало са тим приједлозима ријечи( што ја најгоре искључим их, а онда вјероватно случајно активирам опцију) да напишем нешто и не проверавам, кад послије погледам нека друга ријеч која мијења цијели смисао.:eek:
 
Svi tvrde da imaju "istinu". Ja samo mogu iz mog ličnog ugla da procenim.
Не ради се из личног угла објективна процена... Мора саборну свест да усвојиш кроз учење да би процењивао правилно истину... То се зове Света Традиција, скраћено Светосавље на срБском... Ван те Хришћанске традиције су само лична мишљења, без тврдих референци из древности...
 
Не ради се из личног угла објективна процена... Мора саборну свест да усвојиш кроз учење да би процењивао правилно истину... То се зове Света Традиција, скраћено Светосавље на срБском... Ван те Хришћанске традиције су само лична мишљења, без тврдих референци из древности...
Kao što rekoh, tvoja lična procena šta je istina. I tu nije problem dok ne ubeđuješ druge u to. Mani se objektivnosti.
 

Back
Top