dubak

terapeut:
...Pa ce te tako medju pijanistima ,violinistima vrlo retko naci bebe koje su spavale iskljucivo na stomaku jer nisu razvile u mozgu dozivljaj svojih prstica(ovo vazi i za slikare i uglavnom sve ljude koji obavljaju kreativni manuelni rad).
U stvari ovakva deca imaju ruzan rukopis i vrlo su nespretna.
.....

Moram da odreagujem!
Ja spavam na stomaku od kad sam se rodila, ali uprkos tome, slikam, imam lep rukopis i slepo kucam, i ja sam puzala unazad i prohodala sam u 10 mesecu. :D
 
Opet mi se cini da mame jure da oslone decu na vlastite noge. Dobro je neko rekao da ne zna nijedno dete da je prekasno prohodalo i ima neke posledice, ali zna mnogo koja su prohodala prerano i imaju neke posledice. Opusteno, nema potrebe da se zurite, moja su prohodala sa 14 meseci i evo ne mogu da ih nahvatam dokle su stigli. Malisa ima skoro 4 godine i skace sa trpezarijskog stola. Sve ostalo je savladao. Ostao je samo luster, a cini mi se da ga u poslednje vreme nesto merka.
 
moja cerka je prohodala sa 14 meseci, nismo je forsirali jer je ona bila tako...lenja :) i jos uvek je...al sin...wow...od 6 meseci oce sam na noge i cim ga stavimo da sedne, vristi...takvo je dete...sta cu mu ja :)
 
Vidim ima i ovakvih i onakvih misljenja...
A zapravo, fazon je da dete ne treba prisiljavati ni na sta, niti ga forsirati.
Nemoj ga podizati da sedene dok to samo ne ucini.
Nemoj ga stavljati na noge dok se samo ne podigne.

Ali, nemoj ga ni sputavati. Ako je prerano selo, nemoj ga terati da lezi. Ako je prerano ustalo, nemoj mu braniti da stoji.
Ako ga stavis u dubak, i vidis da nije stabilno u njemu - vadi ga. Ako mu se dubak svidi, samo trazi da ide u njega.
 
Silvie:
Moram da odreagujem!
Ja spavam na stomaku od kad sam se rodila, ali uprkos tome, slikam, imam lep rukopis i slepo kucam, i ja sam puzala unazad i prohodala sam u 10 mesecu. :D

Cast izuzecima!!!Ja napisah cini mi se da se mogu naci ali veoma retko....
Ne znam koliko godina imate,ali stanite pred ogledalo iz profila i kriticki pogledajte svoje telo!Da li su vam ramena opustena?Da li vam je drzanje pravilno?Imate li ravne tabane?Boli li vas kicma kad dugo sedite?Kakvi su vam trbusnjaci?Da li vam kolena stoje pravo ili su izvijena unazad(rekurvatum)?
Ako nista od ovoga nemate cestitam VI ste medicinski fenomen!!!
 
Откуд сад то? Знам да су раније генерације спавале искључиво на леђима па сви имају спљоштене главе...па да су после лекари саветовали спавање на стомаку из много разлога (бљуцкања, и шта ја знам..)...а сад опет ово?!

Моја деца су највише спавала на стани док су биле јако мале, а после и на леђима, и на стомаку и на страну....
 
Dobro je neko rekao da ne zna nijedno dete da je prekasno prohodalo i ima neke posledice, ali zna mnogo koja su prohodala prerano i imaju neke posledice.

Дете прохода онда када је спремно за то!
Шта да ради родитељ чије је дете рано само проходало, без држања? Да га веже за столицу док не буде ''време''?
 
terapeut:
Deca koja nisu puzala vec su gurnuta u dubak sa svojih 5-6 meseci Imaju (sva bez izuzetka )ravne tabane,lose drzanje i skoliozu.
Takva deca vrlo cesto padaju na glavu jer nemaju dovoljno razvijene reakcije ravnoteze i ne znaju da se zastite rukama.
Nadam se da sam vam malo razjasnila stav fizijatara po ovom pitanju i zasto su pedijatri tako kategoricni u borbi protiv dubaka,a sta cete vi uraditi sa svojim detetom samo je na vama,ali pre nego sto ista odlucite nadjite negde semu motornog razvoja deteta (koji je direktno odgovoran za intelektualni razvoj) pa ce vam nadam se sve biti jasnije.Pozdrav svim roditeljima i bebama.....
Ovde ima puuuno istine.Sada vracam film za mog bratica.On je bio u dubku i znam da je stalno padao na glavu.Uzas! Ja i dan danas nosim traume od tih dogadjaja.Tako je iz cistog mira skliznuo pored moje snaje na koju je bio naslonjen i rasekao usnu na kamene ploce u parkicu.Zavrsio je sa usivenom usnom, meni se i sad place kad se setim, jer sam stajala u neposrednoj blizini kada se sve to dogadjalo.I da ne nabrajam sve njegove primere padanja na glavu.Danas je jedan slatki 13-ogodisnjak, ali sa losim drzanjem, tj sedenjem.Uzasno povijeno sedi, kicma mu je u obliku slova C. Ne znam da li sve to moze da ima veze sa ovom vasom pricom.Recite mi kako je najbolje da deca spavaju, pre svega novorodjenchad, a potom i stariji? Pozz!
 
Свако ће ти рећи да је боље овако или онако да беба спава, па и старије дете. У принципу, новорођенче би требало (по савету педијатра) да спава са стране, са савијеном пеленом иза леђа да се не би претурило на леђа из разлога што бебе умеју да бљуцкају па да им се не би "вратио" садржај који бљуцну, боље је да буде на страни, и да сваки пут кад ставиш бебу у креветац је ставиш на другу страну. Кажу да не ваља да спава на леђима и због могућности да се деформише лобања, али све је индивидуално. Мени су говорили да им никако не дам да спавају на стомаку, наводно, због те неке појаве смртности код беба које спавају у том положају, али моја оба сина су спавала на стомаку дуго, дуго и ништа им није ни фалило нити им фали.
 
Hellen:
Откуд сад то? Знам да су раније генерације спавале искључиво на леђима па сви имају спљоштене главе...па да су после лекари саветовали спавање на стомаку из много разлога (бљуцкања, и шта ја знам..)...а сад опет ово?!

Моја деца су највише спавала на стани док су биле јако мале, а после и на леђима, и на стомаку и на страну....

Odlicno ovo je najbolje resenje!:)
Bebe bi trebalo da upoznaju sve aspekte svoga tela,pa prema tome treba ih stavljati da spavaju uvek u razlicitom polozaju.Spavanje na stomaku je bilo moderno jedno vreme dok nije poceo da raste procenat oboljenja kicmenog stuba, koji u ovom polozaju trpi veliki pritisak ,a samim tim i kicmena mozdina.
Kada je beba na stomaku vratni prsljenovi trpe pritisak krajnje rotacije i ako ovaj polozaj postane navika tokom godina nastaju nepopravljiva ostecenja
Lumbalni (krsni)deo nema priliku da se relaksira u ovom polozaju jer se krivina koja je normalna i fizioloska u stojecem polozaju na stomaku pojacava i degenerise prsljenove.

Da ne gusim preterano, dubak i spavanje na stomaku zabranjeni su u skandinavskim zemljama deset godina unazad i vidno im je smanjen procenat degenerativnih oboljenja kicmenog stuba kao i procenat povreda kod dece izazavan losim ili nerazvijenim odbrambenim reakcijama ruku.Pozdrav svima......
 
Hellen:
Дете прохода онда када је спремно за то!
Шта да ради родитељ чије је дете рано само проходало, без држања? Да га веже за столицу док не буде ''време''?

Ne treba da ga vezuje ali ne treba ni da podrzava ovaj u sustini nezreo i ponekad patoloski obrazac.Svako dete koje podigne na noge pre 10 meseci sa teznjom da hoda obicno to radi na prstima i predstavite na momenat sebi kako mozak dozivljava celokupnu telesnu strukturu u tom polozaju.
Savet :ne ohrabrujte hod,bez mnogo ceremonije vratite dete da sedne na pod i pokusajte da ga privolite da zauzme cetvoronozni polozaj i
zapamtite DECA KOJA SU PUZALA imaju savrsen osecaj za ravnotezu i potpuno osmisljen dozivljaj sopstvene karlice ,a karlica je dragi moji :):):)oslonac i kljuc zivota jer ona cini onu finu razliku izmedju visprenih ,okretnih,brzih na jednoj i trapavih koji se saplicu o sopstvene noge na drugoj strani.Pozdrav...
 
Ма, ми смо покушавали да је држимо на крилу, јер није било шансе да је зауставимо.... Ортопед је рекао: не дајте јој да хода! Ја је вежем у колицима, а она се измигољи, извуче и устане! Никада нисам стигла да је водим за руку јер је одмах сама пичила...сама се усправљала и јуришала где науми! :roll:
Шта да кажем, и мати јој је проходала исто тако рано, на исти начин..:lol: ..ваљда има и генетике! :roll:
Са 11 месеци се већ сама пењала и силазила са столица и кревета....са 10 смо морали да јој спустимо оградицу на кревецу јер је почела наглавачке да испада напоље, па боље да сама изађе него да прави салто....:-?
Једноставно, била је таква, турбо- беба!:-)
Сад се мало смирила.....
 
@ terapeut
Hvala vam na odgovorima, bas su dragoceni.Nadamo se da cete imati i u buduce dobre volje da po nesto prokomentarisete i odgovorite nam na neka pitanja.Ako nije indiskretno - sta ste po profesiji? Pozz.!:)
 
Kažu knjige i doktori da dete treba podbočiti jastucima da sedi dok ne nauči samo, ne treba ga pre 6og stavljati da sedi a ni slučajno na noge, dubak i sl. Nikad nisam imala prilike da sve to sprovedem jer je moj sada 7.5 meseci star sin sa 5 mes. sedeo sam nesigurno, a sa 5.5 se iz ležećeg položaja uspravljao i sedao sam. Sa 6 meseci i nešto sitno je ustao na noge u ogradici u kojoj je provodio puno vremena. Sada ustane uz krevet i polako pomera nogice i predje tako i po metar laganica. U početku sam ga spuštala da ne stoji ali sam ga kasnije pustila. Moj muž je prohodao sa 10, ja sa 9 a moja sestra verovali ili ne sa 8 meseci i 7 dana. Tako da ima i genetike pretpostavljam. U dubak sam ga stavila sa 6.5 i užasno se rasplakao pa ga više nisam ni stavljala a nemam ni nameru. Sve na šta može da se povredi sam sklonila, cela kuća mi je u jastučićima na kritičnim mestima, tepih sam kupila pa on neka piči ako želi.
I najgora stvar mi je generalizovanje tipa ne sme da stoji, sedi, i sl. pre toliko i toliko. Jako sam se razočarala kad je dr. na kontroli sa 5.5 mes. videla kako Vanja sam seda i koliko sigurno sedi i rekla da nesmem da mu dozvoljavam pre 6 mes. Šta ako se moje dete brže razvija od drugih? Da li treba da ga sputavam?
A za spavanje smo tkdj čudni. Kako god da ga namestim on se okrene na stomak. Ranije smo stavljali jastuče i ispred i iza da se ne bi okretao ali sada to više nema svrhe.
OVAKO DUGAČKE PORUKE NE ČITAM NI JA SAMA :)
 
Goscica:
@ terapeut
Hvala vam na odgovorima, bas su dragoceni.Nadamo se da cete imati i u buduce dobre volje da po nesto prokomentarisete i odgovorite nam na neka pitanja.Ako nije indiskretno - sta ste po profesiji? Pozz.!:)

Nema na cemu,uvek sam raspolozena da pomognem jer sam se negledala jadnih i zbunjenih majki koje nema ko da posavetuje,a jos manje da odvoji vremena da im natenane objasni vrlo vazne stvari.
Nije indiskretno ,po zanimanju sam visi fizioterapeut i decijom patologijom i motornim razvojem se bavim 17.godina.Pozdrav ...
 
Debela Berta:
E da zaboravih još nešto! On stoji na prstićima i ako nije bio u dubku. I cipele sam mu kupila kao da mu bude teže da stoji tako ali džabe.

Posto je ovo individualna situacija vaseg deteta ,a da ne opterecujemo druge,mozete mi poslati pp.sa kracim rezimeom toka vase trudnoce,poradjaja,kad su mu izbili prvi zubi i da li je dete ikada slano kod fizijatra na pregled iz nekog razloga(tortikolis,hipotonija,hipertonija....)Pozdrav i vama.
 

Back
Top