"Drustveni rejting gradjana" u Kini- treba li nama u Srbiji?

gost 41782

Elita
Poruka
19.638
Autorska.

Wiki:
"Građani mogu skupiti između 350 i 950 bodova[5] koje dobivaju na temelju kriterija poput primjerice broja prometnih prekršaja, švercanja u javnom prijevozu, ponašanja na internetu, igranja igrica ili tome tko su im prijatelji na društvenim mrežama. Kao posljedica nepoželjnog ponašanja dobivanju se kazne poput primjerice zabrane putovanja, kupovanja željezničkih karata, gubitka zdravstvenog osiguranja, nemogućnost bukiranja soba u luksuznim hotelima, dok bi poduzetnici i individualci s dobrim rejtingom trebali biti nagrađivani."

Meni je bilo pomalo neprijatno da pitam o ovome svoje kolege ali - DA postoji. Doduse ne znam da li je ovo iz hrvatske viki 100 % tacno. Ne bih se usudila da tvrdim.
Sto se tice "svercanja u javnom pevozu" ne znam kako je u celoj Kini ali ovde gde sam ja nema opcije da se svercujes jer ne mozes da udjes a da ne platis.

Pozitivne strane:
Mislim da ovo ima itekako pozitivne strane i ljudi ga vide ovde - pozitivno. Nije im to neobicno niti zive u nekom strahu.
Stimulise pozitivno ponasanje. Ako ste dobar djak, ako ste dobri u skoli, ako volontirate ili nekako pomazete to ostaje zauvek u vasem fajlu.
Ako pozelite da radite za vlast mogu da vide- ovo je vredna i radisna osoba koja zeli da pomogne.
Ako ste dripac i tucete smanjuju vam se sanse da ce da Vas prime na neko odgovorno mesto.
Od ranog detinjstva vas podsticu na odgovornost za svoje ponasanje.
Dakle u tom fajlu se upisuju informacije koje unose vasi profesori, policija, nadredjeni.....


Negativne strane:
Kod nas ne verujem da bi se primilo jer mi ne bismo pristali na zabranjene teme.

Ali zamislite da imamo to i da kad dodje neki politicar kazu:
"Ne moze, bato, krao si sa 15 godina"
Imali smo i takve primere.

Sta vi mislite o tome?
 
Poslednja izmena:
Naravno da jeste.

Pa da bi se popeo na lestvici moras da prodjes sva moguca ocenjivanja na lokalnom nivou.
Niko se tamo nije pojavio u vlasti ni od kuda.

Tamo gulis na lokalu godinama i samo tako mozes da se penjes na lestvici.

Ti si lično imala uvid u sistem pa možeš sa sigurnošću to da tvrdiš?

I nije mi jasno kako je Si ocenjivan godinama na lokalu, kada je sistem uveden pre dve a on na čelu države punih trinaest godina???
:think:
 
Ti si lično imala uvid u sistem pa možeš sa sigurnošću to da tvrdiš?

I nije mi jasno kako je Si ocenjivan godinama na lokalu, kada je sistem uveden pre dve a on na čelu države punih trinaest godina???
:think:
Pa razgovaram sa Kinezima o tome.

Ne mozes ti da imas uvid. Ne mozes ni svoj da vidis a ne tudji.

Ovo sto se radi sa "drustvenim mrezama" i slicno je novo.
Ali postoji fajl , koji cak dobijes kad zavrsis skolu a onda moras da odneses u policiju a ne smes da ga otvoris:lol:
On se tokom zivota dopunjuje.
 
Autorska.

Wiki:
"Građani mogu skupiti između 350 i 950 bodova[5] koje dobivaju na temelju kriterija poput primjerice broja prometnih prekršaja, švercanja u javnom prijevozu, ponašanja na internetu, igranja igrica ili tome tko su im prijatelji na društvenim mrežama. Kao posljedica nepoželjnog ponašanja dobivanju se kazne poput primjerice zabrane putovanja, kupovanja željezničkih karata, gubitka zdravstvenog osiguranja, nemogućnost bukiranja soba u luksuznim hotelima, dok bi poduzetnici i individualci s dobrim rejtingom trebali biti nagrađivani."

Meni je bilo pomalo neprijatno da pitam o ovome svoje kolege ali - DA postoji. Doduse ne znam da li je ovo iz hrvatske viki 100 % tacno. Ne bih se usudila da tvrdim.
Sto se tice "svercanja u javnom pevozu" ne znam kako je u celoj Kini ali ovde gde sam ja nema opcije da se svercujes jer ne mozes da udjes a da ne platis.

Pozitivne strane:
Mislim da ovo ima itekako pozitivne strane i ljudi ga vide ovde - pozitivno. Nije im to neobicno niti zive u nekom strahu.
Stimulise pozitivno ponasanje. Ako ste dobar djak, ako ste dobri u skoli, ako volontirate ili nekako pomazete to ostaje zauvek u vasem fajlu.
Ako pozelite da radite za vlast mogu da vide- ovo je vredna i radisna osoba koja zeli da pomogne.
Ako ste dripac i tucete smanjuju vam se sanse da ce da Vas prime na neko odgovorno mesto.
Od ranog detinjstva vas podsticu na odgovornost za svoje ponasanje.
Dakle u tom fajlu se upisuju informacije koje unose vasi profesori, policija, nadredjeni.....


Negativne strane:
Kod nas ne verujem da bi se primilo jer mi ne bismo pristali na zabranjene teme.

Ali zamislite da imamo to i da kad dodje neki politicar kazu:
"Ne moze, bato, krao si sa 15 godina"
Imali smo i takve primere.

Sta vi mislite o tome?

O tome je pričao Teša.

Ovo meni izgleda veoma Kineski !
 
Autorska.

Wiki:
"Građani mogu skupiti između 350 i 950 bodova[5] koje dobivaju na temelju kriterija poput primjerice broja prometnih prekršaja, švercanja u javnom prijevozu, ponašanja na internetu, igranja igrica ili tome tko su im prijatelji na društvenim mrežama. Kao posljedica nepoželjnog ponašanja dobivanju se kazne poput primjerice zabrane putovanja, kupovanja željezničkih karata, gubitka zdravstvenog osiguranja, nemogućnost bukiranja soba u luksuznim hotelima, dok bi poduzetnici i individualci s dobrim rejtingom trebali biti nagrađivani."

Meni je bilo pomalo neprijatno da pitam o ovome svoje kolege ali - DA postoji. Doduse ne znam da li je ovo iz hrvatske viki 100 % tacno. Ne bih se usudila da tvrdim.
Sto se tice "svercanja u javnom pevozu" ne znam kako je u celoj Kini ali ovde gde sam ja nema opcije da se svercujes jer ne mozes da udjes a da ne platis.

Pozitivne strane:
Mislim da ovo ima itekako pozitivne strane i ljudi ga vide ovde - pozitivno. Nije im to neobicno niti zive u nekom strahu.
Stimulise pozitivno ponasanje. Ako ste dobar djak, ako ste dobri u skoli, ako volontirate ili nekako pomazete to ostaje zauvek u vasem fajlu.
Ako pozelite da radite za vlast mogu da vide- ovo je vredna i radisna osoba koja zeli da pomogne.
Ako ste dripac i tucete smanjuju vam se sanse da ce da Vas prime na neko odgovorno mesto.
Od ranog detinjstva vas podsticu na odgovornost za svoje ponasanje.
Dakle u tom fajlu se upisuju informacije koje unose vasi profesori, policija, nadredjeni.....


Negativne strane:
Kod nas ne verujem da bi se primilo jer mi ne bismo pristali na zabranjene teme.

Ali zamislite da imamo to i da kad dodje neki politicar kazu:
"Ne moze, bato, krao si sa 15 godina"
Imali smo i takve primere.

Sta vi mislite o tome?

Verovatno se radi o lažnoj vesti jer kao prvo tekst vikija se poziva na novinske članke koji tek najavljuju uvođenje takvog sisteme , kao drugo koliko se vidi takav tema ne postoji na vikijima drugih zemalja a kao treće tekst su napisali Hrvati što je samo po sebi diskreditujuće.
 
Verovatno se radi o lažnoj vesti jer kao prvo tekst vikija se poziva na novinske članke koji tek najavljuju uvođenje takvog sisteme , kao drugo koliko se vidi takav tema ne postoji na vikijima drugih zemalja a kao treće tekst su napisali Hrvati što je samo po sebi diskreditujuće.
Taj sistem postoji.
Nevezano za taj clanak od kog sam se ogradila.
To je ono sto mi govore sami Kinezi.
 
Autorska.

Wiki:
"Građani mogu skupiti između 350 i 950 bodova[5] koje dobivaju na temelju kriterija poput primjerice broja prometnih prekršaja, švercanja u javnom prijevozu, ponašanja na internetu, igranja igrica ili tome tko su im prijatelji na društvenim mrežama. Kao posljedica nepoželjnog ponašanja dobivanju se kazne poput primjerice zabrane putovanja, kupovanja željezničkih karata, gubitka zdravstvenog osiguranja, nemogućnost bukiranja soba u luksuznim hotelima, dok bi poduzetnici i individualci s dobrim rejtingom trebali biti nagrađivani."

Meni je bilo pomalo neprijatno da pitam o ovome svoje kolege ali - DA postoji. Doduse ne znam da li je ovo iz hrvatske viki 100 % tacno. Ne bih se usudila da tvrdim.
Sto se tice "svercanja u javnom pevozu" ne znam kako je u celoj Kini ali ovde gde sam ja nema opcije da se svercujes jer ne mozes da udjes a da ne platis.

Pozitivne strane:
Mislim da ovo ima itekako pozitivne strane i ljudi ga vide ovde - pozitivno. Nije im to neobicno niti zive u nekom strahu.
Stimulise pozitivno ponasanje. Ako ste dobar djak, ako ste dobri u skoli, ako volontirate ili nekako pomazete to ostaje zauvek u vasem fajlu.
Ako pozelite da radite za vlast mogu da vide- ovo je vredna i radisna osoba koja zeli da pomogne.
Ako ste dripac i tucete smanjuju vam se sanse da ce da Vas prime na neko odgovorno mesto.
Od ranog detinjstva vas podsticu na odgovornost za svoje ponasanje.
Dakle u tom fajlu se upisuju informacije koje unose vasi profesori, policija, nadredjeni.....


Negativne strane:
Kod nas ne verujem da bi se primilo jer mi ne bismo pristali na zabranjene teme.

Ali zamislite da imamo to i da kad dodje neki politicar kazu:
"Ne moze, bato, krao si sa 15 godina"
Imali smo i takve primere.

Sta vi mislite o tome?


prvo treba preispitati verodostojnost i "izvor" ove "ideje"......................da ne bude kao sa COVID19 nastala u Virdziniji a pripisana Hubei.
 
Naravno da jeste.

Pa da bi se popeo na lestvici moras da prodjes sva moguca ocenjivanja na lokalnom nivou.
Niko se tamo nije pojavio u vlasti ni od kuda.

Tamo gulis na lokalu godinama i samo tako mozes da se penjes na lestvici.

Način kadriranja u Kini je preuzet od Japanaca s tim što je još suroviji zbog veće konkurencije. Naime za svaku funkciju i bitno radno mesto vrši se testiranje gde je broj prijavljenih učesnika neverovatan a svaka protekcija (partijska, rođačka , mito itd) je potpuno isklučena i brutalno se kažnjava. Da i tačno je to da kadrovi moraju preći trnovit put od najniže funkcije u lokalu pa tek onda napredovati dalje.
Zapravo najbitnija stvar u strukturi jedne države jesu kadrovi , imati kompetentne kadrove predstavlja glavni cilj svakog izrastanja državnog aparata i osnov je razvoja jedne zemlje. Ostvarenjem takvog cilja efikasnost funkcionisanja državnog sistema se podiže na kub a u svakoj oblasti kvalitetni kadrovi ostvaruju delotvoran sistem vrednosti što je druga biitna stavka kvalitetne države (društva).
Neke zemlje su kvalitetan sistem kadriranja preuzeli iz ranijih vekova (Francuska ,Švajcarska, G.B, Belgija, itd) a neke su stekle veoma brzo ( Japan, J. Koreja , Singapur, Kina).
Iskustva Kine , Japana i drugih zemalja koji su svoj kvalitet kadrova za relativno kratak period podigli na najviši nivo nama u Srbiji treba da bude za primer jer to je glavna stvar, ostalo je magla.
 
Taj sistem postoji.
Nevezano za taj clanak od kog sam se ogradila.
To je ono sto mi govore sami Kinezi.
Moguće ali ne baš na taj način. I kod nas ranije je postojala kategorija moralno-politička podobnost, gde pojedinac ako želi napredak u karijeri mora da bude ideološki ispravan, dok je u Kini akcenat na moralnom ponašanju, deklarativno :mrgreen:
 

Back
Top