Dresura pasa

promena okoline i brdo novih mirisa, što ljudi što domaćih životinja, a nije lako da se pas iz stana presekom odvede na selo, predmet koji voli, neka joj daju kad udju u dvorište ili kad već dodju neka ih ona prvo osmotri i prouči pa nek joj bace predmet i neka se ne smeškaju i ne obraćaju previše, nemoj baš ni forsirati da je oslobadjaš jer se može dobiti kontra efekat, znaš kakvi su, ko majmuni, urade samo ono što im se brani, taman posla da urade nešto što ti tražiš od njih, kad vam ulaze ljudi u dvorište neka pomaze ostale pse a njoj kad pridju ako hoće da pusti ok, ako ne samo je pohvali i odmah se posveti njoj, i ne bi bilo loše da je prvo dobro umoriš pre nego je spajaš sa ljudima
 
Pa nije to bas bio presek,jer smo mi svakog vikenda bili ovde,a i ona je u stanu provela samo par meseci.

Da li je moguce da je takav strah usledio kada ju je neko od komsija mozda gadjao necim?
 
ne da je moguće nego ako se nešto tako dogodilo može sigurno da bude uzrok tom strahu, ovako mogu samo da pogadjam kad ne vidim ponašanje, ali pogledaj malo rekciju na ljude koje dolaze i verovatno neće reagovati na sve isto, tako se može videti sa koje strane duva vetar, kad hoću da vidim dal neko nije korektan prema psu samo mu kažem da čučne i naglo podigne ruku u vis, odma po ušima vidiš koliko je sati
 
Nisam videla da je neko gadjao,ali mislim da jeste jer je njen strah odjednom nastupio,a biglovi i inace nisu psi koji se plase i koji su nepoverljivi,svi osim nje. Mada meni je super to sto nece da se druzi sa nepoznatima jer sigurno niko nece uspeti da joj napakosti,ali ona ga pretera.

Videcu jos sta da radim,ako nista drugo eto nas kod tebe na obuci i socijalizaciji.
 
Пази сваком псу наиђе минута кад се не обазире на команде, Ели је исто тако једно краће време, али сад ради као сатић. Што каже Вилус, реци нам опширније у чему је проблем.
 
Pazi,ako vezbas svaki dan,ne mora da znaci da pravilno vezbas. Mislim ako radis kao ja sto sam vezbala Bilija nije ni cudo sto ne slusa. Dadoh 400 eura za dresuru i dreser mi lepo objasnio kako i sta da radim,a to sto Bili na trenutke ogluvi je samo moja greska.
 
Ljudi, ajd da meni malo pomazete ;-)

E ovako, moj stenac inace gvozdeni ovcar ima 4 meseca (za nedelju dana ;-) ) izlazimo vise puta dnevno, jednom sigurno, obicno je to do prodavnice i ta setnja traje pola sata maksimum.... e sad, Aksel (moj pas) kad se setamo ima naviku tokom setnje obicno kada vidi drugog psa sedne na sred ulice, i gleda u njegovom pravcu, sta ja tu da radim, ovo mi je prvi pas i ne zelim da ga lose vaspitam, plasim se da sam blag prema njemu, pa ce me mozda kasnije zezati.... sta da cinim kada on sedne ? da li da ga cimnem (na davilici je, koju inace skidam kada je on u dvoristu....)
 
Tи си газда (алфа) ти водиш .... ако хоћеш да иде поред тебе онда треба да иде поред тебе, а не да седа. Наравно, цимни га, не прејако, штене је па нема потребе, смиреним тоном га позови да крене за тобом.
 
Ok, to sam pretpostavljao, pre nego sto sam uzeo psa, trazio sam po netu dokumentaciju, i te stvari, ali nista nisam nasao detaljno, samo su zagrebli povrsinu, veruj mi i sama pomisao na to, tesko mi pada, ali sta mogu, bolje sada da odradim posao, nego kasnije da pravi haos....da li da ponavljam proceduru ako odmah ne krene, vise puta da ga cimnem dok ne krene, malo pre smo opet izasli, posli do prodavnice, prosli smo 20metara, pa je Aksel seo, onda hteo da se vrati kuci, pa video kuju, pa opet seo i gledao nju, tad sam ga cimno vise puta, onda je posao za mnom, ali se okrenu ka kuci i poceo da vuce, sta da cinim ? Ja ga pustim malo , da gleda posto nije stalno u kontaktu s psima, eto sto svakog dana izlazi sa odraslim NO, i tu se njih dvoje izigraju za sve pare, Miki taj eksterijerac, prvi put je pusten sa drugim psima tek posle 14 meseca zivota.... znaci socijalizacija velika 0, pa se plasim da slicno ne bude sa Akselom, mada su sanse male, jer cu ga voditi na agility poligon, a vidja se sa Mikijem, i kad izadjemo obicno naletimo na druge NO.....
 
Nisam bila na forumu pa nisam mogla da wam odg. izwini te....
Bela ima jednu god i skoro 3 meseca...
E owako, tokom wezbanja sa njom nawikla sam da ne koristim powodac, nisam wezbala neko wreme sa njom, morala sam da poprawljam ocena, mada shetnja je uwek bila ko i uwek, dugachka sa josh nekim repatim drugom, i chim sam prestala da wezbam ona ne slusha....
Uglawnom su to neke obichne naredbe, pored, chekaj, sedi, lezi, kuca , dodji, chuwaj kucu, nadji (za lopticu ili neshto wec...)Jedwa da me poslusha kada joj naredim da sedne... Pre je to odmax uradila...
Problem nastupa kada je izwedem i ona se igra sa drugim psom, npr, wreme je da krenemo nece da dodje ja je zowem i zowem ma kulirame nice ni glawu da okrene.... onda je jurim kao debil a ona bezi i rezi na mene... chowek koji se sa mnom i belom shetao mi je rekao da je to dominacija...
Mada nekada mi odluta i koliko god je ja zwala nishta , digne glawu widi da sam tu i nastawi kao da nisam....
i prestala je da mi donosi lopticu, u dworishtu xoce i to jedwa... Owako nikako, ja joj bacim ona ode po nju legne par metara od mene ja joj pridjem ona se cimne i xoce da je jurim.......
Zaista je preterala zamalo da mi pobegne da nije naishao moj drug ona mu se obradowala i on je uxwatio, od tada je nepushtam bez pwodca, mada zao mi je da je gledam kako cwili jer nesmem da je pustim da se izga sa drugim psima....
Opet sam pocela da wezbam i promene su weoma male....
Dal treba da powecam dawanje poslastica ili da je udarim?! Do sada sam je retko kada udarila a tad jedwa da je osetila mislim da je wishe u igri udarim, nemam srca za to... Za to joj pretim...........
Ak neko moze da mi pomogne, ili da mi da br nekog dresera?! I kako to ide sa njima?!
Vilus ti si rekla da si platila za dresuru, kako to funkcionishe?! Zela bih da me Bela lepo slusha i da nauchi da chuwa kucu, to i ne znam...:lol:
PozZzzzz..............
 
Desava se da naletim na druge pse, ali u samom komsiluku zive jos 2 ovcara, sa mesancima ga ne pustim jer ni jedan nema vlasnika, pa nisu vakcinisani, bla bla bla, ima tu jedan slatkis (jadnicak, izgleda da ga je neko sutno od klinaca pre par dana), sa njim je se jedino ponjusio, pa je bila ona frka kod veterinara, stvarno to mi vise ne treba.....pa 6 dana po 3 inekcije, jadnicak, kako je jaukao....mozda ga kasnije pustim i snjima, ali sad dok je stene, veliko NE, video sam jefnog mesanca (ima vlasnika, mada ko da ga nema), pre par meseci scepao malo stene, i bacao ga po ulici, e tad sam prvi i poslednji put izvrsio "agresiju" prema nekom psu (sutno sam ga 2 puta), ali setenac je bio bas mali, mali, i sad onolika konjina da se tako ponasao prema malom stenetu, kad je poceo da jaucio, ja sam izleteo iz kuce, u boksericama, a klinci se popeli na ogradu i placu.... sta reci...a inace taj kreten se namamio na Aksela, doduse stalno sam s njim, pa mu ne prilazi....

Inace na koji nacin da postanem Alfa, a da ne koristim novine, batine i te stvari, znaci bez fizickog kontakta?
 
Nisam videla da je neko gadjao,ali mislim da jeste jer je njen strah odjednom nastupio,a biglovi i inace nisu psi koji se plase i koji su nepoverljivi,svi osim nje. Mada meni je super to sto nece da se druzi sa nepoznatima jer sigurno niko nece uspeti da joj napakosti,ali ona ga pretera.

Videcu jos sta da radim,ako nista drugo eto nas kod tebe na obuci i socijalizaciji.

Meni se to desava sa Leom i jednom babom koja dolazi kod moje ujne a dvorisa su jedno do drugog izmedju žica!
Ama kad je vidi na ulici urla na nju i prati je dok ova ne udje u kucu(u dvoristu je Lea), i to je bilo nekako odjednom, Lea to samo na nju radi, posle je baba na ulici sutnula, kad je moja sestra setala, pisala sam o tome, i ja sam dosla do nekog zakljucka da joj je ova mozda nesto uradila kad ona samo na nju tako reaguje!
 
Cao svima.
Nov sam ovde pa me interesuju neke stvari oko dresure pasa.Imam staforda starog 4 meseca,muzijak.Pa me interesuje kada bi mogao da pocnem da ga dresiram.Treba samo da me slusa osnovne stvari
1.sedi
2.dodji
3.da ga zainteresujem za lopticu da mi donese...
pa jel imo neko iskustva sa stafordima i kakvi su u radu.
I kako da ga naucim na povodac,ja mu ga stavim a on jadan odma cvili i onda sta cu moram mu skinuti(jeste da ima 4 meseca ali ga moram navikavati od malena na povodac).A inace je jako hiperaktivan samo bi da grize i da se igra.Jednom sam mu bacio lopticu i kazem donesi on se igra sa njom i samo me pogleda i iskulira.:)
 
Pozz, ni ja nisam nista bolji od tebe, sem sto imam NO, sedi ti je najlakse, e sad kao i uvek kad nesto pisem, ovo sto napisem ne znaci da je tacno, nisam upucen, pa mozda i pogresim u necemu, znaci nemoj me drzati za rec...

1. SEDI (na kolenima si, desna ruka ti je kod psece glave, a leva na psecem dupetu ;-) , ponavljas umiljatim glasom sedi, sedi, a levom rukom pritiskas dupe na dole, naravno nakon svakog uspesnog ponavljanja komande, daj mu jednu granulu... malo po malo, i neces morati vise da mu spustas sako dupe ka podu )...
2. Komadu DODJI, ja sam radio drugacije nego sto sam nasao na forumu, imao sam pomagaca, brata, on je isao ispred mene jedno 4metra, a ja sam komandovao SEDI,okrece se ka meni i seda, zovem ga dodji dodji......i dam mu granulu kada dodje, to isto radi, mada nesto mi je sumljivo, drugo sto sam procitao na forumu, usmes neku njegovu omiljenu igracku, pokazi mu je, stavi je na grudi, i idi unazad, nemoj brzo ponavljati dodji dodji, jer postoji sansa da je pas totalno zanemari....znaci umesto 5 puta da je ponovis, ti se ponovi 2 puta ;-)
3. za Lopticu ce se sam zainteresovati, sada uzmi neki peskir, krpu, i mami ga time, ALI PAZI NA SKOKOVE, jos su malo, mada ne znam da li se to kod njih podrazumeva, da nema skokova, moj ovcar kada skoci, glava mi se obrce oko ose, ne mogu ga kontrolisati, znaci nenormalno hiperaktivan.....

inace ima nesto gde sam ja junacki pogresio... a shvatio sam to pre par dana, *** trebao sam sam da skontam, ali ....nisam imao veceg iskustva sa psima, tako da jebga ;-(, loptica koja ti sluzi da se igras snjim u dvoristu, parku, il vec gde, kada zavrsite igru, UZMI JE, I STAVI JE NEGDE GDE ON NEMA PRISTUPA, Aksel kada je dosao kod mene, one su ga zanimale, ja sam mu ostavio 2 loptice u prostoriji gde je bio "karantin", i nakon 2 nedelje sam se uplasio da nesto nije uradu s njim, jer nije trckarao za lopticama... a stvar je vise nego jednostavna, loptice su mu dosadile.....
 
Ја сам овој мојој дувкала у фацу па кад би ланула из протеста рекла глас и браво, браво, браво! Исто је помогло и код рота ког сам имала!
 

Back
Top