Drama na beogradskom aerodromu

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
44.070
Drama na beogradskom aerodromu: Avion za Diseldorf poleteo, pa pilot tražio da odmah sleti - oglasili se iz "Er Srbije"

"Er Srbija" je saopštila da je let JU324 iz Beograda do Diseldorfa, koji je obavljala partnerska kompanija, vraćen u Beograd zbog tehničkih razloga.

Pilot aviona koji je večeras poleteo za Diseldorf sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" ubrzo nakon poletanja tražio je da odmah sleti, što je izazvalo blagi zastoj u aerodromskom saobraćaju.


"Er Srbija" je saopštila da je let JU324 iz Beograda do Diseldorfa, koji je obavljala partnerska kompanija, vraćen u Beograd zbog tehničkih razloga.

U saopštenju "Er Srbije" piše:

- Avion je bezbedno sleteo na beogradski aerodrom. "Er Srbija" žali zbog neprijatnosti i čini sve što je u njenoj moći da osigura da se let nastavi što je moguće pre. Bezbednost putnika nije bila ugrožena ni u jednom trenutku - saopštili su oni.
 
Izgleda da je pilot krenuo u poletanje sa pola piste umesto cele, tj da je promašio izlaz prilikom rulanja po pisti pa je na kraju piste pokupio svetla ILS sistema.

Ne samo što je oštetio avion, nego je Beogradski aerodrom odmah izgubio ILS status.
Prilično ozbiljna stvar, ovaj put smo zaista bili blizu tragedije.
 
Ono što mene šokira je kako toranj nije video da je avion promašio izlaz i kako je dobio odobrenje za poletanje. Beogradski aerodrom nije JFK da ima tu frekvenciju saobraćaja i udaljenost poletne piste od tornja. Vizuelni kontakt je sigurno postojao a kontrolor leta je mogao ispratiti.
 
ja sam pod utiskom da su naši piloti savršeno obučeni. Plus smo prirodno nadareni i brzo naučimo i nove avione?
Samo obuka, sati naleta na tipu aviona i poznavanje posla. Nije to basket pa da se sa priča o talentu :lol:

Ima raznih pilota i u Air Serbia, ali normalno je da matični aerodrom poznaju, tj teško da bi ovo moglo da im se desi.
I dalje wtf momenat je šta je sa kontrolom leta bilo,kako nisu primetili ovu grešku...koja je jako velika i opasna.
 
" Radi se o wet-lease iznajmljenom Embraereru 195, grčka posada. Promašili izlaz pa "skratili pistu", nisu mogli da odlepe avion na vreme pa su zakacili prilazna svetla za pistu sa druge strane. Sreca pa su svi zivi i zdravi. Znaci AirSerbia samo iznajmljuje ovaj avion od grka sa sve posadom. A sat vremena su kruzii da bi ispustili gorivo iz dva razloga, prvo da pri sletanju avion bude manje opterećen, drugo ako se desi udes pri sletanju da se ne zapale tone goriva i svi izgore. Krilo se nije slomilo, jer da se slomilo skupljali bi ih po oranicama. Motor se nije zapalio jer ke očigledna steta u korenu krila samo koliko vidim. Avioni se konstruišu da imaju snagu i sa jednim motorom da izvuku, ali u nekim slučajevima jednostavno nije izvodljivo i dešava se sta se dešava. Mada je posada obučena i spremna na sve situacije da reaguje i da se snađe u takvim slučajevima."
 
"Pre dve godine, na isti dan, isto je uradio i pilot sa B 737-8 MAX FLY DUBAI Kompanije, poletevši sa pozicije D i jedva se odlepili u zadnjem času..."
FB_IMG_1708341070167.jpg
 
Drama na beogradskom aerodromu: Avion za Diseldorf poleteo, pa pilot tražio da odmah sleti - oglasili se iz "Er Srbije"

"Er Srbija" je saopštila da je let JU324 iz Beograda do Diseldorfa, koji je obavljala partnerska kompanija, vraćen u Beograd zbog tehničkih razloga.

Pilot aviona koji je večeras poleteo za Diseldorf sa beogradskog aerodroma "Nikola Tesla" ubrzo nakon poletanja tražio je da odmah sleti, što je izazvalo blagi zastoj u aerodromskom saobraćaju.


"Er Srbija" je saopštila da je let JU324 iz Beograda do Diseldorfa, koji je obavljala partnerska kompanija, vraćen u Beograd zbog tehničkih razloga.

U saopštenju "Er Srbije" piše:

- Avion je bezbedno sleteo na beogradski aerodrom. "Er Srbija" žali zbog neprijatnosti i čini sve što je u njenoj moći da osigura da se let nastavi što je moguće pre. Bezbednost putnika nije bila ugrožena ni u jednom trenutku - saopštili su oni.
Ми смо бандере продали,
тако да...други шалтер лево...
 
" Radi se o wet-lease iznajmljenom Embraereru 195, grčka posada. Promašili izlaz pa "skratili pistu", nisu mogli da odlepe avion na vreme pa su zakacili prilazna svetla za pistu sa druge strane. Sreca pa su svi zivi i zdravi. Znaci AirSerbia samo iznajmljuje ovaj avion od grka sa sve posadom. A sat vremena su kruzii da bi ispustili gorivo iz dva razloga, prvo da pri sletanju avion bude manje opterećen, drugo ako se desi udes pri sletanju da se ne zapale tone goriva i svi izgore. Krilo se nije slomilo, jer da se slomilo skupljali bi ih po oranicama. Motor se nije zapalio jer ke očigledna steta u korenu krila samo koliko vidim. Avioni se konstruišu da imaju snagu i sa jednim motorom da izvuku, ali u nekim slučajevima jednostavno nije izvodljivo i dešava se sta se dešava. Mada je posada obučena i spremna na sve situacije da reaguje i da se snađe u takvim slučajevima."
Dokle god nista nije usisano u turbinu i zastitna oplata kucista tockova nije kompletno probijena, avion moze i dalje da funkcionise.
 
Samo obuka, sati naleta na tipu aviona i poznavanje posla. Nije to basket pa da se sa priča o talentu :lol:

Ima raznih pilota i u Air Serbia, ali normalno je da matični aerodrom poznaju, tj teško da bi ovo moglo da im se desi.
I dalje wtf momenat je šta je sa kontrolom leta bilo,kako nisu primetili ovu grešku...koja je jako velika i opasna.
Ne slazem se uopste...
Znaci ocekivati da svaka posada poznaje svaki aerodrom je nebulozna..
Ako ne postoji nikakva druga signalizacija, nek postoji horizontalna i nek se farba redovno , makar to izgledalo smesno , kao parking kod jakih hotela, tako i na aerodromu zuta bojica i pozicija START 1, start 2, start 3, cudo da to vec ne postoji kao pravilo....

Ti si mnogo cesci letac, a ja sam opet u 90% leteo sa stranim pilotima i uopste mi ne smeta,niti sam video da je mana ako je pilot pilot to sto prvi put leti na toj liniji , bilo najavljeno na razglasu...

Jok bandera kriva....shishko mishko...
 
Indijci su meni najgori piloti , znaci brate kako oni voze krompire od putnika, to je haos..
Ali imaju izgleda neki sablon, jer cesto primetim dotera veliki dvospratni avion do piste i onda ga pimpuje par puta da ga dovede tacno u neku tacku znaci gleda i tih 10 20 30 m da ga namesti....i onda po protokolu , nabije gas, do daske, dize kocnicu u zadnjem trenutku i ko besni bik nategne avion do vristanja....
Isti ogroman avion, verovatno i isti tip , sa nekim drugim pilotima mnogo manje turiranja, nabije gas do daske ali vec drugacije...

Ali dobro primedba za indijce je kasnije u naglom spustanju , manevrisanju i mozda i dizanju , manje mi smeta naglo uzletanje nego naglo spustanje sa 10 000...
 
Izgleda da je pilot krenuo u poletanje sa pola piste umesto cele, tj da je promašio izlaz prilikom rulanja po pisti pa je na kraju piste pokupio svetla ILS sistema.

Ne samo što je oštetio avion, nego je Beogradski aerodrom odmah izgubio ILS status.
Prilično ozbiljna stvar, ovaj put smo zaista bili blizu tragedije.
Jel to treba da se kao u formuli 1 uvodi lider car mehanizam...
Da jedna vatrogasna kola stoje na pisti poprecno i dok kontrolni toranj ne da zeleno svetlo ne sklanjaju se sa sredine piste, pa nek proba da poleti sa vatrogasnim kolima na sredini piste ....

Ja da sam upravnik aerodroma tehnickog dela, i znam da imam obaveznu vatrogasnu brigadu ili dve, ja bih uveo radnu obavezu vozacu brigade da se zaebava sa neposlusnim pilotima....jeste da je smesno i uvredljivo , ali ocigledno i nije smesno i nepotrebno a ni uvredljivo...

Mislite da je nebitno ko je upravnik nekog objekta ili sluzbe...Nije, cak ni u Srbiji.
Ja sam doziveo da pitaju mog direktora da li sam jos uvek nadlezan za sistem pre nego sto hoce da imaju posla sa objektom i sistemom....
Naravno , to nije bilo bitno kad su politicari potegli veze da ugnezde nekog svog dodjosa iz rodnog kraja, ali je ostalo da su ljudi i posle toga pitali i donosili odluke na osnovu pitanja ko je upravnik....
 
Poslednja izmena:

Back
Top