Dovili smo vize, sta sada :)

Mi od dokumentacije imamo prevedene izvode iz MK rodjenih, pasose i vozacke dozvole (tek treba da ih prevedemo). Izvod iz MK vencanih nemamo jer jos uvek nismo u braku (i dalje mislimo da je to samo papir :)). Morali smo da dokazujemo de facto vezu prilikom apliciranja.

Koliko je tacna ova informacija: "If you open your bank account within 6 weeks of landing in Australia, you can open an account with just your passport"?

U kojoj si ti banci NAATI? Da proverim njihove uslove ili mi preporuci neku banku (banke) da konkretno vidim sta i kako.

Lekove cemo sigurno poneti (one najbitnije)
 
Poslednja izmena:
Mi od dokumentacije imamo prevedene izvode iz MK rodjenih, pasose i vozacke dozvole (tek treba da ih prevedemo). Izvod iz MK vencanih nemamo jer jos uvek nismo u braku (i dalje mislimo da je to samo papir :)). Morali smo da dokazujemo de facto vezu prilikom apliciranja.

Koliko je tacna ova informacija: "If you open your bank account within 6 weeks of landing in Australia, you can open an account with just your passport"?

U kojoj si ti banci NAATI? Da proverim njihove uslove ili mi preporuci neku banku (banke) da konkretno vidim sta i kako.

Lekove cemo sigurno poneti (one najbitnije)

Moja mama je otvorila račun sa turističkom, bez problema. E sad, pošto si ti Permanent, ti nosiš pasoš i vize, i moraš imati tel. broj, to je normalno da bi registrovao onlajn bankarstvo. Onlajn apliciraš i za TFN , to u poreskoj, i kada dobiješ TFN, dostavljaš te informacije banci. Bez TFN ne možeš da radiš.
Ja sam u Komonvelt banci, meni je ok :)
 
Poslednja izmena:
Shomi da li nosite neke vece stvari odavde? Jeste mozda gledali cene slanja ovih gabaritnijih stvari brodom?
Meni su danas odobrili permanent vizu. Imamo fore do kraja sept da odemo u Au pa kapiram da je to dovoljno vremena da se organizujemo oko stvari,poslova itd..ako iko ima bilo kakvu info u vezi slanja vecih stvari,znacilo bi mi :)
 
NAATI hvala na uvek korisnim informacijama ;)

Angie prvo da cestitam na PR :)

Mi ne nosimo nista od vecih stvari, plan je da za pocetak kupimo polovne stvari na dvorisnim rasprodajama. Tek kada budemo nasli "normalne" poslove i smestaj tada cemo kupovati neke nove stvari.
Mozete ranije da posaljete neke stvari brodom ako ima ko da ih saceka u australiji (mislim da je to najjeftinija opcija)... Postoji i varijanta kargo transporta avionom ali mislim da je preskupa... Ko sto rekoh ne nosimo nista gabaritno tako da ne mogu da ti dam neku preciznu informaciju...
Probajte da kontaktirate nekog speditera da vidite kojim cenama se radi.
Jos jednom cetitke na PR i neka je sa srecom :)
 
I mislili smo brodom.
Da li znas kako se krecu cene?

- - - - - - - - - -

Jer deinitivno ,cak I ako ne nosimo nista od namestaja I slicno ,moramo neke stvari slati brodom

- - - - - - - - - -

I hvala na cestitkama:).
Znas kad sam I dalje u šoku,mislila sam da ce ovo mnogo duze trajati kad ono paf,dobih vizu za 4 meseca. Ludo :)
 
Idemo u Perth. Suprug je odande i tamo ima rodjenog brata.
Vec smo bili tamo tj. ja ,tako da znam gde idem...ali znas kako,Au je velika zemlja pa ako nam dune,uvek mozemo da se preselimo u neki drugi grad...mada,mislim da ce mi biti dosta selidbe hahahha :)
 
Mislim da nećete želeti da se selite iz Perta :)
Mi smo slučajno odlučili da dođemo ovde, nije nam se išlo u Melburn bilo je stalno oblačno na fotografijama koje sam gledala.
Klima u Pertu je kažu najbolja u Aus, leta nisu pretopla , oko 30 stepeni, nema vlage. Plate su veće nego u Mlb za mnoge profesije, saobraćaj je bez karastrofalnih gužvi.
Koleginica iz Mlb kaže da joj nekad treba i po 2 sata putovanja sa i do posla, to u Pertu ne može ni u snu da se dogodi.
Mene Pert podseća na Novi Sad, čist, uređen, velike široke ulice. Ljudi su nasmejani, veseli, srdačni, nema one užurbanosti i gužve, to mi se dopada.
 
Meni se mnogo dopada Gold Coast ali dobro,ne zalim se i Perth mi je ok :)
Znam da mi je npr,kad sam bila turisticki (proveli smo 6 nedelja tamo ) nedostajalo da vidim zgrade (znam da to zavisi od kraja u kojem si a mi smo stvarno bili u suburb-u ,ono otprilike kilometar i po i ulazis u bush :)))) ) i to sto nije bilo puno ljudi koji setaju :).. ja izadjem ujutru da prosetam bebu,i jeste sve ulice su lepe siroke,sredjene,divni parkovi ali nigde zive duse :D
Zato smo sada izabrali da zivimo relativno blizu centra.
Znam da sam , kad smo se vratili u BG bila u fazonu "jeeej vidi koliko ljudi,mogu pesaka do prodavnice woo hoo ":))))).

Salu na stranu,jasno mi je da je tamo sve maltene drugacije i da mi ,koji nismo navikli na to prosto moramo da se adaptiramo.
Ono to je stvarno neprevazidjeno u WA a verujem i u celoj Au je priroda i prostranstvo. To stvarno ostavlja bez daha i bukvalno nijedna slika ne moze da docara taj dozivljaj kad to vidis uzivo :).
 
Mi smo na pocetku cele price oko vize prvo gledali Tasmaniju :)))
Nekako nam je ona bila najbolja za zivot sa malom decom, priroda odlicna a i nije toliko vrucina ;)... Medjutim nismo ispunjavali uslove za nominaciju...

Ziveo sam u Beogradu, Novom Sadu i Nisu i NS mi je najbolji za zivot tako da bi mi verovatno i Pert najvise odgovarao. Ma neka samo na pocetku sve bude ok pa cemo kasnije da vidimo sta i kako
 
Mi smo na pocetku cele price oko vize prvo gledali Tasmaniju :)))
Nekako nam je ona bila najbolja za zivot sa malom decom, priroda odlicna a i nije toliko vrucina ;)... Medjutim nismo ispunjavali uslove za nominaciju...

Ziveo sam u Beogradu, Novom Sadu i Nisu i NS mi je najbolji za zivot tako da bi mi verovatno i Pert najvise odgovarao. Ma neka samo na pocetku sve bude ok pa cemo kasnije da vidimo sta i kako

Zapravo, postoji sukob sa federalnim zakonom oko odredbe da mora da se živi 2 godine u državi koja te je sponzorisala. Ti ne moraš da živiš 2 god, niko ti neće reč reći. Meni je prvo bio ponuđen MLB, i MARA agent nas je savetovao da prihvatim, i samo se odselim za Pert. Ja sam bila kukavica, pa nisam prihvatila taj savet i aplicirala za sponzorstvo WA.
Daj Bože da odmah nađete posao, ako ne, ti možeš da apliciraš i za posao u WA, i napišeš mejl NSW imigracionom i kažeš ja ovde nemam posao, mogu li da idem, reći će da. Tako da Šomi, možda se vidimo u Pertu uskoro. Trebaju nam deca koja pričaju srpski, da mlađi sin ima s kim da se igra, pošto ovde naša deca uglavnom pričaju engleski.
Nas niko nikada nije proveravao gde smo, prevelik je to posao za državu. Kad smo stigli, otišli smo da se prijavimo da smo došli u WA po sponzorstvu, ljudi nas čudno gledali i naglasili da ne moramo ni sada ni u buduće da se prijavljujemo.
Ja volim kad je živo, bila sam turistički u Adelajdu, i to je slično npr. Kikindi ili Novom Bečeju. Ali ne volim kad je prenatrpano, kad se ljudi guruju, kad vozim po 2 sata od tačke A do tačke B.
Pert je 2 miliona, taman. Bog nas pogledao, pa nismo otišli u MLB ili neki još veći grad. S obzirom da sam ja iz Zr-a, mene je plašilo da odem da živim u gradu sa 5 miliona stanovnika.
Živimo blizu centra, pored jezera, parka, igrališta, škole, i gde god želim da odem, ne treba mi više od 10 minuta autom. Tako smo isto živeli i u Zr-u, ali tada nam je trebalo 10 min peške :D
 
Vidi ljudi se jos uvek sele u Australiju... Dobrodosliboljenasnasli...
Dodjite da se igramo. Imamo i dece sto pricaju srpski :D, i engleski, a najsladji je mesani srpskoengleski engleskosrpski. Ovo moje chavrlja i spanski, zasto nem' pojma, svidja joj se valjda.
Tj, ako vam ne smeta sto Melburn ima oblake :). Inace, u Melburnu nije stalno oblacno (mada ima smesnu klimu, to stoji), i nije mi 2 sata trebalo do kuce ni kad bi poslom zaglavio na suprotnom kraju grada u petak popodne. Mada moja prolazna vremena nisu oko 10, vise prema 15-20 minuta do necega i svacega, mada centar bar pola sata, iako ga ja ne volim, dete voli siti, muzej i pingvine (pingvini zive u siti, a u muzeju ima dinosaurs, ali kobajagi, nisu pravi).
Isto tako i to sunce u Pertu prelepo, ali nigde hladovine, pa svi broje koliko imaju do plaze, kad tamo stalno duva vetar :lol:. Jest i meni onako lepo mesto, jest mirno svi nekako usporeni, ali meni nije Novi Sad, vise kao jedno veeeeliko selo seosko :D. Zamalo se preselih tamo. Dva sata krace do Beograda. A u Wonglogongolongong sam samo svratio, ne mi se svidelo, ako cemo da poredimo, licilo mi na Smederevo malo, osim sto smederevo ima lep centar, tvrdjavu i par splavova na Dunavu :).
Ako sam dao svoj doprinos generalizacijama, mada me niko nista nije pitao, da ne generalizujemo vise :rtfm::zper::D. (pa onda nastavak u istom stilu)
Za Tasmance volim reci, oni su jedini pobili sve Aboridzine, do poslednjeg, bas mi je drago da ne idete na Tasmaniju. Tamo ni posta ne ide normalnim tokovima. Tamo je sve ... drugacije. Pert je mnogo vise friendly ako si Aboridzin.
A Adelaide... moja neostvarena ljubav, jedno tako divno malo mesto, opet tako zaostalo i beskorisno, ali opet bas lepo onako... da se nikad nisam odlucio preseliti, a zelelo sam...

Za vakcine kontam da je ista hajka i u Srbiji i ovde, ali mmr se sad prima dvaput, sa 12(mmr) i 18(mmrv), tako da po srpskom kalendaru kako god da okrenete deca ce biti u manjku. I tacno je da ce vas odmah gurati da ih bockate, ali ne ukida se decji dodatak, samo je manji bez toga. Kalendar (schedule) se lako izgugla pa uporedi. U ovim nasim "naprednim" krajevima (Vic i NSW) ne moze se vise u vrtic bez punog kalendara. I sa DTP je malo zbrkica, uveli su jos jednu dozu, vise ne izbrojah cetvrta li je peta li je, ta nije "uhvatila" ovo moje od cetiri godinice, ali hvata ove rodjene od 2014 mislim. Za info se moze pretraziti net po dva debilska, ali zato genuine proud Aussie pojma "no jab no pay" i "no jab no play".
 
Poslednja izmena:
U Srbiji deca primaju dve MMR vakcine..Prvu nakon navrsenih godinu dana I revakcinu sa 7 god,dakle pred polazak u skolu.
Ostatak posta bas nisam razumela :D
Nisi razumela ni to pre ostatka, :Dali ja sam kriv: 'ali mmr se sad prima dvaput u drugoj godini zivota, sa 12 meseci (mmr) i 18 meseci (mmrv)'
Za razliku od Srbije. Tako da kad povedes decu stariju od 18 meseci i mladju od 7 godina iz Srbije u Australiju, odmah su u manjku za jedan shot.
 
E sad je vec bolje :D
Pogledala sam njihov kalendar vakcinacije,oni daju mmr samo u kracem vremenskom roku inace se I kod njih dobijaju 2 doze . ( doduse bas su ga skratili al ajde ). I DTP imaju viska (kod nas 4 kod njih 5 )
Vidim da daju I za rota virus,pametno.
Nase klince ne vakcinisu a deca cesto imaju ( imao I moj stariji klinac I bas ga je izmucio ).

Shomi izvini sto smo otisli offtopic sa vakcinama,necu vise :)


Imam doduse jos jedno pitanje a pretpostavljam da ce i tebe to zanimati posto imas decu :)

Kakoste izabrali pedijatra i kakav je sistem kod njih sto se dece tice?

Ja moram da priznam da ne vodim decu cesto kod dr,posto sam kroz godine vec stekla neko iskustvo pa znam da ocenim kakav je kasalj,kad sta treba da im dam od lekova i slicnio ali mi mnogo znaci sto imam mnogo dobru dr,temeljnu i strpljivu kod koje mogu da ih odvedem ako je nesto ozbiljnije.
 
Poslednja izmena:
Angie,
tebi je lako izabrati pedijatra, pa dolaziš u Pert :)
Ovde nema pedijatra, nego GP pregleda. Mi imamo sreću da imamo dosta naših doktora ovde, a ja lično vodim decu kod žene koja je završila medicinu u Bg-u (i ja sam beogradski student pa mi je to bitno ) i koja važi za najbolju. Strpljiva je, temeljna i prijatna. Ima i specijalizaciju, nije samo GP. Čim dođeš trebalo bi da odvedeš dete kod dr-a, i predati karton vakcinacije da pošalju u registar. Onda će te obavestiti šta treba da primi. WA je prva uvela besplatnu vakcinu za W Meningokoke za decu do 5 godina, mali juče primio. Vrtići i škole traže dokaz da je dete vakcinisano. Naša dr radi u privatnom centru, ali deca do 16 godina ne plaćaju ništa, direktno se naplaćuje od Medicare, tkz. "bulk billed".
Često prevodim po bolnicama, i svi moji klijenti imaju samo reči hvale za tu dr.
Ne znam da li smem da je tako reklamiram javno, ako ti bude trebao njen kontakt, pošalji mi pp.
 

Back
Top