DOJKA;za dr i bilo koga ko moze nesto da mi kaze

Evo me opet sa HP nalazom pa bih molio za objasnjenje.
-Hyperplasia epitehlii intraductalis (AIDH)(M85051)
-Hyperplasia lobularis mammae (HL1)

EX TEMPORE: SACEKATI PARAFINSKU OBRADU TKIVA.
HYPERPLASIA EPITHELII DUCTALIS ATYPICA FOCALIS GLANDULAE MAMMAE.
HYPERPLASIA LOBULARIS ATYPICA FOCALIS GLANDULAE MAMMAE.
PAPILLOMATA INTRACYSTICUM GLANDULAE MAMMAE PARTIM HYALINISATUM.
PAPILLOMATA INTRADUCTALES MULTIPLICES.
MICROCALCFICATIONES GLANDULAE MAMMAE.

MIKROSKOPSKI OPIS:
Cvor tkiva promera 20*17*15mm.izgladjene,sivkaste povrsine, na preseku solidnocisticne gradje.Iz cisticnog dela se cedi sivkastozuckast, gust, zamucen sadrzaj, dok je solidno tkivo zilavoelasticne konzistencije, homogeno, 1/1+1.

Def.HP nalaz 3513 ne ukazuje MG bolest.

Jos jednom bih zamolio da mi neko protumaci nalaz.
Hvala!!
 
Pretpostavlljam da je donji deo poruke opis histopatoloskog nalaza? I zanima me jos - zasto za oakve stvari ne pitate nikada lekara direktno nego dodjete na forum to da pitate? ako je ovo dole HP nalaz, pretpostavljam da on znaci da nema maligne bolesti (MG pretpostavljam da to znaci) ali i ne moram biti u pravu. Nama nalazi ovako napisani zaista nista ne znace da bi Vam ih tumacili, i najbolje je da se obartite lekaru koji slucaj vodi sa svim pitanjima koja imate.
 
Molim vas da mi protumačite izveštaj mamografskog snimka:
...Pojačana kondenzacija fibrograndularnog tkiva lako narušene strukturalne građe (reč je o desnoj dojci)...
Predlaže se ultrazvučni pregled.

Imam 49 godina.

Nakon toga lekar nije uspeo da opipa bilo šta ali me je poslao na ultrazvuk sa dijagnozom displazija .... BI RADS DD 2 LD
Nečitko je, kucano mašinom, tako da sam zapisala ono što se vidi.
U njegovom izveštaju piše još da je nalaz neuverljiv.

Ultrazvuk mi je zakazan u sledeću sredu. Molim vas kažite šta je ovo i da li može biti opasno? Hvala.
 
Poslednja izmena:
Molim Vas za hitan odgovor!!!!
Pre jedno mesec dana sam u levoj dojci napipala poveći čvor koji me tada nije boleo, otišla sam na ultrazvuk i dr mi je rekao da ima neko zadebljanje ali da najverovatnije nije ništa i da dođem za mesec dana na kontrolu. Pregled mi je bio bolan i sad me već dva dana boli i kao da se pomerilo pa postoji malo ispupčenje kod bradavice. Imam 27 god i koristila sam oralnu kontracepciju, tačnije mercilone 2 god. ali sam sad prestala jer mi je dr savetovala zato sto sumnja da je od toga. Help
 
pošto sam imala iskustvo sa ovom bolešću, htedoh da se malo ispričamo na tu temu i tako...da ohrabrim sve koji boluju ili koji su u fazi izlečenja. moja priča je laička, ali će se naći i neko stručan da to prokomentariše.
dakleM, operisala sam se pre 4 godine i sada mi je dobro. na vreme sam to primetila, tako da mi lekari kažu da se ne brinem. ako vas ima sličnih bolesnih, javite se. bolest ne treba kriti, jer je onda još gore....
p.s. ako kršim neko od pravila 4uma - izbrišite.
 
Molim Vas za hitan odgovor!!!!
Pre jedno mesec dana sam u levoj dojci napipala poveći čvor koji me tada nije boleo, otišla sam na ultrazvuk i dr mi je rekao da ima neko zadebljanje ali da najverovatnije nije ništa i da dođem za mesec dana na kontrolu. Pregled mi je bio bolan i sad me već dva dana boli i kao da se pomerilo pa postoji malo ispupčenje kod bradavice. Imam 27 god i koristila sam oralnu kontracepciju, tačnije mercilone 2 god. ali sam sad prestala jer mi je dr savetovala zato sto sumnja da je od toga. Help

iako nisam dr medicine, savetovala bih ti da tražiš i drugo mišljenje....činjenica je da se za mesec dana neće dogoiti ništa katastrofalno, ali ipak....bićeš mirnija.
 
Slazem se sa "pricalicom"..Dojke ne pregleda ginekolog vec onkolog ili hirurg i to prvo ultrazvucno pa ako je nesto sumnjivije mamografski..Ni jedan "cvoric"ne treba zanemariti vec se treba suociti i proveriti..njemu svakako nije mesto tu..Nije sve rak, bude tu i tumora i cisti koje nisu nista bitno i sa cime se normalno zivi, ali svakako to treba proveriti kod lekara..forum je za razmenu iskustava ali doktori su da daju dijagnoze i da lece. Ne treba praviti greske..
 
Moja mama je pre mesec dana imala bolove u jednoj dojci,bolovi su ostri,kratki,trajalo je dva tri dana to.Opet je boli od pre par dana mada manje,ti bolovi su kao ziganje,ne boli stalno.A pre mozda godinu dana je bolelo na dodir pored dojke.Dakle,ima te bolove svremena na vreme koji traju nekoliko dana.Nije isla kod lekara jer je podnosljivo,da li to ukazuje na neku ozbiljnu bolest?Pritom, ima velike bolove u kicmi,jedan nerv je zaglavljen izmedju prsljenova,ne znam da li je povezano kojim slucajem?
 
...možda nekome pomogne...imam 40 godina...kad sam imala 15 godina, napipala sam kvržicu na desnoj dojci, veličine 2,5x3,5cm, uradili su mi pregled, mamografiju i otkrili još 3 male kvržice, punktirali i sve je bilo ok, dobroćudne izrasline, fobroadenom , masteopatija..od tada redovno idem onkologu i sve je ok, nije mi dao da operiram...i on je jedan od najboljih onkologa u Evropi, rekao je da je sve moguće liječiti i izliječiti ako se otkrije na vrijeme...svima savjetujem jednom godišnje na pregled
 
Ja sam Jovana. Imam 21 godinu.... Potreban mi je savet. Novembra posle godina sam bila kod ginekologa, na redovan pregled. Ginekolog mi je rekao da na dojkama nemam nista ali me je zbog pozitivne porodicne anamneze ipak uputio na ultrazvuk dojke.... Ultrazvuk je radjen u januaru u privatnoj ginekoloskoj ordinaciji.... Kazu da je sve bilo u redu.... Medjutim, moj ginekolog iz doma zdravlja kaze da to nije radio radiolog.... Pored toga na levoj dojci mi se od 8,9 dana posle menstruacije javlja promena u vidu malog zrnca.... Te promene nema pred menstruaciju, kao ni posle nje... Molim Vas da mi date savet jer sam uplasena i ne znam sta da radim.... Da li da idem na snimanje opet ili da sacekam januar? Hvala unapred....
 
Ja sam Jovana. Imam 21 godinu.... Potreban mi je savet. Novembra posle godina sam bila kod ginekologa, na redovan pregled. Ginekolog mi je rekao da na dojkama nemam nista ali me je zbog pozitivne porodicne anamneze ipak uputio na ultrazvuk dojke.... Ultrazvuk je radjen u januaru u privatnoj ginekoloskoj ordinaciji.... Kazu da je sve bilo u redu.... Medjutim, moj ginekolog iz doma zdravlja kaze da to nije radio radiolog.... Pored toga na levoj dojci mi se od 8,9 dana posle menstruacije javlja promena u vidu malog zrnca.... Te promene nema pred menstruaciju, kao ni posle nje... Molim Vas da mi date savet jer sam uplasena i ne znam sta da radim.... Da li da idem na snimanje opet ili da sacekam januar? Hvala unapred....

Као што каже Harmony, нема потребе да чекаш толико. Иди на ултра звук и реши сумњу.
Та квржива о којој пишеш је вероватно само реакција жлезданог ткива на хормоналне варијације у току месеца. ;)
 

Back
Top