Dogovorna ekonomija

1)Ja se ne zelim,kad se radi nek se radi(ali brate neka se za tezak rad da plata).
Naravno da treba,ali opet ne zavrsavas faks da bi crncio na njivi ili rudniku,nego na poslu koji odgovara strucnoj spremi.Pa ako ima ljudi koji traze platu a da nista nisu radili to odmah sutnutiZnas brate i sam da danas sve ide preko veze tako da coveku sa zavrsenim master studijama ne vredi da ima slobodno mesto u nekoj firmi ako mu kum,tetka ili neko nije direktor.
2)Pa ako radnik crnci MORA dobiti platuTo im je valjda zakonom zagarantovano!

al yebiga eric, ne odredjuje platu zakon nego triziste plata, tziste proizvoda.
niti moze neko da plati za master diplomu i master rad vise ako firma ne zaradjuje vise.
 
po cemu je bio najliberalniji, po cemu je bio uspesan i po cemu je bio najblizi trzisnoj ekonomiji?

doneo si zakljucjke a nisi naveo na osnovu cega. to ti je neka osnova za dalju diskusiju, razumes spameru?
Opste je poznato da je SFRJ imala najvisi zivotni standard gradjana od svih socijalistickih zemalja.
Zajedno istupamo protiv dogovorne ekonomije i nerazumem po cemu sam ja to spamer?
 
U SFRJ smo u osnovi imali trzisnu ekonomiju i od sposobnosti radnika-samoupravljaca u najvecoj meri je i zavisio uspeh preduzeca.
Firme su u nacelu mogle i da menjaju delatnost.Mnoge su se uspesno modernizovale i isle su na novu proizvodnju.
Najispravnije je i bilo zbog napred izlozenog da svaki zaposleni dobije akcije u preduzecu gde je radio i upravljao.
Zna se tacno koje su stranke i kada upropastile privatizaciju,pa je narod u dobroj meri opljackan na razne nacine.

S ovim se u potpunosti slazem.
U SFRJ smo imali trzisnu ekonomuju, jer da nismo, svi bi imali priblizno jednake plate. A nije bilo tako. Plate su se razlikovale i to previse. Dok su neki bili preplacivani za svoj rad, drugi nisu bilo dovoljno placeni. Najvise novca su ubirale banke i finansijske institucije.
Tacno je da su i odlukom organa upravljanja firme mogle da menjaju deltnost, da uvode nove delatnosti, prosiruju ili ukidaju postojece. Ima niz primera gde su preduzeca pocinjala da rade sa nekoliko desetina radnika, a posle 15 ili 20 godina bilo ih je preko hiljadu. Veliki privredni giganti bivse Jugoslavije nisu nasledjeni iz predratne Kraljevine Jugoslavije, niti su bili giganti cim su osnovani. Oni su vremenom zahvaljujuci prosirenju, investicijama i modernizaciji proizvodje postajali sve jaci, veci i mocniji. Pored osnovne, uvodili su i sporedne delatnosti - sopstveni transport, proizvodnju ambalaze, tehnicke sluzbe, stolarske radionice, retorane drustvene ishrane itd.
Smatram da je drzava trebalo mnogo vise da ima intervencije u oblasti privrede, narocito kada su u pitanju plate radnika, posto su one ipak osnovni izvor egzistencije i najosetljivija stavka za radnike.
 
ma da, imali smo fice, po jedbnu svinjsku polutku a oni trabante i zato smo bolji.

idi bre begaj.

a spamer si jer zagadjujes forum glupostima koje nisu ni za diskusiju
Ja sam poceo da se zalazem u sredstvima informisanja za privatizaciju stanova i preduzeca jos od 1985.godine kada su se mnogi sa Foruma jos igrali sa serpama i loncima ili mesali po pepelu,kako se to cesto kaze.Mnoga moja predvidjanja javno izrecena vec su se ostvarila a za ona bitna tek dolazi vreme.
To o mojim glupostima mora da se argumentuje,jer je u protivnom gola laz iza koje stoji velika mrznja,a ona ima neke svoje dublje razloge.
 

Back
Top