Догодило се на данашњи дан

8.Октобра 1991. истеком брионског мораторијума Хрватска и Словенија проглашавају независност од Југославије.
Хрватска прекида све односе са званичним Београдом, рат ескалира, обустављају се и саобраћајне и економске везе. Обуставом платног промета у Хрватску стижу њихови кадрови из савезних органа, дипломатије, војске и слично. Док је било пара били су комунисти.
_______________________________________________________________________________________________________________________________
Спојите ове двије теме : http://forum.krstarica.com/showthread.php/374382-Догодило-се-на-данашњи-дан
 
Прије тачно 100 година 29.Новембра на Кајмакчалану погинуо је Војвода и вођа Четника Војин Поповић Вук, командант славног Добровољачког одреда. Погинуо је од Бугара предводећи јуриш на Грунишки вис на Кајмакчалану. Посље његове погибије брдо је ослобођено а људство његовог одреда распоређено је у друге јединице.

Весели се, Бугаријо љута,
Нема више онога јунака,
Ни његова шлема, ни миздрака...
Спасена си по стотину пута
Силних мука од Војводе Вука


Војвода Војин П&#1.jpg


Војин Поповић - В&.jpg
 
С обзиром на то да је на данашњи дан 1918. дошло до уједињења и стварања заједничке државе са хрватима ваљало би се подсјетити њихове реакције на уједињење.
Чим је проглашена Краљевина СХС, 1. Децембра 1918. код хрвата је против новоосноване државе одмах организована побуна. Дијелови 53. пјешадијског и 25.домобранског пука бивше аустро-угарске војске, састављени од хрвата, демонстрирали су у центру Загреба под оружјем, и посље сукоба са одредима владе народног вијећа било је укупно 15 погинулих и 20 рањених. Против уједињења демонстрирало се и у Вараждину, Бјеловару, Осеку, Костајници, Доњој Стубици . . .
 
1920. године у дворцу Велики Тријанон у Версају крај Париза потписан је мировни споразум између земаља савезница - Антанте и Мађарске. Споразум (уговор) је уредио статус нове Мађарске државе и одредио њене границе према сусједима. Ово је један од мировних уговора којима је окончан Први свјетски рат. Ови уговори су били посљедица одлука донесених на Париској мировној конференцији током 1919. године. У члановима 41. и 44. Мађарска се одрекла права и претензија на подручја некадашње Аустро-Угарске која су од 1918.у саставу Краљевине СХС.
У Мађарској се у задњих неколико година овај датум обиљежава као "Дан народног јединства и опоравка од трианонске трауме".
 
Недеља, 16. јул

На данашњи дан 1858. године рођен је српски војвода Петар Бојовић, ослободилац Београда 1918. Као питомац Артиљеријске школе учествовао је у Српско-турским ратовима од 1876. до 1878, а у Српско-бугарском рату 1885. истакао се храброшћу у борбама на Врабчи, Сливници, у Драгоманском теснацу, код Пирота и Цариброда (садашњи Димитровград). У Првом балканском рату 1912. и 1913. као начелник Штаба Прве армије изузетно је допринео победама над Турцима у Кумановској и Битољској бици.

General_Petar_Bojovi%C4%87.jpg

У Другом балканском рату 1913. пробио је бугарске положаје на Рајчанском риду, што је одлучило исход и Брегалничке битке и рата. У Првом светском рату командовао је Првом армијом 1914. у Церској бици и ослободио Шабац, а дужност није напустио ни после рањавања. После мучког напада Бугара 1915, са неупоредиво слабијим снагама спречио их је да продру на Косово, што је омогућило одступање српске војске. У јануару 1916. је, уместо оболелог војводе Радомира Путника, постао начелник Штаба Врховне команде и организовао је пребацивање војске на Крф и у Бизерту, а од септембра до новембра 1916. руководио је офанзивом у којој су заузети Кајмакчалан и Битољ. Због неслагања са савезничком командом о ширини фронта додељеног српској војсци, у априлу 1918. је смењен и постављен за команданта Прве армије, која је после пробоја Солунског фронта заузела Велес и Овче поље, код Куманова разоружала Бугаре, продужила гоњење бројчано јаче немачке Друге армије и разбила је јужно од Ниша без помоћи савезника, који су заостали 200 километара. На челу Прве армије 1. новембра 1918. је ослободио Београд. Умро је 1945. у Београду, пошто је претходно доживео разна понижења од стране новог режима. Сахрањен је практично илегално и без икаквих почасти у граду којем је донео слободу.

1533 - Према наредби шпанског освајача Франсиска Писара, убијен је владар Инка Атауалпа, иако је платио тражени откуп: једну собу пуну злата и две пуне сребра.

1917 - Бољшевици су покушали да приграбе власт у Русији али нису успели, после чега се њихов вођа Лењин повукао у илегалу, док је његов блиски сарадник Лав Троцки ухапшен.

1925 - У Багдаду је почела да заседа прва изабрана скупштина Ирака.

1945 - САД су у пустињи Новог Мексика извршиле прву пробу атомске бомбе, под шифрованим називом "Тринити", на којој је од 1942. под вођством атомског физичара Роберта Опенхајмера радила "армија" од око 150.000 стручњака разних профила.

1949 - Кинеска ослободилачка армија под вођством комуниста је овладала целом Кином, потпуно поразивши трупе вође Куоминтанга Чанг Кај Шека (лидер националистичке Кине), који се са остатком своје војске повукао на острво Тајван (Формоза).

1950 - На стадиону "Маракана" у Рио де Жанеиру, Уругвај је пред 199.000 гледалаца - био је то највећи број гледалаца који је икад присуствовао једној фудбалској утакмици - у финалу светског првенства победио домаћина Бразил са 2:1, освојивши други пут светски фудбалски шампионат.

▸ Извор: Танјуг.
 
12.Октобра 1934. након убиства Краља Александра у Марсељу, за Краља је проглашен његов најстарији син Петар. Петар је рођен 1923 године и као дијете умјесто њега је владало трочлано намјесништво на челу са кнезом Павлом Карађорђевићем. Петар II Карађорђевић преузима своју краљевску дужност 27.Марта 1941. када је са непуних 18 године проглашен пунољетним.
 
1915. 2.Новембра од рана добијених у борби 31.октобра 1915. у 35 години умро је Мајор и Војвода Војислав Танкосић, у моменту смрти имао је 35.година.
Austro-Hungarians_opening_the_grave_of_Vojislav_Tankosić.jpg

На фотографији је приказано како Аустро-Мађари откопавају његов гроб и приказују његове остатке.
 
На данашњи дан, 1918. године, у Новом Саду, Велика народна скупштина Срба, Буњеваца и осталих Словена у Банату, Бачкој и Барањи, донела је одлуку о присаједињењу Баната, Бачке и Барање матици - Краљевини Србији. Претходног дана исту одлуку је усвојила Скупштина Срема у Руми.

На скупштини је било укупно 757 делегата, од којих 578 Срба. Председавање је преузео др Игњат Павлас, који је најавио Јашу Томића, као подносиоца главне одлуке, где се најпре краћим говором обратио овом историјском скупу, а потом је прочитао одлуке скупштине.

"Косовски мученици! Сретно вам Ослобођење! Никада у животу нисам био толико уздрхтан као у овом тренутку. А видим вам на лицу, да сте и ви тако уздрхтани. Ми нисмо сами. Зар може бити, а да и ви не видите, како се у овој дворани налази и српска петстогодишња историја, до сада тужна а сада озарена и насмејана. Може ли бити а да ви не видите у зраку ове дворане наше велике мртве, дух њихов. Може ли бити да и ви не видите, како на прозорима ове дворане ударају пахуљице белога снега, а у тим пахуљицама је дух оних, који се нису још ни родили и који ће тек доћи, дух будућности наше. Ми нисмо овде данас сами."

Одлука Велике народне скупштине била је својеврсни израз вековног настојања Срба с простора некадашње Јужне Угарске да уобличе територију на којој ће остварити своја пуна национална права, а крајњи резултат је довео до тога да простор северно од Саве и Дунава буде део српске државе, што је представљало испуњење вишевековног сна Срба са тих простора.
 
Масакр над Србима се догодио на планини Велебит, на локацији Мали Алан, 22. јануара 1993. године, када су усташе мучиле, заклале и мучки убиле 22 особе српске националности, од којих и једну медицинску сестру. Српски камиони су тада упали у замку између двије базе УНПРОФОР-а, базе на Матрасу-Свети Рок и превоју Мали Алан. Осам српских војника је успјело да се под борбом пробије из заседе и преживи, а њих 22 су заробљена и звијерски масакрирана.

Усташе су им тада препречиле једини пут којим би могли да изађу, а посље тога су заузели и везе комуникације и преко њих јавили српским војницима да на Малом Алану има рањеника. У замку је тада упала група од око 30 српских војника, међу којима је била и једна медицинска сестра.

Усташе су заробљене Србе мучили и убијали сјекирама, крамповима и лопатама. Српске снаге су тек посље 10 дана успјели да ослободе тај простор и нађу тијела. Када су лешеви страдалих допремљени у Грачац ради препознавања, породице и пријатељи су то једва успјевали јер су жртве биле унакажене. Син једног од масакрираних, оца је препознао једино по каишу.

Др Бранимир Александрић, специјалиста судске медицине, је у свом налазу написао да се из видео-снимка недвосмислено види да се на већини погинулих, поред дејства пројектила и дјелова експлозивног средства, запажа и да су жртве убијане ножевима и бајонетима.

Да би судско-медицинско мишљење било што тачније и прецизније, др Александрић је у јулу 1995. године предложио да се тијела појединих особа ексхумирају (она за које се експерти судске медицине одлуче), како би се уз детаљан судско-медицински опис повреда и начињених фотографија на ексхумацији, утврдио тачан начин на који су жртве убијене.

Александрић је предложио да се ексхумирају особе које су убијени шиљком и оштрицом механичког оруђа у предјелу главе и врата, и у предјелу других костију, као и особе које су убијене тупим механичким оруђем. У извештају др Александрића тада је наведено да би на ексхумацији такође било потребно направити видео- запис, који би служио као докуменат за презентовање пред Међународним судом.

СВЈЕДОЧЕЊА

Ђурић Драган син Иилије, рођен 2. јула 1951. године у Грачацу:

„… Бројно стање наше војске било је знатно смањено због гаранција УНПРОФОР-а. Тог критичног дана, дакле 22.01.1993. године добили смо наређење да морамо у испомоћ нашима на Мали Алан.

Приликом проласка поред осматрачнице УНПРОФОР-а они су нас снимили камерама што је иначе било неуобичајено. Кренули смо са два камиона, ја сам био у првом у којем је било нас двадесетак. Нападнути смо из засједе на удаљености од око 500 метара од осматрачнице УНПРОФОР-а на цести коју хрватски војници од почетка рата никад нису држали. По мом познавању терена немогуће је да хрватски војници дођу до цесте а да их припадници УНПРОФОР-а не примјете.

Наш камион тучен је и спреда, са стране и од зада. Шофер је погођен први те је камион стао. Пуцано је из аутоматског оружја. Кориштени су и дум-дум меци. Након пар секунди сам се прибрао и искочио из камиона. Склонио сам се иза једне букве, а затим спустио до једног мостића. Гледам како хрватски војници прилазе камионима и припуцавају. Схватио сам да морам спашавати главу и крећем према команди на Руци.
Дошао сам до пункта УНПРОФОР-а, гдје сам наишао на наше борце који су кренули да нам помогну. Припадници УНПРОФОР-а блокирали су цесту с два камиона недозволивши да кренемо у помоћ…

… Трећи дан испоручују њих двадесетдва. Довезоше их у пластичним врећама. Међу мртвима тражим брата Ђорђа. Једва сам га препознао. Имао је једну рану од метка у близини препоне. Лобања му разбијена. Кичма му сломљена. У руци стиснуо земљу и траву. Гледам и друга тијела. Скоро су сви, поред рана од метака имали разбијене лобање …“

Бркљач Дамир, син Дане, рођен 27. јануара 1972. године у Загребу, а живио у Грачацу:

„… Налазио сам се у другом камиону. Сједио сам поред оца Дане. Цесту којом смо се кретали обезбјеђивао је УНПРОФОР. Када смо се приближили првом камиону на око 500 метара по нама је осута паљба с десне стране из шуме. Видим да је погођен Душан Јованчевић. Након што смо се прибрали, скачемо у јаругу на супротну страну од оне са које се пуца. Мислим да ми је отац тад био рањен у ногу.

Узвраћамо ватру али само на кратко. Гледамо хрватске војнике како излазе из шуме и прилазе камионима. Повлачимо се у правцу пункта УНПРОФОР-а. УНПРОФОР-цима казујемо шта се десило, очекујемо да ће интервенисати. Уопште не реагују…

… Трећи дан преко команде УНПРОФОР-а сазнајемо да су сви двадесетдва мртва. Међу њима је мој отац. На идентификацији је био мој ујак који ми је рекао да је отац био лакше рањен у ногу али да су га заклали, одсјекли нос, а на леђима урезали крст ножем …“

Стеван Веселиновић, свједок стравичног масакра на Велебиту, у ком су страдали два Веселиновићева брата од стрица и сестрић, тврди да када је почео да се бори да овај злочин угледа свјетлост дана како би злочинци били ухваћени и осуђени, хрватска безбједносна служба је почела да пријети свим евентуалним свједоцима, па тако и њему.

Тужилаштво за ратне злочине је навело да ће захваљујући помоћи Стевана Веселиновића, који је један од свједока покоља на Aлану, у то вријеме командира једне јединице Војске РСК (СВК) на том подручју, моћи да изврши притисак на хрватску страну да би се овај злочин ефикасно решио.

– Звали су ме и рекли ми да би најбоље било да одустанем од цијелог случаја јер се нећу добро провести. Наравно, нисам хтио то да учиним и наставио сам да се борим. Чак су ме и у нашем тужилаштву савјетовали да будем опрезан. Све ми је то указивало да ћу ипак успјети да се изборим за правду. Међутим, ништа се није догодило. Као да сви желе да се овај масакар заборави – рекао је Стеван.

Он је описао стравично јутро тог 22. јануара 1993. и навео да је од тих заробљеника био на свега 200 метара јер је с јединицом кренуо да их ослободи, што се и види на крају видео-снимка који је доставио тужилаштву.

– Јауци су били ужасни, али призори измаскарираних заробљеника су били још гори. Хрвати су отворили телефонске везе и ми смо могли да слушамо крике наших сабораца које су звјерски мучили. Можемо само да замислимо какве су болове, муке и понижење у том тренутку преживљавали. Касније, када смо преузели њихова тијела, видјели смо шта су им све радили – испричао је Веселиновић.
За овај злочин још нико није одговарао.
Тог 22.Јануара 1993. погинули су сљедећи борци Српске војске Крајине
Бркљач Лазо Дане, 1947. Грачац - Грачац;
Будимир Јован Душан, 1953 Зрмања -Грачац;
Драгичевић Јово Милан, 1965 Штикада - Грачац;
Драгичевић Марко Миодраг, 1972 Грачац - Грачац;
Ђурић Илија Ђорђе, 1954 Грачац - Грачац;
Гаћеша Милан Душанка, 1967 Грачац - Грачац;
Грозданић Стеван Богдан, 1959. Вучипоље - Грачац;
Јелача Никола Ђоко, 1956. Кијани - Грачац;
Јелача Јово Ђурађ, 1945. Кијани - Грачац;
Јелача Тодор Никола, 1953. Граб - Грачац;
Јокић Иван Жељко, 1963. Госпић - Госпић;
Јованчевић Раде Душан, 1973 Малован - Грачац;
Колунџић Светко Ђорђе, 1971 Задар - Задар;
Мандић Петар Миленко, 1970 Грачац - Грачац;
Марјановић Драган Младен, 1970 Грачац - Грачац;
Седлан Јован Радомир, 1960 Грачац - Грачац;
Станисављевић Милан Бошко, 1952. Дошићи - Грачац;
Швоња Тоде Станко, 1965 Вучјак - Грачац;
Трифковић Неђо Драган, 1974 Грачац - Грачац;
Веселиновић Љубо Бошко, 1956. Голубић - Книн;
Веселиновић Љубан Дарко, 1966. Голубић - Обровац;
Веселиновић Тодор Милан, 1945 Граб - Грачац.

Филм: http://rapidshare.com/files/205651160/zlocin_mali_alan_1993.part1.rar
http://rapidshare.com/files/205665618/zlocin_mali_alan_1993.part2.rar
 
На данашњи дан 1974. у Скупштини СФР Југославије проглашен је нови Устав којим су дефинисане промене у односима федерације и федералних јединица и устројство федералне заједнице. Републике су фактички постале националне државе, а аутономне покрајине Косово и Војводина "конститутивни елементи" федерације, чиме је њихова веза са Републиком Србијом сведена на минимум. Србија је постала потчињена сопственим покрајинама, по чему је постала јединствени правни случај у целом свету.
Иницијатор и покровитељ уствних промена, којима је Југославија претварана у лабаву конфедерацију били су Јосип Броз и Едвард Кардељ. Многи сматрају да је Устав из 1974. проузроквао распад земље и крвави грађански рат 17 година касније.
28166717_10213002203744233_960356596607057990_n.jpg
 
Na današnji dan pre 77 godina srpski narod ispisao istoriju, a jedna fotografija obišla svet. Motociklistu sa posadom snimio Milan Roglić. Dokument od istorijske važnosti

11-slika-rat%20(1).jpg



POSTOJE datumi u srpskoj istoriji koje narod "krsti" kao sudbonosne, dane velikih iskušenja i odluka, često dramatičnih. Jedan od njih svakako je 27. mart. I u prošlosti i u savremenoj istoriji, na ovaj dan, srpski narod proživljavao je neke važne, čak i presudne promene. Usud ovog martovskog "broja" u kalendaru, menjao je i tok istorije. Tek kada se pobroje sva "čuda" koja su se desila baš 27. marta, upadljivo iskrsne njegova gotovo mistična snaga.

- - - - - - - - - -

Kako brojni istoričari tvrde, istoriju Jugoslavije i Srbije odredio je 27. mart 1941. godine. Zbog pristupanja Kraljevine Jugoslavije Trojnom paktu, tog datuma, vojnim udarom svrgnut je regent - princ Pavle Karađorđević i na presto doveden maloletni kralj Petar Drugi. Zbačena je i vlada Cvetković-Maček, koja je dva dana ranije u Beču potpisala protokol o pristupanju Paktu. Iako istoričari još lome koplja oko povoda prevrata, nesumnjivo je da su tog dana u Beogradu i širom zemlje izbile masovne demonstracije u znak podrške naroda puču. Nezadovoljstvo zbog pristupanja Trojnom paktu bilo je ogromno, pa su puč i spontano okupljanje građana bili izraz raspoloženja naroda. Ostale su upamćene i antologijske parole "Bolje rat, nego pakt", "Bolje grob, nego rob". Tako je pre 77 godina jasno određena sudbina Jugoslavije i trasiran njen put protivnice nacističke Nemačke.
U tim demonstracijama nastao je veliki broj fotografija Milana Roglića (1904-1986), a među njima se izdvaja slika motocikliste sa posadom. Ta fotografija je ušla u sve udžbenike i postala dokument od istorijske važnosti. Negativ ovog snimka, koji porede i sa Delakroovom slikom "Sloboda predvodi narod", čuva se u Vojnom muzeju u Beogradu.
Sve negative Roglićevih fotografija, pa i ove od posebnog značaja, sačuvali su Roglićeva sestra Dušanka i zet Petar Joksimović, u limenim kutijama zakopanim ispod uglja u podrumu njihovog stana u Dositejevoj 38. Kutije su izvađene tek po završetku rata. Roglić je bio jedan od trojice vrhunskih majstora novinske fotografije između dva rata, čiji su snimci često značili što i uvodni komentar u listu.

- - - - - - - - - -

http://www.novosti.rs/vesti/naslovn...Simbol-27-marta-Slika-rat-prezivala-u-podrumu

- - - - - - - - - -

ŽIVEO PRAZNIK SLOBODE !!
 
На данашњи дан 1941 године извршен је пуч којим је срушена влада која је потписала пакт са нацистима, а коме су предходиле масовне демонстације српског народа против хитлероваца и нацистичке хегемоније, и тиме се тај догађај сврстао раме уз раме са Косовском битком и српским устанцима, нешто што је одредило српско национално биће за сва времена.
29572585_10155950713646628_1942233825267449792_n.jpg

За краља и отаџбину, слобода или смрт.
 
Обележавање 75 година битке на Сутјесци у петак у ЦК13

Уметнички Колектив Петар Драпшин (У.К.П.Д.) позива све грађанке и грађане да присуствују и увеличају обележавање годишњице завршетка битке на Сутјесци.


PartizaniSutjeskaPlakat.jpg

Програм:
19.00 Пројекција филма "Сутјеска" (1973.) поводом годишњице истоимене битке
21.30 Хор "Наша Пјесма"
22.30 Концерт партизанских песама "Слобода, Другарство и Рад"




- - - - - - - - - -

https://www.dnevnik.rs/index.php/no...a-bitke-na-sutjesci-u-petak-u-ck13-11-06-2018

- - - - - - - - - -

eto, srbija slavi prave vrednosti :ok:
 
Обиљежено 75 година од Битке на Сутјесци
На Тјентишту је данас, у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова, обиљежено 75 година од Битке на Сутјесци. Положени су вијенци на спомен-костурници и централном споменику у Националном парку "Сутјеска".

Обиљежавању је присуствовао предсједник Одбора Миленко Савановић, министар трговине и туризма Српске Предраг Глухаковић, министар породице омладине и спорта Јасмина Давидовић, делегација Народне скупштине Српске, Миленко Ристић, изасланик члана Предсједништва БиХ из Републике Српске Младена Иванића, те лидер СП-а Петар Ђокић.
Из Долине хероја на Тјентишту данас је поручено да је Битка на Сутјесци симбол борбе за слободу југословенких народа и несаломивог духа партизанских бораца, који су уз огромне губитке успјели да се одупру шест пута бројнијем непријатељу, што је касније имало великог утицаја на коначан слом фашизма
Министар Миленко Савановић рекао је да борбу партизана против фашизма не треба поистовјећивати са слабостима бивше државе.
- Овдје је превасходно била борба на живот и смрт против оних који су дошли на кућне прагове да нам одузму живот и слободу. Ово је историјски догађај, који се мора дизати на виши ниво, поготово у преношењу младим генерацијама - рекао је Савановић.
122047.jpg
Тјентиште, полагање вијенаца (Фото: РТРС)

Петар Ђокић је истакао да све организације које његују тековине антифашизма треба заједно да обиљежавају овај историјски догађај. Он је рекао да је антифашизам дубоко укоријењен у свијест народа на овим просторима, зато што тај народ зна колику је жртву поднио за слободу и шта му јеслобода донијела.
Начелник општине Фоча Радисав Машић истакао је да је Сутјеска велика побједа над фашизмом, те да су славни борци прије 75 година својим животима, херојством и чојством показали како се достојанствено брани слобода и колика је њена цијена.
Херојима Сутјеске поклониле су се и делегација СОБНОР-а Црне Горе, са предсједником Радојицом Радојевићем на челу.
122041.jpg
Тјентиште (Фото: РТРС)

Током Битке на Сутјесци, која се сматра прекретницом у Другом свјетском рату на подручју бивше Југославије, погинуло је више од 7.000 бораца Народноослободилачког покрета.
122042.jpg
Тјентиште (Фото: РТРС)

Борбе у оквиру Пете непријатељске офанзиве, операције коју су нацисти назвали кодним именом "Шварц" /Црно/, су почеле 15. маја, концентричним наступањем снага сила Осовине и квислишншких снага НДХ против главнине снага Народноослободилачке војске Југославије на простору Санџака и сјеверне Црне Горе.
122039.jpg
Тјентиште (Фото: РТРС)

За завршетак борби узима се јун 1943. године на Тјентишту пробојем партизанских снага, њиховим извлачењем из обруча и наставком покрета према југоисточној Босни.




 
Prije 40 godina: Pogledajte posljednju Titovu posjetu Tjentištu
24. 04. 2018. u 20:10:00
Ove godine navršava se 75 godina od Bitke na Sutjesci, velike epopeje tokom Pete neprijateljske ofanzive.
Tada su partizani izvršili proboj iz obruča fašističkih snaga, a koliko je bitka bila žestoka pokazuje i ranjavanjeJosipa Broza Tita.
Spomenik na Tjentištu, koji evocira sjećanje na veliku Bitku, odavna nagriza zub vremena i nebrige.
Dodatni problem je klizište, koje se prije nepuna tri mjeseca aktiviralo u Dolini heroja na Tjentištu, svega 15-ak metara od spomen-kosturnice, u kojoj su sahranjeni posmrtni ostaci 3.301 borca Bitke na Sutjesci.
A nekad su spomenik na Tjentištu posjećivale desetine hiljada turista, preživjelih boraca, građana, o čemu svjedoči snimak s proslave 35-godišnjice Bitke na Sutjesci. Snimak nastao 1978. godine je podsjećanje na posljednju Titovu posjetu Tjentištu.

 

Back
Top