Đole

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Dok sam listala temu, imala sam na umu tekst, no odustala sam :)
Umori se čovek od borbe s vetrenjačama.
Moj mali doprinos blogu je u vidu škrabanja inspirisano Đoletovim pesmama.
Nekako me bude sramota i samog pokušaja, no hajd' ... :) ( staviću ga u spojler, manji je blam ) :rumenko:
Nije Đole za svaki dan, ali pesnik jeste. U ostalo niti ulazim niti ima potrebe.
I sama spadam u čudake koji slušaju sve, od Silvane do Nirvane.
Ne trudim se više nikome ništa objašnjavati. Prihvatim svaku etiketu i idem dalje, svojim putem.
Ovaj moj stari kaput je dovoljno dugačak, može puno etiketa da ponese i iznese sa stilom. :kpozdrav:


p.s zanemari gomilu grešaka u kucanju :rumenko:
 
Dok sam listala temu, imala sam na umu tekst, no odustala sam :)
Umori se čovek od borbe s vetrenjačama.
Moj mali doprinos blogu je u vidu škrabanja inspirisano Đoletovim pesmama.
Nekako me bude sramota i samog pokušaja, no hajd' ... :) ( staviću ga u spojler, manji je blam ) :rumenko:
Nije Đole za svaki dan, ali pesnik jeste. U ostalo niti ulazim niti ima potrebe.
I sama spadam u čudake koji slušaju sve, od Silvane do Nirvane.
Ne trudim se više nikome ništa objašnjavati. Prihvatim svaku etiketu i idem dalje, svojim putem.
Ovaj moj stari kaput je dovoljno dugačak, može puno etiketa da ponese i iznese sa stilom. :kpozdrav:


p.s zanemari gomilu grešaka u kucanju :rumenko:



Pesma je prelepa. :heart: Hvala. A sam tvoj post je vec jedan uspesan juris na vetrenjace....:D
 

Nema me vise u tvojim molitvama
vise me putem ne prate
a noc mi preti
ponoc i pusta tama
kad me se samo dohvate

Ref.
Vise me ne volis
kad se vracam nisi budna
ne goris
gasne nasa zvezda cudna
lazna, srebrna stvar

Daleko putujem
vetar nudi neke rime, kupujem
pristaju uz tvoje ime
dva, tri stiha na dar

Ne slusam vise
sta sapuces dok snivas
plasi me koga pominjes
i sve si dalje
a sve mi bliza bivas
kao da opet pocinje

Ref.
Ali me ne volis
to se uvek drugom desi
govoris, ali vise ne znam gde si
da li neko to zna

Sta sam uradio
kakva tuzna humoreska
gradio, ispod gradova od peska
dubok bezdan, bez dna
 
NE VOLEM ! ....

ko zeli da ga razume (voli) moze, ko nece, nema sanse da "skonta" taj UMETNICKI IZRAZ...

e zato tu dolazi njegova, malo je reci genijalnost, kad zavuce a da ne upotrebi ni jednu psovku !
voleo bih da mogu pojedine maliciozne primerke ljudske rase da tako oduvam ali ne ide...i neka Djole to radi umesto mene a ja cu da se prostacim :D


i da BOZA ZVANI PUB ... neka davna putovanja kod babe i dede u kolima na kasetasu
 
IMG_20201229_162631.jpg
 


Ljubav ne pobedjuje, nijedna od stotine
to su samo drevne zablude, vise izmisljotine
maslo ludih pesnika, prevejanih lisaca
raznih muzikanata, glumatala i pisaca

Znam ljubav rusi zidine ponosa i tastine
ali bajke da pobedjuje to su budalastine
lako je izigraju, kao trsku slome je
nikoga ne porazi sem onoga u kome je


Romeo i Julija pravila su krsili
sitnim slovom poceli
pa krupnom tackom tu pricu zavrsili

Na vernost se zakleli, samo srca sledili
da je tuzno, tuzno je
al' nisam ubedjen da su pobedili

Ljubav je tek akrostih, refren stare arije
takvi nikad ne pobedjuju, a to su kojestarije
utvrda bez strazare, poharama krunjena
naivna i ranjiva, zanesena i zbunjena

Orfej se oglusio o pretnje i pridike
davni hades prosao pa opet ostao bez Euridike
nesretna Karenjina crni zar na auri
inicijal Puskina zorom ugraviran na kobnoj cauri

U kraj oka tinjaju mali zlatni grumeni
daj mi Boze stih da utesim jedan nosic rumeni
pa da, ljubav nosi dolamu od vilinskog prediva
i mozda ne pobedjuje ali je zato nepobediva
 
Jednom je Ćale pokušao da mi objasni šta je mašta…
Sedeli smo u čamcu, nasred Dunava, u onim starim, krutim kišnim kabanicama, riba nije htela ni da pipne i ja sam, dosađujuci se, postavljao milion najgorih mogućih pitanja.
Bilo mi je sedam-osam godina, i mogao je da mi odgovara i sasvim jedno-stavno, ali za mog starog se može stvarno reći svašta, samo ne i to da je bio jednostavan…
Neke njegove primere shvatio sam tek pod stare dane, neke nisam još, i izgleda da i neću, ali priču o jednom narocitom Ćupu zapamtio sam zauvek.
Ili sam je se možda tek sad setio? Nema veze…
Ćale mi je, uglavnom, ispričao da na svetu postoje samo istina i laž. Stvarnost i snovi, još bolje. Istina je stvarnost i tu nema šta da se priča, a laž su snovi…
Tu mi, verovatno, nešto nije bilo jasno, jer se sećam da mi je objašnjavao da su snovi samo male laži, a ne nešto drugo. Male, leteće, najlepše laži. Snovi su andeli laži…
Oni koji odaberu samo istinu, ili samo snove, znaju da od toga sreće nema. Dve osnovne životne hemikalije zato se uvek mešaju, ali to je već crna magija, i kap jednog u drugom često je premalo, a dve kapi često su previše. Malo ko nalazi meru, ali svi pokušavaju i to je najvažnije.
A posebni, čarobni i nevidljivi ćup u kom se mućkaju istine i laži, stvarnost i snovi, naziva se ponekad i Mašta.
U tom Ćupu je štos…

Kad ono prestaje detinjstvo?
Kad ti neko prvi put na ulici kaže “Vi”? Kad zaplešeš na maturskom balu, kad položiš vozački, kad kupiš prvi kurton u apoteci? Ne zna se tačno…
Ja mislim da prestane, kad ostaneš bez Ćupa. Kad dozvoliš da ti ga uzmu, ili ga, ne znajući da ga koristiš, sam razbiješ…


Tri posleratna druga

 
Jednom je Ćale pokušao da mi objasni šta je mašta…
Sedeli smo u čamcu, nasred Dunava, u onim starim, krutim kišnim kabanicama, riba nije htela ni da pipne i ja sam, dosađujuci se, postavljao milion najgorih mogućih pitanja.
Bilo mi je sedam-osam godina, i mogao je da mi odgovara i sasvim jedno-stavno, ali za mog starog se može stvarno reći svašta, samo ne i to da je bio jednostavan…
Neke njegove primere shvatio sam tek pod stare dane, neke nisam još, i izgleda da i neću, ali priču o jednom narocitom Ćupu zapamtio sam zauvek.
Ili sam je se možda tek sad setio? Nema veze…
Ćale mi je, uglavnom, ispričao da na svetu postoje samo istina i laž. Stvarnost i snovi, još bolje. Istina je stvarnost i tu nema šta da se priča, a laž su snovi…
Tu mi, verovatno, nešto nije bilo jasno, jer se sećam da mi je objašnjavao da su snovi samo male laži, a ne nešto drugo. Male, leteće, najlepše laži. Snovi su andeli laži…
Oni koji odaberu samo istinu, ili samo snove, znaju da od toga sreće nema. Dve osnovne životne hemikalije zato se uvek mešaju, ali to je već crna magija, i kap jednog u drugom često je premalo, a dve kapi često su previše. Malo ko nalazi meru, ali svi pokušavaju i to je najvažnije.
A posebni, čarobni i nevidljivi ćup u kom se mućkaju istine i laži, stvarnost i snovi, naziva se ponekad i Mašta.
U tom Ćupu je štos…

Kad ono prestaje detinjstvo?
Kad ti neko prvi put na ulici kaže “Vi”? Kad zaplešeš na maturskom balu, kad položiš vozački, kad kupiš prvi kurton u apoteci? Ne zna se tačno…
Ja mislim da prestane, kad ostaneš bez Ćupa. Kad dozvoliš da ti ga uzmu, ili ga, ne znajući da ga koristiš, sam razbiješ…


Tri posleratna druga


idi bre u persun :lol:

rasplakao si me covece ...jbt svakim dan u poslednjih (ma necu da brojim) od kada je otisao da malo ore nebeske njive
i zajebe Bozu na ajncu ... mi nedostaju te price sa njim

Super je ova i zapamticu je :heart:

Kakav je bio moj tata ... ma idem bre da placem i popusim pljugu

🍺🍺
 
Ono sto je najlepše kod Balaševića su njegovi tekstovi koji su pre svega životni,emotivni,neki i biografski
i koji su nam svima bliski toliko da se mozemo pronaci u nekim njegovim tekstovima i pesmama

...a tek kad cujete pwsmu koju ste slusali na kaseti u kolima kada se porodicno putovalo kod baba/deda, na more, kod rodbine...kako tad pukne flesbek :) ...
oseti "publika" emociju ali Djole slika recima jbt mogu da napipam reci...i svu srecu, tugu, suzu, smeh, drvo, vodu da namirisem...

aaaa danas sam pun neke Spanije...

u tri lepe tikvice i krompir i sas i bagreme...u zivot
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top