Disleksija i prijemni za srednje

..40% :eek:
..ja nisam nikada upoznala dete sa takvim problemima,
dijagnostikovano ili ne,
ni kroz moje shkolovanje, ni kroz shkolovanje moje sestre, ni brata,
ni kroz shkolovanje moje dvoje dece (mladje od njih je pomenuta generacija),
ni kroz svoj dosadashnji pedagoshki rad.. :confused:

..ima li neko struchniji da potvrdi ove brojke?
 
Jao Lexa, da nije tuzno, ovo sto pricas bilo bi smesno. Zapeti vise! Koliko vise, molim te? To je kao da kazes da osoba bez noge moze da obori svetski rekord na 100m ako zapne malo vise!

Pokusaj da shvatis, molim te, ovo nije nikakv umisljeni problem - on je STVARAN i nazalost, nasledan. U pitanju je neuroloski poremecaj - njihov mozak ne moze da povezuje graficke prikaze glasova (slova) u reci. Ili moze, ali izuzetno sporo. Otuda problemi u citanju i pisanju. A neuroloske probleme, koliko je meni poznato, jos niko nije uspeo da izleci batinama. Veruj mi.

Batinama?

Poštedi me :kafa:

Znači aloooo GDE SU TA TOLIKA DECA sa neurološkim problemima? Čemu pravljenje slona od miša? Koji vam je?

Tako ste i onomad za dečka koji je pokušao da napravi scenu na mostu napravili neizlečivog psihopatu osuđenog na život u agoniji.

Ne umišljaj da sam napisala nešto što nisam, nego lepo pažljivo čitaj.
 
I da, vežbanjem je onih par "disleksičnih" u mojoj osnovnoj, savršeno normalno naučilo da čita. I piše.
Isto kao što sada moj ćale, nateran da piše desnom rukom, ume da piše. Malo vrljavo, doduše, ali ume.

:neutral:

Yebale vas španske serije :neutral:
 
Mislim, silne li analogije :neutral: šta sada treba da radimo sa UROĐENO GLUPOM decom?

Priznaćete da postoje ona deca koja su, prosto, urođeno glupa :roll: a da nisu kriva zbog toga, missim, ne mogu ništa da učine nego im, prosto, brojke nešto ne idu..... malko im lošije ide matiš i to..? Da napravimo specijalne škole u kojima će glupa deca da se uklope i žive sa ostalom glupom decom, a, bože moj, možda se među njima krije i nesuđeni Tesla, ako samo prilagodimo matematiku njima, umesto obrnuto?

Ne znam..... nije mi jasna drama.
 
Mislim, silne li analogije :neutral: šta sada treba da radimo sa UROĐENO GLUPOM decom?

Priznaćete da postoje ona deca koja su, prosto, urođeno glupa :roll: a da nisu kriva zbog toga, missim, ne mogu ništa da učine nego im, prosto, brojke nešto ne idu..... malko im lošije ide matiš i to..? Da napravimo specijalne škole u kojima će glupa deca da se uklope i žive sa ostalom glupom decom, a, bože moj, možda se među njima krije i nesuđeni Tesla, ako samo prilagodimo matematiku njima, umesto obrnuto?

Ne znam..... nije mi jasna drama.

Aj leba ti definiši ''urođeno glupo dete'' :rtfm:
Jel to dete koje ima niži IQ od proseka ili šta?
 
Sad se setih još jednog primera onako, pogodnog za stvaranje uslova u kojima bi se takvi osećali prijatnije :D

Imala ja kao dete jednu drugaricu koja je non stop visila kod mene. I sad u vreme najgore inflacije izvuče negde ćale mali sintisajzer koji je imao prateću melodiju, a mi smo, uz neke lampice, trebali da odsviramo glavno. Bile bre i kasetice sa melodijama... i sve :D

Onako, ko stvoreno da, ne deca, nego i odrasli ljudi, steknu taj neki osećaj za... zvuk.

Ali ta drugarica..... hej......... godinama je svirala jednu te istu melodiju i NIKADA nije uspela savršeno to da odradi. A onako, baš tvrdoglavo insistirala svaki put da vežba.....

Nije savršeno, ali je naučila :neutral:

Ja veći antitalenat za muziku ne videh u životu. Jednostavno joj fali taj detalj u glavi, nije ona bila neko oličenje inteligencije, ali nije baš ni debil totalni.....
I šta sad?

Ipak je išla na muzičko. I imala neku trojku, četvorku.

Ostaviti dete sa dijagnozom, braneći ga istom?! nepismeno?!?! danas?!?!, bez da se oteli dok ne nauči, a žao mi je što mora, nego; nije PISMENOST danas stvar izbora, to osakati čoveka izuzetno!
I ona deca, zbog kojih mi je vilica padala na pod, danas umeju i da čitaju i pišu, niko se i ne seća par godina agonije, pod pritiskom su naučila, jer se ne može završiti škola bez bar pismenosti, pobogu! I NE, nisu imali baš TOLIKI problem, pored ne baš britkog uma, živeli su u sasvim lošim uslovima, i niko nije radio sa njima. Digli su ruke od njih, unapred! Prilagodili se njima, umesto obrnuto. A koliko mnogo i često to rade po školama... :kafa:

E sad, ovaj "mi smo moderni" trip "ulazimo (ah, pomeriše li se ploče, više?! :roll: ) u Evropu" pa nećemo da silimo decu, poštujmo njihovu individualnost, pa 40% dece (usled bombardovanja valjda, šta li ta godina treba da znači? :lol: ) odjednom dobi dijagnozu koja uzdiže njihovu individualnost, a koja se u ovom slučaju ističe samo po tome što na stvarima koje im ne idu od ruke ne žele ni da rade. I još, na svu žalost, napraviše genije od njih?!?! Tako bar tema veli.....

I sve bi to čak donekle bilo logično, da nije u pitanju jedna tako esencijalna stvar, kao što je pismenost. Ona se ne može tek tako dovesti u pitanje, ona nije opcija!

A za 0.00000000001% neizlečivih (od kojih u Srbiji verovatno ima jedan ili nijedan slučaj), nepopravljivih, nemogućih! (da li je moguće biti to a nemati bar neki još poremećaj..? urođeno ili..... stečeno :roll: ) stvarno je neophodno uvoditi nove zakone :kafa:
O pa da..... jer, zašto pričati o realnim problemima, zašto razbijati glavu klošarima i narodnim kuhinjama kada možemo da radimo na, ah opet ta reč, DEEECI jer to tako lepo i umilno zvuči :neutral:

Nadam se da sam sad bila jasnija :manikir:
 
Poslednja izmena:
@lexa: kako li ti živiš sa ovolikim kriticizmom, ogorčenošću i jedom???

Morah da pročitam temu, jer sam svojevremeno pomagala detetu petog razreda da savlada čitanje i pisanje, pa i matematiku. Prepoznala sam disleksiju, to je i logoped potvrdio, no niko nije preterano hteo time da se bavi, te smo se dovijali na sto načina da olakšamo čitanje i pisanje, pogotovo čitanje. Izuzetna devojčica, sa veoma razvijenom socijalnom i emotivnom inteligencijom i sa veoma razvijenim talentom za sportske aktivnosti i to natprosečno.

Da pojednostavimo problem disleksije, disgrafije, i sl, mada je već pomenuto: to bi bilo kao da daltonistu teraš da nauči da raspoznaje boje... ovo je najprostije poredjenje, pošto je ipak društveno prihvatljvije da neko ne razlikuje boje, ali slova... eeee, to već nije moguće.

ako neko hoće da izbegne nastavu ili kontrolni, ili šta god, uvek ima načina, i takve dece i roditelja će uvek biti - ali mešamo dve teme.

Disleksija je problem pred kojim većina zatvara oči, zato se verovatno o tome i ne priča toliko, a prisutno je. Pogotovo što su ta deca često veoma nadprosečno nadarena za neke druge stvari - i jednostavno treba negovati i forsirati postojeće talente, a najosnovnije čitanje i pisanje savlada i većina disleksične dece, ali je potrebna podrška, razumevanje, a ne da se osete kao neki izrodi.
 
..40% :eek:
..ja nisam nikada upoznala dete sa takvim problemima,
dijagnostikovano ili ne,
ni kroz moje shkolovanje, ni kroz shkolovanje moje sestre, ni brata,
ni kroz shkolovanje moje dvoje dece (mladje od njih je pomenuta generacija),
ni kroz svoj dosadashnji pedagoshki rad.. :confused:

..ima li neko struchniji da potvrdi ove brojke?

Zato sto se o tome nije pre ni znalo.
Ja planiram da testiram sebe (u 32-oj godini!) jer imam simptome koji se pod stresom pretvaraju u paniku a i uvek sam znala da nesto nije tu u redu: levo-desno, gore-dole, to mi je konstantna konfuzija, pojedina slova mi uopste nisu bila jasna na koju stranu idu, uspanicim se pred svakim nizom brojeva i redovno ih sve izobrcem - brojevi telefona, adrese...itd. Sat mi je nocna mora!!! Ako me pitas koliko ima sati a sat je sa kazaljkama, moracu dobro da razmislim pre nego sto odgovorim jer ne znam! Ako nesto kuvam, moram da zapisem tacno vreme kad sam pocela a onda moram da odem do sata i fizicki (prstom :lol:) izbrojim po 5 minuta (vizuelno valjda, grupisem ih) - ali zeno, ja to po satu prstom, ne mogu drugacije. :neutral:
Uvek sam imala uzasne probleme sa matematikom - taj stepen potpunog nerazumevanja o cemu se radi se uopste ne moze prepricati. Dok sam recimo u stanju da rasturim bilijar koji je cista geometrija i koji sam ubila od kad sam prvi put uzela stap u ruke bez da mi je ista objasnjeno.
I kad sam u panici a treba nesto da napisem (mada nisam imala problema sa pisanjem, u pocetku da ali tu sam izmisljala neke precice, ne mogu ni da objasnim), ne umem ni da se potpisem i uzasno mi je poremecen rukopis (a nekad se i mislim sta je B a sta D :roll:).
I moram konstantno da se proveravam, to mi ide na nerve a i ta panika kad me spici, to se stvarno ne da opisati.

Idem da se testiram, volela bih da znam da li sam ipak samo glupa. :lol:
 
@lexa: kako li ti živiš sa ovolikim kriticizmom, ogorčenošću i jedom???
Teško :sad2: mislim "mi 'vaki" nemamo podršku nikakve institucije, pa zato.....
Disleksija je problem pred kojim većina zatvara oči, zato se verovatno o tome i ne priča toliko, a prisutno je. Pogotovo što su ta deca često veoma nadprosečno nadarena za neke druge stvari - i jednostavno treba negovati i forsirati postojeće talente, a najosnovnije čitanje i pisanje savlada i većina disleksične dece, ali je potrebna podrška, razumevanje, a ne da se osete kao neki izrodi.
Ako izuzmemo momenat "nadprosečne nadarenosti za neke druge stvari", apsolutno neosnovanu izjavu, upravo je stav ove teme takav da ih čini da se osećaju kao izrodi.
 
"Deca koja imaju određene zdravstvene probleme treba da se jave okružnim upisnim komisijama na nivou Srbije, odnosno gradskoj upisnoj komisiji na nivou Beograda. Oni treba da se jave u Zahumsku ulicu broj 14 posle 9 časova i da odnesu deo lekarske dokumentacije, pa će na taj način biti zavedeni kao deca sa drugačijim tretmanom prilikom polaganja testova. Zatim će otići na specifičan lekarski pregled i obaviće se i jedna vrsta profesionalne orijentacije", rekao je Ristić.

On je dodao da će na decu sa disleksijom biti obraćena posebna pažnja, a na ispitu će biti prisutan i neko iz ispitne komisije ko će pomoći detetu da lakše izađe na kraj sa testom.

"Dete će biti u prostoriji sa ostalom decom, ali će moći da pita dežurnog da mu pomogne prilikom čtanja zadatka, odnosno dežurni da pročita zadatak umesto njega, a ako ima problema da upiše odgovor, dežurni će mu i tu pomoći tako što će upisati odgovor umesto deteta", objasnio je Ristić.

Бојим се да ће ово само отворити врата разним злоупотребама!
 
Teško :sad2: mislim "mi 'vaki" nemamo podršku nikakve institucije, pa zato.....

Ako izuzmemo momenat "nadprosečne nadarenosti za neke druge stvari", apsolutno neosnovanu izjavu, upravo je stav ove teme takav da ih čini da se osećaju kao izrodi.

E, mene baš nervira kod tebe to što ako nešto ne znaš ili nisi upućeno odmah se to ne važi, izmišljotina je itd. Mis'im kakav si ti parametar?
To jesu ljudi koji imaju problem i osećaju se kao izrodi zato što su različiti, možeš da im pomogneš ili ne ali ne možeš da ih negiraš! :rtfm:
E sad mi lakše!:whistling:
 
@UnBeso:
..pa ok, nije se znalo, ali danas se zna.. :)
..kazem da nisam upoznala osobu, dete ili ne,
sa dijagnozom ili ne, sa bilo kojim od nabrojanih poremecaja,
ili bar ne sa intenzitetom koji je za njih ometajuc a za ostale uochljiv..
..shto naravno ne znachi da ne postoje (evo, ti postojish, skoro sigurno :lol: :heart: )
nego da mi je procenat od 40% neverovatan..
..mada - ovaj poremecaj se definishe u odnosu na - shta?
..shta je "normala", referentna sposobnost chitanja, pisanja, baratanja brojevima?
..moguce je da sam i ja od takvih, pa mi ostali nisu chudni? :)
..ja npr. svaki put moram da napravim pokret rukom
kao da drzim olovku kad hocu da kazem shta je desno, a shta levo,
ali to ne smatram poremecajem
poshto levo i desno razlikujem i dok hodam i dok vozim i dok mislim,
problem mi je samo da to imenujem bez razmishljanja..
 
E, mene baš nervira kod tebe to što ako nešto ne znaš ili nisi upućeno odmah se to ne važi, izmišljotina je itd. Mis'im kakav si ti parametar?
To jesu ljudi koji imaju problem i osećaju se kao izrodi zato što su različiti, možeš da im pomogneš ili ne ali ne možeš da ih negiraš! :rtfm:
E sad mi lakše!:whistling:
Dobro, koji si ti parametar?

Ja se samo loše izražavam, ali šampionsko ignorisanje napisanog je ipak vaša karakteristika.
Бојим се да ће ово само отворити врата разним злоупотребама!
 
Zato što deca sa ozbiljnim problemom ovog tipa postoje u nekom toliko patetičnom procentu da je cela ova priča upravo teren za razmaženu dečicu koja će dobiti dijagnozu zasluživala je ili ne. A svaka mama koja ima malo... sporije :whistling: dete će se tešiti pred komšinicama kako njeno dete ima disleksiju, missim, nije glupo i to :)))) nego je još vanserijski nadareno pa zato ne ume da čita.

:kafa:
 
Zato što deca sa ozbiljnim problemom ovog tipa postoje u nekom toliko patetičnom procentu da je cela ova priča upravo teren za razmaženu dečicu koja će dobiti dijagnozu zasluživala je ili ne. A svaka mama koja ima malo... sporije :whistling: dete će se tešiti pred komšinicama kako njeno dete ima disleksiju, missim, nije glupo i to :)))) nego je još vanserijski nadareno pa zato ne ume da čita.

:kafa:

Aj da gledamo unazad... a šta ako su učiteljice maltretirale decu i etiketirale da su lenja i bezobrazna a ovi imali problem u učenju?
Kad sam ja bila prvi razred jedan dečak je ponavljao prvi razred (da, ponavljao). Da li zato što je glup, a prošao je testiranje kod psihologa ili zato što je učiteljica bila neosetljiva na različite potrebe različite dece, to sad nije ni bitno. On j u startu syeban kao neko ko je ponavljao prvi razred... i to se tako prepričava....
 
Aj da gledamo unazad... a šta ako su učiteljice maltretirale decu i etiketirale da su lenja i bezobrazna a ovi imali problem u učenju?
Kad sam ja bila prvi razred jedan dečak je ponavljao prvi razred (da, ponavljao). Da li zato što je glup, a prošao je testiranje kod psihologa ili zato što je učiteljica bila neosetljiva na različite potrebe različite dece, to sad nije ni bitno. On j u startu syeban kao neko ko je ponavljao prvi razred... i to se tako prepričava....
To je jedno gledište, i vrlo popularno..... al' kada sam ja išla u školu (što osnovnu, što srednju) upravo takvo gledište se do ludila, do neslućenih razmera... zloupotrebljavalo. A na štetu i profesora i učenika. I ako sam to ONDA uspela da shvatim, onda ipak reči imaju neku težinu, je l'..... pa ne pričam baš o nečemu što ne znam, nego ti odbijaš da razumeš šta pričam, verujući da "ne znam". Unapred. Možda znam, možda ne znam, ali to tebe i dalje ne čini parametrom.
 
To je jedno gledište, i vrlo popularno..... al' kada sam ja išla u školu (što osnovnu, što srednju) upravo takvo gledište se do ludila, do neslućenih razmera... zloupotrebljavalo. A na štetu i profesora i učenika. I ako sam to ONDA uspela da shvatim, onda ipak reči imaju neku težinu, je l'..... pa ne pričam baš o nečemu što ne znam, nego ti odbijaš da razumeš šta pričam, verujući da "ne znam". Unapred. Možda znam, možda ne znam, ali to tebe i dalje ne čini parametrom.

Zloupotreba ima uvek i svuda, od toga da proguraju dete sa lakom ment. retardacijom u redovnu školu do toga da šalju decu sa prosečnim IQ u specijalnu školu... Tako je verovatno i ovde i u svakom aspektu društva....
Ali nebitno, rekoh u prethodnom postu - ne želim da razvodnjavamo temu, niko od toga neće imati koristi!
 
Mislim, silne li analogije :neutral: šta sada treba da radimo sa UROĐENO GLUPOM decom?

Priznaćete da postoje ona deca koja su, prosto, urođeno glupa :roll: a da nisu kriva zbog toga, missim, ne mogu ništa da učine nego im, prosto, brojke nešto ne idu..... malko im lošije ide matiš i to..? Da napravimo specijalne škole u kojima će glupa deca da se uklope i žive sa ostalom glupom decom, a, bože moj, možda se među njima krije i nesuđeni Tesla, ako samo prilagodimo matematiku njima, umesto obrnuto?

Ne znam..... nije mi jasna drama.

Чуди ме да ниси информисана да скоро у сваком граду постоје специјалне школе које похађају, између осталог, и деца која имају коефицијент интелигенције испод доње границе просека...:roll:
 
Znači da ti vrlo dobro znaš na šta ja mislim ali da bi bila politički korektna više voliš eufemizme.

Obzirom na to kako tumačite i izvrćete reči na ovom podforumu (zanimljiv fenomen?!) rekla bih da je disleksija izgleda krenula u pravcu epidemije :lol:
 

Back
Top