Dijabetes (Shecerna Bolest)

Ako neko neće a trebao bi primati insulin to je već komplikovano,dijabetičari trebaju u potpunosti izbegavati slatkiše to je svima poznato,barem su meni tako savetovali i toga sam se prdržavao , tek nakon dugog vremena sam si mogao priuštiti kratke jednozalogajne izlete u svet poslastica
Ona se en pridržava ničega. Naročito ne dijetetskog režima ishrane.
 
Naravno da može i da mora. Upravo je suština ove bolesti (pre svega tipa 1 i kasnije faze tipa 2, kad dijete i lekovi ne pomažu) da se unos ugljenih hidrata reguliše insulinom. Bez insulina ti ne vredi nikakave vežbe, uostalom zna se da vežbe pomažu do određenog nivoa glikemije, kad je nivo iznad, ne smeju da se rasde.
To ne znači da je sport nepotreban, već samo objašnjavam šta je glavno, a to jeste insulin kod onih koji moraju da ga uzimaju. Lucky je, očigledno, tip 2 i može da reguliše glikemije sa ishranom i sportom. Evo ja nisam preterano gojazan, a insulin koristim, pa malo preko 30 godina.
Nakon koliko ti je preslo u tip 2?
 
Rekoh vec list borovnice kuhat caj,hljeb bijeli ne i riza ne
A ja rekoh već da se ona pridržava samo onog što njoj odgovara. Jede beli hleb,jede rižu, jede kolače, jede testeninu od belog brašna, a bolonjeze sos neće.
Ne tražim ja ovde savet šta ona treba da pije i jede da bi smanjila šećer. Samo konstatujem da jenedisciplinovana, a živa
A koja je vrednost šećera ujutru, našte?
Ne manja od 14. Ali i to proverava vrlo retko, možda jednom u dva meseca. Ona kaže da na osnovu subjektivnog osećaja zna kada joj je visok šećer, pa onda povede malo računa o hrani.
 
A ja rekoh već da se ona pridržava samo onog što njoj odgovara. Jede beli hleb,jede rižu, jede kolače, jede testeninu od belog brašna, a bolonjeze sos neće.
Ne tražim ja ovde savet šta ona treba da pije i jede da bi smanjila šećer. Samo konstatujem da jenedisciplinovana, a živa

Ne manja od 14. Ali i to proverava vrlo retko, možda jednom u dva meseca. Ona kaže da na osnovu subjektivnog osećaja zna kada joj je visok šećer, pa onda povede malo računa o hrani.
[/QUOT
Rizikuje,zna li ona sta je secer?
 
A ja rekoh već da se ona pridržava samo onog što njoj odgovara. Jede beli hleb,jede rižu, jede kolače, jede testeninu od belog brašna, a bolonjeze sos neće.
Ne tražim ja ovde savet šta ona treba da pije i jede da bi smanjila šećer. Samo konstatujem da jenedisciplinovana, a živa

Ne manja od 14. Ali i to proverava vrlo retko, možda jednom u dva meseca. Ona kaže da na osnovu subjektivnog osećaja zna kada joj je visok šećer, pa onda povede malo računa o hrani.
Nezna sta je secer
 
Nakon koliko ti je preslo u tip 2?
Ne može da pređe tip 1 u tip 2. Tip 1 je ono što te strefi u kratkom periodu, uglavnom kad si mlađi, kad pankreas prestane da radi taj deo posla, tj. organizam sam uništi ćelije koje luče insulin. Tu nema dijete i lekova, samo insulin. Mada, na zapadu sve više kreću sa insulinom i kod tipa 2 u ranijim fazama jer je to jedini dobar način za kontrolu glikemije. To važi za pacijente koji ne mogu dijetom i sportom da regulišu tip 2.
 
Moja svekrva je dugogodišnji dijabetičar, sa nekontrolisanom glikemijom. Njoj je retko kada šećer ispod 16 jedinica.
Insulin neće da prima, pije lekove. Selektivno jede. Recimo, neće da jede svinjsko meso, a kolače i torte jede najnormalnije.
Onda neka očekuje ozbiljne komplikacije uskoro, na žalost. Kod tako visokih glikemija nema hoću-neću, već MORA da uzima insulin.
 
A ja rekoh već da se ona pridržava samo onog što njoj odgovara. Jede beli hleb,jede rižu, jede kolače, jede testeninu od belog brašna, a bolonjeze sos neće.
Ne tražim ja ovde savet šta ona treba da pije i jede da bi smanjila šećer. Samo konstatujem da jenedisciplinovana, a živa

Ne manja od 14. Ali i to proverava vrlo retko, možda jednom u dva meseca. Ona kaže da na osnovu subjektivnog osećaja zna kada joj je visok šećer, pa onda povede malo računa o hrani.
Ne postoji "subjektivni" osećaj. Može da oseti samo hipoglikemiju, koju ona nikad i nije imala. Jedino što može da oseti je da ide češće u tolaet kad joj je šećer tako visok, što je kod nje uvek.
 
Ne može da pređe tip 1 u tip 2. Tip 1 je ono što te strefi u kratkom periodu, uglavnom kad si mlađi, kad pankreas prestane da radi taj deo posla, tj. organizam sam uništi ćelije koje luče insulin. Tu nema dijete i lekova, samo insulin. Mada, na zapadu sve više kreću sa insulinom i kod tipa 2 u ranijim fazama jer je to jedini dobar način za kontrolu glikemije. To važi za pacijente koji ne mogu dijetom i sportom da regulišu tip 2.
Ma ima moja tetka secer.Ali ne jede slatko.
 
Onda neka očekuje ozbiljne komplikacije uskoro, na žalost. Kod tako visokih glikemija nema hoću-neću, već MORA da uzima insulin.
Ja mislim da bi ona već uveliko trebalo da ima komplikacije. Jer to je minimum deset godina baš visokog šećera.
Pre godinu i po dana joj nije bilo dobro, ja je odvela u hitnu. Izmerili joj šećer 23. Dali joj uput za endokrinologa, ona joj rekla da mora da prima insulin, ova rekla da neće, i dr joj rekla da onda nema šta da pričaju, i da se javi kada se predomisli.
Šećer je podmukao, razara organizam, ali ona i dalje vrlo kvalitetno živi. I ne pada joj na pamet da prima insulin.
 
73 godine? Pa ona je cudo prirode, moguce je i da tako nesto postoji. Neka zena zivi i dalje tako.
Ako je do sada nije nista sustiglo nece ni sada.
Nedisciplinovani i tvrdoglavi ne dozive ni pedesetu.
Da, upravo zato sam je ovde i pomenula. Uzimajući u obzir koliko dugo je dijabetičar, koliko dugo ima visoke vrednosti šećera, koliko uopšte ne pazi šta i koliko jede, ona bi se stvarno mogla smatrati za medicinski fenomen. I pritom ima sasvim zadovoljavajući kvalitet života.
 
Da, upravo zato sam je ovde i pomenula. Uzimajući u obzir koliko dugo je dijabetičar, koliko dugo ima visoke vrednosti šećera, koliko uopšte ne pazi šta i koliko jede, ona bi se stvarno mogla smatrati za medicinski fenomen. I pritom ima sasvim zadovoljavajući kvalitet života.

Ma zena je savrseno u pravu, zamisli da sada pocne da petlja sa merenjem secera pet puta dnevno i da joj preostale
godine zivota prodju u brizi o visini secera.
 
Da, upravo zato sam je ovde i pomenula. Uzimajući u obzir koliko dugo je dijabetičar, koliko dugo ima visoke vrednosti šećera, koliko uopšte ne pazi šta i koliko jede, ona bi se stvarno mogla smatrati za medicinski fenomen. I pritom ima sasvim zadovoljavajući kvalitet života.
Nije baš tako, ako je 20 godina kao tip 2, to znači da je prvih godina imala relativno prihvatljive glikemije, ali je vremenom to skakalo. NAjverovatnije je ovako loše stanje poslednjih godinu ili dve.
 
Nije baš tako, ako je 20 godina kao tip 2, to znači da je prvih godina imala relativno prihvatljive glikemije, ali je vremenom to skakalo. NAjverovatnije je ovako loše stanje poslednjih godinu ili dve.
Ovako loše stanje, tj. glikemija ne manja od 14 jedinica, je poslednjih 10 godina minimum. Isto toliko vremena joj internista kod kog ide na kontrole preporučuje insulin, i isto toliko dugo ga ona odbija.
 
Jedno je 14, drugo 23. Neka ode i uradi neke druge testove, pa ćeš da vidiš koliko je loše. To se ne primeti odmah, već vremenom. Za početak, kad prođe ova kriza, neka ode kog oftamologa da pregleda očno dno. A posle kod neuroliga, da vidi stanje sa nerivma.
 
Jedno je 14, drugo 23. Neka ode i uradi neke druge testove, pa ćeš da vidiš koliko je loše. To se ne primeti odmah, već vremenom. Za početak, kad prođe ova kriza, neka ode kog oftamologa da pregleda očno dno. A posle kod neuroliga, da vidi stanje sa nerivma.
Ona je više od 18 jedinica imala dva, tri puta za ovih 20 - ak godina. Ali zato oko 14, a najčešće 15 - 16 ima duže od 10 godina.
Neće ona ni kod oftalmologa, ni kod neurologa,ni kod endokrinologa. Samo 2x godišnje kod interniste, i to je to. I nepostoji način da je prisilimo, jer se ona u stvari ne oseća loše, i njoj taj šećer ne smeta. A i brate, da razara organe, do sada bi joj valjda sve razložio na mikroelemente. Više od decenije konstantno povišen, i to znatno povišen. Nije to da ona ima povišen šećer, pa ima 7 - 8, i gura nekako. Ovo su ozbiljno povišene vrednosti.
 
Ona je više od 18 jedinica imala dva, tri puta za ovih 20 - ak godina. Ali zato oko 14, a najčešće 15 - 16 ima duže od 10 godina.
Neće ona ni kod oftalmologa, ni kod neurologa,ni kod endokrinologa. Samo 2x godišnje kod interniste, i to je to. I nepostoji način da je prisilimo, jer se ona u stvari ne oseća loše, i njoj taj šećer ne smeta. A i brate, da razara organe, do sada bi joj valjda sve razložio na mikroelemente. Više od decenije konstantno povišen, i to znatno povišen. Nije to da ona ima povišen šećer, pa ima 7 - 8, i gura nekako. Ovo su ozbiljno povišene vrednosti.
Ima vise vrsta dijabetesa.Ne utice na svaki organizam isto.Normalno zavisi dosta i do imunog sistema.
 

Back
Top