Demencija

Ovo je potrebna dokumentacija za privremenog staratelja, pravnica mi je rekla da će trajati do 2 meseca....menjaju se pravila na mesec dana , a kamoli za par godina unazad....otprilike znam kroz šta si ti prošla sa sa svojom majkom....ne znam tačno ali tome ima par godina ili me ispravi.....sistem donosi uredbe u trenucima kako njima odgovara, zanju oni šta rade, mi smo ovce
Imas pravnu sluzbu pri ministarstvu za rad I socijalna pitanja u Beogradu. Rade kao call centar. Uvek mozes da ukazes na problem sa Socijalnim u svom mestu. Ili im jednostavno reci da si zvala Ministarstvo I da su ih pozdravili. To sam uradila kada je pravnik u Socijalnom tvrdio da ne mogu ja da zastupam mamu u ostavinskoj raspravi, kao sukob interesa. Vec mora on. Brzo se smirio.
 
Dobar dan, molim za pomoć ukoliko je neko bio u ovoj situaciji. Mama je podnela zahtev za tuđu negu i pomoć u CSR još početkom juna; tata nije dočekao poziv za komisiju, a bio je dementna osoba koja je prošla kroz mnoge faze ove bolesti. Znači ni posle pet meseci nije stigao poziv za komisiju. Konkretno, šta se dešava sa zahtevima kada podnosilac premine čekajući na poziv.
 
Otac boluje od demencije,predali smo za tudju negu i pomoć,MMS test 7 poena–dementni sindrom teškog stepena izraženosti,izveštaj psihijatra-Neophodna tudja nega i pomoć.
Juče smo dobili rešenje kojim se ODBIJA ZAHTEV.
Moje pitanje je da li je neko pisao žalbu i da li ima efekta?
 
Otac boluje od demencije,predali smo za tudju negu i pomoć,MMS test 7 poena–dementni sindrom teškog stepena izraženosti,izveštaj psihijatra-Neophodna tudja nega i pomoć.
Juče smo dobili rešenje kojim se ODBIJA ZAHTEV.
Moje pitanje je da li je neko pisao žalbu i da li ima efekta?
Nastavi sa pokusajima. Da li je pisalo nesto u obrazlozenju odbijanja, sto bi moglo da se pokrije dodatnom dokumentacijom? Sto vise nalaza I opisa psihijatra I ostalih specijalnosti (kardiolog, oftalmolog, fizijatar, neuropsiholog...)... Da li je to prvi pokusaj?
 
Prvi pokušaj. A obrazloženje je da pravo na tudju negu ima lice koje ispunjava ćlan 41a-koji glasi da je nepokretno,ili ne može da se kreće ni po stanu bez pomagala,ne može da se obuče ni svuče,da se sam hrani ,ne može da održava ličnu higijenu itd
 
Pa mislim da svaka osoba koja boluje od demencije ispunjava sve uslove!Ostavite je samu pa vidite da li bi mogala da jede sama,da se obuče jedim rečiju da živi sam bez pomoći drugog lica. Naravno svi koji imate dementne osobe pored sebe znate da nije uvek tako i da postoje trenuci kada se ponadate da je dobro i da sve zna i onda opet sve iz početka. Tako da moje mišljenje da osoba obolela od demencije ne može da ŽIVI bez pomoći drugog lica.
 
Pa mislim da svaka osoba koja boluje od demencije ispunjava sve uslove!Ostavite je samu pa vidite da li bi mogala da jede sama,da se obuče jedim rečiju da živi sam bez pomoći drugog lica. Naravno svi koji imate dementne osobe pored sebe znate da nije uvek tako i da postoje trenuci kada se ponadate da je dobro i da sve zna i onda opet sve iz početka. Tako da moje mišljenje da osoba obolela od demencije ne može da ŽIVI bez pomoći drugog lica.
Podnesite opet zahtev, sa svim fotokopijama izvestaja, ja sam morala da overim fotokopije kod notara. Lekari kod kojih vodim svekrvu (demencija - alc, + glaucoma +depresija, u najavi problem sa stitnom) na izvestajima uvek napisu dolazi u pratnji snahe. Neurolog, psiholog, psihijatar, samo gospoda sa ocnog ne pise, da li smatraju da se podrazumeva zbog dijg koju ima zaista ne znam?
Ponovite zahtev I srecno
 
Iscitah deo komentara i verujte nije mi dobro.. Imam pitanje za vas koji ste duze vremena u ovoj prici. Da li se oboleli u nekim svojim ludorijama (faza pocetka halucinacija agresivnostu) po vasim iskustvima vracaju u proslost? Tj meni neke price koje cujem zadnjih mesec dana deluju nestvarno, ali u razgovoru sa nekim ljudima dobijam inf da se oboleli "vracaju" unazad i da su te price ili halucinacije deo neceg dozivljenog ranije. E, svesna sam i razlikujem pricu i halucinacije (tipa pao je avion u basti iza kuce i nasla je puno para i zlata 😒🤪 ili idem posle na more)
 
Iscitah deo komentara i verujte nije mi dobro.. Imam pitanje za vas koji ste duze vremena u ovoj prici. Da li se oboleli u nekim svojim ludorijama (faza pocetka halucinacija agresivnostu) po vasim iskustvima vracaju u proslost? Tj meni neke price koje cujem zadnjih mesec dana deluju nestvarno, ali u razgovoru sa nekim ljudima dobijam inf da se oboleli "vracaju" unazad i da su te price ili halucinacije deo neceg dozivljenog ranije. E, svesna sam i razlikujem pricu i halucinacije (tipa pao je avion u basti iza kuce i nasla je puno para i zlata 😒🤪 ili idem posle na more)
Da, uglavnom ima veze sa prosloscu. Ali moze biti I totalna konfuzija sa nekom sitnicom iz sadasnjosti. Recimo mamina najmladja sestra je imala supruga nasilnika, tako da je moja mama prenosila te strahove na mene I zvala me imenom svoje sestre a moga muza imenom muza njenje sestre. Doduse nije bila agresivna prema mome muzu, vec prema meni. Ili je pronasla privezak Ajfelovog tornja I povezala sa pokojnim rodjakom koji je ziveo u Parizu. Tvrdila je da je on kod nje u stanu I da sam ga ja dovela. Tada sam je cesce vodila kod psihijatra I pokusavali smo da potrefimo terapiju koja ce je smirivati. Largaktil je pomogao I bromazepam. Od Lorazepama je bila jos vise uznemirena. Onda je pocela da pije Donasept I rispolept. Pa je bilo kombinovanje da li ujutru ili u podne ili uvece... sreca da ima divnu doktoricu koja je sve vreme prati I prilagodjava terapiju. Sada pije I Nemdatine I Donasept. U prvih par meseci je otkunula civiluk, koji je zasafrljen za zid, jer je mislila da su to vrata. Nije se smirila dok nije pocupala.A vrata stoje pored civiluka. U tom momentu nisam bila pored nje. A I da jesam, najvaznije je potvrdjivati da je u pravu. Nikako ne ubedjivati u suprotno. Ako vec kaze da ide na more, obraduj se I pocnite da pravite planove. Pevajte I radujte se. Znam da zvuci suludo, ali to je jedino moguce. Odlazite odlazak sto vise zbog loseg vremena na putevima, bure na moru, pokvarenim autom,obavezama kod kuce I slicno. Pazite da se ne iskrade iz kuce I krene na more sama. Moja mama nije prepoznavala svoj stan povremeno. I to je bio okidac da zahteva da se vrati u kucu gde je zivela kao dete. Valjda su to bila srecni dani I prisutni roditelji da je stite. Tako je jedne noci krenula...sreca da sam je cula.
 
Poslednja izmena:
Iscitah deo komentara i verujte nije mi dobro..

Postoje studije koje govore kako osobe koje neguju dementne osobe bilo da su profesionalci ili bliske osobe, češće pate od depresije, anksioznosti, sporije im zarastaju i rane, onda usled stresa pošto je jako stresno negovati dementne osobe, pada im često imunitet pa su skloniji infekcijama.. pa se onda priča i kako ponekad i godinu do dve ili čak 3 do 4 godine i posle smrti dementne osobe, njima bliska osoba-negovatelj može i dalje patiti od svega gorenavedenog.
 
Postoje studije koje govore kako osobe koje neguju dementne osobe bilo da su profesionalci ili bliske osobe, češće pate od depresije, anksioznosti, sporije im zarastaju i rane, onda usled stresa pošto je jako stresno negovati dementne osobe, pada im često imunitet pa su skloniji infekcijama.. pa se onda priča i kako ponekad i godinu do dve ili čak 3 do 4 godine i posle smrti dementne osobe, njima bliska osoba-negovatelj može i dalje patiti od svega gorenavedenog.
Mislih nije mi dobro od pomisli sta nas kao porodicu sve ceka. Fugurativno receno. Moram nju drzati mirnu, ali prvo i najvaznije moram decu zastititi od stresa. Jesu to dve kuce u dvoristu, ona je njihova baka prosto i sve vide. Bilo je TESKO objasniti deci sta se sa njom desava, a jos teze odgovotiti na pitanje kad ce ozdraveti.
 
Drži se, trebaće ti snage mnogo. Dobro je što želiš decu da zaštitiš od svega toga, ne verujem da dementne osobe mogu poslužiti kao dobar model deci, jer se ona tek razvijaju, pa bolje da imaju nekog ko se normalnije ponaša kao model.
 
Drži se, trebaće ti snage mnogo. Dobro je što želiš decu da zaštitiš od svega toga, ne verujem da dementne osobe mogu poslužiti kao dobar model deci, jer se ona tek razvijaju, pa bolje da imaju nekog ko se normalnije ponaša kao model.
Da, ali je dobar model briga o staroj I bolesnoj svekrvi. Ne treba deca da prisustvuju situacijama kada je baka konfuzna. To ne prija ni starijima, a pogotovo deci. Koliko sam razumela, ti vodis svekrvu na preglede. Koliko je tvoj muz ukljucen u tu pricu? Da li ima brata ili sestru? Oboleli od demencije obicno se negativno ponasa prema onome ko ga najvise neguje. Tako da nemoj da se iznenadis...
 
Poslednja izmena:
Postoje studije koje govore kako osobe koje neguju dementne osobe bilo da su profesionalci ili bliske osobe, češće pate od depresije, anksioznosti, sporije im zarastaju i rane, onda usled stresa pošto je jako stresno negovati dementne osobe, pada im često imunitet pa su skloniji infekcijama.. pa se onda priča i kako ponekad i godinu do dve ili čak 3 do 4 godine i posle smrti dementne osobe, njima bliska osoba-negovatelj može i dalje patiti od svega gorenavedenog.
Uglavnom zanemare svoje zdravlje, a stres naravno oslabi imuni system. Onda sam u jednom momentu pomislila sta ce biti sa mojom mamom ako ja obolim I ne mogu da joj pomognem. Onda sam uradila par analiza, izmedju ostalog I utvrdila da imam heliko bakteriju I da Ranisan nece zastititi sluzokozu zeluca. Trebalo je ranije da to uradim, jer se vec stvorilo ostecenje na zelucu od gastritisa. Depresiju sam prevazisla isto uz pomoc lekara. A I stitna zlezda je pod kontrolom sada. Da, u jednom momentu sam pomislila da se raspadam. Primetila sam I da sam jako osetljiva na virusne infekcije I da cesto pokupim neki virus I bas ga tesko odbolujem.
 
Da, ali je dobar model briga o staroj I bolesnoj svekrvi. Ne treba deca da prisustvuju situacijama kada je baka konfuzna. To ne prija ni starijima, a pogotovo deci. Koliko sam razumela, ti vodis svekrvu na preglede. Koliko je tvoj muz ukljucen u tu pricu? Da li ima brata ili sestru? Oboleli od demencije obicno se negativno ponasa prema onome ko ga najvise neguje. Tako da nemoj da se iznenadis...
Muz mi je od samog pocetak braka u svemu dao odresene ruke sto se kaze u narodu. Auto, novac nikad ne pita zasto sam nesto uradila, gde potrosila, gde sam i kad dolazim. Kad nisam kuci on preuzima deo obaveza. Tako da je to ogromno olaksanje Dever je preko, a jetrva bolje da ostane tamo gde je (50km)od nas udaljena 😁.
Da bilo je ispada direktno ka meni, ali ostajem smirena, ali od svih ujedno najvise meni veruje i uspevam da je smirim I uvek me poslusa. Imala je ispade sa najboljom prijateljicom za koje nema pojma sad. Juce je SAMA htela da ide kod sestre (sreca na 400m je od nas) svekar joj kaze :"ne moze da ides " naravno krece njena agresija. Na moj komentar da sam zvala njenu sestru i da je u gradu I da cemo popodne zajedno do nje ona se smirila. Posle 15min je legla i zaspala.
 
Uglavnom zanemare svoje zdravlje, a stres naravno oslabi imuni system. Onda sam u jednom momentu pomislila sta ce biti sa mojom mamom ako ja obolim I ne mogu da joj pomognem. Onda sam uradila par analiza, izmedju ostalog I utvrdila da imam heliko bakteriju I da Ranisan nece zastititi sluzokozu zeluca. Trebalo je ranije da to uradim, jer se vec stvorilo ostecenje na zelucu od gastritisa. Depresiju sam prevazisla isto uz pomoc lekara. A I stitna zlezda je pod kontrolom sada. Da, u jednom momentu sam pomislila da se raspadam. Primetila sam I da sam jako osetljiva na virusne infekcije I da cesto pokupim neki virus I bas ga tesko odbolujem.
Naravno jako vodim racuna o svom zdravlju. Redovne kontrole putem laboratorijskim nalazima, gin 3x godisnje, zubar na svaka 3mes.
Uvek kazem mi ne biramo bolesti koje bi da bolujemo, one se prosto desavaju. Oca sam uzgubila od karcinoma pre 4g i od tad sam posebno pazljiva prema svom mentalnom i fizickom zdravlju.
Na kraju krajeva u zivotu je najteze biti covek, ostalo je lako.
 
Naravno jako vodim racuna o svom zdravlju. Redovne kontrole putem laboratorijskim nalazima, gin 3x godisnje, zubar na svaka 3mes.
Uvek kazem mi ne biramo bolesti koje bi da bolujemo, one se prosto desavaju. Oca sam uzgubila od karcinoma pre 4g i od tad sam posebno pazljiva prema svom mentalnom i fizickom zdravlju.
Na kraju krajeva u zivotu je najteze biti covek, ostalo je lako.
Postovani,nova sam na forumu,volela bih da podelim iskustva sa vama koji se duze vreme borite sa ovom opakom bolescu.Moja majka ima 72. godine i vaskularnu demenciju.Ja brinem o njoj vec godinu dana.Procitala sam vecinu postova na ovom forumu i mnogo ste mi pomogli.Volela bih da ova tema ostane aktuelna zbog mnogih koji prolaze kroz ovu muku.
 
Postovani,nova sam na forumu,volela bih da podelim iskustva sa vama koji se duze vreme borite sa ovom opakom bolescu.Moja majka ima 72. godine i vaskularnu demenciju.Ja brinem o njoj vec godinu dana.Procitala sam vecinu postova na ovom forumu i mnogo ste mi pomogli.Volela bih da ova tema ostane aktuelna zbog mnogih koji prolaze kroz ovu muku.
Verujte da sam i sama pocetnik, svakim danom se trudim da naucim nesto da bih iskreno mogla prvenstveno sebe i decu da zastitim u odnosu na bolesnu svekrvu. Deca imaju 11 i 9 g pred njima je tek zivot, a majka im treba zdrava i prava. Nisam sebicna, vec realna i iskrena. Baba je pod terapijom koja joj po ponasanju zadnjih dana odgovara. Cista i sredjena ona, prostor u kome zivi takodje, toplo joj je i udobno, uvek je neko sa njom. Redovni pregledi i konsultacije sa doktorima. Redovni obroci,dezerti terapija. Mislim da je to sasvim ok. Jer sam svesna i znam da joj nece biti bolje. Isto i moze krenuti jos gore.
 
Verujte da sam i sama pocetnik, svakim danom se trudim da naucim nesto da bih iskreno mogla prvenstveno sebe i decu da zastitim u odnosu na bolesnu svekrvu. Deca imaju 11 i 9 g pred njima je tek zivot, a majka im treba zdrava i prava. Nisam sebicna, vec realna i iskrena. Baba je pod terapijom koja joj po ponasanju zadnjih dana odgovara. Cista i sredjena ona, prostor u kome zivi takodje, toplo joj je i udobno, uvek je neko sa njom. Redovni pregledi i konsultacije sa doktorima. Redovni obroci,dezerti terapija. Mislim da je to sasvim ok. Jer sam svesna i znam da joj nece biti bolje. Isto i moze krenuti jos gore.
Hvala vam na odgovoru,znam kako se osećate ,jedino ja imam sreću da su mi deca starija pa mogu da shvate bakino stanje.I kod nas je trenutno mirno stanje a prošli smo svašta za ovih godinu dana.Znam da nema leka koji je idealan ali bar da se nekako izborimo.Meni je najgore od svega upravo to što uvek mora biti neko sa njom i što je jako vezana za mene i kad nisam u kući postaje uznemirena.Koje lekove pije vaša svekrva?Koja joj je dijagnoza ?
 
Postovani,nova sam na forumu,volela bih da podelim iskustva sa vama koji se duze vreme borite sa ovom opakom bolescu.Moja majka ima 72. godine i vaskularnu demenciju.Ja brinem o njoj vec godinu dana.Procitala sam vecinu postova na ovom forumu i mnogo ste mi pomogli.Volela bih da ova tema ostane aktuelna zbog mnogih koji prolaze kroz ovu muku.
Draga, tu smo da te saslusamo I pomognemo iskustvima. Postoji vise tipova demencije. Zavisi I od opsteg stanja pacijenta I kako prihvata odredjene lekove, kao I od same licnosti... Tesko je, ali moramo se boriti. Pokusaj da smiris mamu tako sto joj kazes da ides da joj kupis nesto. Nesto sto ona bas voli. I uvek napomeni da se vracas za 5 minuta ili odmah. Objasnjavanje gde ides I zasto...nece je smiriti. Ne pokusavaj da se iskradas, jer ce je to jos vise uznemiriti. Ne znam da li je u fazi da gubi pojam o vremenu.
 

Back
Top