Demencija

Pozdrav ekipa, da se javim...momkova mama postaje neizdrživa. Valjda i stalna južina, promjena vremena još pogoršava. Još uvijek nisu uvedeni antipsihotici i tablete za spavanje jer pokusavaju utvrditi koliko mg exalona joj treba. Ako se ne varam, trenutno je na 1,5mg. Sutra ide doktoru. Uglavnom...nakon 19 dana exalona, stvar je nepromjenjena. Plače damas cijeli dan...plače skoro svaki dan. Npr., jucer joj je muž otišao u wc i zaključao se. Ona je odmah pošla za njim i kad je shvatila da ga nema i da su vrata zaključana, pocela je nekontrolirano plakati. Ne da mu 1 min da se odvoji od nje. Kao da se boji da se nece vratiti, ne znam. Obitelj je sama bolest zatekla, ne znajunse ponasati. A postalo jz vec sad zaista tesko. Toplo se nadam da ce povecati dozu, uvesti dodatne lijekove... Glupo pitanje ali uznapredovala faza alzheimera i MMSE 18, sta se moze očekivati sto se tiče dodatnih komplikacija sa zdravljem uskoro? Jel nerealno ocekivati vise od 10 god života?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ima i gorih reakcija od plača. Ne ostavljajte je samu. To može da bude mnogo gore... I potrajaće sigurno ako ne potražite stručnu pomoć.
Naravno beket, uvijek je netko uz nju, ni min nije samo, ovo je konkretno u slucaju da je kuca puna, a muž ode npr u wc...svi ostali su joj nebitni. Naravno da je plac samo mali dio. Danas je sobila Esram antidepresiv pa cemo vidjeti kako ce se stvari odvijati...

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Pozdrav ekipa, da se javim...momkova mama postaje neizdrživa. Valjda i stalna južina, promjena vremena još pogoršava. Još uvijek nisu uvedeni antipsihotici i tablete za spavanje jer pokusavaju utvrditi koliko mg exalona joj treba. Ako se ne varam, trenutno je na 1,5mg. Sutra ide doktoru. Uglavnom...nakon 19 dana exalona, stvar je nepromjenjena. Plače damas cijeli dan...plače skoro svaki dan. Npr., jucer joj je muž otišao u wc i zaključao se. Ona je odmah pošla za njim i kad je shvatila da ga nema i da su vrata zaključana, pocela je nekontrolirano plakati. Ne da mu 1 min da se odvoji od nje. Kao da se boji da se nece vratiti, ne znam. Obitelj je sama bolest zatekla, ne znajunse ponasati. A postalo jz vec sad zaista tesko. Toplo se nadam da ce povecati dozu, uvesti dodatne lijekove... Glupo pitanje ali uznapredovala faza alzheimera i MMSE 18, sta se moze očekivati sto se tiče dodatnih komplikacija sa zdravljem uskoro? Jel nerealno ocekivati vise od 10 god života?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Poznato je da dementni reaguju na atmosferske promene. Mozda bi pomoglo ako joj unapred kazete da idete u WC ili slicno. Pokusajte da je ukljucite u neke aktivnosti, kao sto je brisanje ili pranje sudova. I ona je preplasena, pa je treba razumeti. Svi smo u pocetku zateceni I pravimo greske. A ispadi budu nekad I sokantni pa se ne snadjes prosto. Samo bez nervoze, koliko je to moguce. I raditi na samopouzdanju. E sad, oni najblizi znaju sta je njoj prijalo dok je bila zdrava I mozda ici u tom pravcu. Ne zahtevati previse. I kada gresi, nemojte je ispravljati. Pohvalite je I kada nije kako treba. Konsultujte doktora o dodatnim lekovima, koji ce umanjivati anksioznost I depresiju. Rezultat ne mora da znaci da je kraj sveta. Niko ne moze da prognozira tok I duzinu bolesti. Ponekad toliko varira da sam pre devet godina mislila da nece izdrzati ni mesec dva... Moraju se drzati svi parametri pod kontrolom. Mozda je Beket mislila na gerontodomacicu ili na smestanju u dom, kao strucnu pomoc. Ili na neuropsihijatra koji ce se vise posvetiti pacijentu. Obicno se dementan veze za odredjenu osobu iz porodice. Ponekada u toj osobi vidi svog oca ili majku ili brata ili sestru. Najcesce toj osobi bude I najteze. Jer koliko trazi paznje od te osobe, toliko ce se u nekom trenutku ostrviti na istu tu osobu da je kriva za sve...
 
Poslednja izmena:
Da, mislila sam na radne terapije (radno-okupacione) koje organizuju neka udruženja i privatni domovi, po principu dnevnog boravka. Stalni nadzor jeste bitan, ali treba znati sa dementnima i imati puno strpljenja. Porodica u šoku, koliko god bila brojna, nije u stanju da se adekvatno postavi u svakoj situaciji. Neki čak i ne preporučuju da bude previše ljudi okolo. Dementnima treba pažnja, smirenost i ustaljen red.
 
Da, mislila sam na radne terapije (radno-okupacione) koje organizuju neka udruženja i privatni domovi, po principu dnevnog boravka. Stalni nadzor jeste bitan, ali treba znati sa dementnima i imati puno strpljenja. Porodica u šoku, koliko god bila brojna, nije u stanju da se adekvatno postavi u svakoj situaciji. Neki čak i ne preporučuju da bude previše ljudi okolo. Dementnima treba pažnja, smirenost i ustaljen red.
Zivimo u maloj srediti u kojoj su radne terapije misaona imenica... Zaista obitelj pokusava sve, obozava setnje pa je svi vode sa sobom kad krenu negdje neobavezno. Tad je sretna i sredi se za sekund [emoji4] trenuto razmisljaju da angaziraju tetu da kuha rucak i pocosti za pocetak, pa da se navikavaju jedna na drugu iako ne znamo kako ce funkcionirati jer mi u okruzenju nemamo ljude koji su obucenuli za ophodenje sa dementnim osobama.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nema prevoda, a i da ima opet ništa bolje ne bismo razumele. To je stručni časopis. Iz rezimea je samo jasno da je moguće napraviti takvu vakcinu koja selektivno uništava štetne materije... Ali nisam baš sigurna da su to jedini uzroci demencije. U svakom slučaju, postoji nada da će bolesti tog tipa jednom biti iskorenjene.
 
- - - - - - - - - -

F 009...Dementia in morbo Alzhaimer, non specifikata....neurolog
demencija težeg stepena MMSE13 neuropsiholog
Predali smo za tuđu negu i pomoć 18.10.2018
Kada možemo očekivat poziv od komisije.
 
Nemoj se mnogo nadati, ali ipak pokušajte. Uglavnom se čeka oko 2 meseca, zavisi od opštine. Ako nije u pelenama, nepokretna, ako može sama da jede, samo sa ovom dijagnozom, teško da će proći komisiju.
Najbolje je da je ne pripremate, po mogućstvu da je iznervirate, jer, ako bude bilo kako komunicirala sa lekarom, oni to smatraju da je ok. Moja mama sa mms 8 nije prošla. Kasnije je dobila kad je slomila kuk, samo na osnovu toga što je nepokrena. Sa mms8 su joj dali kategorizaciju od 30 posto oštećenja.
 
Nemoj se mnogo nadati, ali ipak pokušajte. Uglavnom se čeka oko 2 meseca, zavisi od opštine. Ako nije u pelenama, nepokretna, ako može sama da jede, samo sa ovom dijagnozom, teško da će proći komisiju.
Najbolje je da je ne pripremate, po mogućstvu da je iznervirate, jer, ako bude bilo kako komunicirala sa lekarom, oni to smatraju da je ok. Moja mama sa mms 8 nije prošla. Kasnije je dobila kad je slomila kuk, samo na osnovu toga što je nepokrena. Sa mms8 su joj dali kategorizaciju od 30 posto oštećenja.

Pazi ovako....jesu pooštrili su mere za dobijanje tuđe nege i pomoći...pokretan je, ali jako spor i slabohodan, nema predstavu gde se nalazi, ne prepoznaje stan u kome živimo, tačnije, misli da je u svojoj vikendici na selu, i da smo ga mi okrenuli naopako.....nema orjentaciju levo-desno, ne ume da se obuče....pored toga je dijabetičar i srčani bolesnik i još neke združene bolesti....na ozbiljnim sajtovima poput RTS, POLITIKA i dr., tuđu negu dobijaju, slepi, nepokretni i dementni.....u principu svi čije bolesti su realno neizlečive (odnosno te tri posebno nagalašavaju)...ne znam u kom periodu si ti vodila svoju mamu na testove i predavala za tuđu negu, ali je svakako trebalo da se žališ.....Poredeći rezultate tvoje mame i mog oca, on MMSE13, a na MMSE8, u tom slučaju tvoja mama nije mogla da se obuče, govori iole razgovetno, ne zna gde se nalzi i sa kime uopšte komunicira....u tvom slučaju su napravili kardinalan propust....I da! Obavlja nužde na licu mesta jer ne može da se snađe i ne zna gde je kupatilo, iz tog razloga nosi kateter ili katetar kako se već kaže i pelene....da ne naglašavam da je to iz praktičnih i opšte higijenskih razloga, jer je njemu WC-e, svaki ćošak u stanu...
 
Pozdrav drustvo... prije petnaestak dana mamu sam vodila na procjenu sposobnosti... cekam odgovor... mene jos nesto interesuje, kakva su druga iskustva sa tetama koje angazujemo oko pomoci... naime mojoj mami je sa 62 postavljena dijagnoza Ad... s pocetka smo se nekako borili ali sad mora imati nekog kraj sebe. Angazujem zenu koja je s njom dok sam ja na poslu. Poslije ja preuzimam brogu... ali jednostavno ona pruza otpor i prema tetama i prema meni jer je uvjerenja da moze sama
 
Pazi ovako....jesu pooštrili su mere za dobijanje tuđe nege i pomoći...pokretan je, ali jako spor i slabohodan, nema predstavu gde se nalazi, ne prepoznaje stan u kome živimo, tačnije, misli da je u svojoj vikendici na selu, i da smo ga mi okrenuli naopako.....nema orjentaciju levo-desno, ne ume da se obuče....pored toga je dijabetičar i srčani bolesnik i još neke združene bolesti....na ozbiljnim sajtovima poput RTS, POLITIKA i dr., tuđu negu dobijaju, slepi, nepokretni i dementni.....u principu svi čije bolesti su realno neizlečive (odnosno te tri posebno nagalašavaju)...ne znam u kom periodu si ti vodila svoju mamu na testove i predavala za tuđu negu, ali je svakako trebalo da se žališ.....Poredeći rezultate tvoje mame i mog oca, on MMSE13, a na MMSE8, u tom slučaju tvoja mama nije mogla da se obuče, govori iole razgovetno, ne zna gde se nalzi i sa kime uopšte komunicira....u tvom slučaju su napravili kardinalan propust....I da! Obavlja nužde na licu mesta jer ne može da se snađe i ne zna gde je kupatilo, iz tog razloga nosi kateter ili katetar kako se već kaže i pelene....da ne naglašavam da je to iz praktičnih i opšte higijenskih razloga, jer je njemu WC-e, svaki ćošak u stanu...

Sto vise opisa od strane strucnih lica (neuropsihijatar, neurolog, neuropsiholog, psiholog, socijalni radnik...). Ne slusaju oni pratioca, bilo da je medicinsko osoblje iz doma ili deca. Zapravo treba sto cesce predavati nove zahteve. To je neko moje iskustvo. Menjaju se clanovi komisije pa se menja I stav...
 

Back
Top