Demencija

Moja majka je pila Largaktil i za vrlo kratko vreme od mozda jedno 10-15dana se skoro preporodila.Taj lek joj je ukinut jer je od njega imala jake drhtavice nogu i ruku pa je doktor njega zamenio Leponexom.Sada je sasvim dobro u smislu da su se agresija i jos neki segmenti demencije skoro povukli.Potpuno druga osoba sa kojom se moze lepo razgovarati bez nervoze,svadje,bez agresije.Ona je imala i taj problem sto je mnogo lagala i izmisljala.Neki ljudi imaju halucinacije i pricaju sa zamisljenim likovima a ona je uzasno mnogo lagala pa je i to mozda neki vid halucinacije kad zamislja da se nesto dogodilo a ustvari nije.Oba navedena leka su korigovala i ovaj problem.

Te paranoje, halucinacije su dio ove bolešture. Šta mama sve nije vidjela i čula eeee :)
 
E, da, ćera je dobro sve podnela. Naravno, dedu je videla poslednji put pre odlaska u dom. U dom odlazila nije, niti u bolnicu, niti će ići na kremaciju.

Ispraćaj smo organizovali u obližnjoj kafani, gde je deda poslednjih godina bio čest i omiljen gost. Jelovnik je ono što je on voleo....kafa, vinjak, juneća čorba, roštilj, urnebes salata (i sezonska salata) i moje baklave koje ću odneti u kafanu. Oglas je dat kako je on želeo da glasi, plakati isto. Nema crnine, kuknjave, nema popa, tv radi, muzika da svira....život ide normalnim tokom dalje. Sve mi je to ostavio napismeno, u amanet, kao pravi knjigovođa :lol: Još davno, obećala sam mu da će biti zadovoljan ispraćajem :) i biće :)

To je njegova posljednja želja i divno je što ćete je ispoštovati.:heart:
 
E, da, ćera je dobro sve podnela. Naravno, dedu je videla poslednji put pre odlaska u dom. U dom odlazila nije, niti u bolnicu, niti će ići na kremaciju.

Ispraćaj smo organizovali u obližnjoj kafani, gde je deda poslednjih godina bio čest i omiljen gost. Jelovnik je ono što je on voleo....kafa, vinjak, juneća čorba, roštilj, urnebes salata (i sezonska salata) i moje baklave koje ću odneti u kafanu. Oglas je dat kako je on želeo da glasi, plakati isto. Nema crnine, kuknjave, nema popa, tv radi, muzika da svira....život ide normalnim tokom dalje. Sve mi je to ostavio napismeno, u amanet, kao pravi knjigovođa :lol: Još davno, obećala sam mu da će biti zadovoljan ispraćajem :) i biće :)

Moje saucesce :( .Da li zna neko koliko kosta exelon flaster, da li ide na recept itd.
 
Moje saucesce :( .Da li zna neko koliko kosta exelon flaster, da li ide na recept itd.

Hvala Miko

Skup je. Koliko se sećam oko 7000, ali uzimala sam i drugo pa račun u apoteci sa subvencijom na flaster izađe oko 7000. Pretražih sve slipove i račune kartica, ali nisam našla račun iz apoteke da ti kažem koliko košta. Pitaj u državnoj apoteci.
Daje ga na recept lekar opšte prakse po nalogu neuropsihijatra. Ima subvenciju države čini mi se 30% ali samo ako neuropsihijatar napiše šifru alchajmera a to je G30.
Prvo proveri u državnoj apoteci da li je još na listi i da li je to ta šifra, da nisu nešto promenili, jer stalno menjaju.
Ako je za tvoju mamu.......moj savet je ne bacaj novac, jer samo u ranim, početnim fazama bolesti i u nekim ranim starim godinama možda ima efekta. Sve je vrlo, vrlo individualno.
 
To je njegova posljednja želja i divno je što ćete je ispoštovati.:heart:

Jeste, sve ovo što napisah, osim kafane. On je napisao da nema kuće žalosti. Mislili smo u nekom restoranu koji pravo takve ispraćaje. Za OVU kafanu se setio komšija, mi se oduševili, moj muž pitao gazdu, koji naravno dobro poznaje mog oca i koji je stoga pristao....i eto...deda će se osećati kao kod kuće :)
 
Dobro jutro drage i sta drugo da kazem osim jedno veliko HVALA :heart:
Hvala svima.
Odmah nakon prvih nekoliko postova vidim da razumijete i da apsolutno znate o cemu pricam i da se sve susrecemo sa istim ili slicnim stvarima.

@Ljiljo, zao mi je zbog tvog oca ali taj ispracaj zvuci stvarno kao nesto sto bi on zelio. Da vam bude sretno :heart:

Moj otac ima faze.
Znaci ima faza u kojoj je agresivan i izgubljen i ljut na sve. Najvise na mamu koja je s njim cijeli dan i ponasa se kao da je ona kriva za sve. Bilo je nekoliko nastraja i pokusaja i da udari,
ali srecom je dobro zavrsilo. U tim fazama agresive se ponasa kao malo dijete kad se naduri; Tumara po kuci, trazi da ga vodimo njegovoj kuci, nerjetko vice i slicno.
Onda budem i ja agresivna, vristim i ja, mlatim, hodam, placem,.... I to mi nista dobro nije donijelo....

Onda dodje faza kad je divan. Miran kao bubica. Kaze "ne valja ono sto sam radio", "ljepse nam je kad je mir u kuci", "ljepse je kad slusamo i pomazemo jedni drugima" i tako....

Hajde budi pametan :)

Sto se tice lijekova, Memantin je dosta skup, a mi ne vidimo nikakvog efekta od njega. Bas cu na narednoj kontroli ja otici i pitati doktora sta ima jos i kakvo je njegovo misljenje za Leponex.
Doktora je prosli put brinulo zasto otac mršavi i zasto izgleda ukocen i sav se fokusirao na to... Pa mu je dao jos jedne tablete: Madopar 125, koliko vidim sa interneta ovaj lijek se veze za slucaj Parkinsa :confused:
 
Dobro jutro drage i sta drugo da kazem osim jedno veliko HVALA :heart:
Hvala svima.
Odmah nakon prvih nekoliko postova vidim da razumijete i da apsolutno znate o cemu pricam i da se sve susrecemo sa istim ili slicnim stvarima.

@Ljiljo, zao mi je zbog tvog oca ali taj ispracaj zvuci stvarno kao nesto sto bi on zelio. Da vam bude sretno :heart:

Moj otac ima faze.
Znaci ima faza u kojoj je agresivan i izgubljen i ljut na sve. Najvise na mamu koja je s njim cijeli dan i ponasa se kao da je ona kriva za sve. Bilo je nekoliko nastraja i pokusaja i da udari,
ali srecom je dobro zavrsilo. U tim fazama agresive se ponasa kao malo dijete kad se naduri; Tumara po kuci, trazi da ga vodimo njegovoj kuci, nerjetko vice i slicno.
Onda budem i ja agresivna, vristim i ja, mlatim, hodam, placem,.... I to mi nista dobro nije donijelo....

Onda dodje faza kad je divan. Miran kao bubica. Kaze "ne valja ono sto sam radio", "ljepse nam je kad je mir u kuci", "ljepse je kad slusamo i pomazemo jedni drugima" i tako....

Hajde budi pametan :)

Sto se tice lijekova, Memantin je dosta skup, a mi ne vidimo nikakvog efekta od njega. Bas cu na narednoj kontroli ja otici i pitati doktora sta ima jos i kakvo je njegovo misljenje za Leponex.
Doktora je prosli put brinulo zasto otac mršavi i zasto izgleda ukocen i sav se fokusirao na to... Pa mu je dao jos jedne tablete: Madopar 125, koliko vidim sa interneta ovaj lijek se veze za slucaj Parkinsa :confused:
Po ko zna koji put da ponovim veoma teska bolest za celu porodicu.Pored bolesnika stradaju i njegovi najblizi.Moja majka u domu vene kao biljka i srce mi se cepa,a kod kuce bi bilo jos gore.Postoje jos neki lekovi za smanjenje agresije i uznemirenosti pored leponexa ali to mora lekar da odredi, mojoj majci su ukinuli leponex i vratili risar.
 
Dobro jutro drage i sta drugo da kazem osim jedno veliko HVALA :heart:
Hvala svima.
Odmah nakon prvih nekoliko postova vidim da razumijete i da apsolutno znate o cemu pricam i da se sve susrecemo sa istim ili slicnim stvarima.

@Ljiljo, zao mi je zbog tvog oca ali taj ispracaj zvuci stvarno kao nesto sto bi on zelio. Da vam bude sretno :heart:

Moj otac ima faze.
Znaci ima faza u kojoj je agresivan i izgubljen i ljut na sve. Najvise na mamu koja je s njim cijeli dan i ponasa se kao da je ona kriva za sve. Bilo je nekoliko nastraja i pokusaja i da udari,
ali srecom je dobro zavrsilo. U tim fazama agresive se ponasa kao malo dijete kad se naduri; Tumara po kuci, trazi da ga vodimo njegovoj kuci, nerjetko vice i slicno.
Onda budem i ja agresivna, vristim i ja, mlatim, hodam, placem,.... I to mi nista dobro nije donijelo....

Onda dodje faza kad je divan. Miran kao bubica. Kaze "ne valja ono sto sam radio", "ljepse nam je kad je mir u kuci", "ljepse je kad slusamo i pomazemo jedni drugima" i tako....

Hajde budi pametan :)

Sto se tice lijekova, Memantin je dosta skup, a mi ne vidimo nikakvog efekta od njega. Bas cu na narednoj kontroli ja otici i pitati doktora sta ima jos i kakvo je njegovo misljenje za Leponex.
Doktora je prosli put brinulo zasto otac mršavi i zasto izgleda ukocen i sav se fokusirao na to... Pa mu je dao jos jedne tablete: Madopar 125, koliko vidim sa interneta ovaj lijek se veze za slucaj Parkinsa :confused:

Jolita, vristala sam i ja i ubijala se objasnjavajuci... samo jos gore. To je bilo u pocetku dok nisam saznala vise o ovoj bolesti. Treba ponekad i podviknuti, naravno, ali samo ponekad. Dakle, sedi sa svojom mamom i dogovorite se da cete brojati do 10 pre nego sto reagujete. Znam da nekada ne vredi ni do 100 brojanje, ali probajte za pocetak. Nekada su toliko spremni da vas dovedu u corsokak sa svojim tvrdnjama i pitanjima, da prosto ne znate sta da kazete. Onda okrenite vodu na drugu vodenicu, recite nesto sto potpuno nema veze sa dotadasnjom pricom. Moja mama pije donasept i to je dosta smirilo njenu agresiju, ali ne moze bez risperidona-antipsihotik i bromazepama uvece. Sa svim tim u kombinaciji ona tvrdi ponekada da ne moze da spava, ali zaspi kasnije. Mada se i sada ponekada javlja plakanje i potreba za izlaskom napolje, naravno i ta neka kuca za koju niko ne zna gde je... Problem je sto se tvoj tata vraca u proslost i ne prepoznaje svoju sadasnju kucu. Krenite da posmatrate stvari iz njegove perspektive. Strah stvara agresiju, a agresija konflikt. Uvek se okome na onoga ko najvise brine o njemu. Probajte da im smirenim a odlucnim glasom odredjujete sta treba da radi. Kada je nervozan ne vredi ga ubedjivati, pogotovo. Kazite mu povisenim glasom da treba recimo skuvati rucak, srediti kucu, platiti racune, obezbediti ogrev...ali samo jednood toga, da se fokusira na to i to ce ga malo vratiti u stvarnost. Gledajte da u toku dana zavedete rutinu, Svakog dana u isto vreme iste radnje. Gledajte na sat i unapred mu govorite sta je sledece, sta vas ocekuje. U njegovoj glavi je haos i on ne zna sta treba i gde treba. Znam da je veliki problem kada je dementan jos i svestan da se nesto cudno dogadja s njim. Kada prica nebuloze, odmah krenite sa drugom vaznom temom iz okoline. Skrecite mu paznju. I trazite promenu terapije. Da li je uradjen CT? Mozda treba da trazite one injekcije OHB ili tako nekako se zovu, za jacanje organizma. Moja mama pije i bevipleks, jer antipsihotici hoce da smanje B compleks u organizmu. Da li ima probme sa secerom?
 
Po ko zna koji put da ponovim veoma teska bolest za celu porodicu.Pored bolesnika stradaju i njegovi najblizi.Moja majka u domu vene kao biljka i srce mi se cepa,a kod kuce bi bilo jos gore.Postoje jos neki lekovi za smanjenje agresije i uznemirenosti pored leponexa ali to mora lekar da odredi, mojoj majci su ukinuli leponex i vratili risar.

Miko, sta znaci da vene u domu? Da li si razgovarao sa doktorima, psihologom, sociologom? Da li joj je pritisak nizak? Da li je terapija suvise jaka? Kakve je naravi bila pre nego sto je obolela? Da li je volela drustvo? Da li je animiraju u domu na nesto? Cini se i meni nekada da moja mama vene, ali onda je to prodje i iznenadi me nekom aktivnoscu. Ali ja se pokidah da je animiram, nasmejem, udovoljim... ne znam koliko ce joj to jos znaciti. Da li je tvojoj mami nekada znacilo? Verovatno da nastupi vreme kada ih nista ili malo toga dotice.
 
Miko, sta znaci da vene u domu? Da li si razgovarao sa doktorima, psihologom, sociologom? Da li joj je pritisak nizak? Da li je terapija suvise jaka? Kakve je naravi bila pre nego sto je obolela? Da li je volela drustvo? Da li je animiraju u domu na nesto? Cini se i meni nekada da moja mama vene, ali onda je to prodje i iznenadi me nekom aktivnoscu. Ali ja se pokidah da je animiram, nasmejem, udovoljim... ne znam koliko ce joj to jos znaciti. Da li je tvojoj mami nekada znacilo? Verovatno da nastupi vreme kada ih nista ili malo toga dotice.
Pozdrav.
Zadnja faza bezuslovna: nerazumljivo govori, ne razume ni ona nikoga, pre 5 dana imala je temperaturu, sada je to bolje, prima infuziju i antibiotike, od tada ne moze ni da hoda, promenjena je terapija, kakva animacija nema tu pomoci samo mucenje :(
 
Poslednja izmena:
Da li je uradjen CT? Mozda treba da trazite one injekcije OHB ili tako nekako se zovu, za jacanje organizma. Moja mama pije i bevipleks, jer antipsihotici hoce da smanje B compleks u organizmu. Da li ima probme sa secerom?

Draga bezuslovna ljubavi,
hvala ti na iscrpnom komentaru. Vidi se da imas iskustva. Nazalost jel :)
Shvatili smo i mi da moramo mijenjati taktiku u ophodjenju sa ocem. Vriska ne pomaze kao ni rasprave i ubjedjivanja.

Sto se tice tvojih pitanja, radjen je CT koji je pokazao da je moj otac nekad davno pretrpio niz manjih mozdanih udara koji cak nisu ni primjeceni niti su se tada ikako manifestovali.
Doktorica njegovo sadasnje stanje nije uopce povezala sa ovim.
Mi smo kupili B komplex i pije ga vec neko vrijeme.
Secer mu je u normalnoj razini, ali ima ponekad neke napadaje da mu toliko fali nesto slatko pa se odsunja u kuhinju i pocne da jede sam secer ili dzem iz tegle i tako...

@mikanikolic,
Razumijem te, ali sigurno si svjestan da je dom najbolja opcija zbog tako ozbiljne faze :(
Recimo ja se bojim, da kad bi se mami nesto desilo, ne daj Boze, ni mi nebismo imali druge opcije. Brat zivi svoj zivot sa suprugom, ja cu zapoceti svoj zivot, radimo oboje po cijeli dan...
Ali eto, nije jos vrijeme da mislim o tome i nadam se da necu ni morati.
 
Pozdrav.
Zadnja faza bezuslovna: nerazumljivo govori, ne razume ni ona nikoga, pre 5 dana imala je temperaturu, sada je to bolje, prima infuziju i antibiotike, od tada ne moze ni da hoda, promenjena je terapija, kakva animacija nema tu pomoci samo mucenje
Samo hrabro Miko,uradili ste sve sto ste mogli da joj omogucite kolko tolko dobar zivot u okruzenje porodice...
Bolje sto je sad u domu,bolje je jer ne morate da gledate svaki dan totalno propadanje pred vasim ocima.
Jedan veliki :zag:
Secer mu je u normalnoj razini, ali ima ponekad neke napadaje da mu toliko fali nesto slatko pa se odsunja u kuhinju i pocne da jede sam secer ili dzem iz tegle i tako..
Kod dede isto tako,nekad je u stanju da pojede pola tegle pekmeza.
Ali eto, nije jos vrijeme da mislim o tome i nadam se da necu ni morati.
Jolita,mozda bi ipak trebalo da razmisljate o domu za tatu,bas iz tih razloga koje si navela,zbog majke cije je zdravlje naruseno,zbog posla i zivota koji i ti i tvoj brat imate.Sa ocem nece biti bolje,koliko god se tome nadali,to je takva bolest i veruj mi da smo u mogucnosti,finansijskoj, i mi bi dedu odveli u dom i to ne treba da bude nikakva sramota,niti treba ni tvoju majku ni tebe ni brata da pogadjaju komentari rodbine i komsiluka,jer nisu oni ti koji zive sa vasim ocem vec vi.I vi ste ti koji ga svaki dan gledaju kako propada.Majka sa ocem ceo dan,padne u krevet,ostajete brat i ti,brat koji ima porodicu,obilazio bi ga verovatno,ili bi bio sa njim zajedno,ili druga mogucnost,iz tvojih komentara sam izvela zakljucak da se verovatno udajes,otac dolazi kod tebe i vi ga cuvate,dolazi malo dete,vi koji pocinjete da ziviti zajedno sad treba da budete pored bolesnog oca,kojem je potrebna totalna paznja,sa sve agresijom,veruj mi koliko god volela svog oca i koliko god bila pozvrtvovana to ce jako uticati na novonastali brak,ili zajednicu,sedite svo troje i dogovorite se,pronadjite neki lep dom,bice vam svima mnogo lakse.
Ovo govorim iz iskustva,deda iako nije agresivan,ume da bude zestotkih ispada a to utice na sve nas i borba sa demencijom je izuzetno stresna.
Izvini sto sam bila ovako opsirna i mozda malo ostra na recima.
 
Jolita,mozda bi ipak trebalo da razmisljate o domu za tatu,bas iz tih razloga koje si navela,zbog majke cije je zdravlje naruseno,zbog posla i zivota koji i ti i tvoj brat imate.Sa ocem nece biti bolje,koliko god se tome nadali,to je takva bolest i veruj mi da smo u mogucnosti,finansijskoj, i mi bi dedu odveli u dom i to ne treba da bude nikakva sramota,niti treba ni tvoju majku ni tebe ni brata da pogadjaju komentari rodbine i komsiluka,jer nisu oni ti koji zive sa vasim ocem vec vi.I vi ste ti koji ga svaki dan gledaju kako propada.Majka sa ocem ceo dan,padne u krevet,ostajete brat i ti,brat koji ima porodicu,obilazio bi ga verovatno,ili bi bio sa njim zajedno,ili druga mogucnost,iz tvojih komentara sam izvela zakljucak da se verovatno udajes,otac dolazi kod tebe i vi ga cuvate,dolazi malo dete,vi koji pocinjete da ziviti zajedno sad treba da budete pored bolesnog oca,kojem je potrebna totalna paznja,sa sve agresijom,veruj mi koliko god volela svog oca i koliko god bila pozvrtvovana to ce jako uticati na novonastali brak,ili zajednicu,sedite svo troje i dogovorite se,pronadjite neki lep dom,bice vam svima mnogo lakse.

slazem se sa sumarom, ujedno te pozdravljam, kao i sve drage ljude sa teme.
moj slucaj je svima poznat, nikome se nikada nista slicno ne desilo.... dok sam gledala oca, majku kao da mi je neko ukrao.
ako vam finansije dozvoljavaju, bez razmisljanja udjite u tu pricu. srecno !
 
E, da, ćera je dobro sve podnela. Naravno, dedu je videla poslednji put pre odlaska u dom. U dom odlazila nije, niti u bolnicu, niti će ići na kremaciju.

Ispraćaj smo organizovali u obližnjoj kafani, gde je deda poslednjih godina bio čest i omiljen gost. Jelovnik je ono što je on voleo....kafa, vinjak, juneća čorba, roštilj, urnebes salata (i sezonska salata) i moje baklave koje ću odneti u kafanu. Oglas je dat kako je on želeo da glasi, plakati isto. Nema crnine, kuknjave, nema popa, tv radi, muzika da svira....život ide normalnim tokom dalje. Sve mi je to ostavio napismeno, u amanet, kao pravi knjigovođa :lol: Još davno, obećala sam mu da će biti zadovoljan ispraćajem :) i biće :)

Tako je lepo procitati ovako nesto bez obzira sto je povod tuzan ali onda covek stvarno ima utisak da ta osoba nije umrla samo da se preselila na neko drugo mesto.:klap:
 
Leponex 2,5mg,Citralex 10mg i Lorazepam 2,5mg na moju mamu su imali carobno dejstvo.Citralex pije jedno 1,5 mesec a bez Lorazepama nije poslednjih sto godina.Imam utisak kao da mi ponekad kraducka Lorazepam iz posuda za lekove pod optuzbom da joj ih nisam spakovala.Nekad trazi dodatak leka koji ja jos uvek pokusavam da drzim na minimalnim dozama ali mi je prof.Pavlovic rekao da joj ga smem slobodno povecati ako ona trazi.Mama kaze da cesto ima neku unutrasnju nervozu koja je izjeda i kida i onda pokusavam da pratim njena osecanja.Ponekad je bolje i da joj povecam dozu kako bi ostala smirena nego da joj se dogode novi ispadi u ponasanju.Dobro je da sada hoce da prica o svim svojim problemima i da mi se poveri kada se oseca lose.Kao da je razbila sve barijere i predrasude da je ona LUDA vec shvata da je bolesna i da joj ja mogu pomoci.Imam utisak da je sama od sebe krila i da je bolesna i da joj je bilo jako tesko da to prihvati.Zar ona da ima psihickih problema?Tako idelana,divan,fina.,lepa...uvek joj je bilo vazno da ostavi utisak na okolinu a mi u kuci neka trpimo sta je briga.EEE,sada su se stvari promenile.Mislim da je to opterecenje koje je sebi nametala i nije htela da prihvati da je bolesna u dobrom delu uticali su da dodje do efekta eksplozije jer je bilest napredovala a njoj je sve teze bilo da glumi.Stvorila je sebi nenormalan pritisak u svim segmentima zivota i onda je samo exsplodirala.A moglo je bez svega toga i posledice bi bile mnogo blaze.Ustvari,tako je valja moralo da bude i ko zna zasto je to dobro,mozda se bas zato sada vidi pomak u lecenju...sta ga znam...
 
E, da, ćera je dobro sve podnela. Naravno, dedu je videla poslednji put pre odlaska u dom. U dom odlazila nije, niti u bolnicu, niti će ići na kremaciju.

Ispraćaj smo organizovali u obližnjoj kafani, gde je deda poslednjih godina bio čest i omiljen gost. Jelovnik je ono što je on voleo....kafa, vinjak, juneća čorba, roštilj, urnebes salata (i sezonska salata) i moje baklave koje ću odneti u kafanu. Oglas je dat kako je on želeo da glasi, plakati isto. Nema crnine, kuknjave, nema popa, tv radi, muzika da svira....život ide normalnim tokom dalje. Sve mi je to ostavio napismeno, u amanet, kao pravi knjigovođa :lol: Još davno, obećala sam mu da će biti zadovoljan ispraćajem :) i biće :)
Primi moje saučešće.
 
Po ko zna koji put da ponovim veoma teska bolest za celu porodicu.Pored bolesnika stradaju i njegovi najblizi.Moja majka u domu vene kao biljka i srce mi se cepa,a kod kuce bi bilo jos gore.Postoje jos neki lekovi za smanjenje agresije i uznemirenosti pored leponexa ali to mora lekar da odredi, mojoj majci su ukinuli leponex i vratili risar.

Jao Mika razumijem te :( Kao da se gase, nestaje život iz njih. Moja je poslušno bebče, koja uradi što joj se kaže(ako razumije šta joj govorim), većinom šuti, ako priča to je totalno nepovezano. Najjednostavnije radnje tipa "Obuci cipele" je počela biti takav problem, ona jadna ne shvata ni to više :sad2:
U posljednje vrijeme se susrećemo sa problemom što joj prođe sve iz pelene dok spava. Nije mi jasno zašto?! Ali to je baš često i ne možemo stići oprati sve to. Noćas je sama skinula pelenu i pidžamu :( Pretužno.
Jučer sam je kupala i ona onako, bez odjeće, pođe u dnevni boravak gdje su bila moja djeca (sreća ne uđe, uhvatila sam je). Ali još uvijek zna ko sam ja, brat, sestra.. tako da sam sretna zbog toga i naravno, još je pokretna.
Ljudi moji, uhvatim se i ja da razmišljam o domu, ali kod nas nema ništa dobro. U ove ne bih ni bolesnu mačku smjestila.
Ali, opet ko je sam u ovoj pretužnoj priči, i naravno ako može financijski i da je smještaj ok, moj savjet je dom. Preteško je ovo, porodica strada.

Jolita, razgovarajte mama, ti i brat. Kao što i sama znaš, bolje neće biti (na žalost), gore hoće. Moze li to mama? Predpostavljam da ne može, a i vi imate svoje živote. U svakom slućaju, sa srećom i čuvajte živce. Kad počne da negoduje i da vam svašta govori, samo se umirite i ako je ikako moguće ostvari fizički kontakt (da ga zagrliš, uhvatiš za ruku, bilo šta) jer ih to ipak smiri. Uff, što se raspisah hahahaha
:heart: za sve
 
Leponex 2,5mg,Citralex 10mg i Lorazepam 2,5mg na moju mamu su imali carobno dejstvo.Citralex pije jedno 1,5 mesec a bez Lorazepama nije poslednjih sto godina.Imam utisak kao da mi ponekad kraducka Lorazepam iz posuda za lekove pod optuzbom da joj ih nisam spakovala.Nekad trazi dodatak leka koji ja jos uvek pokusavam da drzim na minimalnim dozama ali mi je prof.Pavlovic rekao da joj ga smem slobodno povecati ako ona trazi.Mama kaze da cesto ima neku unutrasnju nervozu koja je izjeda i kida i onda pokusavam da pratim njena osecanja.Ponekad je bolje i da joj povecam dozu kako bi ostala smirena nego da joj se dogode novi ispadi u ponasanju.Dobro je da sada hoce da prica o svim svojim problemima i da mi se poveri kada se oseca lose.Kao da je razbila sve barijere i predrasude da je ona LUDA vec shvata da je bolesna i da joj ja mogu pomoci.Imam utisak da je sama od sebe krila i da je bolesna i da joj je bilo jako tesko da to prihvati.Zar ona da ima psihickih problema?Tako idelana,divan,fina.,lepa...uvek joj je bilo vazno da ostavi utisak na okolinu a mi u kuci neka trpimo sta je briga.EEE,sada su se stvari promenile.Mislim da je to opterecenje koje je sebi nametala i nije htela da prihvati da je bolesna u dobrom delu uticali su da dodje do efekta eksplozije jer je bilest napredovala a njoj je sve teze bilo da glumi.Stvorila je sebi nenormalan pritisak u svim segmentima zivota i onda je samo exsplodirala.A moglo je bez svega toga i posledice bi bile mnogo blaze.Ustvari,tako je valja moralo da bude i ko zna zasto je to dobro,mozda se bas zato sada vidi pomak u lecenju...sta ga znam...

Blizance, pijem i ja citalex - za depresiju. Blago sedira i potstice na umerenu akciju, podize malo raspolozenje. Posto je tvojoj majci promenilo stanje, znaci da je bila depresivna. Drago mi je da je tvoja mama bolje raspolozena. Pokusavaj da joj podizes samopouzdanje, da joj pomognes da se sredi...
 
Jao Mika razumijem te :( Kao da se gase, nestaje život iz njih. Moja je poslušno bebče, koja uradi što joj se kaže(ako razumije šta joj govorim), većinom šuti, ako priča to je totalno nepovezano. Najjednostavnije radnje tipa "Obuci cipele" je počela biti takav problem, ona jadna ne shvata ni to više :sad2:
U posljednje vrijeme se susrećemo sa problemom što joj prođe sve iz pelene dok spava. Nije mi jasno zašto?! Ali to je baš često i ne možemo stići oprati sve to. Noćas je sama skinula pelenu i pidžamu :( Pretužno.
Jučer sam je kupala i ona onako, bez odjeće, pođe u dnevni boravak gdje su bila moja djeca (sreća ne uđe, uhvatila sam je). Ali još uvijek zna ko sam ja, brat, sestra.. tako da sam sretna zbog toga i naravno, još je pokretna.
Ljudi moji, uhvatim se i ja da razmišljam o domu, ali kod nas nema ništa dobro. U ove ne bih ni bolesnu mačku smjestila.
Ali, opet ko je sam u ovoj pretužnoj priči, i naravno ako može financijski i da je smještaj ok, moj savjet je dom. Preteško je ovo, porodica strada.

Jolita, razgovarajte mama, ti i brat. Kao što i sama znaš, bolje neće biti (na žalost), gore hoće. Moze li to mama? Predpostavljam da ne može, a i vi imate svoje živote. U svakom slućaju, sa srećom i čuvajte živce. Kad počne da negoduje i da vam svašta govori, samo se umirite i ako je ikako moguće ostvari fizički kontakt (da ga zagrliš, uhvatiš za ruku, bilo šta) jer ih to ipak smiri. Uff, što se raspisah hahahaha
:heart: za sve

Neki momenti i prekretnice u zivotu se sami nametnu.Verujem da ce se i u tvom slucaju naci momenat za neki preokret i da cete ga svi prihvatiti na najbolji nacin.Sve dok mozes da funcionises kao do sada je dobro ali kad se prelije casa onda nemas mnogo izbora.Necu da te plasim jer sam i sama naplasena dovoljno u celoj prici ali neke situacije koje nisam mogla ni u snu da predpostavim su me naterale da ponekad trenutno donosim odluke.Obicno mnogo mozgam i problem sagledavam sa svih strana pa ga tek onda resavam.U ovim bolestima je nemoguce preko noci resiti problema ali se isto tako ponekad resenje upravo i pojavi u samo jednom delicu sekunde.Zvuci apsolutno kontradiktorno ali je tako.Srecno!:super:
 
Blizance, pijem i ja citalex - za depresiju. Blago sedira i potstice na umerenu akciju, podize malo raspolozenje. Posto je tvojoj majci promenilo stanje, znaci da je bila depresivna. Drago mi je da je tvoja mama bolje raspolozena. Pokusavaj da joj podizes samopouzdanje, da joj pomognes da se sredi...

Hvala ti na pomoci oko reakcije na Citalex.Stvarno,u poslednje vreme mama je bolje volje.Cak sam je videla i nekoliko puta da se od srca nasmejala sto nije skoro godinu dana.Vidim po njoj da ima vise volje.Doduse pomaci su milimetarski ali je dobro da ih ima.Juce se slikasmo onako po kuci iz glupiranja.Uhvatile smo je cerkica i ja u masinu da se malo salimo i napravismo par slicica.Sta mislis ko je najgore izgledao na slikama????Kuuuukuuu!!!JAAAA:zcepanje:Cera je dete pa naravno lepa,baka tj.moja majka dobila rumenu boju u licu od preparata gvozdja,malo se popravila i ugojila,sveze ofarbana kosa i frizura koju joj ja odrzavam a jaaa???KUUUKKUUU!!!Zuta ko limun u licu,podocnjaci ko burici za rakiju,usahla ko tetka pred menopauzu!!!:rumenko::zcepanje:
 
E, nasmeja me blizanče ovim samoopisom, baš onako slatko :heart:

Da se javnem da smo zbirno svi dobro i da brojimo sitno. Ćera još uvek radi, mada sve manje, dobro je i zdravo, ali neuroza je tu...i tako...svi smo u drugom stanju :zcepanje:
 
E, nasmeja me blizanče ovim samoopisom, baš onako slatko :heart:

Da se javnem da smo zbirno svi dobro i da brojimo sitno. Ćera još uvek radi, mada sve manje, dobro je i zdravo, ali neuroza je tu...i tako...svi smo u drugom stanju :zcepanje:

Drago mi je da sam te nasmejala i sto kod vas ide sve po planu.Jedva cekam da te konacno i zvanicno prozovemo BAKOM!!!:heart::ok:
 
Evo jos jedne dogodovstine sa mojom mamom.
Pre jedno pet-sest dana ja tako razgovaram s njom,ono kao uopsteno o zivotu i zdravlju i ja u jednom momentu kazem kako je vazno da covek osluskuje svoj organizam.Misleci kao ono sta te boli,da li ti nesto prija ili ne pa shodno tome se i ponasas i t d ...i t d....
Juce udjem ja u sobu i zateknem je kako sedi u fotelji a pogled joj se gubi u daljini prostora:DPitam je...Gde si baba?Sta radis?A ona ozbiljno odmahuje rukom i kaze:CUTI OSLUSKUJEM SVOJ ORGANIZAM!!!!:zcepanje::zcepanje:Ako,ako rekoh ja i odoh u drugu prostoriju da crkavam od smeha.Uh...ona shvatila bukvalno i bas me nasmejala.Rekoh sama sebi bolje i to nego da nema pojma o cemu smo govorile.
 
Drago mi je da sam te nasmejala i sto kod vas ide sve po planu.Jedva cekam da te konacno i zvanicno prozovemo BAKOM!!!:heart::ok:

NANA molim lepo :manikir: Baku već imaju, tako da priji želim da dam prostora da se razmahne :lol:

:zcepanje: sa njima ima smeha koliko hoćeš. I to je dobro jer nas uravnotežuje u tom ludilu. Mi smo se smejali tu, pred dedom, pa i on počne da se smeje sav sretan što je smeh izazvao. Dobro, moj J. je i bio takav, voleo je da zasmejava ljude, i to mu je bila potvrda da je još dobar, nisu svi takvi.
Meni tatko rekao da mi je došao švaler, a gleda u mog muža :lol:
Tako da, ti se spremi da ti isti dođe...msm švaler :lol:
 
Poslednja izmena:

Back
Top