Delovanje sekti u Srbiji

Inace Lukovic se ogradjuje od clanka u Pressu i kaze da ga niko nije intervjuisao vec da su podaci sakupljani iz njegovih ranijih izjava i knjiga. Izgleda da se plasi novih krivicnih tuzbi protiv njega za sirenje rasne, verske i nacionalne mrznje. A i MUP RS je poceo verskim zajednciama da izdaje dopise gde se ogradjuju od njega...
 
znam definiciju sekte... zapravo ima ih vise... ne znam kako da pocnem...
pisemo iz 4 dela...
1- problem
2- cinjenice problema
3- hipoteza...
4- primeri...

danas ima mnogo definicija termina 'sekta' (imas definicije iz perspektive mocnijih verskih korporacija, definicije manjih verskih trgovinskih radnji a tu i tamo se moze naleteti na izvornu definiciju nezaprljanu od strane sukobljenih strana).

pitanje je koju definiciju od ovih si ti procitao.
precizno gledano, primenom rekurzije se za skoro svaku veroispovest moze reci da je sektaska pa se samim tim postavlja pitanje zbog cega se termin sekta obicno koristi u negativnom kontekstu, kome sekte smetaju i zbog cega itd itd itd...

napravi paralelu sa marketingom kada je prasak za ves i pitanju i dodaj zakljucak i to je to...

naravno, vrlo je bitna osoba koja ce ti ocenjivati rad :mrgreen:
stepen indoktriniranosti te osobe ce uticati na tvoju ocenu pa je na tebi da odlucis kakav ce ti biti pristup ;)
 
Inace Lukovic se ogradjuje od clanka u Pressu i kaze da ga niko nije intervjuisao vec da su podaci sakupljani iz njegovih ranijih izjava i knjiga. Izgleda da se plasi novih krivicnih tuzbi protiv njega za sirenje rasne, verske i nacionalne mrznje. A i MUP RS je poceo verskim zajednciama da izdaje dopise gde se ogradjuju od njega...

Zašto me ovo uopšte ne iznenađuje... :mrgreen:
 
tu ne moze da pogresi.. :aha:

upravo suprotno.
neupuceni ce na tom primeru jos negativnije posmatrati pojam sekti.
ne zaboravi da si i ti do nedavno bila smatrana sektasicom dok niste zvanicno priznati (iako se u srBskim ocima i dalje sektasi/jeretici ...).

treba uzeti u obzir da su ljudi usled neznanja i nesvesnosti skloni osudama dok im se ne otvore oci (a neke su previse krmeljive da je otvaranjemoguce samo hirurskim putem).
 
upravo suprotno.
neupuceni ce na tom primeru jos negativnije posmatrati pojam sekti.
ne zaboravi da si i ti do nedavno bila smatrana sektasicom dok niste zvanicno priznati (iako se u srBskim ocima i dalje sektasi/jeretici ...).

treba uzeti u obzir da su ljudi usled neznanja i nesvesnosti skloni osudama dok im se ne otvore oci (a neke su previse krmeljive da je otvaranjemoguce samo hirurskim putem).

Izvini dezinformisan si... ja nisam nikada bila sektasica...
 
Izvini dezinformisan si... ja nisam nikada bila sektasica...

aha...imamo problem sa definicijom znaci?
hajde da krenemo od ove (ne kazem da je dobra ili losa samo navodim primer izanimljive delove):
http://sr.wikipedia.org/wiki/Секта

Најчешће се секта формира насупрот основној групи из које је потекла, развијајући учење, које је по уверењу чланова секте, исправније у односу на концепт основне групе.

У почетку секта је била неутрални појам за једну мањинску групу која би долазила у конфликт са већином.

У том смислу и рано хришћанство може да се разуме као секта унутар јудаизма.

prepoznajes li se negde ili ...

ti si jehovina svedokinja...u srbiji do skoro niste bili priznati - niste ni sada od strane pravolsavnog srBstva ali ste pokucali na prava vrata i usli u drustvo priznatih...ili sam negde pogresio?
 
aha...imamo problem sa definicijom znaci?
hajde da krenemo od ove (ne kazem da je dobra ili losa samo navodim primer izanimljive delove):
http://sr.wikipedia.org/wiki/Секта

prepoznajes li se negde ili ...

ti si jehovina svedokinja...u srbiji do skoro niste bili priznati - niste ni sada od strane pravolsavnog srBstva ali ste pokucali na prava vrata i usli u drustvo priznatih...ili sam negde pogresio?

ne, ne prepoznajem se ......

JS nikad nisu bili niti ce biti sekta jer naucavaju izvorno hriscanstvo i priznati su od strane Boga :D

Takodje su registrovani u ex yu jos od 1953. .... a to sta je prosecan neinformisan pravoslavni Srbin mislio o Js je nebitna stvar....
To sto se Js bore za zakonska prava koja im pripadaju je druga stvar...
Mnogi nisu shvatili da je kod nas ustavom zagarantovana religiozna sloboda, svidjalo se to nekima ili ne...
A promena zakona i upis u registar je bila formalnost...
A poenta vere nikad nije ni bila prihvacenost, jer pravi put, put istine je uzak put koji vodi u zivot i malo je onih koji ga nalaze...
 
Poslednja izmena:
ne ne prepoznajem se ......

JS nikad nisu bili niti ce biti sekta jer naucavaju izvorno hriscanstvo i priznati su od strane Boga :D

mogao bih ti navesti jos mnooogo hm kompanija koja isto to tvrde...
ovaj odozgo jos nikom nije podelio bambije tako da ste i dalje u trci...

У том смислу и рано хришћанство може да се разуме као секта унутар јудаизма.

ovo na vikiju je napisao neki pakosni jevrej :mrgreen:


Takodje su registrovani u ex yu jos od 1953. .... a to sta je prosecan neinformisan pravoslavni Srbin mislio o Js je nebitna stvar....
To sto se Js bore za zakonska prava koja im pripadaju je druga stvar...
Mnogi nisu shvatili da je kod nas ustavom zagarantovana religiozna sloboda, svidjal ose to nekima ili ne...
A promena zakona i upis u registar je formalnost...
A poenta vere nikad nije ni bila prihvacenost, jer pravi put, put istine je uzak put koji vodi u zivot i malo je onih koji ga nalaze...

ja imam problem sa ovim boldovanim...u poslednjih 2000 godina vi avramovci izguraste silne neistomisljenike u smrt na vasem putu ka 'zivotu'...
 
ne, ne prepoznajem se ......
JS nikad nisu bili niti ce biti sekta jer naucavaju izvorno hriscanstvo i priznati su od strane Boga :D

ok. hajmo jos jednom:

Најчешће се секта формира насупрот основној групи из које је потекла, развијајући учење, које је по уверењу чланова секте, исправније у односу на концепт основне групе.

vi JESTE postali od hriscana a to sto jos tvrdite da ste PRAVI i ISPRAVNI je 'pravo u centar' za navedenu definiciju. dakle kao da su o vama pisali - vi ste skolski primer po ovoj definiciji. vec sam 2 puta pominjao primenu rekurzije.

ti dakle, jedino mozes da tvrdis da pomenuta definicija sa vikija nije tacna. ok, ispostovan je zakon pa ste postali priznati pa imate dokument kojim dokazujete da niste vise sekta.

Zato sam i predlozila satanizam, jer tu ne moze da pogresi oko definisanja sekte...

satanisti nisu nikako dobar primer. oni spadaju u ekstremne slucajeve (odabrali loseg imaginarnog lika) i neupucenima bi bila prezentovana neprecizna slika o sektama.

samim tvojim predlogom si pokazala koliko nisi objektivna.
na kraju, zasto je problem da kazete da ste do skoro bili sekta?
navedi mi zbog cega mislis da ste vi izuzetak u definiciji?
pa nije to sramota.
 
Inace Lukovic se ogradjuje od clanka u Pressu i kaze da ga niko nije intervjuisao vec da su podaci sakupljani iz njegovih ranijih izjava i knjiga. Izgleda da se plasi novih krivicnih tuzbi protiv njega za sirenje rasne, verske i nacionalne mrznje. A i MUP RS je poceo verskim zajednciama da izdaje dopise gde se ogradjuju od njega...

Tako to biva kad neko klevece....
 
ja sam sa tobom zavrsila :)

ne bih te vise zadrzavala :D

ma samo opusteno...

ja samo pokusavam da istaknem da sekte nisu nista strasnije od zvanicno priznatih veroispovesti i da bi trebalo produbiti ljudima svest da, ako su se vec odlucili (ili je u njihovo ime odluceno) da budu vernici - da prihvate i malobrojnije manje mocne/bogate verske organizacije.

veroispovesti cesto povlace sa sobom iskljucivost, netrpeljivost i borbu za svakog verskog obvezika i stavljanje termina 'sekta' u negativan kontekst je posledica te borbe.
 

Back
Top