Deca ratnih zlocinaca

Evo ja kao i obicno da unesem malo skretanje sa teme i izazovem gnev i bes foruma ka meni.
Da li vi stvarno mislite da ce njihova osuda i bilo kakva kazna doneti satisfakciju porodicama pobijenih. Da sam ja u kozi necije MAJKE (ubijenih, ne ubica), ne bih se osecala nista bolje. Ali da sam tamo u to vreme i natom mestu iz mene bi izleteo onaj crni vuk i ne smem ni da pomislim kakav bi to masakr bio. E pa wdw izgleda da je vreme da mi zakazes mali pregled.
Takodje me uzasno nervira to forsiranje Srebrenice, kao da se nista vise nije desavalo na teritoriji BIH i Hrvatske, ali pretpostavljam da sa moralne strane nije isto masakrirati, silovati , ubiti 10 ljudi i par hiljada (zbog polemike oko tacnog broja). Sad cete vi reci pa genocid, radi istrebljenja bla, bla. Ali ako ste bas toliko moralni onda je silovanje, masakriranje i ubistvo jedne osobe ista vrsta zlocina ili gresim.
Wdw kad mogu da dodjem, ovo ode predaleko.
Cekam drvlje i kamenje i ne mogu da objasnjavam na deset strana poentu.Ko je razumeo razumeo.
 
Pa sta nije u redu - u cemu se ne slazemo? Rekoh - ubistvo iz afekta, samoodbrane ili prisile ne racunam u istu kategoriju kao hladnokrvnu likvidaciju. I naravno da je masakr nad jednim covekom jednako tezak zlocin kao i nad hiljadu ljudi (sta kao, ovaj sto je svezao, tulkao, silovao, mucio i najzad zapalio benzinom i ubio jednu osobu manji je zlocinac od onog sto je to cinio stotinama?! E pa vala - nije!). Prema tome, molic, vidis da si u saglasju. Ne znam zasto prznicis?:)
A sto se tice roditelja zrtava (bilo kojih), naravno da im osuda nece vratiti najmilije niti doneti olaksanje. Ali meni hoce; jer to skida kolektivnu nacionalnu odgovornost i prebacuje je na licnu odgovornost pojedinaca. A za svaku naciju to je vrlo vazno u istorijskom toku dogadjaja. I jos, mol, na Srebrenici se 'toliko' insistira koliko i na Jasenovcu na primer, jer su to mesta monstruoznih, masovnih likvidacija i zlocina i normalno je da podizu takvu buru. Bilo bi normalno (da jos nismo u fazi nacionalnog poricanja) da se ista takva bura dize i oko Batajnice (a svi znamo zasto) i oko Kosova. A da neki drugi isto tako dizu buru oko nekih drugih mesta gde su pali u zlocinima jednako strasnim srpski civili. No nije moje da se bavim drugima; ja se bavim nama: ja ovde zivim, moja deca ce ovde ziveti, ovo je moja zemlja, i ne mogu se ja sad baviti, ko sto mi neko natulnu, Islam Bosnom ili ustaskom Hrvatskom (ili otkud vec znam kako se zovu te stvari). Time treba neko drugi da se bavi. A ja se bavim ovim, jer ako se ne budemo bavili, ostace zauvek zig kolektivne odgovornosti i krivice na nasoj nacionalnoj svesti i istoriji, i to se vremenom zavuce u gene pa tu latentno zivo stotinama godina....
A sto se dolazaka tice, dodji brate kad oces, za tebe sam tu!:)
 
WithdrawnWater:
I naravno da je masakr nad jednim covekom jednako tezak zlocin kao i nad hiljadu ljudi (sta kao, ovaj sto je svezao, tulkao, silovao, mucio i najzad zapalio benzinom i ubio jednu osobu manji je zlocinac od onog sto je to cinio stotinama?! E pa vala - nije!).
Meni ovakav stav nije jasan. Ako neko svesno polije benzinom pun kafić i raznese ga u komade, taj je, bogami, počinio veći zločin.
Šta više, ovaj što siluje i muči se pre može okarakterisati kao bolesnik nego kao ubica, što ga ne opravdava, ali pravi od njega manjeg licemera.

Učinio je to iz ličnog zadovoljstva, dok je ovaj piroman, najverovatnije, iz koristi, ili ne znam čega...

Uostalom, ako nekom čoveku neko premlati, siluje, pa ubije ženu, da li bi za tog čoveka bilo bolje da mu je ovaj na brzinu poklao ženu, decu, i sve koji su se tu našli sem njega?
 
Ustvari, toliko je debilna ta ideja da je neki on manje kriv zato što nije video koga sve i šta je pobio, zato što ON nije okrvavio ruke, iako je apsolutni inicijator ubijanja... Lično više cenim ove životinje koje ljudski obave svoj posao, a ne uvlače druge u to, ili se kriju iza sile prilike ili, jednostavno, nameravaju nekoga da ubiju ali ne mogu sami...
A ne cenim ni jedne ni druge, samo bih ove manje osuđivala.
 
Lexa:
Ustvari, toliko je debilna ta ideja da je neki on manje kriv zato što nije video koga sve i šta je pobio, zato što ON nije okrvavio ruke, iako je apsolutni inicijator ubijanja... Lično više cenim ove životinje koje ljudski obave svoj posao, a ne uvlače druge u to, ili se kriju iza sile prilike ili, jednostavno, nameravaju nekoga da ubiju ali ne mogu sami...
A ne cenim ni jedne ni druge, samo bih ove manje osuđivala.


Uopste ne razumem na sta se sad ovo odnosi - je l na atomsku bombu i Japan? A inace da - slazem se u jednom: (ne bih bas mogla upotrebiti izraz 'vise cenim') - vise mi se gade oni koji narucuju tudja ubistva ili ih iniciraju pa za to traze sebi dovoljno glupave pione koji ce to za njih uraditi (ruke okrvaviti da oni zaboga ne bi). Oni mi se daleko vise gade od ovih drugih, koji ta ubistva i sprovode u dela. Ali ni jedne ni druge ne bih manje osudjivala.
 
Lexa:
Meni ovakav stav nije jasan. Ako neko svesno polije benzinom pun kafić i raznese ga u komade, taj je, bogami, počinio veći zločin.
Šta više, ovaj što siluje i muči se pre može okarakterisati kao bolesnik nego kao ubica, što ga ne opravdava, ali pravi od njega manjeg licemera.

Učinio je to iz ličnog zadovoljstva, dok je ovaj piroman, najverovatnije, iz koristi, ili ne znam čega...

Uostalom, ako nekom čoveku neko premlati, siluje, pa ubije ženu, da li bi za tog čoveka bilo bolje da mu je ovaj na brzinu poklao ženu, decu, i sve koji su se tu našli sem njega?

Ne slazem se u ovome: ne postoji 'veci' i 'manji' zlocin. Zlocin, kao pojam, kao termin, kao DEFINICIJA - nije podlozan KOMPARACIJI. To je apsolutan (i apsolutisticki) pojam.
 
Stvarno, ko je ovo prebacio ovde :shock:
Postoji, zaboga, veći i manji zločin, pljačkaš banke i ubica nisu isto.
A pljačkaš banke i nije zločinac, sve to treba opljačkati :mrgreen:

To što sa samim ubistvom, to jest, sa monstruoznim ubistvom, prestaje smisao komparacije, ne znači da prestaje odabiranje adekvatne kazne, pa i osude.
Koga bi, dakle, osudila na veću kaznu?

Imaš nekoga ko je razneo nečiji kafić jer mrzi vlasnika, znajući da je u njemu 30 ljudi, i nekoga ko je kidnapovao neku ženu, silovao je, gasio cigare na njoj, pljunuo je i potom ubio, ostavivši jasne tragove za sobom (obično je to slučaj).
Recimo da moraš da biraš između 5 i 10 godina života (eto, izvukli se, nekako), kome bi dala 5 a kome 10?
Ako uopšte možeš da daš odgovor na ovo pitanje, znači da postoji komparacija, ali zapitaj se dobro možeš li?
 
Hellen:
Чекајте, откуд ова тема на форуму ''Посао и новац''???
Ваљда убијање као посао...или шта?[/QUOTE]

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH, najbolja fora!!!:):):)

Ma nije bre nego moderatoru se omaklo pa je tema otisla umesto na politiku ovde....No mozda i bolje sto je ovde, ko zna koji bi se sve kreteni zakacili na politici.....!
 

Back
Top