Deca ratnih zlocinaca

Naravno da bih osudio,pa to sam vec rekao.
Nisam mislio nista lose kad sam pomenuo tvoju decu.
Ok. je,moze neko(ne tvoje)dete da bude lepo vaspitano,zavrsi skolu,fakultet...postane covek,naucnik i recimo greskom oslobodi neki virus i dodje do nekog pomora...
To su sve varijacije.
Usput,u tom nazovi svetom pismu imas i jako ruznih stvari.
 
Šakal:
Ratni zlocinac je i neko ko nije metka ispalio i ko nikoga nije ubio direktno.
Imas primera u Hagu koliko hoces.
Ubica je onaj koji licno nekome oduzme zivot a to je vec nesto drugo.
Naravno da je bitan nacin na koji je to izvrseno ali ubistvo je ubistvo.
Uglavnom,zamisli tu zver koja radi sve to sto si nabrojao i zamisli neko ga likvidira i taj neko bude osoba koju volis,hoce li se tvoj stav promeniti,hoces li prestati voleti tu osobu?

Ma slažem se ja sa tobom, ali pitanje je da li prema ratnim zločincima treba postupati po zakonu ili treba da budemo isti kao i oni. Ako ubiješ ratnog zločinca, na isti način kao što je i on ubijao ili naređivao ubistva, onda ispada da si i ti ratni zločinac, zar ne? Znači, po zakonu, a ne oko za oko, zub za zub.
 
shaddow:
Ma slažem se ja sa tobom, ali pitanje je da li prema ratnim zločincima treba postupati po zakonu ili treba da budemo isti kao i oni. Ako ubiješ ratnog zločinca, na isti način kao što je i on ubijao ili naređivao ubistva, onda ispada da si i ti ratni zločinac, zar ne? Znači, po zakonu, a ne oko za oko, zub za zub.

Ma sve po zakonu naravno.
 
Sakal - slazem se za Sveto Pismo; kao i u zivotu i tamo imas mnogo lepih ali i mnogo ruznih stvari. Zato je zivotno. A sto se tice bilo cije dece i eventualnog slucajnog oslobadjanja virusa....to se opet fundamentalno kosi sa onim o cemu ovde pricamo. A pricamo o HLADNOKRVNOM, BRUTALNOM, NAMERNOM ubistvu, egzekuciji sa predumisljajem. Ali mislim (cini mi se) da ti jos moras da u sebi preispitas koncept dobra i zla (ako likvidiras....onda si heroj.....????? PO meni ako likvidiras nekoga onda si ubica i tu je tacka. Nikako heroj. Ali onda - moj i tvoj koncept dobra i zla u nacelu se razlikuju).
 
Nisi ti mene bas najbolje razumela.
Po meni je takodje ubica - ubica.
Ali ja pricam o ubici koji je slucajno neko koga volis i nista vise.
Sto se hladnokrvnog,brutalnog i namernog ubistva tice pa naravno da je za svaku osudu!
Ali ja to nisam pominjao uopste,valjda se podrazumeva?
 
To ne znači da su deca ratnih zločinaca ZAISTA videla te snimke, reč je o akciji pozivanja na kolektivnu savest, pa i odgovornost. Ne prija mi film o Srebrenici, i jako sam bio besan još od njegovog prikazivanja u Veljkoviću, jer me čini, kao pripadnika jedne nacije i posredno odgovornim za zločine.
Srećom prošlo je vreme, pa sam i stav promenio.
Ne mogu uopšte da zamislim svog oca u ulozi likvidatora. Ne samo što meni kao sinu tako nešto ne može da padne na pamet, već objektivno on nije takav čovek...
Zanimljiv taj odnos ličnog i kolektivnog u ovom slučaju.
Sa jedne strane Skupština Srbije je odbila Deklaraciju o Srebrenici, ali nas iz dana u dan bombarduju istom temom, čak i pozivanje na potomke zločinaca, a onda ljudi, oni koji imaju problema sa očevima postave samom sebi pitanje: šta da jer reč o mom ocu? Neverovatno.
 
Ili u par rechi "nema veze sto je psihopata ili serijski ubica, ja ga bas gotivim posto meni nije ubio nikog od uze familije". :shock: Ma daj...
Naravno da ne mogu da zamislim svog oca u toj ulozi pa stoga ni da odgovorim.
Mislim da je toj deci strasno, videla snimke ili ne - treba ziveti sa tim saznanjem.
 
Koliko visoko moralih osoba na jednom mestu.Poceli ste temu u koju se potpuno ne razumete.Rat je jedno sranje i morate ga osetiti da biste imali neko "visoko moralno" misljenje.Uhvatili ste se Srebrenice kao primera i streljanja onih decaka.Strasno je to sto se desilo,ali kako se ne zapitate sta je navelo izvrsioce da to urade?Zar mislite da u rat odlaze ubice pa taj posao samo nastavljaju ili normalni ljudi koje neki dogadaj aktivira i pretvori ih u potpuno hladne egzekutore.Mozda su ti ljudi videli neke strasne scene poput spaljivanja zivih ljudi svoje nacionalne pripadnosti ili masakriranja odojcadi pa su jednostavno toliko prolupali da im je sve jedno kog ce likvidirati samo nek je iz suprotnog tabora.
Mnogo pametniji i skolovaniji od vas na ovom forumu su vrsili istrazivanja na pripadanicima bivseg SS-a 1946e.Na ljudima koji su na dusi u proseku imali po nekoliko stotina civila.Zakljucak je bio da ispitanici ne pokazuju znake kajanja da je to sto su radili jednostavno bilo izvrsavanje naredjenja.Ispitanici nisu pokazivali nikakve psiholoske poremecaje.
Pitate se kako je deci zlocinaca.Pa kako ce im biti, i oni su takodje zrtve tog sto se desilo.Rat je i toga je bilo i bice dok je ljudi.
Pitam ja vas kako bi trebalo da se oseca dete ciji je otac autom pregazio neduzno dete i pobegao sa mesta dogadjaja.Da li je takav covek "bolji" ili ravan po nedelu zlocinima koji se dogode u ratu.
Zlocin je zlocin i postavljac teme je vrlo plitak kad mu je potrebna ovakva tema da ukapira da su u ratu svi zrtve.Koliko porodice zrtava toliko i porodice izvrsioca ako saznaju istinu.
 
sumnjivo lice:
Koliko visoko moralih osoba na jednom mestu.Poceli ste temu u koju se potpuno ne razumete.Rat je jedno sranje i morate ga osetiti da biste imali neko "visoko moralno" misljenje.Uhvatili ste se Srebrenice kao primera i streljanja onih decaka.Strasno je to sto se desilo,ali kako se ne zapitate sta je navelo izvrsioce da to urade?Zar mislite da u rat odlaze ubice pa taj posao samo nastavljaju ili normalni ljudi koje neki dogadaj aktivira i pretvori ih u potpuno hladne egzekutore.Mozda su ti ljudi videli neke strasne scene poput spaljivanja zivih ljudi svoje nacionalne pripadnosti ili masakriranja odojcadi pa su jednostavno toliko prolupali da im je sve jedno kog ce likvidirati samo nek je iz suprotnog tabora.
Mnogo pametniji i skolovaniji od vas na ovom forumu su vrsili istrazivanja na pripadanicima bivseg SS-a 1946e.Na ljudima koji su na dusi u proseku imali po nekoliko stotina civila.Zakljucak je bio da ispitanici ne pokazuju znake kajanja da je to sto su radili jednostavno bilo izvrsavanje naredjenja.Ispitanici nisu pokazivali nikakve psiholoske poremecaje.
Pitate se kako je deci zlocinaca.Pa kako ce im biti, i oni su takodje zrtve tog sto se desilo.Rat je i toga je bilo i bice dok je ljudi.
Pitam ja vas kako bi trebalo da se oseca dete ciji je otac autom pregazio neduzno dete i pobegao sa mesta dogadjaja.Da li je takav covek "bolji" ili ravan po nedelu zlocinima koji se dogode u ratu.
Zlocin je zlocin i postavljac teme je vrlo plitak kad mu je potrebna ovakva tema da ukapira da su u ratu svi zrtve.Koliko porodice zrtava toliko i porodice izvrsioca ako saznaju istinu.


A zasto ti mislis da niko od nas nije razmisljao o svemu tome sto si napisa-lo (lice jedno sumnjivo!) pre nego sto je odgovorio na pitanje?

A to da nemamo pravo na misljenje jer nismo bili u ratu - ne slazem se! Sam si rekao da ljudi koji su u ratu skrenu s uma od grozota koje su videli i doziveli... i jedino oni imaju pravo na misljenje?
 
muvalo:
A zasto ti mislis da niko od nas nije razmisljao o svemu tome sto si napisa-lo (lice jedno sumnjivo!) pre nego sto je odgovorio na pitanje?

A to da nemamo pravo na misljenje jer nismo bili u ratu - ne slazem se! Sam si rekao da ljudi koji su u ratu skrenu s uma od grozota koje su videli i doziveli... i jedino oni imaju pravo na misljenje?
Pa evo ovako.To sto se desava sa covekom u ratu je nemoguce utvrditi.Zasto je onda potrebna takva teme"ratni zlocinci".Sve to smrdi da se radi o jednoj naciji zato sto se spominje po ko zna koji put Srebrenica.
Zasto tema nije"Deca zlocinaca",ili "Roditelji zlocinaca"?!Ovo je drustvo i porodica zar ne?
da li ste postavili sebi pitanje da li ste dovoljno strucni da sudite i osudjujete.
Recimo zamisli sebe kao roditelja i vidis kako tvoj sin puca u neko dete iz Srebrenice.Da li bi ga se odrekao.Ovde se potvrdjue da su deca gluva i slepa za roditelje.Krilatice tipa:"Ja bih mog oca osudila ili prijavila".
Da li bi ti tako lako osudio i odrekao se svog deteta da je izvrsilo neki zlocin.Po vama su sve porodice koje posecuju svoje clanove po zatvorima optuzenim za ratne zlocine onda malte na saucesnici zato sto se nedistanciraju.
Nek baci prvi kamen onaj ko je bez greha.
 
Ocigledno je da mnogi ili nece ili ne mogu da ukapiraju neke stvari.
Jedno je misliti i pisati o onome sto ili sta mislis a drugo je osecati.
Sigurno se niko od vas nebi odrekao roditelja ili nekog bliznjeg svog zbog bilo kakvog zlocina.
Osudjivati,biti protiv...ok. ali osecanja su i dalje tu i to se ne moze bas tako lako promeniti.
 
Вероватно бих смогла снаге да осудим ПОСТУПАК , али не бих осуђивала и личност мени драге особе, ако би се тако нешто уопште десило!
Ми, који гледамо са стране не знамо шта се све дешавало иза сцене и у главама тих несрећних људи....(при том мислим на СВЕ учеснике у рату)...

''Лепа села лепо горе'''.....ко је злочинац, ко је жртва......у ратовима је све то тако тешко разликовати и рационално просудити....
Немојте ми само причати званичну верзију! Историју пишу победници.

Да ли је ратни злочинац човек који је наредио да се баце бомбе на Хирошиму и Нагасаки??? Не, он је победник против ''сила мрака и зла''! Он је човек који је завршио 2. светски рат и ''зауставио крвопоролиће''....тако што је убио десетине хиљада људи......
Да ли деца тих пилота који су извршили то наређење носе на души грехе очева....или их славе и поносе се?

Све је релативно.....

У једној верзији једни су осободиоци - други злочинци, у виђењу друге стране је обрнуто.

Кажу да је рат нешто што потпуно извитопери људску свест и не верујем да ми као родитељи можемо и смемо апсолутно да гарантујемо да наша деца, у неким страшним условима као што је рат, неће учинити неко зло!
 
Pa lako je da mi sad ovde teoretisemo sta bi smo radili, ali rat je rat, nisu oni iz cista mira sutirali i ubijali,zar i oni nisu gubili u ratu svoje. Mislim da moras da se nadjes u toj situaciji pa tek onda da komentarises. Ko da je Zidan iz cista mira zveknuo Zabara u glavu, eto doslo mu, pa naravno da nije, nego je bio isprovociran, e tako i ovi u ratu, a sad je pitanje do koje mere se covek pretvara u zver u ratu
 
Hm,,,,,
Bi jednom jedan stari mudri Indijanac, koji je razgovarao sa svojim unukom o Zivotu. Rekao mu je: u svakom od nas postoje dva vuka, i ona su u stalnoj borbi; jedan je crn i zao, u njemu su nas bes, oholost, sujeta, svirepost, mrznja, lukavost, licimerje; drugi je beo i dobar, u njemu su nasa ljubav, nada, vera, milosrdje, poniznost, zahvalnost, covecnost, ponos i dostojanstvo........
Decak je upitao: "Pa...koji pobedjuje?"

"ONAJ KOJEG HRANIMO" odgovorio je mudri starac.......


Zver niko ne mora da 'budi', Sakal; ona je UVEK budna. ALi samo od NAS zavisi koju cemo hraniti.....
 
I jos nesto:

da, sa apsolutnom sigurnoscu mogu da tvrdim da moja deca nece pucati u potiljak ljudima svezanih ruku oborenih na zemlju, kao na snimku koji smo svi gledali (nazalost). Kao sto sa apsolutnom sigurnoscu mogu da tvrdim da ni ja to nikada i ni pod kakvim okolnostima takodje ne bih ucinila, pa jos na sve to bila dovoljno glupa (jer ta vrsta bahatosti odraz je potpune gluposti) i bolesna da to - S N I M I M ?!?!?!?!!? I mi sad da pricamo o zaru borbe, o oslobodiocima i napadacima, o tome kako ih je poneo trenutak, o......?! MA o cemu bre pricamo, ljudi?! O kakvom - ratu?! To je brutalna likvidacija, nasilje najgore vrste, tu nema borbe, rata, casti, sramota me je sto su oni pripadnici nacije kojoj ja pripadam! Fuj! Pravdati sad to time da 'a sta je sa stotinama hiljada Srba koji su poginuli?!" ukazuje na nedostatak osnovnog ljudskog morala i pameti! Kad budemo pricali o stotainama hiljada poginulih Srba bicu jednako ljuta na one koji su taj zlocin izvrsili i osudicu ga jednako kao i ovaj! Od toga idiotskog, detinjastog, nezrelog -..."aaa, a sta su oni nama.....!" dodje mi da povracam! Valjda je 'nas' ubica i zlocinac bolji zato sto je zaboga, Srbin?! Kakva uzasna implikacija, i kakvo uzasno sramotno gledanje na zlocin! Zlocin je zlocin, ko god da ga cini.
A deca onih koji su naredili udar na Hirosimu i NAgasaki - to budi sigurna - zive sa svojim krstom. I sigurno se - ukoliko su zdravi 'u glavu' ne osecaju kao da su im ocevi bili - heroji. TAkvo eventualno osecanje bio bi izraz cistog poricanja, sto je mocan mehanizam odbrane da covek - ne poludi pred nekom strahotom.
 
Šakal:
Moze i tako,nemam nista protiv.
Bitno je da je ta zver u nama.


Nije, Sakal; bitno je da je COVEK svestan da je ta zver u njemu. Jer samo tako moze da ima izbor sta ce da hrani. A svi oni koji se sebi cine strasno 'divnim' po bilo kojoj osnovi pa i po nacionalnoj(istickoj) svakako nisu svesni te zveri u sebi pa i ne mogu da u pomenutim situacijama reaguju nego onako kako reaguju, pravdajuci to svojom (ili nasom, nacionalnom, u ovom slucaju) 'divotom' za razliku od svih drugih koje treba satrti. A kad znas da imas zver u sebi, i kad je na lancu, tacno znas i dokle se lanac pruza. Sem sto u pomenutom slucaju egzekucije sa pocetka ove teme, mislim da se ne radi cak ni o toj nacionalistickoj ostrascenosti vec o cistoj bolesti i cistom sadizmu - nahranili su svoju zver tudjom krvlju; ne za narod, drzavu i otadzbinu (mada bi i to bilo neoprostivo) vec u ime svog ludila.
 
da, u svim tim slučajevima (užasnih brutalnosti) mislim da se ne može pričati o "samoodbrani". samoodbrana je kada te je neko napao a ti si odgovorio, ALI jednim hicem u tom datom momentu kada si direktno napadnut ili slično, a ne unapred planiranim mučenjem. to onda nije samoodbrana. a i ja naravno da volim svoj narod i želim da ga branim, ali ne želim da budem licemer i da kažem "e, moje g...o ne smrdi". e, smrdi! i mislim da to treba priznati, to ne znači da nisi rodoljub
 

Back
Top