DDR меморија и трајност

RIA77

Veoma poznat
Poruka
12.652
Поштовани чланови форума,
интересује ме следеће, с обзиром да су на многим лаптоповима DDR 4 меморије залемљене за лаптоп... Шта ви мислите, колико су те меморије трајне, тј. колико дуго могу да раде ? С обзиром да се не могу променити, то је кључно за рад самог уређаја.
Хвала.
 
Moze da se menja,ali u servisu.Inace je to dugotrajan hardver,ako se ne flesuje BIOS,jer tako moze da se pretera u temperaturama i da pogore i ramovi i slotovi.
Мислиш као батерије на мобилном да могу да се мењају ? А иначе су фиксиране ?
Moze da se menja,ali u servisu.Inace je to dugotrajan hardver,ako se ne flesuje BIOS,jer tako moze da se pretera u temperaturama i da pogore i ramovi i slotovi.
Поједине фирме као Асус саветују апдејт биоса.
 
Memorija nebitno da li je ddr5, ddr4 ili ddr3 je dizajnirana da traje veoma dugo, mislim da im je fabricki lifespan minimum 10 godina.

Za razliku od flash memorije one cuvaju informaciju dokle god imaju elektricno napajanje tako da je degradacija celija dosta sporija od solid state memorija
E sad komponenta kao i svaka druga moze da se pokvari sama od sebe iz nekog 10-og razloga ako si bas lose srece. Licno nikada nisam imao problem sa ram modulima.


Nadzivece LCD panel to je sigurno
 
Generalno po nekom, hajde da kazem nepisanom pravilu prvo odlazi HDD/SSD, (ako je laptop- LCD flat kabl), pa napajnje, pa LCD (tacnije backlight), pa tek onda ili neka komponenta na maticnoj ili ram, ali je definitivno procesor najdugovecniji.
Meни нешто цркло, ал не знам шта :) Но добро, идем други круг да пробам други лаптоп :)
 
Pre par meseci se mojoj sestri pokvario laptop, bas jeftin model, i otvarao sam ga i jeste sve skarabudzeno "s brda dola", neke folije gluposti i koliko se secam jeste RAM modul bio cudno spojen, kao da je lepljen ili slicno ali moze da se izvuce, na kraju sam ga zatvorio i poslali ga nazad posto je jos uvek bio pod garancijom.

PS> U svakom slucaju jeftinije je i da ga posaljes u servis da ti zamene modul nego da kupujes ceo laptop ako je samo zbog toga.
 
U svakom slucaju da ne zaboravim, mozda je do proizvodjaca ili modela ali po pravilu RAM na laptopu bi trebalo da je zamenljiv kao sto kaze i jolemisa bez ikakvog odlemljivanja ili slicno, proveri jos jednom.
Проверио сам.
https://www.eponuda.com/laptopovi-c...srbsiva-82sg005tya-laptop-cena-11013562?poz=2
16 gigabajta, oба су залемљена, ни један слободан слот.

U novijim laptopovima se vade i menjaju kao na desktopu.Bar one koje sam ja video.
Један слот је залемљен. Да ниси видео да се мења оно што је на другом слоту ?

PS> U svakom slucaju jeftinije je i da ga posaljes u servis da ti zamene modul nego da kupujes ceo laptop ako je samo zbog toga.
Живо ме занима шта је цркло, али небитно пошто је уважена гаранција.
 
Проверио сам.
https://www.eponuda.com/laptopovi-c...srbsiva-82sg005tya-laptop-cena-11013562?poz=2
16 gigabajta, oба су залемљена, ни један слободан слот.


Један слот је залемљен. Да ниси видео да се мења оно што је на другом слоту ?


Живо ме занима шта је цркло, али небитно пошто је уважена гаранција.
U pravu si zalemljeno je, menjanje memorije samo u servisu.
 
Rekao bih da je obrnuto. U starim imas klasicne slotove u novima su soldered, ja imam Macbook Air gde je cak i SSD soldered.
Ali vidi sta Kinezi mogu ;p
https://www.macrumors.com/2021/04/06/m1-mac-ram-and-ssd-upgrades-possible/#:~:text=Technicians in Guangzhou, China have discovered that it,correctly recognized by macOS, without breaking the device.
Ma jeste sareno,kako koji.ne znam zasto to rade.jedino mi pada na pamet da mora da se nosi u servis,da ne bi mogao sam da ih menjas,a sta ako se desi da ti je jedan stap otisao i pravi problem,ne moze da se podigne OS,pa zar zbog toga treba da ide u servis.U redu je kada je pod garancijom,ali kada prodje garancija,a ima mnogo ljudi koji sami zanaju i mogu da zamene hardvere.Besmisleno.Mada kada se malo bolje razmisli,po njihovim polozajima nekada mogu da prave problem pri losem kontaktu,pa da pravi remetu.Kinezi,nekada mogu da naprave sto niko ne moze,a nekada mogu da zabrljaju sto niko ne moze.
 
Ma jeste sareno,kako koji.ne znam zasto to rade.jedino mi pada na pamet da mora da se nosi u servis,da ne bi mogao sam da ih menjas,a sta ako se desi da ti je jedan stap otisao i pravi problem,ne moze da se podigne OS,pa zar zbog toga treba da ide u servis.U redu je kada je pod garancijom,ali kada prodje garancija,a ima mnogo ljudi koji sami zanaju i mogu da zamene hardvere.Besmisleno.Mada kada se malo bolje razmisli,po njihovim polozajima nekada mogu da prave problem pri losem kontaktu,pa da pravi remetu.Kinezi,nekada mogu da naprave sto niko ne moze,a nekada mogu da zabrljaju sto niko ne moze.
Hoce da kupis nov, ne da ga osvezavas i pojacavas, kad ostari...
 
Mozda nije RAM, u svakom slucaju podleze garanciji kako ne, nikako ne sme nista na svoju ruku. Ne verujem da ce da mu daju nov, ali zamenice mu u najboljem slucaju komplet plocu.

A ako nije pod garancijom, onda neki servis.
Trebalo bi da daju nov, po meni. Pogotovo takve modele. Znam lika sa bencha koji je upropastio tastaturu na Macbook, pa mu dali nov :p
 

Back
Top