Da li volite analogicare?

Umri_muski

Legenda
Poruka
56.011
Ja ih volim...
Znaci meni je super kad mi neko ceo zivot i sve moguce odnose objasnjava preko pecanja...
Drugi preko kockarskih strategija i igara...
Treci preko kokosarnika....
Cetvrti preko keramicarskih i molerskih fora i fazona....
Peti preko fazona u marketu....
Sesti preko vinograda i kukuruza i sljiva...

Neki nemaju doseg, znaci ne mogu sve da objasne preko svog omiljenog modela, ali ne uskracuju ono sto moze...a ubacuju ono sto ne moze iz drugih modela..

A plus da vidite koliko mocnih analogija ima tamo gde se najmanje nadate...
Kad vam dodje tip i kaze zene koje su mazohisti vole starije muskarce, pazite nije rekao obrnuto, zene koje vole starije muskarce su mazohisti...
Ne mogu sad da se setim svih bisera , koji su dijamanti ustvari , nisu gluposti nego biseri u smislu koncentrisano bogatstvo...

I mene znaju po tome...
 
Dobro , zahtev za definisanjem sta je analogicar....
Osoba koja voli da koristi analogije sa nekim svojim zivotnim planom i iskustvom na vecinu situacija u kojima se moze naci....
Pravi analogije....

Analogija je kad se relacije i zakljucci iz jednog sistema preslikavaju na drugi sistem koji je po necemu slican prvom....
Skoro uvek je prisutna razlika u domenu , u relacijama ali se retko kad insistira na tim detaljima vec se koristi upravo to da to daje novi ugao gledanja na ceo sistem..

Postoje sistemi preslikavanja koji su analogni tj analogija ali su i dokazani , npr laplasovi sistemi koji se koriste da se slozeni sistemi jednacina prilagode drugacijim i jednostavnijim manipulacijama , racunanjima u drugom sistemu koji je pogodniji..

Postoje specijalizovane primene gde se koriscenjem analogija dobija ociglednije kontrolisanje i kreiranje sistema....
Medjutim nije samo to prednost, npr kod automatike gledanje sve preko nula i polova...nego i uvodjenje novih sagledavanja stvari , npr crna kutija, prvi sistemski pristup decentraciji, odvajanju ponasanja od poznavanja uzroka....suprotno od onog sto rade neki ljudi ovde, nije sve u uzroku..

Kasnije su se razvili i drugi sistemi koji su vama mozda apstraktni , ali to ne znaci da nisu korisni i da ne postoje...nismo svi ludisti , pa da negiramo postojanje necega ako nam ne ide matematika....ili nesto drugo..
 
Скоро ми је један кошаркаш објашњавао модел продаје, кроз кошаркашке примере.
Није први пут да слушам такву причу, али га издвајам, због начина на који ми је објаснио шта, уствари жели.
Учинковито.

Проблем настаје када све проблеме желиш да посматраш кроз браншу,тј. кошарку....немогуће је.

Мозак "хвата" алат који си скоро користио, и показао се успешном.
Уколико се покаже успешним, барем једном, ван...рецимо кошарке...
ти махинално, полусвесно прихваташ тај алат као коначан.
Увек делотворан, што је наравно грешка.
 
Analogija se cesto koristi kao pomoc onome ko je koristi, tj vrsi se preslikavanje zivotnog u radno....
To znaci da ako je korsnik koji to radi manje vest, on ce svoditi sve na jevrejske poslovice, pazite sta sad radim...znaci svodice sve na svoje sagledavanje zivota...i mudrosti..
A ako je malo iskusniji i svestraniji onda ce praviti kineske budisticke poslovice, pazite opet sta radim...

Skoro sam resavao problem depresije jednoj osobi , i uzmem ti poslovice 30 komada raznih kultura...
I tu su jevrejske zivi uzas, materijalizam i prakticizam do daske, a to je ono sto izaziva depresiju najvise kod egzistencijalnih depresija , vredis koliko para imas ako nemas idi i ubij se...

I da bih pokazao koliko mudrosti mogu biti razlicite logike, predjem na budisticke...
I odjednom osoba pocinje da shvata koliko je vrednost truda i zivota vredna...jer nema tog materijalistickog....,nema te logike..

Tako da jeste hrabra izjava ali proverena, zene uzivaju u analogijama koje kreativan , mastovit, romantican i manguparijski bajkogovornik moze da kreira, ali su i dalje analogije a ne bajke...
Bukvalno shvataju i kad im nesto prebacujes sta im kritikujes i mnogo bolje prihvataju tu kritiku i kad su narcisi, a to je ubitacno tesko , ko ima iskustva zna o cemu pricam..

Ali analogije nisu za svakog, a nisu uvek ni tacne, to pogotovu , to svi treba da znaju a naucnici znaju...da ne bude paradoksi i perpetumi...
 
Analogija se cesto koristi kao pomoc onome ko je koristi, tj vrsi se preslikavanje zivotnog u radno....
To znaci da ako je korsnik koji to radi manje vest, on ce svoditi sve na jevrejske poslovice, pazite sta sad radim...znaci svodice sve na svoje sagledavanje zivota...i mudrosti..
A ako je malo iskusniji i svestraniji onda ce praviti kineske budisticke poslovice, pazite opet sta radim...

Skoro sam resavao problem depresije jednoj osobi , i uzmem ti poslovice 30 komada raznih kultura...
I tu su jevrejske zivi uzas, materijalizam i prakticizam do daske, a to je ono sto izaziva depresiju najvise kod egzistencijalnih depresija , vredis koliko para imas ako nemas idi i ubij se...

I da bih pokazao koliko mudrosti mogu biti razlicite logike, predjem na budisticke...
I odjednom osoba pocinje da shvata koliko je vrednost truda i zivota vredna...jer nema tog materijalistickog....,nema te logike..

Tako da jeste hrabra izjava ali proverena, zene uzivaju u analogijama koje kreativan , mastovit, romantican i manguparijski bajkogovornik moze da kreira, ali su i dalje analogije a ne bajke...
Bukvalno shvataju i kad im nesto prebacujes sta im kritikujes i mnogo bolje prihvataju tu kritiku i kad su narcisi, a to je ubitacno tesko , ko ima iskustva zna o cemu pricam..

Ali analogije nisu za svakog, a nisu uvek ni tacne, to pogotovu , to svi treba da znaju a naucnici znaju...da ne bude paradoksi i perpetumi...
U prosveti bi trebalo da rade sve sami analogičari. Uzalud je neko stručnjak za bilo koju oblast ako nije u stanju da i najkomplikovanije stvari iz nje dočara na krajnje jednostavan način.
 
U prosveti bi trebalo da rade sve sami analogičari. Uzalud je neko stručnjak za bilo koju oblast ako nije u stanju da i najkomplikovanije stvari iz nje dočara na krajnje jednostavan način.
Pa tacno je da se u prosveti cesto koriste analogije, ali na jednostavnijem nivou...
U zivotu su slozenije, pa bi bile i vrednije, to se vidi kad neko zeli da koristi analogije, npr ja mogu da koristim ali samo kad sam raspolozen a u srbiji nisi cesto raspolozen, ljudi su zatvorenih umova i napaceni...da ne bude huh, aaaa, huh...ne moze da se odvoji od svojih dnevnih doza reakcija..

Analogije u prosveti su zato vazne ali ne treba ni preterati ....i obicno se i ne preteruje,
A ima kad su stvarno korisne i to se oseti...pazite, analogije su moguce na vise nacina, jer su analogije...zvuk radimo kao analogiju na talas po povrsini vode, ali mozemo i kao vijacu , mozemo kao lastis, mozemo sta nam treba trenutno....kao mehanicki talas...sto i jeste...ali na neki drugi nacin...pesak magnet,
 
Ja ih volim...
Znaci meni je super kad mi neko ceo zivot i sve moguce odnose objasnjava preko pecanja...
Drugi preko kockarskih strategija i igara...
Treci preko kokosarnika....
Cetvrti preko keramicarskih i molerskih fora i fazona....
Peti preko fazona u marketu....
Sesti preko vinograda i kukuruza i sljiva...

Neki nemaju doseg, znaci ne mogu sve da objasne preko svog omiljenog modela, ali ne uskracuju ono sto moze...a ubacuju ono sto ne moze iz drugih modela..

A plus da vidite koliko mocnih analogija ima tamo gde se najmanje nadate...
Kad vam dodje tip i kaze zene koje su mazohisti vole starije muskarce, pazite nije rekao obrnuto, zene koje vole starije muskarce su mazohisti...
Ne mogu sad da se setim svih bisera , koji su dijamanti ustvari , nisu gluposti nego biseri u smislu koncentrisano bogatstvo...

I mene znaju po tome...
svako je analogičar
to je čovek koji objašnjava stvari kroz svoje iskustvo i pravi analogiju objašnjavajući drugome tu drugu situaciju
 
svako je analogičar
to je čovek koji objašnjava stvari kroz svoje iskustvo i pravi analogiju objašnjavajući drugome tu drugu situaciju
Cenis da je svako , ja vidjam bar 90% banalista, tj ono sve sto kazes svodi na to ti je bure, bure bure bure bure bure....nema kaca, nema razlike nema detalja....
To je cesto ono sto vidjam...bice da se krecem samo medju glupim ljudima....a ovi ostali su analogicari..
 
Cenis da je svako , ja vidjam bar 90% banalista, tj ono sve sto kazes svodi na to ti je bure, bure bure bure bure bure....nema kaca, nema razlike nema detalja....
To je cesto ono sto vidjam...bice da se krecem samo medju glupim ljudima....a ovi ostali su analogicari..
nije do gluposti , do sredine življenja je
nekone je bure , nekome je kaca , svako kroz prizmu doživljenih iskustvenih saznanja , tako će i drugome preneti situaciju
 
nije do gluposti , do sredine življenja je
nekone je bure , nekome je kaca , svako kroz prizmu doživljenih iskustvenih saznanja , tako će i drugome preneti situaciju
Imas poentu, tacno sam se zeznuo....
Tacno je , nije mi palo na pamet da postoje karakteri koji su povodljivi za ljudima , za emocijama za potvrdom a ne za prirodom...za povezivanjem, za zakljucivanjem...

Tacno...
Sad bih nmogao da prosirim nesto , iz svog iskustva..

Ja sam zbog sticaja okolnosti , znaci zbog necega su me slali da pomognem dedi pola godine...nije to losa stvar pola godine u gradu pola godine na selu...
I zbog specijalnih uslova , postojala je skola gde su svi ucitelji bili samo vaspitaci a profani koji su ucili decu od 1 do 4 razreda osnovne su bili sve doktori nauka...nije bilo puno 4 odelenja, 100 djaka, ali nije svejedno kad ti od 1 razreda skoro sve predmete drze doktori nauka, logike, matematike, srpskog, hemije, fizike...rekli bi overhandling, umesto poznavanje prirode meni i drugima drzi nastavu doktor nauka , a stvarno deca nemaju nekih posebnih genijalnosti , ali se ubrzano razvijaju ...ima bisera...
I imas pristup onim svescicama koje razvijaju logiku i slikovnicama koje sluze da napravis modele brodova, aviona, ne znam da li uopste razumete o cemu pricam, kao rebrast perforiran karton koji otcepis i onda lepis figure a prelamas po ivicama..
I onda imas skole u prirodi i zanimljiva stvar ko ucestvuje u recitovanju dobija nedelju dana dodatno skole u prirodi , ili istorije...Dobro to me nije interesovalo ali vidis...i onda nastupa mogucnost da se druga deca razviju na osnovu matematike , fizike, hemije, biologije, svi dobijaju skole u prirodi , gde se radi , ali dobijaju...
I onda se tako razvijaju nezavisno od okvira koje planiraju roditelji ili dosadna skola...

Pa bilo je likovnih kolonija, ja ne znam kako to nisu drugi culi , pa bilo je speleologa u petnici , tako sam ja prvi put cuo za petnicu , samo mene nije interesovalo penjanje na planine, ili u pecine...itd itd..pa muzicari su imali turneje po drugim gradovima , u okolini i dalje...kako se pokazes...
Nagrada za takmicenje u poznavanju istorije svog grada je bilo 15 dana u ohridu...tamo je bio kao izvidjacki logor, zanimljiva zamena za vojsku...bas uredjeno kao vojska, samo na deciji nacin...bez neposlusnosti , a opet sa puno slobode...ne znam kako da objasnim sta znaci podnevni odmor, to je rigorozna zabrana aktivnosti van sportske sale ping ponga i ostalih unutrasnjih sportskih aktivnosti , a opet nije sputavanje..



A iskustva znace...
 

Back
Top