Da li stvarno struja poskupljuje 13.5% za građane?

Ima deljenja sa deset jer radis sa prvom decimalom-pocetni borjevi su ti 6,6 i 4,3-da su bili 0. 063 I 0,043 delili bi sa 100.
;)
Nije 6.6 i 4.3 već 6.3 i 4.6, ali vidim da si pogriješio za obje vrijednosti u ova dva svoja primjera, pa ti ne zamjeram. Elem, sa brojevima 6.6 i 4.3 :

6,6 / 4,3 = 1.3695
66 / 43 = 1.3695
0.063 / 0.046 = 1.3695

Tako da tvoje dijeljenje sa 10 otpada. Dijeli se sa 100 kad od procenata (36.95 % ) računaš koeficijent ( 0.3695 ), a obrnuto množiš.

Poredi procente a ne cenu-to ti govorim
:)

Pa procenti se i gledaju, a vezani su baš za cijenu.

Pa nije problem-izmeni temu. Ja ti pokazah da se tvojom logikom 6,3 i 4,6 razlikuju za 27 posto-eto struja poskupljue 27 posto.prosto 6, 3 je za 27 posto vece od 4,6 ako se uzme da je 6,3 100 posto-a nije.
100 posto je NOVA cena koju ne znamo
:)

Da je cijena struje bila 6.3, pa onda pojeftinila na 4.6, tada bismo mogli reći da je struja skuplja -27% ili da je jeftinija +27%. Uvijek se procenat računa u odnosu na osnovicu. Ne možeš unazad računati, od nove cijene da gledaš koliko procenata iznosi stara.

Govorio si iznad da smo kreteni i bolidi.... e pa gospodine ovo je matematika iz osnovne škole, ali bukvalno osnovne. Evo jedno upravo takvo pitanje:

Ako nešto poskupi 25%, koliko treba da pojeftini da bi se vratila originalna cijena? Odgovor je 20%. 100 + 25 = 125. 125 - 25 = 100 (pri čemu je 25 jednak 20% od 125).

Uostalom čak i duduci na Megatrendu ovo trebaju znati:
http://www.megatrend-online.com/poslovna%20matematika/lekcije/lekcija27.htm
Imaš primjer 7.1.1.1 i rješenje pitanja pod b) sa brojevima 320 i 384. Prostudiraj, imaš sve formule.... stručnjače... :)

Salim se ja malo sa vama...
:)
Nije to bas tako.
Prosto- ne kapirate da ako npr cena prevoza (koji ulazi u kalkulaciju cene proizvoda) poraste za 10 posto nece porati i cena proizvoda 10 posto.
;)
tako i ovde-cena kilovata jeste veca skoro za 30 posto ali ce finalno pskupljenje biti 13,5 posto.
:)
nije cena kilovata jedini faktor koji odredjuje cenu struje.
;)

A šta će to da pojeftini, pa da bude poskupljenje 13,5%? Jedino da narod počne još manje da troši struju, pa da nam računi budu 13,5% veći... :dash:
 
Salim se ja malo sa vama...
:)
Nije to bas tako.
Prosto- ne kapirate da ako npr cena prevoza (koji ulazi u kalkulaciju cene proizvoda) poraste za 10 posto nece porati i cena proizvoda 10 posto.
;)
tako i ovde-cena kilovata jeste veca skoro za 30 posto ali ce finalno pskupljenje biti 13,5 posto.
:)
nije cena kilovata jedini faktor koji odredjuje cenu struje.
;)

Taman htedoh da te pitam jel u tvojoj skoli bio predmet matematika, kad sada vidim da se vadis. Dobro je to.
 
Ma dosta više trikova RTS-a, i smešnog donjeg limita za niži račun od elektrodistribucije. Zamislite da stariji ljudi, koji žive od osnovne penzije žive zajedno, znači ostavljaju svoju kuću za zimu da bi barem smanjili - podelili- troškove za struju i grejanje. Ni mi koji živimo od bedne plate nismo u boljoj situaciji.
Pa eto mog odgovora na to: stavio sam magnet na brojilo, i smanjujem račun. Znači od sada plaćam RTS. Evo im, oni su to hteli.
 

Back
Top